حس ششم چیست؟ چگونه آنرا تقویت کنیم؟

حس ششم یا توانایی ادراک لطیف، توانایی ما برای درک ابعاد لطیف یا دنیای ناشناخته ی فرشتگان، ارواح، موجودات غیرارگانیک و بطور کلی عالم اثیری است. همچنین شامل توانایی ما در درک روابط علت و معلول پشت وقایعیست که فراتر از ادراک عقلی هستند. ادراکات فراحسی، روشن بینی، پیشگویی، پیش آگاهی و شهود، مترادف با حس ششم یا توانایی ادراکات لطیف می باشند.
با حس ششم چه چیزی دریافت و درک می نماییم؟
ما دنیای اطراف خود را با پنج حس اصلی یعنی، بویایی، لامسه، چشایی، بینایی، و شنوایی درک می کنیم که حس شنوایی به دو دسته بیرونی و درونی قسمت می شود و قسمت درونی آن به معنای نیروی عقل و ذهن است. اما دنیای ناشناخته یا لطیف را، از طریق پنج حس لطیف و درونی و به کمک ذهن ظریف و عقل ظریف می سنجیم. این همان چیزیست که به حس ششم شهرت دارد. هنگامی که حس ششم پیشرفت کرد، به ما کمک می کند تا دنیای لطیف یا بعد لطیف را تجربه کنیم. تجربه ی دنیای ظریف تحت عنوان “تجربه ی معنوی” شناخته می شود. به واسطه ی همین حس ششم، رازورزان، دانش الهی را در تجاربی مانند تجارب نزدیک به مرگ، بیداری کندالینی، و… به دست آورده اند.


در تصویر بالا خانومی را در حال بوییدن گل رز می بینیم. این می تواند تجربه ای را شکل دهد که مشخص می کند منبع مشخصی برای عطر گل رز وجود دارد. در تصویر دیگر زنی را می بینیم که هیچ گل رزی را بو نمی کشد، او در آغاز کار روزانه ی خود در حال تفکر است. ناگهان و بدون هیچ دلیل ظاهری عطر چوب صندل به مشامش می خورد. وی در ابتدا انکار می کند، زیرا نمی بیند این بو از کجاست، و به کار خود ادامه می دهد. اگرچه عطر، وی را تا محل کارش دنبال می کند و در طول صبح با او می ماند. او از سایرین در مورد عطر می پرسد که آیا آن ها هم این بو را احساس می کنند؛ اما کسی بویی نمی فهمد.

این یک تجربه ی معنوی ست. در این مورد این زن عطری را از ابعاد ظریف تر درک می کند. او رایحه را به واسطه ی ارگان ظریف بویایی خود یا بینی درون، درک می کند.


دریافت حس ششم از طریق ارگان های حسی پنجگانه چیست؟

جهان از پنج اصل کلی کیهانی ساخته شده است. این اصول کیهانی دیده نمی شود، اما تمامی خلقت را شکل می دهند. هنگامی که حس ششم ما فعال می شود به تدریج شروع به دریافت این اصول کیهانی می کنیم. نماینده این پنج اصل، پنج عنصر خاک، آب، آتش، هوا و اتر هستند که به ترتیب توسط بینی درون، زبان درون، چشم درون، لمس درون و گوش درون درک می شوند.

هنگامی که فردی از طریق ارگان های لطیفش چیزی را درک می کند، این دریافت می تواند انرژی و ماهیت الهی و مثبت داشته باشد و فرد را به یاد خدا و نور بیندازد. یا می تواند انرژی و ماهیت منفی اهریمنی و تاریک داشته باشد.


چگونه می توان حس ششم را توسعه داد؟

دنیای لطیف در همه ی اطراف ماست. با این وجود ما نمی توانیم آن را درک کنیم. با این حال بر زندگی ما تاثیر می گذارد. به منظور وفق دادن خود با چنین بعد و دنیایی ما نیاز به “آنتن معنوی” داریم. یعنی حس ششم ما باید بیدار شود. حس ششم ما زمانی بیدار می شود که ما تمرینات معنوی انجام دهیم. با تمرینات روحی منظم بر پایه ی شش اصل اساسی معنویت، سطح روحی ما بالا رفته و ما قادر به درک و تجربه ی دنیای لطیف با درجات بالاتر می شویم.

برخی مواقع شاهد مردمانی هستیم که توانایی درک دنیای لطیف را از سنین نوجوانی دارند حتی بدون تمرینات معنوی. دلیل امر اینست که آن ها سطح معنوی لازم را از تمرینات معنوی که در تولد گذشته شان کسب نموده اند دارا می باشند. به زبان ساده تر این استعداد خدادایست که با آن متولد شده اند. دلیل دیگر این می تواند باشد که آن ها از دوران کودکی توسط یک روح نامحسوس جادوگر (مانتریک) تسخیر شده اند. در این مورد در واقع حس ششم روح نامحسوس جادوگر است که نشان داده می شود.


ارتباط میان حس ششم و سطح معنوی در چیست؟

به محض آن که سطح روحی ما بالا رود ما قادر خواهیم بود به سرعت میزان بیشتری از دنیای لطیف را به واسطه ی توانایی ادراک لطیف مان یعنی حس ششم دریافت نماییم. حس لامسه و شنوایی درونی، تنها در سطوح معنوی بالا درک می شوند. دلیل این امر آن است که آن ها در بین پنج حس لطیف، لطافت بیشتری دارند. اولین قدم مناسب شروع به تقویت چشم درون است. در این زمینه در سایت راستمرد مقالات بسیاری به رایگان برای شما عزیزان تهیه شده است. کافیست کلید واژه “چشم درون” یا “چشم سوم” را در قسمت جستجوی سایت سرچ کنید. همچنین شرکت در دوره آنلاین تقویت روشن بینی و روشن شنوایی را به شما پیشنهاد می کنیم.


ارتباط بین حس ششم و جنسیت چیست؟

در کل زنان حس ششم قوی تری در مقایسه با مردان دارند. توانایی ادراک فراحسی به طور ذاتی به زنان می رسد و در نتیجه زنان در مقایسه با مردان شهودی تر می باشند. یکی از عمده ترین دلایل آن است که مردان عقل گرا و عینی و مفعول هستند و بیشتر گرایشات منطقی دارند. اما زن ها بیشتر حسی و شهودی و بطور منفعل هستند.

این بدان معنا نیست که این استعداد در انحصار زنان باشد. هر شخصی فارغ از جنسیتش قادر است حس ششم خود را تقویت کند و مهارت هایی برای دریافت های درونی کسب نماید.


افراد چگونه این اطلاعات را کسب می کنند؟

تجربیات معنوی شامل ادراکات عقل و ذهن لطیف می باشد. گاهی اوقات فردی پیشگویی فاجعه ای که در راه است را می نماید، این تجربه ای از طریق ذهن لطیف است. ما نمی توانیم دلیل پشت این احساسات را درک نماییم. بعضی مواقع درباره ی افرادی که اطلاعاتی از ابعاد لطیف دریافت می کنند و با موجودات مناطق لطیف سخن می گویند می شنویم.

بطور کلی از سه راه این اطلاعات به فرد منتقل می شود:
۱_به واسطه ی برقراری ارتباط با یک موجود غیرارگانیک از بعدی لطیف تر. این ارتباط می تواند منفی یا مثبت باشد و از روش های جادویی و مراسمی میسر می گردد.
۲_به واسطه ی دریافت های درونی، بصیرت و الهام که فرد می تواند اطلاعات را بصورت تصاویر، کلمات و نقل قول ها در جلوی چشمان خود ببیند. این بطور ناخودآگاه یا در خواب و یا در طی تمرین و مراقبه ممکن است رخ دهد.
۳_از طریق افکار که این مورد از دو روش بالایی لطیف تر است.


منبع دانش و معرفت حس ششم از کجاست؟

افراد دانش را از ابعاد لطیف دریافت می کنند. گاه به طور خودکار به دلیل توانایی شان برای رفتن به درون ذهن و هوش کیهانی یا به عنوان پاسخی برای سوال هایی که از وجود لطیف می پرسند. آن ها قادر هستند این کار را از طریق حس ششم خود به واسطه ی ذهن و هوش لطیف انجام دهند.

در هر دو مورد اشخاص بعد لطیف را درک می کنند ولی فقط فردی که از لحاظ معنوی تکامل یافته است می تواند تشخیص دهد که دانش کسب شده از کدام روش است. در اکثر موارد شخص با موجودات لطیف از ابعاد لطیف متفاوت مانند بعد پایین تر و عالم اسفل، و یا به ندرت از بعد پروردگار یعنی عقل و ذهن کیهانی مکالمه می کند. نوع و درجه و سطح اطلاعات به دست آمده، بستگی به سطح معنوی شخص دریافت کننده دارد.

بطور کلی عوالم لطیف (برتر یا پست تر از بعد زندگی ما)، در مکاتب و باورهای گوناگون با تعابیر و دسته بندی های مختلف و متفاوتی نامگذاری شده اند. همچنین موجودات غیرارگانیک نیز انواع گوناگونی را شامل می شوند. اما یک امر واحد که قطعی و مشترک میان تمام باورهای معنوی ست، اینست که عوالمی ورای عالم مادی ما وجود دارند و موجوداتی نیز در این عوالم لطیف زندگی می کنند. و حس ششم وسیله ارتباط با ابعاد لطیف است.


دانش و معرفت کسب شده از ابعاد پایین

اطلاعات دریافت شده از بدن ها یا وجودهای ظریف متعلق به بعدهای پایینتر عمدتا از طبیعت دنیوی و تنها برای قسمت محدودی از جهان و دوره ی زمانی کوتاه است. استفاده از این دانش مناسب اهداف سطحی دنیوی ست. برای مثال دریافت اطلاعات در رابطه با فردی ست که آیا می تواند ازدواج کند یا مثلا کسب شغل است. یا کدام حزب سیاسی مثلا می تواند در انتخابات برنده باشد.

عمده دریافت های درونی که رخ می دهد از این طریق است. این کار از طریق مراسم و احضار انجام می شود و اگر مهارت و دانش کافی برای انجام آن وجود نداشته باشد، ممکن است بسیار خطرناک باشد. قلمرو این دانش معمولا قلمرو تاریکی است و موجوداتی که فرد با آنها ارتباط می گیرد، عمدتا موجوداتی از ابعاد پست و حتی جهنم هستند.


دانش به دست آمده از ابعاد بالا

دانش کسب شده از وجودهای لطیف از ابعاد بالاتر، دارای طبیعت معنوی هستند. این نوع ارتباط، ورود به قلمرو نور و روشنایی ست. موجوداتی که در این احضارات به کمک فرد می آیند ممکن است فرشته یا یک موجود لطیف الهی باشند.

دانش کسب شده از هوش و ذهن ذات الهی نوع بالاتر و برتری از این ارتباط است. این نوع ارتباط تنها برای قدیسین امکان پذیر می باشد. یک مثال از این دریافت دانش در وداس هند توسط حکیمان هند باستان است.


با چه روشی می توان فهمید که اطلاعات و دانش کسب شده به واسطه ی حس ششم است یا از افکار ناخودآگاه خود فرد نشات می گیرد؟

نشان گرهایی وجود دارند که نشان می دهند دانشی که کسب می شود از یک منبع خارجی و مغایر با تصورات خود فرد است. محتوای دانشی که از عوالم دیگر و توسط حس ششم دریافت می شود برای گیرنده کاملا بیگانه می باشد. کیفیت آن بسیار متفاوت از محتویات ناخودآگاه فرد است. آنچه که در ناخودآگاه انباشته شده است برای فرد حتی اگر قابل تشخیص نباشد، از جنسی است که با دریافت های ماورایی قابل تمایز است.


چه چیزی تعیین می کند که یک فرد بایستی دانش را از طریق حس ششم و هوش لطیف دریافت کند؟

سطح معنوی یک فرد عامل مهم و کلیدی تعیین کننده در دریافت دانش از بعد لطیف است. فاکتورهای دیگر عبارتند از:
انگیزه و تمایل شدید فرد، ضرورت ماموریت الهی، حضور راهنمایان معنوی، سرنوشت فرد

اگر شخصی با سطح روحانی بالاتر، علاقمند به کسب دانش از طبیعتی پایین تر باشد (به عنوان مثال ارتباط با غیرارگانیک ها برای رسیدن به دانش سطحی پیرامون رویدادهایی که هر روزه بر روی زمین اتفاق می افتند)، حتی اگر وی قادر به دریافت دانش از عوالم بالا باشد، قادر است دانش موردنظرش را از عوالم پست تر نیز دریافت کند. در مقابل، اگر فردی با سطح معنوی پایین تر، انگیزه ی عمیقی برای یادگیری اصول بالاتر معنوی داشته باشد، او دانش را ازکالبدهای لطیف بالاتر و ابعاد بالاتردریافت خواهد نمود مخصوصا اگر موهبت حضور راهنمایان معنوی شامل حالش باشد.

حس ششم، پیشگویی، زمان و فضا

برخی مواقع مردم در مورد وقایعی که اتفاق می افتد پیشگویی می کنند و یا در مورد چیزهایی که در گذشته اتفاق افتاده اند احساس هایی دارند. این به دو طریق ممکن است:
از طریق وجودهای لطیف، یعنی پیشگویی در ذهن ناخودآگاه آن ها به وسیله ی وجودهای لطیف گذاشته شده است. در اغلب موارد، بدن های لطیف یا موجودات، ارواحی از سطوح پایین تر یا جهنم هستند. این بدن های لطیف در بیشتر موارد توانایی مشاهده در ورای زمان دارند. اگر خود آن ها چنین توانایی نداشته باشند، اطلاعات را از ارواح سطوح بالاتر نظیر جادوگران لطیف به دست می آورند.


دسترسی به هوش و ذهن کیهانی:

هفت لایه ی ذهن و هوش کیهانی وجود دارد. بسته به درجه ی حس ششم،هر شخص می تواند به سطح بالا یا پایین تر ذهن کیهانی وارد شود. تقریبا در همه ی موارد پیشگویی و پیش بینی، اطلاعات از بدن های لطیف کسب می گردد نه به واسطه ی توانایی فرد در کسب عقل و ذهن کیهانی.


وضوح دانش کسب شده به واسطه ی حس ششم چقدر است؟

یک فرد به طور کلی دانشی را از بدن های لطیف با همان سطح معنوی خود شخص به دست می آورد و درجه و وضوح نیز در آن سطح است. برای درک این مفهوم، مقیاس صفر تا صد را در نظر بگیرید که در آن عدم دانش صفر است. پایین ترین دانش درک شده توسط عقل یک درصد و این که هوش کیهانی در دسترس صد است. فردی با سطح معنوی چهل درصد دانش را به واسطه ی بدن لطیف متناظر با آن سطح معنوی چهل درصد دریافت می کند. همچنین وضوح و درجه ی دانش چهل درصد می باشد. برای سطح معنوی هفتاد درصد، دریافت دانش بیشتر احتمال دارد از ارواح ( افریت، شیاطین، انرژی های منفی، و غیره ) باشد. از این رو با یک درصد انرژی سیاه همراه است. کسانی که از مکانیزم های دریافت انرژی آگاه نیستند، این جنبه در آن ها نادیده گرفته می شود و از این رو کورکورانه به طور ضمنی تمام دانش کسب شده را باور خواهند داشت. اگر دانش از طریق بدن لطیف کسب شود احتمال قوی وجود دارد که بخشی یا تمامیت آن نادرست باشد. وجودهای لطیف در ابتدا دانش صحیح را برای جلب اعتماد ارائه می دهند. زمانی که این امر ثابت و استوار گشت آن ها به ارائه ی اطلاعات متناقض و گمراه کننده می پردازند.


فاکتور مهم دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که دانش کسب شده از وجودهای لطیف در انرژی های سیاه آن ها پوشیده می شود. این تاثیرات ناخوشایندی مانند افت سلامت، ضعف روانی، و غیره در پی خواهد داشت. اما این روند تدریجی می باشد و از توجه فرد، خانواده و دوستانش دور می ماند. اگر دریافت دانش به این طریق برای مدتی ادامه یابد فرد تبدیل به عروسکی واقعی و بالقوه در دستان وجود لطیف می گردد که در راه های مختلف علاقه مندی وجود لطیف بهره گرفته می شود. اما با سطح معنوی بالای هفتاد درصد، دانش و معرفت به واسطه ی بدن های لطیف مثبت مانند قدیسین و فرشتگان و حکما از مناطق بالاتر بهشت داده می شود و یا از طریق رسانه های ذهن و هوش کیهانی دریافت می گردد. و هیچ انرژی سیاهی چنین دانش و معرفتی را همراهی نمی کند. پس از رسیدن به سطح معنوی هفتاد درصد شخص شروع به دریافت معرفت خالص از ذهن و عقل کیهانی می کند. سطوح مختلفی برای فهم جنبه های منفی ابعاد لطیف نظیر ارواح، تسخیر شیطانی، و حمله توسط روح وجود دارد. اغلب آن چه که مردم قادر به تجربه هستند فقط نوک کوه یخ است. تنها در سطح معنوی بیشتر از نود درصد است که شخص قادر به درک تمامیت ابعاد لطیف است.


بهای سواستفاده از حس ششم چیست؟

حس ششم تنها برای رشد معنوی به منظور درک پروردگار، غایت رشد معنوی، مورد استفاده قرار می گیرد. از دیدگاه معنوی خالص، حس ششم اگر برای مقاصد دور از رشد معنوی استفاده شود نادرست است. به عبارتی دیگر اگر روانشناسی از توانایی روحی خود برای کشف این که آیا فرد می خواهد ازدواج کند یا کار پیدا کند استفاده نماید از دیدگاه معنوی حس ششم مورد سواستفاده قرار می گیرد. زمانی که فرد معنوی از حس ششم خود سواستفاده می کند در طول زمان دو چیز اتفاق می افتد:

آن ها توانایی خود را از دست می دهند. این عموما در دوره ای سی ساله اتفاق می افتد.

آن ها اهدافی برای جادوگران لطیف از سطوح معنوی بالاتر می شوند. جادوگران لطیف در ابتدا اطلاعاتی را ارائه می دهند. بعدها آن ها چنین افرادی را به صورت نادرست هدایت می کنند. در چنین مواردی توانایی روحی این افراد برای مدت طولانی ادامه میابد و ظاهرا به طور پیوسته بهبود حاصل می شود. اما این توانایی روحی به سبب ارزش های شخص نیست بلکه به سبب جادوگر لطیف می باشد که شخص را هدایت می کند. در چنین مواردی هدایای نادر حس ششم در دسترس فرد که باید برای تحقق پرودگار مورد استفاده قرار می گرفت صرف موضوعات کم اهمیت گشته و هدر می رود.


منبع:
https://www.spiritualresearchfoundation.org/spiritual-research/sixth-sense/what-is-sixth-sense/

نوشته‌های مشابه

14 دیدگاه

  1. درود و سپاس
    بسیار جالب بود.
    درصد بندی سطح معنوی و دسته بندی آدمها براین اساس جالب بود.
    چیزی که مهمه اینه که بر اساس چه معیاری میشه فهمید سطح معنوی به چه درصدی رسیده و اینکه چطور میشه از منبع دریافتهای فراحسی شناخت پیدا کرد و به اطلاعات کسب شده اطمینان کرد.

  2. با سلام خدمت دوستان راستمرد مرسی از مطالب بسیار مفیدتون
    در مورد این موضوع ما چطور میتونیم خودمون رو از موجودات منفی وپیام های اونها دور نگه داریم چه راهکاری هست که پیام های اونها رو دیگه دریافت نکنیم

دیدگاهتان را بنویسید