تقویت چاکرای شبکه خورشیدی

چاکرای شبکه خورشیدی چاکرای سوم – فعالسازی و پاکسازی

چاکرای شبکه خورشیدی با عنوان جواهر درخشان بدن انسان نیز شناخته می شود زیرا هنگامیکه از چاکرا در تعادل قرار دارد مانند خورشید می درخشد.

آیا تجربه برخوردار بودن از اعتماد به نفس، استقلال و قدرت درونی در زندگیتان داشته اید؟ این تجربیات احتمالا زمانی رخ داده اند که چاکرای شبکه خورشیدی شما در تعادل، هماهنگی و وضعیت بهینه خود قرار داشته است.

بسیاری از عادت های زندگی روزمره و اتفاقات ناگوار ممکن است موجب مسدود شدن این کانال انرژی و برهم خوردن تعادل آن شود. اگر شخصی دوران کودکی سختی را پشت سر گداشته باشد، توسط والدین تحت کنترل شدید قرار گرفته باشد به طوری که استقلال در تصمیم گیری را نیاموزد، یا مورد سوء استفاده فیزیکی یا احساسی قرار گرفته باشد درحالیکه توسط باید ها و نباید های اعتقادی، سنتی و اجتماعی احاطه شده است؛ به احتمال قوی این شخص صاحب یک پاکرای خورشیدی نامتعادل است.


مقاله جامع چاکرا چیست و چگونه عمل می کند؟ راهنمای مقدماتی چاکراها را حتما مطالعه کنید


این مقاله به شما کمک می کند فرایند درمان پاکرای شبکه خورشیدی خود را آغاز کنید.

چاکرای شبکه خورشیدی چیست؟

چاکرای شبکه خورشیدی یا مانیپورا مرکز نیروی کنترل خود، انرژی پیشران و انرژی دگرگون شدن است. این چاکرا تقریبا شش اینچ بالای ناف در محدوده دیافراگم قرار دارد. این چاکرا با رنگ زرد و عنصر آتش هماهنگی دارد. وظیفه به جریان درآوردن انرژی مربوط به فعالیت ها، مقاصد و اهداف، شخصیت و سرزندگی بر عهده این چاکرا است.

تقویت چاکرای شبکه خورشیدی


کلیپ معرفی چاکرای شبکه خورشیدی و کارکرد آن را هم ببینید.


شفابخشی چاکرای شبکه خورشیدی

شفابخشی چاکرای شبکه خورشیدی شامل عملیات گشودن، پاکسازی، تنظیم و تقویت این کانال انرژی دون بدن است. روش های درمان چاکرای شبکه خورشیدی شامل روش های درمان خانگی همچون رایحه درمانی، استفاده از موسیقی، کریستال ها، حرکات ورزشی و تمرینات احساسی هستند تا هماهنگی بین ارگان های بدن و ذهن برقرار شود.

راه های تشخیص ناهماهنگی در چاکرای شبکه خورشیدی

بهترین راه تشخیص اینکه آیا شما به درمان چاکرای شبکه خورشیدی نیاز دارید یا خیر این است که به افکار، احساسات، اعمال و احساس فیزیکی تان توجه کنید. در ادامه به برخی نشانه های نامتعادل بودن این کانال انرژی اشاره میکنیم.

 • مدام احساس ضعف و خستگی کردن
 • تمایل به افراط داشتن
 • دخالت در امور دیگران برای رسیدن به هدف شخصی یا احساس ضعیف بودن و کمبود قدرت در اداره امور
 • احساس برتری از نظر قدرت کنترل شرایط یا احساس عدم امنیت و بیش از حد خجالتی بودن
 • داشتن مشکل اعتماد به نفس در اغلب مراحل زندگی
 • نیاز شدید به تایید شدن از جانب دیگران
 • ضعف عزت نفس یا خودبرتر بینی
 • دمای عمومی بدن خیلی بالا یا خیلی پایین
 • تمایل داشتن به اعتیاد (به هرچیزی)
 • تلاش برای مرزبندی یا طبقه بندی افراد
 • تمایل به ایجاد وابستگی در روابط بین فردی
 • ناراحتی های گوارشی مانند سندروم IBS و همچنین دیابت
 • ناراحتی های شکمی، نفخ، و یبوست
 • داشتن اضافه وزن در ناحیه شکمی

مراقبه مخصوص چاکرای شبکه خورشیدی ترکیبی از موثرترین تکنیک های موجود برای پاکسازی، تنظیم و فعالسازی چاکرا را از لینک زیر تهیه کنید.

تقویت چاکرای خورشیدی

مسئله بعدی تشخیص این موضوع است که آیا شما دارای چاکرای شبکه خورشیدی بیش فعال هستید یا یک چاکرای  کم کار؟

یک چاکرای ناکارآمد غیرفعال است و انرژی کافی در آن جریان ندارد در حالیکه یک چاکرای بیش از حد فعال انرژی بسیار زیادی دارد و همیشه در حال جوش و خروش است.

چاکرای شبکه خورشیدی غیر فعال= انرژی حیاتی کم، سستی، عدم فعالیت، انسداد کانال انرژی، کمبود انرژی

چاکرای شبکه خورشیدی بیش فعال= سرزنده اما متلاطم، فعالیت بیش از حد، مهاجم و پرخاشگر، انرژی بسیار زیاد

بنابراین شما می توانید تشخیص دهید چاکرای شما در کدام وضع قرار دارد. حتی ممکن است این چاکرا در بدن شما وضعیتی نامتعادل در بین این دو وضعیت داشته باشد.


مقاله راهنمای چاکراها- چاکرای سوم نیز میتواند برای شما جالب باشد.


۱۶ روش درمان و شفابخشی چاکرای شبکه خورشیدی

در ابندا می خواهیم بدانیم یک چاکرای خورشیدی سالم چه مشخصاتی دارد. زمانی که شما یک چاکرای پاک، قوی و متعادل دارید در وهله اول از اعتماد به نفس خوبی برخوردارید، دیگر به خودتان شک نمی کنید و از خشم و پرخاش کاملا دور هستید. در بدن خود احساس راحتی می کنید و به توانایی های خود اعتماد دارید. ایمان به داشتن قدرت انتخاب به شما اجازه میدهد آگاهانه چارچوب ذهنی خود و سبک زندگی تان را انتخاب کنید.

نه تنها قدرت ایمان به خودتان را بدست می آورید بلکه مرزبندی منطقی برای روابط و زندگیتان در نظر دارید. دیگر خودتان را در مقایسه با دیگران نمی بینید و از کوچک شمردن توانایی هایتان دست برمیدارید. این انرژی تازه به شما قدرت می دهد تا الگو های اعتیادآور و عادت سستی و ضعف را کنار بگذارید و با شور و اشتیاق رویاهایتان را دنبال کنید. شما احساس پرانرژی بودن، متمرکز بودن و هماهنگی با جریان زندگی را تجربه خواهید کرد.

شکی نیست که این توصیفات عالی و وسوسه کننده هستند. اما به یاد داشته باشید؛ وضعیت های ذکر شده یک شبه بدست نمی آیند و نیازمند تلاش و استمرار هستند و در این راه می بایست صبور باشید مخصوصا اگر مشکلات انسداد این کانال انرژی در بدن شما شدید باشد.

برخی از روش های خانگی برای متعادل سازی و تقویت چاکرای شبکه خورشیدی در ادامه ذکر شده اند.

 • ترک روزمرگی و شکستن چرخه تکرار

سستی و عادت هایی از این قبیل تنها باعث یکنواختی و عادت در ما می شود و انرژی فعالیت را از ما می گیرد. این چرخه تکراری را بشکنید و طرحی نو دراندازید. از محدوده امن تان خارج شوید حتی اگر این به معنی قدمی بسیار کوچک مثل انتخاب یک مرکز خرید جدید برای خرید روزمره تان باشد. تغییرات کوچک هم می توانند به تازه شدن انرژی تان کمک کنند.

 • ارتباط خود را با افراد منتقد و منفی نگر قطع کنید

این راهکار بر انسداد انرژی در این چاکرا تاثیر مثبت دارد. اگر نمی توانید ارتباط خود را به طور کلی با این دسته از افراد قطع کنید بیشترین تلاش خود را بکنید تا از آن ها فاصله بگیرید. در مقابل به افرادی حمایتگر و یاری گر معاشرت کنید تا به رشد فردی شما کمک کنند. مقاله برای مقابله با افراد منفی میان خانواده و دوستانمان چه کنیم؟ را هم مطالعه کنید.

 • قوی ترین منبع مقاومت را در خود بیابید

این راهکار بر انسداد های شدید انرژی تاثیر مثبت دارد. در زندگی خود دقت کنید، همواره با چه چیزی در جدال هستید؟ از چه چیزی نگرانید؟ چه مشکلاتی در زندگی تان تکرار شونده هستند؟ وقتی که جواب این سوالات را پیدا کنید به منبع اتلاف انرژی تان آگاه می شوید.  قدم بعدی آموختن این است که چگونه انرژی خود را حفظ کرده و از جدال با مشکلات بپرهیزید. از خود بپرسید چه چیزی را باید درک کنم، دوست بدارم یا رها کنم تا انرژی ام رها شود؟ معمولا کسانی که در چاکرای شبکه خورشیدی خود دچار انسداد یا انباشتگی انرژی هستند مقدار زیادی انرژی را صرف جلوگیری از بروز مشکلات، جنگیدن با آن ها و سرکوب احساساتشان هستند.

 • از غذاهایی که در ادامه ذکر می شوند بیشتر استفاده کنید

این راهکار بر انسداد های شدید انرژی تاثیر مثبت دارد. استفاده از غلات مانند برنج، گندم، جو، و گندم سیاه که برای تقویت سیستم گوارشی نیز مفید هستند. از عرقیات نعنا و آویشن و زنیان که مقوی گوارش هستند مصرف کنید. از ادویه هایی مانند زردچوبه، زنجبیل، و دارچین بهره مند شوید. همچنین از میوه ها و سبزیجات زرد همچون لیمو، موز، ذرت، آناناس در برنامه غذایی خود استفاده کنید.

 • در معرض آفتاب قرار بگیرید

این راهکار بر انسداد های شدید انرژی تاثیر مثبت دارد. همانطور که چاکرای خورشیدی با عنصر آتش هماهنگ است، خورشید یک منبع شفابخش قدرتمند برای این چاکرا است. هر چقدر ویتامین دی در بدن شما کمتر باشد، امکان قرار گیری در معرض مشکلاتی مانند اضطراب و افسردگی در شما بیشتر خواهد بود. یک پیاده روی کوتاه صبحگاهی زیر نور آفتاب یا گذراندن یک بعد از ظهر آرام زیر نور آفتاب تمرینی اثر بخش بر سلامت چاکرای شبکه خورشیدی است. مقاله هشت راه آسان برای استفاده از انرژی خورشید جهت افزایش شادی و تندرستی در زندگی را حتما بخوانید.

 • خشم درونی خود را رها کنید

این راهکار بر انسداد های شدید انرژی تاثیر مثبت دارد. تمرینات رها سازی خشم می تواند به فرایند پاکسازی چاکرای شبکه خورشیدی سرعت ببخشد. انرژی های سرکوب شده و انباشته ما معمولا به عنوان خشم بروز پیدا می کنند بنابراین وقتی از این خشم رها شویم می توانیم دوباره به این انرژی سازنده دسترسی پیدا کنیم. سعی کنید برای رهاسازی انرژی انباشته راه سالمی ا انتخاب کنید مانند تمرینات ورزشی با درجه سختی متوسط به بالا یا تمرینات بوکس، رقص، آواز و حتی نوشتن، گریه کردن و بروز این احساسات ازطریق هنر. سابلیمینال کنترل خشم برای این مورد بسیار کمک کننده ست.

 • استفاده از گیاهان

این راهکار بر انسداد های شدید انرژی تاثیر مثبت دارد. از گیاهانی مانند خانواده نعنا (نعنا، پونه، آویشن، زنیان)، بابونه، رزماری، علف لیمو و زنجبیل بیشتر استفاده کنید. یکی از بهترین راه های استفاده از گیاهان، نوشیدن عرقیات و دمنوش های گیاهی است.

 • از اینکه خود را به عنوان یک قربانی در نظر بگیرید بپرهیزید

 یکی از مخرب ترین افکار کسانی که دچار مشکلاتی در چاکرای شبکه خورشیدی هستند، فکر کردن به خود در قالب یک فرد ضعیف است که قربانی مشکلات زندگی شده است. اگر اینگونه افکار را در رابطه با خودتان داشته باشید شروع به سرزنش خود خواهید کرد. یا شروع به قربانی کردن اهداف و خواسته های خود برای کسانی می کنید که حمایتگر شما نیستند. در این وضعیت انرژی زیادی صرف پرداختن به این نگرش ها می شود. اگر در وضعیتی قرار گرفتید که احساس کردید از شما سوء استفاده می شود به این فکر کنید که با گفتن “نه” به درخواست های مکرر دیگران چه احساسی خواهید داشت؟ اگر پاسخ شما به این سوال حس ترس به شما می دهد تعجب نکنید، به دست آوردن استقلال و اختیار برای حرکت به سمت خواسته های درونی خودتان نیازمند شجاعت و غلبه بر ترس هایتان است. سابلیمینال توانایی گفتن نه به دیگران در این مورد مفید است.

 • استفاده از عبارات تاکیدی

این راهکار بر انسداد های شدید انرژی تاثیر مثبت دارد. با تکرار عبارت های تاکیدی در طول روز برای خودتان، قدرت از دست رفته خود را بازیابی می کنید. عبارت هایی که شامل من می توانم، من قدرت تصمیم گیری دارم، من قوی و شجاع هستم، من دارای استقامت هستم، من خودم را دوست می دارم، من از خودم دفاع می کنم، من مسئولیت پذیر هستم، و … می توانند برای تقویت و شفابخشی این چاکرا کمک کننده باشند. فایل خودهیپنوتیزم چاکرای سه همین کار را به بهترین شکل برای شما انجام میدهد.

 • به خودتان بخندید!

این راهکار بر انسداد های شدید انرژی تاثیر مثبت دارد. زمانی که بتوانیم به خودمان بخنیدم و حس شوخ طبعی را در خود پیدا کنیم، به قدرتمان نیز افزوده می شود. حتی تاریکترین بازه های زندگی می توانند با حس شوخ طبعی ترکیب شوند. خندیدن یک منبع قوی انرژی است که به یادمان می اندازد زندگی همیشه در وضعیت گذرا است و هیچ چیز همیشگی نیست. هر چقدر حس شوخ طبعی در شما کمتر باشد ارتباط شما با انرژی های سازنده درونی تان کمرنگ تر خواهد بود.

 • مراقبه با کریستال ها

این راهکار بر انسداد های شدید انرژی تاثیر مثبت دارد. استفاده از کریستال ها در تمرین مراقبه موجب هماهنگ شدن انرژی هایتان می شود و تاثیر بسزایی در تقویت و شفابخشی کانال های انرژی دارد. برای هدف تقویت چاکرای شبکه خورشیدی می توانید از کریستال هایی مانند عقیق زرد، چشم ببر، توپاز زرد و کلسیت زرد استفاده کنید. (برای تهیه این سنگها به گالری سنگچین رجوع کنید)

 • وابستگی های ناسالم را رها کنید

این راهکار بر انسداد های شدید انرژی تاثیر مثبت دارد. وابستگی های ناسالم دلیل بزرگی برای کمبود انرژی هستند. این وابستگی ها ممکن است احساسی، ذهنی، و یا فیزیکی باشند. ما ممکن است به ایده ها، اعتقادات، انتظارات، امیال، ترس ها، فراد، مکان ها، یا اشیاء وابستگی پیدا کنیم. گرفتاری در بند تعلقات یکی از مهمترین دلایل انباشتگی انرژی در انسان هاست. گاهی اوقات این مقدار انرژی از دست رفته آنقد زیاد است که منجر به اعتیاد می شود. بهترین راه برای شروع رهایی از وابسنتگی های ناسالم پرسیدن این سوال از خودتان است که آیا این وابستگی به به نفع من است؟ لحظه ای که متوجه شوید چیزی در زندگیتان بی فایده است همان لحظه ای است که فرایند بازیابی انرژی از دست رفته خود را آغاز می کنید. مقاله نحوه قطع رشته های انرژی حاصل از روابط را حتما مطالعه کنید.

 • هر روز از خودتان مراقبت کنید

داشتن انرژی سالم برای پیشبرد اهداف یکی از مهمترین نشانه های یک شبکه خورشیدی سالم است. زمانی که شما به سلامت جسم و ذهنتان اهمیت می دهید، هماهنگی در زندگیتان مشهود می شود. برای شروع به این فکر کنید که اخیرا به کدام جنبه از سلامت جسم، ذهن و روان خود کم توجهی کرده اید. یا به این سوال پاسخ دهید: چه چیزی بیشتر از همه باعث رنج شما می شود؟ به عنوان مثال اگر شما جسم خود را نادیده گرفته باشید نشانه هایی مانند درد و بیماری های مزمن فرصت ظهور پیدا می کنند. اگر شما قلب خود را نادیده گرفته باشید، مدام احساس نگرانی، عصبانیت، یا ناراحتی می کنید. مراقبت از خود یکی از راه های عشق ورزیدن به خودتان است. به یاد داشته باشید هیچکس به اندازه خودتان برای شما اهمیت قائل نمی شود. مقاله عشق به خود چیست؟ چطور عشق ورزیدن به خود را شروع کنیم؟ پیشنهاد میشود.

 • تنفس عمیق و کناره گیری از دخالت در امور دیگران

اگر شما تمایل به کنترل افراد و سلطه بر آنان دارید، سعی کنید در این مواقع روی تنفس تان تمرکز کنید. با تنفس عمیق و اجتناب از دخالت های غیرضروری می توانید واقع بینانه تر به موضوع بنگرید. تمرکز بروی تنفس همچنین به شما نشان می دهد هرگونه بروز ایگو در شما نشانه ای از کمبود توجه و بهره مندی ضعیف از عشق است.

 • با تمرینات منظم یوگا انسداد های انرژی را باز کنید. حرکت هایی مثل حرکت bow pose، upward dog، full wheel pose و تنفس آتشین می توانند کمک کننده باشند. اگر هنگام انجام تمرینات یوگا متوجه جریانات انرژی در خود شدید، بدانید که این حالت قسمتی از فرایند پاکسازی کانال های انرژی شماست.
 • استفاده از قوه تخیل

بهتر است همزمان با تمرینات تنفسی یا مراقبه از قوه تخیل خود برای شفابخشی چاکرای شبکه خورشیدی استفاده کنید. تصور کنید یک گوی انرژی به رنگ زرد در محل چاکرای شبکه خورشیدی در بدنتان در حال نوسان است. ببینید که این گوی طلایی رنگ تمام سیاهی ها و انرژی های منفی را از خود دور می کند و به رنگ زرد روشن همانند خورشید می درخشد.

 • نیروی اراده خود را با تعیین اهداف تقویت کنید

بر سستی و تنبلی خود با تهیه لیستی از اهداف کوتاه مدت یا بلند مدت غلبه کنید. این اهداف می توانند خیلی کوچک باشند مثل اصلاح فرم نشستن، یا سر ساعت خاصی به رختخواب رفتن و… با انجام این کار شما می توانید نیروی اراده را در خود تقویت کنید.

 • استفاده از عصاره ها و رایحه ها

روغن فلفل سیاه، عصاره دارچین، رزماری، میخک، عود صندل می توانند به عنوان خوشبو کننده در فضا، روی لباس یا پوست استفاده شوند. (عودهای خوشبو مخصوص پاکسازی و فعالسازی چاکراها و عود صندل را از گالری سنگچین تهیه کنید)

 • کلمه RRRRRRAAAAAAMMMMMM را برای خود زمزمه کنید. ارتعاشات این عبارت با چاکرای شبکه خورشیدی هماهنگ است.

مراقبه مخصوص چاکرای شبکه خورشیدی با کمک بسیاری از این روش ها و تکنیک های موثر دیگر برای پاکسازی، تنظیم و فعالسازی چاکرا را از لینک زیر تهیه کنید.

ادامه مقالات چاکراها را از لینک های زیر دنبال کنید:

فعالسازی و پاکسازی چاکرای اول یا ریشه

فعالسازی و پاکسازی چاکرای دوم یا جنسی

فعالسازی و پاکسازی چاکرای چهارم یا قلب

فعالسازی و پاکسازی چاکرای پنجم یا گلو

فعالسازی و پاکسازی چاکرای ششم یا چشم سوم

فعالسازی و پاکسازی چاکرای هفتم یا تاج

اگر راه های دیگری برای تقویت چاکرای شبکه خورشیدی می شناسید آن را با ما از طریق کامنت درمیان بگذارید.

نوشته‌های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید