|

روح پزشکی و انرژی درمانی

درودها!

به لطف فضای معنوی راستمرد، مجالی به دست آمد برای نوشتن و به اشتراک گذاشتن یکی از رمزآمیزترین موضوعات خلقت یعنی قلمرو روح و ارتباطش با درمانگری. سعی می‌کنم بصورت سلسله مقالاتی، دیدگاه‌های مختلف غیب باوران و درمانگران را در شیوه‌های ارتباط و کمک گرفتن از قلمرو روح بجهت شفا و کسب دانش روحی و باطنی به‌ اختصار شرح بدم.


قلمرو روح و روح باوری

قلمرو روح یادگاری از حکمت باستان است که ریشه در این باور کهن داشته. در این حکمت اعتقاد بر این بوده است که «در هر چیزی روحی سکونت دارد» و آن را جوهر حیات و حرکت می‌دانند که متصل به عالم غیب است. افلاطون حکیم در نظریه‌ی مُثُل، آن را چنین تعریف می‌کند: «ما انسان‌ها درون غاری هستیم و تنها سایه‌هایی از واقعیت‌هایی که خارج از غار وجود دارند و بر روی دیواره غار منعکس می‌شوند را می‌توانیم ببینیم. هر آنچه ما می‌بینیم اصلِ آن چیز نیست.»


مقاله مفید در این زمینه: “توانایی شفابخشی خود را ارزیابی کنید


از رهیافت همین اندیشه است که «ماوراءالطبیعه» به‌عنوان مرتبه‌ای از عالم هستی که ورای طبیعت و جهان مادی و محسوس در نظر گرفته می‌شود به وجود می‌آید و از پی آن معارف جادویی و باطنی برای اتصال سالک به عالم اسرار جلوه‌گر می‌شوند.


انرژی و نیروی حیات

باور بر این است که جوهر و حیات ماده در گرو نیرویی نامرئی ست که از روح جهان بر ارواح اشیاء صادر و بر مخلوقات و محسوسات جاری می‌شود لذا هر چیزی با خود بخشی از روح و نیروی مبدأ را حمل می‌کند که اساس ادراک و هوشمندی است؛ این نیروی بی‌نهایت را انرژی کیهانی می‌نامند که  به لحاظ درجه ی کیفیت و ارتعاش در سطوح مختلفی طبقه‌بندی‌شده و در عالم منتشر است.


از راستمرد رایگان دریافت کنید: “مراقبه شفای بدن با انرژی حیاتی


از انواع این انرژی‌ها: انرژی عناصر (آب، باد، خاک، آتش.) انرژی کهن‌الگوها (ایزدان والهه ها) ،انرژی صوت، انرژی میان‌سیاره‌ای، انرژی اترهای تاریکی، انرژی شفا و درمانگری روح می‌توان نام برد. در انسان بخشی از این انرژی بی‌کران به شکل‌های مختلف ارتعاش پیدا می‌کند و تحت نام «حوزه انرژی تابان» تجلی‌یافته و به شکل هاله‌ای بیضی به دور کالبد فیزیکی ما قرارگرفته که با همه ی میدان‌های انرژی موجود در نظام طبیعت در تعامل است.


هم اکنون بخوانید: “پاکسازی انرژی های منفی با مراقبه چهار عنصر


در نزد فرهنگ‌های باستانی ملل مختلف از این انرژی کیهانی بانام‌هایی نظیر: پرانا (حکمت ودایی، هندو) کی (سنت ژاپنی) چی (فلسفهٔ چین) پنوما (حکمت یونان) و نیروی حیات(ایران باستان کتیبه‌های یافت شده در شوش شهر باستانی و تخت جمشید)  یاد شده است همچنین از ابتدای پیدایش ادیان باستان، رد هاله‌ی تابان و نورانی را در اطراف خدایان و الهه‌ها، مقدسین و پیامبران (بودا، مسیح، مانی) می‌توان گرفت و به اهمیت  بالاترین درجه روحی و مقدس انرژی تابان پی برد. همچنین در دین باستانی ایران از فره ایزدی به‌عنوان هاله‌ای درخشان که موهبتی از فروغ ایزدی ست یاد می‌گردد. این مقدمه‌ای دیرینه شناسانه بود برای ورود به مبحث انرژی‌درمانی و پزشکی روح.


هم اکنون در راستمرد بخوانید: “ذهن تان را تعلیم دهید تا بدن تان را شفا بخشد


روح پزشکی

گفتیم که هر ماده‌ای انرژی ست و ماده تجلی روح است از این رو انرژی و روح همچون جهان‌های موازی متصل به جهان مادی به‌حساب می‌آیند و هر مشکلی در جهان مادی در اثر عدم ارتباط و اختلال و نقصان در روح و انرژی یا باطن رفیع و خود برتر است.

 این دیدگاه شاکله‌ی اصلی  پزشکان روح و انرژی درمانگران از گذشته تا کنون بوده که شامل ساحران، شمن ها، احضارگران روح و شفادهندگان می‌شود که با تسخیرکنندگان (شیاطین)، انرژی خواران (خون‌آشام‌های روح) و اخلال گران طبیعت پیکاری همیشگی دارند. عقاید، رسوم و مناسک مختلفی در رابطه با درمان‌های روحی مطرح‌شده که برای آشنایی بیشتر مروری بر این شیوه‌های درمانی کهن می‌کنیم:

در نزد بابلیان، بیماری کیفری ست که پس از گناه کردن مریض برای وی پیش می‌آید و شیاطین به جنگ با او برمی‌خیزند، به همین جهت پایه‌ی معالجه بر خواندن اوراد، عزایم و سحر استوار بود. در قبایل کنگو معتقدند وقتی کسی بیمار است، روح اش از بدن خارج‌شده و در بیرون سرگردان است. در این وقت به جادوگر روی می‌آورند تا روح گریزان را با برگزاری مراسمی به تن بیمار باز آورد.


مقاله مرتبط: “راهنمای قدم به قدم و آسان برای ارسال انرژی شفابخش


در جنوب ایران نیز درمانگران روح به اهل هوا مشهورند که از قدیم در بندرعباس، قشم، میناب و بوشهر ساکن‌اند آن‌ها معتقدند دسته‌ای از جنیان موسوم به بادها، قوای مرموز و اثیری هستند که همه‌جا سایه افکنده‌اند و مسلط بر نوع بشر و باعث بیماری‌های لاعلاج می‌باشند ضمن مراسمی (شبیه مراسم جن‌گیری) همراه با آواز و نواختن طبل و دف، بیمار را به حالت خلسه برده و باد را از جسم بیمار خارج می‌کنند.


مقاله مرتبط: “موسیقی درمانی/ چاکراهایتان را با موسیقی و ارتعاشات شفا بخشید!


مشابه این قبیل مراسم‌ها  در بیشتر سنت‌های باستانی و شمنی نیز دیده می‌شود. و بر این باور استوار است که  «فساد و تباهی تن آدمی ریشه در نیروهای ناپیدا و روان‌های ناپاک» دارد که باعث تیرگی و ایجاد حفره‌هایی در هاله‌ی انرژی انسان می‌گردد. پیش‌تر نیز از حوزه‌ی انرژی تابان به‌عنوان محل تبادل و ذخیره و گردش انرژی (ذهنی، عاطفی، روانی، فیزیکی و روحی) نام برده شد.


مقاله مفید در این زمینه: “۵ راه برای تقویت توانایی شفابخشی و درمانگری


در اثر آلودگی‌های ذهنی و روانی و عاطفی، این هاله سمی شده و اندام‌های آن‌که به‌واقع همان چاکراهای درون بدن می‌باشند مسموم و مسدود می‌گردند و سبب اختلال در سیستم ایمنی بدن و سیستم عصبی مرکزی می‌شوند و بدن با کمبود منابع انرژی حیات مواجه می‌گردد. اینجاست که یک شمن درمانگر اینکا، با مراسم پاک‌سازی نورانی وارد می‌شود تا در یک فضای مقدس به کمک ارواح چهار جهت و کریستال  شفابخش نهرهای نورانی چاکراها را به جریان بیندازد. جزئیات این مراسم روحانی را در قسمت بعد با توضیحاتی در مورد سیستم درمانگری شمن های پرو به نظر سالکان راستمرد خواهم رساند. سپاس‌ها.


هم اکنون در دوره خوددرمانی با انرژی های شفابخش راستمرد شرکت کنید:


منابع:

شاخه ی زرین(جیمز فریزر/نشرآگاه)- باشما تا ابدیت(لوبسانگ رامپا/نشر درسا)- روان درمانی پرانایی(چو کوک سویی/تجسم خلاق)- ویکی پدیای فارسی

بخش دوم این مقاله را از اینجا دنبال کنید: “احضار چهار باد (درمانگری شمن های پرو)”

نوشته‌های مشابه

32 دیدگاه

 1. بسیار عالی بود برادر.

  در میان مغان هم گونه ای شفابخشی رواج داشته:
  از اونجایی که بین ایرانیان باستان دست زدن به بدن مرده گناهی بزرگ محسوب می شده، بنابراین ایرانیان هیچ وقت بدن مرده ای رو تشریح نکردند تا علت بیماری ها و مرگ ها رو تشخیص بدن (برعکس مصریان، یونانی ها و رومی های باستان)، بنابراین پیشرفتی در عمل پزشکی نکرده بودند و عمده ی علم پزشکی در اون زمان استفاده از گیاهان بوده.
  بنابراین گونه ی دیگری از پزشکی توسط مغان انجام می شده که با انرژی درمانی سر و کار داشته. مغان بسیار در این علم پیشرفته بودند، در حدی که در زمان رومیان با پزشکان رومی مناظره پزشکی می کردند و به تمام سوالات پزشکی رومیان جواب می دادند.
  برای مثال طبق عقاید انرژی درمانی مغان، که بینشی وحدت وجودی داشتند، همانطور که هر جای زمین باد روان است، درون بدن انسان هم باد روان است و می وزد. علت هر بیماری، نرسیدن باد به نقطه ای از بدن است. همچنین در روی زمین هم اگر جایی طلسم شده باشه، باد نمی وزه. پس مغان درمانگر، اقدام به باز کردن راه باد در بدن بیمار می کردند.

   1. کتاب در واقع نامه نگاری بین مغ-پزشکان و پزشکان رومی هست. به این صورت رومی ها در نامه هایی، سوالات دشوار پزشکی می پرسند و علت چیزها رو جویا می شن. مغان در مقابل هر نامه ای، پاسخ های دقیقی با توجه به علم پزشکی خود می دانند.
    متاسفانه کتاب به صورت آموزشی نیست. اما فلسفه ی بسیاری از مسائل شفادهی مغان قابل کشفه.

دیدگاهتان را بنویسید