10 درس مهم برای پشت سر گذاشتن دوران سخت زندگی

10 درس مهم برای پشت سر گذاشتن دوران سخت زندگی

در این مقاله میخواهیم چند حقیقت قدرتمند را که بسادگی در دوران سخت زندگی فراموش می شوند، به شما یادآوری کنیم. این حقایق به شما کمک خواهند کرد حتی در سخت ترین دوران، آگاهانه انتخاب کنید و قوی تر رشد کنید…

دوران سخت

1. درد و عشق، هر دو بخشی از زندگی هستند. این دو به شما کمک می کنند رشد کنید.

بسیاری از ما از خودمان می ترسیم؛ از حقیقت خودمان؛ و بیشتر از همه از احساساتمان. ما درباره ی اینکه جنبه های مختلف زندگی و عشق چقدر عالی هستند صحبت می کنیم؛ اما هر روز از هر دوی آنها پنهان می شویم. از حقیقی ترین احساساتمان پنهان می شویم. زیرا حقیقت این است که زندگی و عشق گاهی به ما ضربه می زنند و این ضربات درد بر جا می گذارند. احساساتی که این درد ها دارند، ما را آزار می دهد.

در سنین کم به ما آموزش داده شده است که تمام درد ها شیطانی و مضر هستند. پس چگونه می توانیم با زندگی حقیقی و عشق راستین کنار بیاییم وقتی که حتی از حس کردن حقیقی آنها می ترسیم؟ درد نیاز دارد تا حس شود. درست همانطور که ما نیاز داریم حس کنیم زنده هستیم و همانطور که نیاز داریم مورد عشق واقع شویم. احساساتتان بخشی از شما هستند، بخشی از حقیقتتان. اگر از آنها احساس شرمندگی می کنید و آنها را پنهان می کنید، به دروغ، سستی و تزلزل اجازه می دهید حقیقت شما را نابود سازد. باید بر سر حقتان بایستید و درد را احساس کنید؛ آن را تحمل کنید. شما صاحب زخم های خودتان هستید. با حقایق زندگی و عشق کنار بیایید. همچنان که قوی تر و آگاه تر خواهید شد و به نسخه ی حقیقی تری از خودتان خواهید رسید.

2. ساختار ذهن نیمی از مبارزه است.

طبیعی است که روزهای بد و اوقات سخت داشته باشید. اینکه انتظار داشته باشید زندگی در تمام اوقات عالی باشد، مثل این است که بخواهید در اقیانوسی شنا کنید که امواجش تنها بالا می روند و هرگز پایین نمی آیند. اگرچه، وقتی متوجه شوید که امواج بالا و پایین رونده، دقیقا دو بخش مساوی اقیانوس هستند، قادر خواهید بود تا رها شوید و با دانستن حقیقت این بالا و پایین ها، در آسایش باشید. بالاهای زندگی به پایین ها احتیاج دارند.

به بیانی دیگر، زندگی بی نقص نیست اما قطعا خوب است. هدف ما نباید ساختن یک زندگی بی نقص باشد. هدف باید زیستن یک زندگی ناکامل در شگفتی های بنیادی آن باشد. بایستی که هر صبح از خواب بر می خیزیم، نگاه خوبی به اطراف بیندازیم و بدانیم که همه چیز در آنی که گذراست، فوق العاده است. هر روز یک هدیه است. هرگز با زندگی تصادفی برخورد نکنید. اینکه در هر راهی، روحانی و شهودی بیندیشید، به معنای آن است که مدام در راهتان شگفت زده شوید.

اجازه ندهید درد حاصل از موقعیتتان، شما را ناامید کند. نگذارید انرژی های منفی شما را فرسوده کنند. به تلخی ها اجازه ندهید شیرینی ها را بدزدند. حتی اگر دیگران با شما مخالف بودند، به دانستن حقیقت اینکه دنیا مکانی زیباست، مغرور باشید. افکارتان را تغییر دهید و حقیقتتان تغییر خواهد کرد.

3. بزرگترین ترس های شما اصلا وجود ندارند.

هنگامی که زمان و دوران سخت می شوند، می تواند مشکل باشد که ندای قلبتان را دنبال کنید و قدم دیگری بردارید، اما این فاجعه است که اجازه دهید دروغ های ترس، شما را از حرکت بازدارند. اگرچه ترس می تواند بسیار مهلک باشد و بیشتر از هر نیروی دیگری در جهان، می تواند بسیاری از مردم را شکست دهد؛ اما به آن قدرتمندی که بنظر میرسد نیست. ترس به همان عمقی است که ذهن شما اجازه میدهد باشد. شما هنوز تحت کنترل هستید؛ پس کنترل را بدست بگیرید!

کلید کار در این است که ترس هایتان را بخوبی بشناسید و به آنها اقرار کنید. بسختی بجنگید تا نور درونتان را بر آنها بتابانید. چون اگر این کار را نکنید، اگر بخاطر یک تاریکی مبهم بی زبان بترسید، در واقع خودتان را برای حملات آینده ی ترس، آماده کرده اید؛ آن هم در زمان هایی که کمترین انتظار آن را دارید. چون که شما هرگز حقیقتا با رقیبی که شکستتان داده رو به رو نشده اید.

می توانید ترس را شکست دهید اگر با آن رو به رو شوید. شجاع باشید. و به یاد داشته باشید که شجاعت به معنای آن نیست که شما نمی ترسید. شجاعت یعنی اجازه نمی دهید ترس در زندگی تان شما را از حرکت به سمت جلو باز دارد.

4. شما در خلال تجربه رشد می کنید.

با گذر زمان، متوجه خواهید شد که زندگی، لزوما آسانتر و یا سخت تر از آنچه فکر میکردید، نیست. این سختی و سادگی زندگی دقیقا هم آنطور که پیش بینی می کردید نیستند. و همیشه زمانی که انتظارشان را دارید اتفاق نمی افتند. این چیز بدی نیست. این امر زندگی را جذاب و جالب می کند. با یک رفتار و رویکرد مثبت، همیشه به طرزی دلپذیر شگفت زده خواهید شد.

هنگامی که دیگر انتظار قطعی از شرایط نداشته باشید، می توانید قدردان آنچه که هست باشید. نهایتا متوجه خواهید شد که بهترین هدایای زندگی، بندرت با انتظاراتتان همخوانی دارند. هنگامی که اوضاع آن طور که برنام ریزی کرده بودید پیش نمی روند، تجربه چیزی ست که بدست می آورید؛ و تجربه ارزشمندترین کالایی ست که معامله کرده اید. تجربه، قدرت و نیروی شما را می سازد.

شما این قدرت را دارید که زخم ها و نگرانی های تان را به آگاهی بدل کنید. باید آنچه را که رخ داده بپذیرید و از آنچه آموخته اید استفاده کنید تا به جلو قدم بردارید. تمام آنچه تجربه کرده اید، به شما نگرش برتری برای کنار آمدن با تمام آنچه که در آینده تجربه خواهید کرد، داده است. این را بفهمید و خودتان را رها سازید.

5. شما نمی توانید موقعیتی را تغییر دهید که مسئول آن نیستید.

زیگموند فروید می گوید :”بیشتر مردم حقیقتا آزادی نمی خواهند، زیرا آزادی شامل مسئولیت می شود و بسیاری از مردم از قبول مسئولیت در هراسند.” اجازه ندهید شما اینگونه باشید. وقتی دیگران را برای آنچه برایتان رخ می دهد مقصر می دانید، منکر مسئولیت می شوید. شما قدرت خود را در آن بخش زندگی تسلیم می کنید.

حتی اگر هیچ اشتباهی نکنید، نهایتا بهای شادی، مسئولیت است. به محضی که وابستگی شادی تان به افراد و چیزهای دیگر را ببُرید، شادتر خواهید شد. اگر هم اکنون غمگین هستید، این تقصیر دیگران نیست.

نهایتا شادی تان به اعتماد بنفس خودتان بستگی دارد. یعنی میل قاطع و تغییر ناپذیرتان برای قبول مسئولیت زندگی تان از این لحظه به بعد؛ بدون توجه به اینکه چه کسی در شرایط فعلی دست داشته. این یعنی بدست گرفتن کنترل شرایط کنونی تان؛ بجای خودتان فکر کردن و گرفتن یک تصمیم محکم برای متفاوت اتخاب کردن. این راجع به قهرمان زندگی تان بودن است؛ نه قربانی.

6. زندگی در حال، تمام آنچه که باید به آن توجه کنید.

زندگی، زیستن در یک سرزمین خیالی دور که روزگاری همه چیز در آن بی نقص بوده نیست. زندگی زیستن همینجا و همین حالاست؛ با حقیقت هر آنچه هست. بله، خوب است که با هر ابزاری که می توانید به سمت ایجاد فردایی دلپسند حرکت کنید. اما برای آنکه چنین کنید، باید با آنچه که در دنیای امروز وجود دارد، با موفقیت کنار بیایید.

گاهی اوقات ما از تجربه کردن جایی که دقیقا هستیم، دوری می کنیم؛ چون باوری را پروراندیم که براساس تجربیات گذشته پایه گذاری شده است. آنجا، جایی نیست که ما باید باشیم یا میخواهیم که باشیم. بلکه حقیقت این است که، جایی که اکنون هستید، دقیقا همان جایی ست که باید باشید تا فردا بتوانید به جایی برسید که می خواهید باشید. بنابراین قدردان مکان و زمانی که الان در آن هستید، باشید.

دوستان و خانواده تان، بسیار بهتر از آن هستند که نادیده گرفته شوند. برای لحظه ای به یاد آورید چقدر خوشبخت هستید که نفس می کشید. با چشمانی کاملا باز، نگاهی به اطرافتان و به امکانات پیش رویتان، بیندازید. زندگی، نقطه ای در آینده یا لحظه ای از گذشته نیست. هنوز متاسفانه این تصور غلط، اکثریت را میرنجاند. بسیاری از جوانان تصور میکنند شادی در سال های پیش رو، در انتظارشان است. بسیاری از افراد پیر فکر می کنند بهترین لحظاتشان را پشت سر گذاشته اند. هیچ یک از این ها نباشید. به گذشته یا آینده اجازه ندهید حال را از شما بدزدند.


مقاله مرتبط: تکنیک هایی برای زندگی در حال


7. همیشه، همیشه، همیشه چیزی برای شکرگزاری وجود دارد.

زندگی زمانی که لبخند می زنید، بهتر است. مثبت بودن در موقعیتی منفی، ساده نیست. نشانه ای از نیرو و لیاقت درونی ست. هنگامی که دلایل بسیاری برای گریستن و شکایت کردن دارید، اما ترجیح می دهید به جای آن لبخند بزنید و شکرگزار زیستن باشید، کار درست را انجام می دهید.

چه میشد اگر فردا فقط با آنچه که امروز بابت آن شکرگزار بودید، بیدار می شدید؟

به تمام زیبایی هایی که اطرافتان باقی مانده بیندیشید. آن ها را ببینید و لبخند بزنید. برای تمام چیز های کوچک زندگی تان شکرگزار باشید. چون زمانی که آنها را کنار هم قرار می دهید، خواهید دید که چقدر مهم و چشمگیر هستند. در پایان روز، این شادی نیست که باعث شکرگزاری ما می شود. بلکه شکرگزاری ست که باعث شادی ما می شود.

8. چیزهای عالی، زمان می برند.

نتایج سریع، بندرت بهترین نتایج هستند. با صبر، می توانید به نحو احسن استعدادتان را گسترش دهید. اگر خواسته هایتان، همیشه به سرعت محقق می شدند، هیچ چیز برای نگاه به جلو نداشتید. دلتنگ لذت بردن از انتظار و نگاه به آینده و پیشرفت می شدید.

خط آخر: لیاقت شما بیشتر از خوشی های لحظه ای است. ارزشی که در یک لحظه بدست می آید، اغلب در یک لحظه نیز از دست می رود. ارزشی که با تعهد و صرف زمان رخ می دهد، اغلب به خالق خود، دوام و پایداری می بخشد_ به شما.

9. دیگران نمی توانند به شما اعتبار ببخشند.

هنگامی که ما در جنگ و ستیز برای رسیدن به چیز مهمی هستیم، گاهی اوقات به دیگران نگاه می کنیم تا پیشرفت ما را تایید کنند. اما حقیقت این است که آنها نمی تواند…

شما برای برآوردن انتظارات دیگران به این دنیا نیامده اید. همچنین نباید فکر کنید که دیگران برای شما زندگی می کنند. مسیر مخصوص خودتان را هموار کنید. معنای موفقیت برای هر یک از ما کاملا متفاوت است. موفقیت نهایتا، به معنای گذراندن زندگی مان در شادی، به روش خودمان است.

مجبور نیستید درخشان باشید تا تاثیر گذار باشید. مجبور نیستید مشهور باشید تا موثر باشید. لازم نیست برای موفقیت پر آوازه باشید. نیاز نیست توسط هیچ شخص دیگری تایید شوید. شما همین الان هم ارزشمند هستید. تنها بایستی به خودتان و به آنچه می خواهید به آن برسید، ایمان و باور داشته باشید.

می توانید اندکی متواضع باشید، در حالی که بسیار تاثیرگذار هستید. اینکه مردم به پایتان نمی افتند و پرستشتان نمی کنند معنی اش آن نیست که شما شکست خورده اید. موفقیت آرام و ملایم، به شیرینی موفقیت پر سر و صدا، درخشنده و معمولا دور از دسترس است. موفقیت همان چیزی است که خودتان آن را تعریف می کنید؛ نه آنچه که دیگران می گویند برای شما به منزله موفقیت است.

10. شما تنها نیستید.

در دل اوقات سخت، ساده است که نگاهی به اطراف بیندازید و انبوهی از مردم را ببینید که بنظر میرسد حالشان بسیار خوب است. اما اینطور نیست. تمام ما به روش خودمان در کشمکش و ستیز با خودمان هستیم؛ و اگر فقط می توانستیم به قدر کافی شجاع باشیم، که با خودمان روراست باشیم و با یکدیگر صحبت کنیم، می توانستیم بفهمیم که تنها ما نیستیم که احساس تنهایی و گم شدن می کنیم.

بسیاری از ما، دوشادوش هم دقیقا درگیر همین ستیز با خودمان هستیم. تمام ما در این مسئله با هم هستیم. پس تفاوتی نمی کند که شما چقدر نسبت به موقعیتتان احساس شرمندگی یا اندوه می کنید. بدانید که افراد زیادی احساساتی مشابه شما دارند. هنگامی که صدای خودتان را می شنوید که می گویید :”من تنها هستم”، این تنها ذهن پریشان شماست که تلاش دارد به شما دروغ بفروشد. همیشه کسی هست که می تواند با شما ارتباط و همبستگی داشته باشد. شاید به این سرعت نتوانید با آنها هم صحبت شوید اما آنها وجود دارند.

پاگر هم اکنون احساس یأس می کنید، به من گوش کنید :”من اغلب درست مثل شما فکر می کنم و در تلاشم. من هم به خیلی از چیز هایی که برای شما مهم هستند اهمیت می دهم. به روش خودم؛ و همچنین بعضی از مردم ما را نمی فهمند. ما همدیگر را می فهمیم. شما تنها نیستید.”

سخن آخر

یکی از بهترین هدایای زندگی، این حقیقت است که زندگی دشوار است. چون در حین کنار آمدن با دوران سخت زندگی، ما نیرویی گرانبها خلق می کنیم. این قدرت ما را قادر می سازد تا عمیق ترین و پرمعناترین اهدافمان را با موفقیت برآورده کنیم. این دقیقا به این معناست که: زندگی دشوار است؛ پس ما قادریم آن را عالی کنیم. زندگی دشوار است؛ پس ما می توانیم بر فراز دشواری ها رشد کنیم. ما قادریم تفاوتی ایجاد کنیم و می توانیم حقیقتا مهم باشیم.
پس این را به یاد داشته باشید…

هنگامی که گذر زمان سخت است، شما باید سخت تر باشید. برای زندگی آسان دعا نکنید. برای قدرت تحمل یک زندگی سخت دعا کنید که به بهترین ها رهنمون می شود.


مترجم: الناز، همکار راستمرد

نوشته‌های مشابه

28 دیدگاه

  1. ترس
    یعنی اون بند مربوط به ترسها رو چندین بار خوندم چون بسیاری از کارهایی که باید میکردم
    بخاطر ترسهایی نکردم که بعدها هرگز اتفاق نیفتاد
    بعضیها هم پیش اومد اما نه به اون بدی که فکر میکردم
    از شما ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید