فعالسازی چاکرای تاج چاکرای هفتم

چاکرای تاج چاکرای هفتم – فعالسازی و پاکسازی

چاکرای تاج یا ساهاسرارا که در زبان سانسکریت به شکفته شدن گل هزاربرگ اشاره دارد، در بالای سر قرار گرفته و با سمبل گل لوتوس شناخته می شود.

این مرکز مقدس انرژی پایه و اساس آگاهی کیهانی در تک تک انسان ها را تشکیل می دهد.  به عنوان منشاء آگاهی الهی چاکرای تاج ما را به ابدیت پیوند می دهد. در فلسفه یوگا چاکرای تاج همزمان تولید کننده و دریافت کننده آگاهی است. به عبارتی این چاکرا به عنوان نقطه عطف فناپذیری و فناناپذیری تلقی می شود.

هنگامیکه چاکرای تاج در افراد در وضعیت سلامتی بسر میبرد، فرد احساس ارتباط نزدیک با خود برترش را داشته، به راحتی به خرد درونی خود دسترسی دارد و خود را متصل با زندگی و تمامیت هستی میبیند. همچنین قادر به درک موضوعات از زاویه ای جامع است و جدای از اتفاقاتی که در اطراف او رخ می دهد احساس آرامش و صلح درونی دارد.

اما زمانی که این چاکرا در وضعیت عدم تعادل قرار دارد معمولا افراد احساساتی مانند افسردگی، جدایی و انزوا از زندگی و افراد، و نداشتن حس همدردی را تجربه می کنند. یک چاکرای تاج مسدود شده نتیجه رشد یافتن در محیط های پر تنش، رویارویی با معضلات متعدد و باور های ریشه ای که در کودکی شکل گرفته باشند؛ میباشد. به طور کلی مسدودیت این چاکرا می تواند به عقایدی که مبنی بر منزوی بودن، حول محور نفس بودن و جدا بودن انسان از دیگر مخلوقات است، مرتبط باشد.


مقاله جامع چاکرا چیست و چگونه عمل می کند؟ راهنمای مقدماتی چاکراها را حتما مطالعه کنید


این مقاله به شما کمک می کند فرایند درمان چاکرای تاج خود را آغاز کنید.

چاکرای تاج چیست؟

چاکرای تاج یا ساهاسرارا یک کانال انرژی در انسان است که مسئول افکار، آگاهی، خرد و ارتباط ما با وجود الهی است. این مرکز انرژی در بالای سر قرار گرفته است و با رنگ بنفش و غده هیپوفیز در مغز انسان ارتباط دارد. این چاکرا به گرآوری نیروی آگاهی کمک می کند.

فعالسازی چاکرای تاج چاکرای هفتم


کلیپ معرفی چاکرای تاج و کارکرد آن را هم ببینید.


شفابخشی چاکرای تاج

شفابخشی چاکرای تاج شامل عملیات گشودن، پاکسازی، تنظیم و تقویت این کانال انرژی درون بدن است. روش های درمان چاکرای تاج شامل روش های درمان خانگی همچون رایحه درمانی، استفاده از موسیقی، کریستال ها، حرکات ورزشی و تمرینات احساسی هستند تا هماهنگی بین ارگان های بدن و ذهن برقرار شود.

راه های تشخیص ناهماهنگی در چاکرای تاج

بهترین راه تشخیص اینکه آیا شما به درمان چاکرای تاج نیاز دارید یا خیر این است که به افکار، احساسات، اعمال و احساس فیزیکی تان توجه کنید. در ادامه به برخی نشانه های نامتعادل بودن این کانال انرژی اشاره میکنیم.

 • بی تفاوتی
 • بی توجه و بی علاقه بودن به دیگران
 • وابستگی شدید به نفس (ایگو)
 • بی خوابی
 • کابوس دیدن
 • از زندگی خسته بودن
 • داشتن احساس جدایی از دیگران و زندگی
 • افسردگی
 • قطع ارتباط با بخش درونی و روح معنوی
 • داشتن چارچوب های شخصیتی محدود و غیرمنعطف
 • حرص و مادی گرایی
 • بی هدف بودن
 • داشتن حس گیجی و گمراه بودن در مسیر زندگی
 • مکررا احساس تنهایی کردن
 • ضعف و خستگی مزمن
 • سر درد و میگرن
 • بیماری های روانی به ویژه مشکلات مربوط به توهم داشتن (مانند اسکیزوفرنی)
 • بیماری های مربوط به غدد درون ریز و نارسایی های عصبی

مراقبه مخصوص چاکرای تاج ترکیبی از موثرترین تکنیک های موجود برای پاکسازی، تنظیم و فعالسازی چاکرا را از لینک زیر تهیه کنید.

پاکسازی چاکرای تاج چاکرای هفتم

مسئله بعدی تشخیص این موضوع است که آیا شما دارای چاکرای تاج بیش فعال هستید یا یک چاکرای  کم کار؟

یک چاکرای ناکارآمد غیرفعال است و انرژی کافی در آن جریان ندارد در حالیکه یک چاکرای بیش از حد فعال انرژی بسیار زیادی دارد و همیشه در حال جوش و خروش است.

چاکرای تاج غیر فعال= انرژی حیاتی کم، سستی، عدم فعالیت، انسداد کانال انرژی، کمبود انرژی

چاکرای تاج بیش فعال= سرزنده اما متلاطم، فعالیت بیش از حد، مهاجم و پرخاشگر، انرژی بسیار زیاد

بنابراین شما می توانید تشخیص دهید چاکرای شما در کدام وضع قرار دارد. حتی ممکن است این چاکرا در بدن شما وضعیتی نامتعادل در بین این دو وضعیت داشته باشد.

14 روش درمان و شفابخشی چاکرای تاج

در ابندا می خواهیم بدانیم یک چاکرای تاج سالم چه مشخصاتی دارد. بر اساس فلسفه یوگا چاکرای تاج منشاء روح و دریچه انسان بسوی نور الهی است. اگرچه ضرورتا پس از پاکسازی و متعادل سازی چاکرای تاج فرد به روشنیدگی دست پیدا نمی کند، پیشرفت شگرفی در رابطه با احساس آرامش درونی داشتن، و توانایی مشاهده و درک واضح مسایل حاصل خواهد شد. همچنین انسان حس یگانگی با تمام موجودات هستی را پیدا می کند. به جای احساس خستگی مفرط از زندگی دیدگاهی نو پیدا کرده و چشمتان به زیبایی های هستی گشوده می شود. اگر فردی با شخصیت و نفس خود در جدال بوده پس از متعادل سازی چاکرای تاج، احساس سبک بالی، منعطف بودن و سرزندگی خواهد داشت. در ادامه فرد توانایی بیشتری برای زندگی در لحظه حال چیدا خواهد کرد و به راحتی با خود برتر و خرد درونی خویش ارتباط می گیرد.

اگرچه دستاورد های متعادل سازی و پاکسازی چاکرای تاج بسیار مطلوب هستند، باید توجه داشت که شفابخشی و تقویت این کانال انرژی نیازمند تمرین و ممارست و همچنین صبر است.

برخی از روش های خانگی برای متعادل سازی و تقویت چاکرای تاج در ادامه ذکر شده اند.

 • مراقبه، مراقبه، مراقبه

امروزه فواید و آثار شگرف مراقبه بر افزایش آگاهی و روح معنوی انسان بر کسی پوشیده نیست. دلیل اصلی اینکه تا این حد بر تمرین مراقبه تاکید می شود این است که این تمرین واقعا اثربخش است. برای شفابخشی چاکرای تاج مراقبه کردن مهم ترین و موثرترین تمرین است. روش های متعددی برای تمرین مراقبه وجود دارند که برای تمام گروه ها اعم از مبتدی یا پیشرفته قابل استفاده هستند. اگر تازه کار هستید یا قصد پیشرفت دارید دوره آنلاین مراقبه آموزشگاه راستمرد را حتما پیشنهاد میکنیم.

 • از باور کردن افکار خود دست بکشید

Byron Katie می گوید: “من کشف کردم که وقتی افکارم را باور می کنم رنج می کشم اما وقتی آنها را فقط فکر بدانم و باورشان نکنم دیگر رنجی در کار نیست. این حقیقتی است که در همه ما وجود دارد. رهایی از رنج به همین اندازه ساده است. “

این توصیه در ابتدا ممکن است عجیب بنظر برسد زیرا ممکن است با خود بگویید: اما من از افکارم تشکیل شده ام! این باور ریشه مشکل است. ما افکار خود نیستیم بلکه کنترل کننده آنهاییم. برای درک این حقیقت در مکانی آرام و در سکوت بنشینید، توجه خود را به درون معطوف کرده و شروع به آگاه شدن به افکارتان کنید. از خود بپرسید آیا این افکار را تولید، طرح ریزی و برنامه ریزی می کنید؟ در این مشاهده متوجه خواهید شد که شما افکار را خلق نمی کنید. بلکه این افکار به صورت خود جوش از فضای وسع ذهن شما آزاد می شوند. بنابراین این افکار از جای دیگری غیر از “حود” شما می آیند. حال به این فکر کنید که شما وجودی هستید که درحال تماشای افکار و منشاء آن هستید. ما معمولا فراموش می کنیم که مشاهده گر هستیم درحالیکه این وجود مشاهده گر خود واقعی ماست. مراقبه تمرینی قدرتمند برای مشاهده افکار و تمییز دادن آنها از خود واقعی تان است. این کار به شما کمک می کند از باور کردن افکارتان دست بکشید.

 • کار با انرژی

تمام اشکال انرژی درمانی برای تقویت و شفابخشی چاکرای تاج بسیار مفید هستند. روش های انرژی درمانی بسیاری مانند پرانیک هیلینگ، ریکی، چی گونگ، تای چی، یوگا، طب سوزنی، ماساژ و بسیاری روش های دیگر می توانند بدین منظور استفاده شوند.

 • آموزش به خود

سعی کنید با آموزش دادن درباره دیدگاه های مختلف از محدودیت ذهن خود بکاهید. مطالعه کتاب، تماشای فیلم، گوش دادن به پادکست و شرکت در مباحثه های گروهی می تواند در گسترش دیدگاه ها به شما کمک کند. نقاط محدود شده در ذهن و باورهایتان را شناسایی کرده و برای محدودیت زدایی آن ها تلاش کنید. فیلسوفی می گوید: “هر چه بیشتر می آموزم، به کم بودن آگاهی خود بیشتر پی می برم”. به طور کلی هرچه بیشتر آموزش دیده باشید ذهن شما نسبت به دیدگاه ها و نظرات مختلف باز تر و پذیرا تر خواهد بود.

 • پاکیزگی

محیط اطراف خود را ساده و پاکیزه نگه دارید. نیاز نیست یک طرح دکوراسیون باشید تا بتوانید محیطی آرام و تمیز برای زندگی خود فراهم کنید. معمولا انباشتگی ها و ناپاکی های محیطی باعث بروز احساسات منفی مانند بی حوصلگی، خستگی و حتی افسردگی می شود. برای شروع وسیله های خود را به سه گروه تقسیم کنید: چیزهایی که می خواهید نگاه دارید، چیزهای که می خواهید به کسی ببخشید، و چیز هایی که می خواهید دور بریزید. با پاکسازی محیط اطراف قدم مثبتی برای پاکسازی درونی نیز انجام داده اید.

 • استفاده از مانترا های مقدس

مانترا ها کلمات و صداهای مقدسی هستند که به شما کمک می کنند آگاهی خود را بهبود ببخشید. مانترا های مختلفی برای این منظور وجود دارند مانند ” ام/  Om “، این کلمه با ارتعاشات چاکرای چشم سوم هماهنگ است. هنگام زمزمه آن سعی کنید طول حروف را به این صورت ادا کنید: ” ommmmmmmmmm”.  از کلمه ” auuuummmmmm” نیز می توان بجای کلمه بالا استفاده کرد.

 • پایبندی به تمرین های معنوی

شما تنها کسی هستید که در مسیر آگاهی معنوی می توانید برای خود موثر واقع شوید. یکی از راه های خوب برای تقویت ممارست این است که قسمتی از منزل یا یک اتاق را برای تمرین های معنوی در نظر بگیرید و به سلیقه خود آن را بیارایید. شما می توانید با استفاده از وسیله های ارزان که ازتباط بیشتری با آن می گیرید این مکان را تزیین کنید. نیاز به فراهم کردن وسیله های گران قیمت و مخصوص نیست. بدین صورت تجربیات شما هنگام تمرینات معنوی رنگ و بوی خاصی گرفته و در ذهنتان باقی می مانند. میتوانید وسایل معنوی و مراقبه را از فروشگاه سنگچین تهیه کنید.

 • دعا کردن

دعا کردن صرفا عملی وابسته به مذهب نیست، شما می توانید در دعاهای خود از هر موجود یا فرشته ای که بر آن باور دارید درخواست کمک کنید. دعاکردن بسیار ساده اما بسیار اثربخش است. هنگامی که دردعاخای خود بخاطر داشته هایمان شکرگزاری  می کنیم فواید بسیاری را متوجه روح و زندگی مان می کنیم. دعا کردن می تواند پلی بین شما و چاکرای تاج برقرار سازد. هرچه بیشتر دعا کنید چاکرای تاج در شما شکفته تر شده و دریچه آگاهی برتر بروی شما گشوده تر می شود.

 • مراقبه با کریستال ها

این راهکار بر انسداد های شدید انرژی تاثیر مثبت دارد. استفاده از کریستال ها در تمرین مراقبه موجب هماهنگ شدن انرژی هایتان می شود و تاثیر بسزایی در تقویت و شفابخشی کانال های انرژی دارد. برای هدف شفابخشی چاکرای تاج می توانید از کریستال هایی مانند کوارتز شفاف، سلنایت، لابرادوریت و آمیتیست استفاده کنید. (برای تهیه این سنگها به گالری سنگچین رجوع کنید)

 • راهنمایی ها

به همزمانی ها، نشانه ها، و ارتباط هایی که با خود برتر خود میگیرید دقت کنید. راهنمایی ها همیشه اطراف شما هستند کافیست پذیرا باشید و به نشانه ها دقت کنید. برای تقویت حس دریافت خود می بایست هماهنگی خوبی بین ذهن، بدن و روح خود برقرار کنید. پیش داری های خود را زیر سوال ببرید و به دنبال راهنمایی گرفتن از درون خود باشید. برخی افراد ممکن است به دلیل عدم اعتماد به خود قادر به دریافت اینگونه راهنمایی ها نباشند. پس بهتر است ابتدا افکار منفی درباره خودتان را اصلاح کنید. افکاری مثل “من اشتباه می کنم”، یا “من ارزش چیزی را ندارم”.

راهنمایی ها ممکن است به هنگام خواب، اتفاقات عجیب، خیال پردازی ها، اعداد تکرار شونده یا نماد های تکراری، یا بسیاری راه های دیگر بر ما آشکار شوند. هر روز با دیدی باز به دنبال راهنمایی هایی که در هستی برای شما گمارده شده بگردید.

 • عبارات مثبت تاکیدی

هر روز خود را با عبارت های مثبت حمایت کنید. سعی کنید عباراتی را که ارتباط بیشتری با آنها برقرار می کنید انتخاب کنید. به عنوان مثال: “من کاملا خودم را باور دارم”،”من اعتقادات آزادانه و نا محدود دارم”، “من به جهان هستی متصل هستم”، “من در صلح و آرامش هستم”، “من توسط نیروی الهی حمایت می شوم”، “من به الهامات درونی ام اعتماد دارم” . فایل خودهیپنوتیزم چاکرای تاج همین کار را به بهترین شکل برای شما انجام میدهد.

 • استفاده از قوه تخیل

تصور کنید یک گوی انرژی در محل چاکرای تاج در بالای سر شما در حال نوسان است. همانطور که روی تنفس های عمیق تان تمرکز کرده ایدف ببینید که با هر بازدم انرژی های تاریک و یاه از این گوی انرژی خارج می شوند و گوی به رنگ بفش روشن در می آید.

 • استفاده از گیاهان

از گیاهان زیر بیشتر استفاده کنید: بذر ریحان، لوتوس، آب قاشقی و اسطوخودوس. می توانید در خوراکی ها و دمنوش ها از آنها استفاده کنید یا رایحه آنها را در فضای خانه استفاده کنید. (عودهای خوشبو مخصوص پاکسازی و فعالسازی چاکراها را از گالری سنگچین تهیه کنید)

 • استفاده از رنگ بنفش

از رنگ بنفش در لباس ها و یا دکوراسیون منزل خود استفاده کنید. این رنگ به دلیل هماهنگی با چاکرای تاج می تواند به فرایند شفابخشی این چاکرا در افراد کمک کند.

مراقبه مخصوص چاکرای تاج با کمک بسیاری از این روش ها و تکنیک های موثر دیگر برای پاکسازی، تنظیم و فعالسازی چاکرا را از لینک زیر تهیه کنید.

اگر راه های دیگری برای تقویت چاکرای تاج می شناسید آن را با ما از طریق کامنت درمیان بگذارید.

ادامه مقالات چاکراها را از لینک های زیر دنبال کنید:

فعالسازی و پاکسازی چاکرای اول یا ریشه

فعالسازی و پاکسازی چاکرای دوم یا جنسی

فعالسازی و پاکسازی چاکرای سوم یا خورشیدی

فعالسازی و پاکسازی چاکرای چهارم یا قلب

فعالسازی و پاکسازی چاکرای پنجم یا گلو

فعالسازی و پاکسازی چاکرای ششم یا چشم سوم

نوشته‌های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید