فعالسازی چاکرای چشم سوم چاکرای ششم

چاکرای چشم سوم چاکرای ششم – فعالسازی و پاکسازی

چاکرای چشم سوم مرکز انرژی های مرتبط با حقیقت، درک و دریافت، ظهور افکار و الهامات است.

بر اساس فلسفه یوگا چشم سوم در انسان با مفهوم دوگانگی مرتبط است؛ دوگانگی در اینجا به عنوان نوعی از درک واقعیت بشمار می رود که تنها توسط ذهن انجام می شود. زمانی که چاکرای چشم سوم با دیگر کانال های انرژی در تعادل باشد، گفته می شود که دریچه ای به سوی روشنیدگی بروی انسان گشوده می شود. متعاقبا در صورت پاکیزه، سالم و متعادل بودن این چاکرا زندگی را روشن و واضح خواهیم یافت، الهامات قدرتمندی دریافت خواهیم کرد، از سطح آگاهی ویژه ای برخوردار خواهیم شد و از نظر احساسی نیز در تعادل قرار می گیریم.

همچنین در صورت وجود مشکلاتی در این چاکرا ممکن است افراد با مشکلاتی مانند بسته بودن ذهن، اضطراب، افسردگی، پارانویا، و یا بسیاری دیگر از مشکلات روانی و خلق و خویی دست و پنجه نرم کنند.

اگر احساس می کنید چاکرای چشم سوم شما مسدود است، به دوران کودکی خود نگاهی بیندازید. آیا نظرات و عقاید شما به طور مکرر از سوی والدین یا نزدیکان رد می شده؟ آیا آزادانه فکر کردن به شما آموزش داده شده؟ یا آموخته اید که مطیع دیگران باشید؟  آیا محیط رشد شما از نظر احساسی متلاطم بوده؟  آیا نظرات و افکار شما مورد احترام واقع می شدند؟ با فکر کردن به پاسخ این سوالات احتمالا می توانید تشخیص دهید که وضعیت سلامت چاکرای چشم سوم در شما چگونه است. همچنین در ادامه این مقاله به شما کمک می کند فرایند بهبود سلامت چاکرای چشم سوم خود را آغاز کنید.


مقاله جامع چاکرا چیست و چگونه عمل می کند؟ راهنمای مقدماتی چاکراها را حتما مطالعه کنید


چاکرای چشم سوم چیست؟

چاکرای چشم سوم یا آینا مرکز انرژیکی در بدن است که مسئول جریانات انرژی مربوط به الهامات، تخیل، افکار، و خودآگاهی است. این چاکرا در محل پیشانی درست بالای دوچشمان قرار گرفته است و با رنگ نیلی و غده پینه آل در بدن هماهنگ است. چاکرای چشم سوم به ما کمک میکند نیروی بصیرت و خرد خود را بکار گیریم.

فعالسازی چاکرای چشم سوم چاکرای ششم


کلیپ معرفی چاکرای چشم سوم و کارکرد آن را هم ببینید.


شفابخشی چاکرای چشم سوم

شفابخشی چاکرای چشم سوم شامل عملیات گشودن، پاکسازی، تنظیم و تقویت این کانال انرژی درون بدن است. روش های درمان چاکرای چشم سوم شامل روش های درمان خانگی همچون رایحه درمانی، استفاده از موسیقی، کریستال ها، حرکات ورزشی و تمرینات احساسی هستند تا هماهنگی بین ارگان های بدن و ذهن برقرار شود.

راه های تشخیص ناهماهنگی در چاکرای چشم سوم

بهترین راه تشخیص اینکه آیا شما به درمان چاکرای چشم سومنیاز دارید یا خیر این است که به افکار، احساسات، اعمال و احساس فیزیکی تان توجه کنید. در ادامه به برخی نشانه های نامتعادل بودن این کانال انرژی اشاره میکنیم.

 • به ندرت احساس انگیزه داشتن یا خلاق بودن می کنید
 • بی توجهی کردن به الهامات درونی
 • بیش از حد منطقی یا بیش از حد احساساتی بودن
 • جذب جزییات هر چیزی شدن و بی توجهی کردن به زمینه اصلی
 • غرق در افکار شدن
 • عادت داشتن به خیال پردازی برای فرار از واقعیت
 • غرور داشتن به دلیل برخورداری از توانایی هایی مانند روشن بینی
 • واکنش سریع احساسی نشان دادن و به راحتی دلخور شدن
 • وابستگی یا اعتیاد به عوامل بیرونی (روابط احساسی، مواد مخدر، غذا و …) که حس خوبی به شما می دهند
 • دشواری در مشاهده واضح موقعیت ها و مسائل مختلف زندگی
 • ناتوانی در ارتباط برقرار کردن با بخش های عمیق تر روح و روان
 • داشتن ارتباطات اجتماعی بسیار سطحی
 • به راحتی اعتماد خود را به دیگران از دست می دهید
 • داشتن عقاید و نظرات محکمی درباره جهان دارید که تمایلی به بازنگری یا تغییر آن ها ندارید
 • لجباز بودن
 • دشواری در پذیرش نظرات دیگران
 • ممکن است توسط دیگران انسان تک رای و مغرور یا رویایی و خیالپرداز به نظر برسید
 • داشتن مشکلات مداوم سر درد یا میگرن
 • داشتن ایگو (نفس) مقاوم و سرسخت
 • وابسته بودن به دستاورد ها و نتایج
 • به راحتی از دست دادن تمرکز
 • داشتن مشکلات مربوط به سینوس ها
 • داشتن مشکلات روانی مانند توهم

مراقبه مخصوص چاکرای چشم سوم ترکیبی از موثرترین تکنیک های موجود برای پاکسازی، تنظیم و فعالسازی چاکرا را از لینک زیر تهیه کنید.

پاکسازی چاکرای چشم سوم چاکرای ششم


دیگر مقالات مربوط به چشم سوم را هم بخوانید:

۴ نشانه ی تحریک بیش از حد چشم درون

چشم بصیرت چیست؟ چگونه باز میشود؟ چه مراحلی را باید طی کرد؟


مسئله بعدی تشخیص این موضوع است که آیا شما دارای چاکرای چشم سوم بیش فعال هستید یا یک چاکرای  کم کار؟

یک چاکرای ناکارآمد غیرفعال است و انرژی کافی در آن جریان ندارد در حالیکه یک چاکرای بیش از حد فعال انرژی بسیار زیادی دارد و همیشه در حال جوش و خروش است.

چاکرای چشم سوم غیر فعال= انرژی حیاتی کم، سستی، عدم فعالیت، انسداد کانال انرژی، کمبود انرژی

چاکرای چشم سوم بیش فعال= سرزنده اما متلاطم، فعالیت بیش از حد، مهاجم و پرخاشگر، انرژی بسیار زیاد

بنابراین شما می توانید تشخیص دهید چاکرای شما در کدام وضع قرار دارد. حتی ممکن است این چاکرا در بدن شما وضعیتی نامتعادل در بین این دو وضعیت داشته باشد.

۲۰ روش درمان و شفابخشی چاکرای چشم سوم

در ابتدا می خواهیم بدانیم یک چاکرای چشم سوم سالم چه مشخصاتی دارد. زمانی که شما یک چاکرای پاک، قوی و متعادل دارید آرام، آگاه از خود، و آینده نگر هستید و در کنترل ذهن قرار ندارید بنابراین به راحتی حقیقت را از خیالات و تصورات تشخیص می دهید. همچنین خود و دیگران را بهتر درک خواهید کرد. الهامات درونی بدون هیچ کوششی برای شما آشکار می شوند و باعث می شود در زندگی خود تصمیمات هوشمندانه تری بگیرید.

پس از پاکسازی و متعادل سازی انرژی های چاکرای چشم سوم شما به راحتی هدف هایی برای خود تعیین می کنید که به افکار یا عقاید نفس تان محدود نشده باشند. در نتیجه زندگی روندی پویا تر و منعطف تر به خود گرفته که به شما امکان خلاق بودن و در لحظه زندگی کردن را می دهد. در این حال شما دید وسیع تری از مسائل زندگی پیدا می کنید که خرد ورزی و شفقت را در شما تقویت می کند. گفته می شود در وضعیت سلامت چاکرای سوم فرد احساس می کند هیچ محدودیتی متوجه او نیست؛ در حقیقت این حس جاودانگی به دنبال مرگ نفس (ایگو) پیدا می شود. برخی افراد پس از تمرین بر روی این مرکز انرژی از قدرت روشن بینی برخوردار شده اند. اگرچه همه این وضعیت ها عالی به نظر می رسند، باید بدانید که این نتایج تنها با ممارست و تمرین بدست می آیند؛ گاهی برای رسیدن به نتایجی از این دست باید خیلی از عادات، افکار و اعتقادات اصلاح شوند.

برخی از روش های خانگی برای متعادل سازی و تقویت چاکرای چشم سوم در ادامه ذکر شده اند.

 • خود را با نقطه نظر ها و دیدگاه های مختلف آشنا سازید

یکی از مشکلات مربوط به انسداد چاکرای چشم سوم خود رای بودن و نپذیرفتن نظرات دیگران به ویژه نظرات مخالف با خود است. برای غلبه به این رویکرد به مطالعه مقالات و کتاب های خوب بپردازید، برنامه های آموزنده تماشا کنید و از حاشیه امن خود فراتر روید. حتی اگر برایتان عجیب به نظر می آید تلاش کنید حس کنجکاوی تان را در رابطه با دیدگاه های مختلف در این مسیر به کار گیرید.

 • کلسیم زدایی غده پینه آل

غده پینه آل یک توده ریز به شکل لوبیا در بدن است که رابطه نزدیکی با انسداد چاکرای چشم سوم دارد. همچنین این غده وظیفه به خواب رفتن انسان و ترشح هورمون های مربوط به خواب است. بسیای از فرهنگ های باستانی مثل تبتی ها، مصریان و چینی ها بر این باورند که این غده مسئول بیداری معنوی است. برای کلسیم زدایی این غده از مصرف مواد یا آبی که حاوی فلوراید هستند بپرهیزید. مقاله نکاتی برای تقویت بصیرت درونی و زدودن رسوبات کلسیمی غده پینه آل را حتما بخوانید.

 • تمرکز بر آگاهی و مراقبه

عملکرد چاکرای چشم سوم زمانی به بهترین شکل صورت می پذیرد که با واقعیت گره خورده باشد در غیر این صورت به راحتی در خیالات و توهمات سرگردان خواهیم شد. تمرین کنید که در لحظه حال زندگی کنید و اتفاقات زمان حال را درک کرده و به آن آگاه شوید. تمرین تمرکز بر روی تنفس بسیار کمک کننده است. مقاله تکنیک هایی برای زندگی در زمان حال و مقاله ۵ تکنیک مراقبه از تیک نات هان ، برای عادت دادن مغز به حضور در لحظه بسیار کمک کننده اند. اگر تازه کار هستید یا قصد پیشرفت دارید نیز دوره آنلاین مراقبه آموزشگاه راستمرد را حتما پیشنهاد میکنیم.

 • در معرض نور خوشید قرار بگیرید

یکی از ویژگی های چاکرای چشم سوم نورانی بودن آن است بنابراین اگر بیشتر ئر معرض نور طبیعی قرار بگیرید ممکن است افکار شما بسیار شفاف تر شوند. اگر در اقلیم سرد و تاریکی زندگی می کنید ممکن است نور درمانی برای شما نیاز باشد. در حضور نور طبیعی غده پینه آل فعال می شود که به تقویت چاکرای چشم سوم کمک ویژه ای می کند.

 • از گیاهانی که در ادامه ذکر می شوند بیشتر استفاده کنید

استفاده از برنجاسف، بادیان ختایی، زعفران، ریحان، یاسمین، اسطخودوس، گل ساعتی، رزماری و لوتوس آبی. می توان از رایحه آنها برای خوشبو کردن فضا استفاده کرد. همچنین یکی از بهترین راه های استفاده از گیاهان نوشیدن دمنوش های گیاهی یا عرقیات اصل ست.

 • افکار محدود کننده خود را پیدا کنید

یکی از دلایل مسدودیت انرژی در چاکرای چشم سوم داشتن افکار و اعتقادات محدود کننده است. این اعتقادات پایه ای تعاریف پایه و اصلی ای هستند که ما درباره خود داریم؛ این اعتقادات ریشه اصلی احساساتی مانند ترس، نا امنی و عدم شناخت خود است. این افکار می توانند در برگیرنده اصولی همچون “من ارزش چیزی را ندارم”، “من انسان بدی هستم”، “من مستحق تنبیه شدن هستم” باشند. با کشف کردن افکار اصلی درباره خودتان به بهبود سلامت روان خود کمک خواهید کرد. فایل های خودهیپنوتیزم راستمرد بهترین و سریعترین راه برای تغییر باورهای محدود کننده و پیشرفت شما هستند.

 • استفاده از مانترا های مقدس

مانترا ها کلمات و صداهای مقدسی هستند که به شما کمک می کنند آگاهی خود را بهبود ببخشید. مانترا های مختلفی برای این منظور وجود دارند مانند ” ام/  Om “، این کلمه با ارتعاشات چاکرای چشم سوم هماهنگ است. هنگام زمزمه آن سعی کنید طول حروف را به این صورت ادا کنید: ” ommmmmmmmmm”  از کلمه ” auuuummmmmm” نیز می توان بجای کلمه بالا استفاده کرد.

 • از خوراکی های زیر بیشتر استفاده کنید

آلوسیاه، خرما، تمشک، انجیر، کشمش، بادنجان، کلم بنفش، هویج و سیب زمینی بنفش.

 • ارتباط گرفتن با سمبل چاکرای چشم سوم

جغد سمبل چاکرای چشم سوم است. برای ارتباط گرفتن با این سمبل، به این فکر کنید که در چه زمینه ای بیش از باقی زمینه ها نیاز به کمک دارید و سپس از این جغد برای دریافت راهنمایی درونی استفاده کنید؛ برای مثال با مراقبه، تکنیک تجسم فعال ، یا با دعا کردن به روشی که خودتان راحت هستید.

 • شروع به یادداشت برداری از افکار خود کنید

سعی کنید درونیات خود را با عادت هایی مانند یادداشت برداری بروز دهید، این کار باعث تقویت آگاهی تان می شود. می توانید به دلایل رفتار هایتان، احساساتتان یا به عقاید خاص خود اشاره کنید و درباره آن در دفتر خصوصی خود توضیحاتی بنویسید.

 • خیره شدن به ستارگان یا ماه

خیره شدن به آسمان شب تمرینی ساده اما مفید برای تقویت آگاهی و رسیدن به دیدگاهی کامل تر است. این کار به شما کمک می کند از زندان افکار بیرون بیایید و ذهنتان را آزاد و رها سازید.

 • استفاده از عصاره ها و رایحه ها

عود یا عصاره نعناع هندی، کندر، مریم گلی، چوب صندل، سرو کوهی می توانند به عنوان خوشبو کننده در فضا، روی لباس یا پوست استفاده شوند. (عودهای خوشبو مخصوص پاکسازی و فعالسازی چاکراها را از گالری سنگچین تهیه کنید)

 • به مشاهده افکار خود بپردازید

تمریناتی مانند مراقبه ویپاسانا که به شما کمک می کنند به مشاهده افکار خود بپردازید، برای تقویت چاکرای چشم سوم بسیار موثرهستند. یکی از دلایلی که چاکرای چشم سوم در انسان دچار مسدودیت انرژی می شود این است که ما افکار موجود در سرمان را باور می کنیم و خود را تنها با این افکار میشناسیم. وقتی بیاموزیم که به جریانات فکری خود از زاویه ای دیگر بنگریم، درمیابیم که ما افکارمان نیستیم. افکار و احساسات مدام در حال پیدایش و از بین رفتن هستند درحالیکه ما نظاره گر هستیم.

 • استفاده از تخیل در شفابخشی به چاکرای گلو

تصور کنید یک گوی انرژی در ناحیه پیشانی و در محل چاکرای چشم سوم در بدن شما قرار دارد، همزمان با تنفس عمیق بینید که انرژی های سیاه و آلوده از این گوی خارج می شوند و رنگ گوی به رنگ نیلی درخشانی در می آید.

 • افشای حقیقت پنهان

بیان و کشف حقیقت هایی که با حواس پنجگانه قابل مشاهده و درک نیستند یکی از هنر های باستانی ست. اگرچه در بسیاری از متون کهن از تمریناتی برای آینده نگری و پیش بینی آینده با استفاده از گوی بلورین و کاسه آب یاد شده است، این تمرین عملا آینده بینی را میسر نمی کند بلکه به شما کمک می کند حقیقت های موجود که براحتی درک و فهمیده نمی شوند را کشف کنید. مقاله پیش آگاهی چیست؟ چگونه می توان با پیش آگاهی، آینده را پیش بینی کرد؟ بسیار جالب است.

 • توجه به خواب ها

خواب های ما سرشار از نشانه های سمبلیکی هستند که از ترس ها، امیال، و نیاز های ما سرچشمه می گیرند. چاکرای چشم سوم می تواند به شما در پیدا کردن معانی خواب ها کمک کند. برای تقویت این توانایی در خود، هر روز دقایقی را به ثبت احساستان درباره خواب های شب گذشته اختصاص دهید. به یاد داشته باشید که راهنما های تعبیر خواب نمی توانند پیام های نهفته در رویا هایتان را کاملا رمز گشایی کنند زیرا نماد هایی که در خواب های افراد بکار می روند بسیار شخصی شده هستند. برای آشنایی بیشتر با نمادها و تعبیر رویاهای خود دوره آنلاین روانکاوی یونگ راستمرد را پیشنهاد میدهیم.

 • مراقبه با کریستال ها

این راهکار بر انسداد های شدید انرژی تاثیر مثبت دارد. استفاده از کریستال ها در تمرین مراقبه موجب هماهنگ شدن انرژی هایتان می شود و تاثیر بسزایی در تقویت و شفابخشی کانال های انرژی دارد. برای هدف تقویت چاکرای چشم سوم می توانید از کریستال هایی مانند یاقوت کبود ، لابرادوریت، آمیتیست و لاجورد استفاده کنید. (برای تهیه این سنگها به گالری سنگچین رجوع کنید)

 • عبارات مثبت تاکیدی

هر روز از تکرار عبارت های مثبت تاکیدی برای تقویت این کانال انرژی در خود استفاده کنید. شما می توانید از هر عبارتی که با آن ارتباط عمیق تری دارید استفاده کنید یا از عبارات زیر کمک بگیرید:

من واقعیت خود را خلق می کنم، من به الهامات درونی ام اعتماد دارم، من مسائل را واضح و روشن می بینم، من به نیروی خرد جهانی متصل هستم، برای من دیدن حقیقت دشوار نیست، ذهن و قلب من در تعادل کامل هستند. فایل خودهیپنوتیزم چاکرای چشم سوم همین کار را به بهترین شکل برای شما انجام میدهد.

 • با تمرینات منظم یوگا انسداد های انرژی را باز کنید.

حرکت هایی مثل حرکت خم شدن به جلو، دلفین و حرکت جنین می توانند کمک کننده باشند.

 • رنگ درمانی

از رنگ نیلی که با این کانال انرژی هماهنگ است در لباسی که می پوشید، دکوراسیون منزل و محل کار و دیگر وسیله هایی که استفاده می کنید بهره بگیرید.

مراقبه مخصوص چاکرای چشم سوم با کمک بسیاری از این روش ها و تکنیک های موثر دیگر برای پاکسازی، تنظیم و فعالسازی چاکرا را از لینک زیر تهیه کنید.


ادامه مقالات چاکراها را از لینک های زیر دنبال کنید:

فعالسازی و پاکسازی چاکرای اول یا ریشه

فعالسازی و پاکسازی چاکرای دوم یا جنسی

فعالسازی و پاکسازی چاکرای سوم یا خورشیدی

فعالسازی و پاکسازی چاکرای چهارم یا قلب

فعالسازی و پاکسازی چاکرای پنجم یا گلو

فعالسازی و پاکسازی چاکرای هفتم یا تاج

سایر مقالات مرتبط با چاکرای چشم سوم :

تکنیک های کاربردی و آسان برای بازگشایی چشم درون

تحریک و بازگشایی چشم درون تنها با استفاده از یک مراقبه ی ساده و کاربردی


اگر راه های دیگری برای تقویت چاکرای چشم سوم می شناسید آن را با ما از طریق کامنت درمیان بگذارید.

نوشته‌های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید