8 دلیل بر اینکه خریدن خرت و پرت ها شما را خوشحال نخواهد کرد!

shopping

چرا خرید خرت و پرت ها شما را راضی نمی کند؟

در یک نظام اقتصادی سرمایه داری و مبتنی بر مصرف گرایی، ما توسط نظام حاکم و صنعت تبلیغات و حتی توسط خودمان و اطرافیانمان، شستشوی مغزی داده می شویم به گونه ای که باور می کنیم که “برای این که بتوانم احساس خوبی در مورد خودم داشته باشم و شاد باشم باید به طور مداوم مصرف کنم.”
ما متقاعد شده ایم که خرید خرت و پرت ها تنها راه اثبات ارزش مان به دیگران و خودمان است. حواس و نگرانی ما همیشه به  دنبال کسانی بوده که از ما کمتر و یا بیشتر خرت و پرت دارند. ظاهرا ما برای اثبات خودمان به دیگران خرید میکنیم، اما حقیقت امر اینست که در ناخودآگاهمان، به خود تلقین کرده ایم که ارزش هویت من به داشته های کوچک بی ارزشم است.
برای انسان امروز مهم نیست که چقدر مال و اموال داشته باشد، او هیچ گاه به آنچه که دارد قانع نمی شود و همیشه تشنه ی چیزهای بیشتری ست. ثروتمندترین افراد و آنهایی که موفق بنظر میرسند، آنهایی که زندگی پرزرق و برق و لاکچری دارند، همان هایی که احتمالا عکس های ساختگیشان را در صفحات مجازی دیده اید، اکثرا روحی گرسنه دارند. معمولا این افراد را در حالی می یابید که از اعتیاد، شکست عاطفی و خانوادگی و مشکلات روانی رنج می برند و یا اقدام به خودکشی می کنند. این افراد هم مانند تمام انسان های دیگر به دنبال سعادت می گردند، اما باید توجه داشت که با قربانی شدن در تله ی مادی گرایی نمی توان به سعادت دست پیدا کرد. حالا این سوال پیش می آید که چرا اینگونه است؟ چرا با خرید وسایل بیشتر، بر خلاف تصورمان شاد نمی شویم؟


“تکنولوژی و طبیعت انسان” را از اینجا بخوانید.


در ادامه به شما خواهم گفت که چرا خرید و مصرف خرت و پرت و وسایل بیشتر نمی تواند ما را شاد، راضی و سعادتمند کنند:

1-مادیات نمی توانند نیازهای عاطفی شما را برآورده کنند.

تمایلات حقیقی انسان معطوف تجربیاتی مانند، آزادی، صلح، آرمش، عشق، دوستی و معنویات است و چیزهای مادی نمی توانند هیچکدام از آن ها را برای شما فراهم کنند. اشیاء مادی می توانند نیازهای فیزیکی اولیه ی شما را برآورده کنند اما فراتر از نیازهای اولیه فیزیکی، این وسایل جز ابزاری مرده و بی ارزش نخواهند بود.


هم اکنون بخوانید: “سه نیاز اساسی که پیش از مرگ باید حتما به آنها برسید!”


2-اموال و دارایی بیشتر، شما را سست و متزلزل می کنند.

وابسته بودن به ملک و املاک یعنی نگرانی دائمی در مورد آن ها که مبادا از بین بروند و این یعنی گرفتاری در حفاظت از این اموال. بنابراین هرچه تمایل بیشتری نسبت به اموال در زندگی خود داشته باشید، بیشتر مضطرب و عصبی خواهید شد.

3-جمع آوری خرت و پرت ها شما را اسیر حواس پرتی ها و عدم تمرکز می کنند.

اگر نمی توانید مراقبه کنید یا حتی بر روی یک هدف و برنامه شخصی متمرکز بمانید، نگاهی به اطرافتان بیندازید. خوب زندگی کردن به معنای داشتن یک زندگی ساده است، هرچه بیشتر به جمع آوری خرت و پرت ها بپردازید زندگی شما پیچیده تر خواهد شد. به جای جمع آوری چیزهایی که نیاز ندارید، به دور ریختن وسایل غیر ضروری ای که تاکنون انباشته بودید بپردازید، من به شما اطمینان می دهم که این کار تاثیر شگفت انگیزی در دستیابی به آرامش ذهنی بر روی شما دارد.


https://rastmard.com/%D9%81%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%84%DB%8C%D9%85%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%84-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D9%82%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2/


4- همیشه چیزهای جدیدی برای خریدن وجود دارند.

شما امروز یک ماشین ظرفشویی می خرید. روز بعد احساس می کنید اتومبیل تان هم به یک ماشین شستشوی برقی نیاز دارد. کاغذدیواری را عوض می کنید. متوجه می شوید که یک مجسمه برای گوشه خانه می خواهید. یک جفت کفش خریده اید. احساس می کنید باید یک رنگ دیگر از این کفش هم بخرید. بتازگی یک موبایل خریده اید که متوجه می شوید ورژن جدید این گوشی موبایل به بازار عرضه شده. مهم نیست که الان چقدر خرت و پرت های خوب و ارزشمند داشته باشید، دیری نمی گذرد که روزی همه آنها کهنه خواهند شد. همیشه نسخه های جدید و آپدیت شده ای از وسایلتان را در فروشگاه ها پیدا می کنید.

5-شما پولتان را هدر می دهید.

دور ریختن پولی که به سختی به دست آورده اید برای خریدن چیزهایی که کمکی به سلامت جسم و روحتان نمی کنند، کار عاقلانه ای به نظر نمی رسد. چرا به جای این، پولتان را خرج چیزهایی که دارای مزیتی برای خودتان و دنیا هستند، نمی کنید؟ اگر قید یکی از خرید های اضافی هر هفته خود را بزنید، در پایان سال احتمالا به اندازه ای پول دارید که زندگی یک خانواده تهی دست را دگرگون کنید. خانواده ای که حتی توان برآوردن نیازهای ابتدایی شان را ندارند و از قضا در کشور ما نیز بسیارند.

6-شما وقتتان را هدر می دهید.

در سالی که گذشت تا چه اندازه از زمان عمرتان را خرج خرید و یا حتی فکر کردن به خرید وسایل کردید؟ تا چه اندازه برای خرید عید خود وسواس بخرج داده اید؟ تمرکز مداوم بر روی جمع آوری اموال، به شما اجازه نمی دهد تا بر روی آنچه که واقعا در زندگی اهمیت دارد، متمرکز شوید. سفر زندگی کوتاه است پس مطمئن شوید که بیشترین استفاده را از آن به عمل می آورید. اهداف ارزشمندتری در زندگی هستند که شاید در سایه مصرف گرایی برایتان گم شده باشند. آنها را بازیابید و روی روحتان بیشتر وقت بگذارید تا ظاهر.

7-دیگری چیزهای بیشتری از شما دارد.

دارایی بیشتر از دیگران و رقابت برای بهتر نشان دادن خودتان، راه مناسبی برای تقویت نفس(منیت) به نظر می رسد، اما حقیقت این است که شما نمی توانید همیشه بهترین ها را داشته باشید. هر چقدر هم که ثروتمند باشید، غرق شدن در چرخه مصرف گرایی به آن معناست که همیشه افرادی وجود دارند که بیشتر از شما خرت و پرت دارند، پس اگر شادی شما وابسته به داشتن دارایی بیشتر از دیگران است، همیشه ناامید و ناراضی باقی خواهید ماند.


پیام بیدار باش – ما انسان ها واقعا داریم به کجا می رویم؟


8-مصرف گرایی زمین را نابود می کند.

ممکن است فکر کنید که مصرف گرایی برای اقتصاد مفید باشد، اما فکر می کنید که خرید کردن شما کجا به پایان می رسند؟ این کار با دفن زباله های سمی در آشغال دانی ها و مسمومیت سیاره ای که ساکن آن هستیم و ما را زنده نگه می دارد، پایان خواهد یافت. امروز چهره مادرمان زمین، بسیار از آن جنگل سبز و زیبایی که باید میبود، متفاوت است. این چهره زشت و آلوده، پیامد مصرفگرایی ماست.


سیری در طبیعت_۷ راه برای رسیدن به آرامش و تندرستی با اتصال بدن به طبیعت


از حالا به بعد به دنبال سعادت در محصولات مختلف نباشید، چرا که نمی توانید در چنین چیزهایی، پیدایش کنید. به جای این کار، سعادت و شادی را در تجربیاتی جستجو کنید که پول توان خریدشان را ندارد و قلب تان را با شادی پر می کنند.


از اینجا به مقالات مصرف گرایی دسترسی خواهید داشت:
مصرف می کنم پس هستم 1
مصرف می کنم پس هستم 2


منبع: https://theunboundedspirit.com/buying/

 

نوشته‌های مشابه

16 دیدگاه

  1. به نظر من خرید کردن ادمو شاد میکنه اما شاد کردنه موقتی هست و بعد به ان حالت پپرش در میایی امت اگر وسایل مورد نیاز خریداری شود هیچ حس بدی پیدا نمیکنی که هیچ خوش حال هم میشی اما به نظر من یه مقدار از پول را همیشه یاید به افراد نیلز مند داده شود و اینکه پول اضافی پس انداز یا برای روحت خرج شه مثلا چیز هایی کع مثل گل خریدم شمع موم اواژور یا هر چی که نظم به زندگی و خونیتان میدهد هر بار که ان را میبینید باعث ارامش روحتان میشود ان را باید خرید در غیر ان صورت بی مورد هست

دیدگاهتان را بنویسید