۱۰ رویایی که تاریخ بشریت را متحول کرد- قسمت اول

اینها ۱۰ تا از رویاهای شگفت انگیز دانشمندان، نویسندگان، موسیقی دانان، ریاضیدانان و مخترعانی هستند که سیر تاریخ بشریت را به طور کلی تغییر دادند.

رویاها در طول تاریخ باعث اکتشافات بسیار عظیمِ علمی شدند.

رویاها دیگر توسط روانشناسان صرفاً جرقه های نورونی مغز یا تخیلات بی معنی به شمار نمی آیند، آنها هم اکنون به عنوان یک فرایند فکری مداوم در نظر گرفته می شوند که تنها زمانی که خواب هستیم اتفاق می افتند.

در زیر، درباره ۱۰ رویای خارق العاده برخی از مشهورترین نوابغ دنیا شامل دانشمندان، نویسندگان، موسیقی دانان، ریاضیدانان و مخترعان را می‌خوانیم که بینش ها و مکاشفاتشان در رویا، در تاریخ ثبت شدند.


مقاله مفید و مرتبط (همین حالا بخوانید!): “تداعی آزاد _ چگونه میتوانید بطور درست و معتبر، رویاهایتان را تعبیر کنید؟”


۱. مِری شِلِی : اولین رمان علمی-تخیلی دنیا

در سال ۱۸۱۶ داستان فرانکشتاین که اغلب به عنوان اولین رمان علمی- تخیلی دنیا شناخته می شود، الهام گرفته از یک کابوس بود. در سن ۱۸ سالگی، شِلی (نویسنده داستان فرانکشتاین) فرمانروا بایرون را در نزدیکی دریاچه جِنِوا در سوئیس ملاقات کرد. آنها در یک زمستان سرد ِآتشفشانی گیر افتاده بودند که توسط فوران کوه تامبورا در سال قبل اتفاق افتاده بود و باعث ایجاد اولین “سال بدون تابستان” در اروپا شد. در حالیکه داخل قصر گیر افتاده بودند و دور یک شعله آتش جمع شده بودند، بایرون پیشنهاد کرد که هر کدام از آن ها یک داستان ترسناک بنویسند؛ اما شب ها گذشت و شِلی هیچ ایده ای به ذهنش نمی رسید.

سپس یک شب، زمانی که بحث درباره طبیعت زندگی بود، مری پیشنهاد کرد که “شاید بتوان به یک جسد، جان دوباره بخشید” که این فکر او الهام گرفته شده بود از این مسئله که الکتریسیته شیمیایی در آن زمان اشیاء مرده را زنده کرده بود. کمی بعد در همان شب، پس از خاموشی، تخیل او کنترل را به دست گرفت و او چیزی را تجربه کرد که از آن به عنوان یک” رویای شفاف در بیداری” یاد می کند:

“شاگردی رنگ پریده متشکل از هنرهای نامقدس را دیدم که در کنار چیزی که خودش ساخته بود زانو زده است. شبحی مخوف از یک مرد کش آمده را دیدم که سپس توسط کار کردن یک موتور قدرتمند نشانه هایی از زندگی در او دیده میشد و حرکتی زمخت را که به نظر نیمه زنده بود را به نمایش می گذاشت. با اینکه ممکن است خیلی ترسناک بنظر برسد، ترسناک تر از آن این است که تخیل انسانی به آنجا برود که شگفت انگیز بودن مکانیزم خالق هستی را به تمسخر بگیرد”


مقاله مرتبط: “بررسی علمی رویاهای شفاف و برونفکنی


۲. پال مک کارتنی (گیتاریست مشهور گروه بیتِلز): موسیقی ای که به موسیقی الهام میبخشد

در سال ۱۹۶۵، پال مک کارتنی، موسیقی مشهور آن زمان یعنی “دیروز” را به طور کامل تنها در یک رویا نواخت. به محض آن که از خواب بیدار شد به سرعت موسیقی را روی پیانو پیاده کرد، در حالی که از دوستان و خانواده خود می پرسید که آیا تا به حال آن را شنیده اند یا نه، او نگران این بود که شاید فقط دارد اثر شخص دیگری را بدون اطلاع از وجود آن تقلید می کند (این مسئله به نو انگاری خاطره مشهور است)

“به مدت حدودا یک ماه به دنبال افرادی بودم که در صنعت موسیقی فعالیت داشتند و از آنها می پرسیدم که آیا این موسیقی را تا به حال شنیده اند یا نه. در آخر دیگر مانند آن شده بود که با دستان خود چیزی را به پلیس تحویل بدهم. با خود فکر کردم حالا که کسی تا به حال، پس از گذشت چند هفته، موسیقی را متعلق به خود نخوانده است، پس میتوانم آن را به نام خودم ثبت کنم.”


مقاله مرتبط: “سفر به جهان های موازی و دنیای رویاها از طریق خواب و رویا


سپس جان لنون و مک‌کارتنی متن موسیقی را نوشتند و این آهنگ به لِنین-مک‌کارتنی در آلبوم جدیدشان “کمک” تعلق گرفت.

البته چون که موسیقی حالتی غمناک داشت و یک اجرای تکی توسط تنها مک‌کارتنی بود نه بقیه اعضای گروه، اعضای این گروه با انتشار آن در انگلستان به عنوان یک اجرای تکی مخالفت کردند؛ با این حال این موسیقی در آمریکا منتشر شد و “دیروز” تا ۴ هفته در رتبه نخست ۱۰۰ آهنگ برتر آمریکا باقی ماند.

این موسیقی تا به حال نیز بسیار محبوب باقی مانده است بطوریکه دارای بیش از ۲۲۰۰ کاور (نواختن دوباره یک موسیقی توسط دیگر خوانندگان) می باشد که توسط خواننده های مشهوری مانند کیتی پری، باب دیلان، رِی چارلز، الویس پرسلی، بیلی دین و دیگران سروده شده اند.


مقاله مرتبط: “چرا یک شخص خاص مدام در رویای من ظاهر می شود؟ + تعبیر خواب


۳. نیلز بور : ساختار اتم

پدر مکانیک کوانتوم، نیلز بور، اغلب صحبت از رویایی الهام بخش میکرد که او را به سمت کشف ساختار اتم هدایت کرد.

فرزند خانواده‌ای فرهنگی، دکترای خود را در سال ۱۹۱۱ دریافت کرد و با رمزگشایی مشکلاتی بسیار پیچیده در دنیای فیزیک شهرت خود را کسب کرد و همکاران خود را در آن دوران به حیرت وا داشت.

در طول سالها سعی کرد ساختار اتم را درک کند. اما هیچ کدام از ایده های او درست از آب در نمی آمد.  یک شب به خواب رفت و رویایی را دید درباره اتم ها. او هسته اتم را مشاهده کرد که الکترون ها در اطراف آن در حال گردش اند؛ همانند سیارات که به دور خورشید شان می چرخند.

به محض بیدار شدن احساس کرد که رویا و بینشی که داشته کاملا دقیق بوده اما به عنوان یک دانشمند خیلی خوب می دانست که قبل از معرفی نظریه اش به دنیا باید آن را به اثبات برساند. او به آزمایشگاه خود برگشت و برای حمایت از تئوری خود به دنبال شواهد و مدارک گشت.

مشخص شد که رویا حقیقت داشته و بینش بور از ساختار اتم به یکی از عظیم ترین موفقیت‌های دورانش تبدیل شد. بور بعدها جایزه نوبل در فیزیک را دریافت کرد که نتیجه ی جهشی در تفکر او به هنگام خوابش بوده است.


کلیپ پیشنهادی راستمرد: “ویدئوی معرفی رویای آگاهانه (برون فکنی روح) برای تازه کاران!


۴. اِلیِس هو : چشم سوزن

در سال ۱۸۴۵، هو چرخ خیاطی را بر اساس یک رویای مشهور که به او کمک کرد تا به نفوذ مکانیکی سوزن پی ببرد اختراع کرد. او اولین کسی نبود که ایده چرخ خیاطی به ذهنش خطور کرده بود، با این حال، هو طراحی را به طور قابل توجهی اصلاح کرد و دریافت کننده اولین حق انحصاری اختراع در آمریکا شد، آن هم به علت اختراع یک ماشین خیاطی با استفاده از طراحی کوک زنجیری. بر اساس شواهد خانوادگی او:

“او قبل از اینکه کشف کند که چشم سوزن چرخ خیاطی باید کجا قرار داده شود تقریباً به گدایی افتاده بود و البته ممکن بود که شکست بخورد اگر بخاطر رویایی نبود که در آن، در حال ساخت یک ماشین چرخ خیاطی برای یک پادشاه در یک کشور غریب بود. درست مانند تجربه کار کردنش در واقعیت، در رویا نیز راجع به نوک سوزن بسیار سردرگم گشته بود و فکر کرده بود که پادشاه به او ۲۴ ساعت وقت داده تا بتواند چرخ خیاطی را کامل کند؛ و اگر آن را در زمان مشخص شده کامل نمی کرد مجازاتش مرگ بود.


مقاله مرتبط: “۹ رویاهای نمادین که باید به آنها توجه کنید


هو کارکرد و کارکرد و درگیر حل معما بود که سرانجام تسلیم شد و فکر کرد که دارند او را میبرند تا مجازاتش کنند. سپس متوجه چیزی شد، جنگجویان در رویا نیزه هایی حمل می کردند که نوک آنان سوراخ شده بود؛ و در کسری از ثانیه راه‌حل مشکل پیدا شد؛ و در حالی که مخترع در حال التماس کردن برای زمان بیشتر از پادشاه بود از خواب بیدار شد. ساعت چهار صبح بود که از تخت خواب پرید و به سمت محل کارش رفت ، و تا ساعت ۹ یک سوزن همراه با یک چشم (سوراخ کوچک) در نوک آن ساخته شده بود و بعد از آن دیگر کار او راحت بود. این یک داستان واقعی از یک تصادف مهم در اختراع ماشین چرخ خیاطی بود”


هم اکنون از راستمرد دریافت کنید: “فایل صوتی سابلیمینال رفع بی خوابی


۵.آلبِرت انیشتین : سرعت نور

انیشتین به دلیل بینش های خارق العاده اش درباره طبیعت جهان مشهور است – اما رویاهایش چطور؟

بر حسب اتفاق، او به دستاورد علمی شگفت انگیز در تمام طول عمر خود -یعنی کشف مفهوم نسبیت– پس از داشتن یک رویای شفاف دست یافت.

در دوران جوانی، رویایی دید که در دامنه کوهی با شیبی بسیار زیاد در حال کشیده شدن با سورتمه است و آنقدر سریع حرکت میکند که سرانجام به سرعت نور میرسد. در این لحظه ستاره هایی که در رویایش وجود داشتند، ظاهرشان را بر طبق سرعت او تغییر دادند. او بیدار شد و در مورد این ایده تفکر کرد و پس از مدت کوتاهی مشهورترین نظریه های علمی در تاریخ بشریت را خلق کرد.

کتاب رویا های انیشتین نوشته شده توسط اَلِن لایتمَن، کتابی مدرن، کلاسیک و تخیلی است که تشکیل شده از رویاهایی که توسط آلبرت انیشتین در سال ۱۹۰۵ هنگام اکتشاف های شگفت انگیزش دیده بود. در یکی از رویاهایش زمان دایره وار است، به طوری که مردم تقدیرشان بر این است که اشتباهات و شکست های خود را دوباره و دوباره تکرار کنند. در رویایی دیگر زمان حرکت نمیکند، جایی که عاشقان در ابدیت به یکدیگر می پیوندند؛ و در دیگری زمان پرنده ای است که در یک ظرف شیشه ای گیر افتاده است.

ادامه دارد…

منبع: www.world-of-lucid-dreaming.com


هم اکنون از راستمرد دریافت کنید:

راهنمای جامع رویابینی شفاف – فیلم و جزوه


منبع:


قسمت دوم این مقاله را از اینجا بخوانید:  ۱۰ رویایی که تاریخ بشریت را متحول کرد_قسمت دوم

نوشته‌های مشابه

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید