ریکی _ مسح سرچشمه ی نور (انرژی باستانی شفابخشی)

آتوم، نور است/ سرچشمه همیشه پایدار انرژی و سریان ابدی نَفَس حیات… رَع(خدای خورشید)، انرژی را از فوق فرو می فرستد و ماده را از زیر به رو میآورد… لطف پدر کبیر ما، اوزیریس و الهه ی کبیر ایزیس را/ هماهنگ با قوای مقدس آسمانها بزمین فرستاد/ تا روح بشر را و امراض جسمانی آن را با ((هنرهای شفابخشی)) علاج کنند…
( بخشهایی منتخب از حکمت باستانی هرمس-کتاب اول استوبائوس)۱

تقدیم به انسان نورانی، استاد ریکی خانم اصغری نسب


درودها (نورها)

قسمت سوم از سلسله مقالات روح پزشکی و انرژی درمانی

قسمت اول : روح پزشکی و انرژی درمانی

قسمت دوم :درمانگری شمن های پرو


سرآغاز نزول نور

با نگاهی گذرا به اعماق تاریخ و اسطوره به تجلیات مختلفی از روح و انرژی الهی می رسیم که شکل دهنده ی ماهیت منشا قدسی در باطن جهان است. به باور من طلوع نخستین شکل انرژی الهی را باید در نیاکان اولیه مان و کشف مقدس آتش دنبال کرد. آتشی که در اسطوره ها ، پرومته از گردونه ی خورشید برای انسان به ارمغان می آورد.

آتشی که در باور ادیان آریایی (میترایی زرتشتی و هندو) در آتشکده ها و میترائیوم تکریم و احترام به آن را مشاهده میکنیم و آنرا موهبت ایزدی و نماد گیتایی می خوانیم و همگام با فلسفه ی هراکلیتس که جوهر بنیادین عالم را آتش می دانست (گویی از گوی آتشین اولیه و انفجار بزرگ و شروع خلقت با خبر بوده) به حکمت هرمسی نور می رسیم و آتش را مظهر نورالانوار و فر ایزدی می دانیم. بعد در کوه طور انرژی الهی را در بوته ی آتش می بینیم و سخنانش به موسی را می شنویم.


مقاله مرتبط برای شما: “۵ راه برای تقویت توانایی شفابخشی و درمانگری


این سرچشمه های باستانی نور و انرژی، ما را ناخودآگاه به کهن الگوها و ایزدان نور هم رهنمون می سازند و درهای معابد شان را بروی ما می گشایند. آنگاه در آنجا چشم میگشاییم به الواح سومری، کتیبه های مصری، بابلی و اینکایی که پرده از راز منبع قدسی انرژی و خدای خورشید برمیدارند. اکنون بخوانید بخش هایی از کهن ترین متن فلسفی جهان (وداها) را:

((آن که در آتش است، آن که در قلب است و در خورشید است- او یکتاست. درود برتو که اینها هستی! در همه اشکال جلوه می کنی! در اثیر واقعی نهانی!))۲

بدرستی که درون قلب ما حیات دارد. در فضا زیست می کند. به درون ماده می خزد و پنهان می شود. از اعماق جوهر سر بر می کشد و به صورت عشق و شفا رخ می نماید. این است آن عطیه، و انرژی درمانگری در عالم. خورشید خانه ی خدا و نور سرچشمه ی انرژی ها ست.


مقاله مرتبط برای شما: “توانایی شفابخشی خود را ارزیابی کنید


آنچه امروزه از هنرهای شفابخشی میشناسیم تحت عنوان انرژی درمانی یا فرا درمانی (در سیستم هایی نظیر ریکی، شفای پرانیک، ای اف تی و… ) که به عنوان طب مکمل تقسیم بندی میشوند، سابقه ای  بس کهن در سنت درمانهای باستان دارد و منبعث از شکل ناشناخته و مرموزی از نور قدسی ست که عصاره جادوپزشکان و عطیه ی برتر پیامبران محسوب می شده است.

در تورات و انجیل به مواردی از درمانگری و شفای بیماران توسط برخی پیامبران نظیر: الیشا، الیجاح، دنایل و علی الخصوص عیسی مسیح اشاره شده است. در انجیل متی از بینا شدن دو نابینا در اریحه سخن گفته می‌شود. نابینایان به عیسی «پسر داوود» می‌گویند و او به چشمان آنان دست زده و آنها بینا می‌شوند. این ارمغان نور به تاریکی تصویری از دمیدن روح حیات در کالبد خاکی را باز می آفریند از این روست که پولس رسول از شفا به عنوان هدیه و عطیه ای از روح القدس نام می برد.

برای مشاهده دوره روی عکس دوره کلیک کنید.
برای مشاهده دوره مربوطه روی عکس دوره کلیک کنید.

واسطه های روحانی در عصر کالی

اینک با گذشت هزاران سال از نگاه اشراقی و معجزه پندار بشر به عطیه ی انرژی کاسته شده و با دگرگونی مفهوم و توسعه ی مادی آن توسط علم و تکنولوژی ما در دریایی از انرژی ها با فرکانس و ارتعاشات گوناگون شناوریم که خود را موجوداتی روحانی در تکه های بی نهایت کوچکی از انرژی ریز اتمی می بینیم و اگر چه به مدد شناخت چهار نیروی برتر گرانش، الکترومغناطیس، نیروهای هسته ای قوی و ضعیف، ابعاد پنهان انرژی کبیرکیهانی را روشن نموده ایم و دانشمندان مان پی به آتشگوی اولیه در انفجار بزرگ و ذره ی خدا و ماده ی تاریک برده اند، لیکن هنوز شوربختانه از روح جهان و منشاء قدسی که باطن این انرژی الهی است فاصله ای غریب داریم.

در این ورطه ی فراموشی، عصر کالی  یا عصرآکواریوس، ما نیازمند واسطه هایی روحانی هستیم برای اتصال دوباره به آنیما موندی Anima mundi و روح چرخاننده ی حیات، تا سلسله مراتب نور را در طبقات طولی بین نفوس و کالبدهای هفتگانه ی خود (بنا به نظر سهروردی در فلسفه اشراق) سپری کنیم.

ریکی یکی از همین واسطه های روحانی عصر ماست که برای هر سالک و مبارز نور عطیه ی شفا ، پاکسازی و یکپارچه سازی بدن انرژی (محل ذخیره و پیشرفت های معنوی روحی و روانی انسان) را برای اتصال به انرژی بی کران الهی  فراهم می نماید.


درباره عصر کالی بیشتر بخوانید: “آفرینش و نابودی _ چهار دوره مهم تاریخ براساس اسطوره شناسی مکاتب شرقی


اشاره ای کوتاه به معنا و تاریخچه و منشا ریکی

رِی rei به معنای کیهانی و کی Ki بمعنای روح و انرژی حیاتی ست که در مجموع به یکی شدن روح و انرژی فرد (آتمن) با روح و انرژی کیهانی (براهما) اطلاق می شود.

بیماری های معنوی قلب

ریکی هم شفای بی واسطه جسم است هم پالایش روح است و هم هماهنگی با قوانین معنوی طبیعت. در این روش انرژی شفابخش (نورسفید)، از طریق دست‌های کسی که انرژیش با انرژی حیاتی کیهانی (نور نامتناهی) توسط استاد همسو شده‌ است، به بدن شخص بیمار که نهرهای انرژی اش (چاکراها) مسدود گشته منتقل می‌شود.

در واقع شفا دهنده تنها به عنوان یک کانال و یک واسطه برای انتقال انرژی کی (Ki) برای به تعادل رساندن ذهن، روح و جسم بیمار عمل می‌کند. این سیستم درمانی ژاپنی ریشه در سنت چند هزار ساله تانتریک بودایی با نام آیورودا یا شفا بخشی دارد. آیورودا دانش دستیابی سلامت جسم، روح و روان است که انسان را قادر می سازد تا خود را در ارتباط کاملا هماهنگی با آگاهی کیهانی در آورد.


درباره آیورودا بیشتر بخوانید: “آیورودا چیست؟ _ تاریخچه و فلسفه


دکتر میکائو اوسویی MIKAO USUI، راهبی تحت تعلیم آموزه های بودایی بود. او در معبدی در کوه کوراما بیشتر اوقات خود را وقف مطالعه ی طب چینی qi gong کرد. مراقبه و سلوک تانتریک را زیر نظر استادان بودایی گذراند و بدنبال معانی باطنی متون سانسکریت و تبتی مدتها به تحقیق و مطالعه پرداخت. گفته میشود در جریان یکی از ریاضت های ۲۱ روزه اش، در کوه کوراما به روشن بینی می رسد و پی به اسرار سمبل های سری سانسکریت برده و نور ریکی بر او متجلی می گردد و عطیه ی شفا و درمانگری به قلب او پس از هزاران سال دوباره فرود می آید.


تفاوت reiki و Healing Magic و witchcraft reiki

هلینگ مجیک، یک بینش طبیعت گرا و شمنی به درمان است که  انرژی های اعظم طبیعت را به سوی هاله ی بیمار، درمانگر هلینگ کانال می زند و دیگر از انرژی طلسم ها و انرژی فرد درمانگر استفاده نمی شود.

در این شیوه، درمانگر با اقتدار خود در حین برگزاری یک مراسم مخصوص، با موجودات برتر و عناصر ارتباط  برقرار میکند. او ابتدا انرژی را جذب و سپس با دست ها، یا از راه دور با نیروی ذهن و برون فکنی آن را به بیمار انتقال می دهد. شرح کامل یک مراسم هلینگ مجیک را در نوشته ی قبلی (احضار چهار باد) می توانید مطالعه کنید.

مکانیسم درمانگری ریکی هم ساختار مشابهی با هلینگ مجیک و سنت درمانگران سبز ویچکرافت دارد. گویی هر سه در سطحی از ناخودآگاه تا مرتبه ای از غیب با هم خواهرخوانده اند. بگذارید از آلتار یک درمانگر ریکی این شباهت را نشان بدهم. شمع سفید، عود یا بخور (صندل و کندر) روغن اسطوخودوس، نمک، ظرف آب، رز کوارتز، آمیتیست و پاندلوم. که هر کدام از این ابزارها در زمان مناسب خود برای تحت تاثیر قرار دادن درمان و افزایش ارتعاشات کانال زنی در مراسم به کار می روند.


مقاله مرتبط برای شما: “راهنمای قدم به قدم و آسان برای ارسال انرژی شفابخش


استفاده از سمبل های مقدس و سری ریکی نیز با اوراد و اشکال جادویی همخوانی نزدیکی دارند که با رسم آن در هوا (برای انرژی فرستادن از راه دور به شخص یا به یک عمل خاص) یا روی بدن بیمار (بجهت حفاظت) و رسم سمبل ها برای پاکسازی محیط یا تقدیس اشیا  یا با فکر کردن به آن و فرستادن به گذشته و آینده که قدرتی فراطبیعی پیش روی درمانگر قرار می دهد.

ریکی از سنت تشرف پیروی میکند درست همچون آیین تشرف در ویکا. در هر مرحله از یادگیری ریکی باید بوسیله ی همسویی با استاد، به منبع بی کران الهی متصل شود که این باعث افزایش توانمندی و بیداری ظرفیت های بدن انرژیک همسوشونده می شود. و در نهایت ریکی به شکل هدفمند به همه چیز قابلیت کانال زنی دارد زیرا (( همه ی اشیاء افکاری اند/ که خالق به آنها فکر می کند.))۳

ریکی به کفش هایی که میخواهند اتفاق مهمی را رقم بزنند،
ریکی به وسیله نقلیه ای که سفرش را بسلامت میخواهد ره بسپارد،
ریکی به مدادی که در آزمون دانشگاه بیشترین خانه های صحیح را ضربدر میزند،
ریکی به کیف پولی که دست پر از بازار به خانه بر می گردد،
ریکی به نیمکتی در پارک که معشوق را با گلی در دست به ارمغان می آورد،
ریکی به هوای شهری که مردمانش خنده و عشق اند،
ریکی به گیاهان، درختها، حیوانات، باغ ها و مزرعه ها،
و ریکی به مادرمان زمین برای صلح عشق و رهایی.

زیرا ریکی هوشمند است و از نور بی کرانگی در درخت زندگی، از نورطامس در نورالانوار، و از روح القدس در ملکوت آسمانها انرژی می گیرد و از تاج سر به قلب می نشیند و با دست ها به مهر و نیکی هر چیزی را غرق نور و عشق می سازد.


اصول انسانی و الهی پنجگانه ریکی:

فقط امروز نگران نباش.

فقط امروز خشمگین نباش.

فقط امروز عشق و اترام را به هر موجود زنده ابراز کن.

والدین و معلمان و بزرگانت را محترم بشمار.

معاشت را شرافتمندانه تامین کن و شکرگذار باش.


در این مقاله تنها قصد بر این بود با نگاهی اسطوره ای تعریفی متفاوت و تازه برای انرژی شفابخشی ریکی ارائه شود که افقی تازه رو به سنت های شفابخشی در آینده بگشاید.
سپاس ها (سایه ها).

توجه: آگاهی در راستمرد فضیلتی رایگان است اما انتشار و استفاده از این مطلب به هر شکلی بدون ذکر نام و نشانی پدیدآورنده، برای خاطیان، کارمای بد به همراه می‌آورد.


منابع:

  1. هرمتیکا(گزیده هایی از متون هرمسی)/تیموتی فرک ، پیترگندی/مترجم: فریدالدین رادمهر/نشر مرکز ،۱۳۸۴/ ص ۹۴-۱۰۶-۱۲۶
  2. سرّ اکبر(اوپانیشدها)/ مترجم:دکتررضازاده شفق/دنیای کتاب/۱۳۸۹/ص ۴۵۳
  3. هرمتیکا(گزیده هایی از متون هرمسی)/تیموتی فرک ، پیترگندی/مترجم: فریدالدین رادمهر/نشر مرکز ،۱۳۸۴/ص ۷۸

سایر منابع:

رموزِ ریکی/آن چارلیش ، آنجلا رابرت شاو/ مترجم: منیرالدین اعتضادی/نشر راشین۱۳۸۵

روانکاوی آتش/گاستون باشلار/مترجم: جلال ستاری/انتشارات توس ۱۳۷۸

جزوه سطح ۲ ریکی اسوئی/استاد اصغری نسب

نوشته‌های مشابه

32 دیدگاه

  1. واقعا عالی و به کمال توضیح دادی و حقیقتا “تعریفی متفاوت و تازه” برای ریکی ارائه دادی. متاسفانه باورهای سطحی و گاها نادرستی از مکتب هایی مثل یوگا، ریکی، تای چی و سایر مکاتب شرقی وجود داره که به کمک دوستان آگاهی مثل شما باید درمورد مفاهیم عمیق و اصیلشون روشنی بخشی بشه. سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید