|

۱۰ مودرای مهم در سفر به سوی روشنیدگی

مودرا یا اشارات دست تمرینی برای بهبود سلامت جسمی، روانی و معنوی شماست. در سنت و فرهنگ ودیک انگشتان دست، پنج عنصر اولیه و اساسی بدن را نشان می دهند؛ هوا، آتش، آب، خاک و اتر. بر اساس این درک حالات انگشتان موجودات زنده، دارای انتهای ریشه های عصب متمرکز می باشند که تحت عنوان نقاط تخلیه ی انرژی آزاد عمل می کنند.


جریان پرانا از طریق مودرا

با لمس نوک انگشتان با یکدیگر در حالت های مختلف، یا سایر بخش های کف دست، جریان انرژی پرانا در بدن ما کانالیزه و متعادل می گردد و انرژی به سمت اعصاب جاری شده و چاکراهای مختلف را تحریک می کند. در سانسکریت این حالت به معنای واقعی کلمه، یک حالت یا مهر و موم کردن می باشد و در ادیان مختلف، در رقص، هنر، یوگا و مدیتیشن مورد استفاده قرار می گرفته است.


در یوگا، مودراها را در ارتباط با پرانایاما یا تمرینات تنفسی مورد استفاده قرار می دهیم، و جریان انرژی را در قسمت های مختلف بدن احیا می کنیم. این در حالیست که بودیسم تبتی، بودیسم ذن، بودیسم تراوادا، و ماهایانا بودیسم، مودراها را به طور گسترده در زمان مراقبه ی ذهنی مورد استفاده قرار می دهند.


کلیپ مرتبط: “مودراها و فواید درمانی آنها”


با ما همراه باشید تا با ده مودرای مهم آشنا شوید که توسط بودا در سفر به سوی روشنیدگی مورد استفاده واقع شده اند:

۱. کارانا مودرا

کارانا مودرا

این اشاره، حالات منفی را دور نگه می دارد. برای انجام این حالت دستان خود را هم به صورت عمودی و افقی بچرخانید. مطابق تصویر کف دست را جلو نگه دارید. اکنون انگشت شست و وسط خود را در تماس با هم نگه دارید و انگشتان اشاره و کوچک بالا باشند.

انرژی ایجاد شده به واسطه ی انجام این حرکت کمک می کند تا حالات منفی از ذهن و روح شما بیرون روند.

 

 


۲. وارادا مودرا

وارادا مودرا

مودرای وارادا، پیشکش، شادباش، خیریه، بخشش، محبت و صداقت را نشان می دهد. کف دست چپ را به سمت بیرون نگه دارید و بازو در کنار بدن باشد و انگشتان در یک امتداد مطابق با تصویر.

 

 

 

 

 

 


۳. اوتارابودی مودرا

اوتارابودی مودرا

این مودرا دلالت بر روشنیدگی بسیار عالیست. افرادی که این حالت را انجام می دهند، انرژی مثبت و ارتعاش بالایی را تجربه می کنند. این حرکت کمک می کند تا فرد با خود و انرژی الهی کائنات در ارتباط بماند. به منظور انجام این حالت هر دو دست در قلب قرار می گیرند. کف دست راست بر روی دست چپ قرار می گیرد. و انگشتان اشاره به مانند تصویر روبروی یکدیگر و در تماس با هم هستند.

به مدت چندین دقیقه دستان را بدین حالت نگه دارید و گردش انرژی ظریف را در بدن خود احساس نمایید.

 

 

 

 

 


۴. ناماسکارا یا آنجالی مودرا

آنجالی مودرا

در فرهنگ مردم هند ناماسکارا به عنوان خوش آمد گویی و به عنوان نشانه ای از احترام مورد استفاده واقع می شود.

برای انجام این حالت کف دستان را روبروی یکدیگر و در تماس با هم طوری در قفسه ی سینه یا حوزه ی چاکرای قلب جای می دهیم که انگشتان به سمت بالا و عمودی باشند.

ناماسکارا مودرای مهمی با معانی بسیار است. این مودرا باعث ارتعاشات مثبت در بدن شده و به ما می آموزد که همه یکی هستیم و باید وجود نور را در یکدیگر متذکر شویم. این مودرا کمک به ثبات و فرتنی می کند.

 

 


۵. ویتارکا مودرا

ویتارکا مودرا

مودرای شهود. این مودرا انرژی آموزش و مباحث ذهنی و فکری را بیدار می کند.

در این حالت نوک انگشتان شست و اشاره همدیگر را لمس کرده و دایره ای را شکل می دهند که جریانی از انرژی و اطلاعات برقرار می گردد. تمامی انگشتان دیگر به سمت بالا قرار می گیرند.

این حالت به ما انرژی لازمه برای رسیدن به وضوح ذهنی را می دهد.

 

 

 


ممکن است این مقاله را ببپسندید: ریزش لایه های ذهن و رسیدن به هسته وجودی خود


۶. آبای مودرا

آبای مودرا

این مودرا مودرای معنادهنده بیداری است.

در این مورد دست راست به سمت بالا مطابق شکل آورده می شود. کف دست به سمت روبرو است. انگشتان به سمت بالا قرار دارند.

تاریخ نقل می کند زمانی که بودا به وسیله ی فیل مورد حمله واقع شد او از مودرای آبای برای متوقف ساختن انرژی منفی یعنی ترس استفاده نمود. این انرژی به ما محکم و قوی بودن را عطا می کند.

 

 

 

 


۷. دیانا مودرا

دیانا مودرا

این مودرا تمرکز مطلق در مراقبه را نشان می دهد.

هر دو دست خود را در مطابق شکل روی هم قرار دهید دست راست روی دست چپ طوری که کف دستان به سمت آسمان باشد. انگشتان کف دست به طور کامل کشیده شود. با انگشتان شست هر دو دست مثلثی را شکل دهید.

مودرای دیانا، هر گونه ناخالصی را در سطح اتریک پاک می کند. تمرین این حرکت شما را با حسی عمیق صلح و آرامش پر خواهد کرد.

 

 

 


۸.بومیس پارشا مودرا

بومیس پارشا مودرا

بومیسپارشا به معنای لمس زمین که در آن این مودرا نماد این حقیقت است که زمین شاهد روشنیدگی بودا در زیر درخت بودی بوده است. این حالت دستان بودا مختص زمان روشنیدگی وی بود.

در این مودرا دست راست بر روی پای راست آویزان است. کف دست به سمت داخل می باشد. دست چپ بر روی دامن قرار دارد و کف دست به سمت بیرون است.

 

 

 

 

 


۹. واجراهارا مودرا

واجراهارا مودرا

در این مودرا مچ های دستان بر روی هم به صورت ضربدری در محوطه ی قلب جای می گیرند. دست راست مطابق تصویر بر روی دست چپ قرار دارد.

مودرای واجراهارا بالاترین انرژی و اتحاد و خرد لازمه برای دستیابی به روشنیدگی را نمادسازی می کند. در این حالت هر فردی از قضاوت، عقده ها، نظریه ها، سرنوشت، حقیقت و هر مفهومی که روشنیدگی را تعریف کند رها است. همانطور که آن ها ادعا دارند اشراق یا روشنیدگی قابل تعریف نیست.

 

 

 

 


۱۰. دارماچاکرا مودرا

این مودرا جریان مداوم انرژی در کائنات را نشان می دهد. در این مودرا حالت دست انرژی کائنات را به صورت چرخ یا چاکرا نمادین می کند.

هر دو دست نزدیک قفسه ی سینه قرار می گیرند. کف دست چپ به طرف قلب و کف دست راست به سمت بیرون است. انگشت شست و اشاره به شکل دایره یکدیگر را لمس می کنند.

مودرای دارماچاکرا، در کل نماینگر کل جهان است. این مودرا در روند مراقبه های ذهنی استفاده می شود. در عین حال می توانید از فواید ساده ی این مودرا بهره ببرید تا آگاهی تان تغییر وضعیت داده و در انرژی مثبت مستقر شوید.

 


منبع:

۱۰ Buddha Mudras to Practice in Daily Life

نوشته‌های مشابه

16 دیدگاه

  1. بسیار جالب بود و خیلی خوب توضیح داده شد.
    متشکرم بابت مطالب خوب و مفیدتون.
    ای کاش توضیح میدادید که عناصر مرتبط با هر انگشت کدام هستند؟
    سوالی داشتم. آیا تمرکز روی احوالات بدنی در مراقبه پرداختن به حاشیه و ناقض تمرکز روی آرامش نیست؟ مخصوصا برخی مودراها که لازمه حتی دست ها بالا نگه داشته بشن، انگار با حالت ریلکس بودن بدنی تناقض داره.
    ممنون میشم توضیح بدید.

دیدگاهتان را بنویسید