علت روانی و ذهنی دردهای جسمانی _ 17 درد شایع و ریشه روانی آنها

دردهای جسمانی ریشه در چه مشکل روانی و ذهنی دارند؟

افراد معنوی باور دارند که هر چیزی به علتی رخ می دهد. همچنین به اتفاق روانشناسان بر این عقیده اند که علت بیشتر دردهای جسمانی ، بیماری ها و مشکلات جسمی، ریشه ای در روان آدمی دارد. بنابراین خوب است بدانیم که این مشکلات به چه دلیل رخ می دهند. به دلیل پیچیدگی های ذهن و جسم و نیز ارتباط بین آنها، در منابع مختلف علت های گوناگونی برای ناراحتی های جسمانی ذکر شده اند و هر کدام از دیدگاه خود به شرح این دلایل پرداخته اند. لیست زیر از منظر یکی از این منابع به شما نشان می دهد زمانی که بدن به درد می آید، قصد دارد چه چیز را به شما بگوید. این نشانه ها بیان می کنند که از نظر عاطفی، ذهنی و روانی در چه وضعیتی بسر می برید.

ریشه روانی دردهای جسمانی


الگوهايي که در ادامه برای دردهای جسمانی معرفي مي گردند در مورد بيماري هاي مادرزادي کاربردي ندارند.

سر :

سردرد از شایع ترین دردهای جسمانی ناشي از اعتبار ندادن به خود است. زمانی که سردرد را تجربه می کنید از خود بپرسید که کجا و چگونه خود مسبب اشتباهی شده اید؟ خود را ببخشید و رها کنید تا سردرد به نیستی ازلی اش بر گردد! سر دردهای ميگرني نشان دهنده خشم بسيار شدید سرکوب شده است و معمولاً اشخاصی که تمایل دارند کامل و بی نقص باشند و در این راستا خود را در فشار و تنگنای شدیدی قرار می دهند به سر درد میگرنی دچار می شوند!


فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “فایل صوتی خودهیپنوتیزم برای رفع سر درد


مو :

مو نمايانگر نيروست. هر وقت فرد در فشار و ترس باشد، اغلب نوارهاي فولادي را مي آفريند كه از عضلات شانه ها شروع شده و به فرق سر مي رسد، يا حتي به صورت حلقه هاي كبود دور چشم، خود را به نمايش می گذارد.

درد ریشه مو یکی از دردهای جسمانی ست که در اثر فشار رخ می دهد. زمانی که در فرق سر فشار جديدی وجود داشته باشد، ممکن است آنقدر ريشه مو را در تنگنا قرار دهد که قادر به نفس کشيدن نبوده و بميرد که نتيجه آن ريزش مو خواهد بود.


فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “خود هیپنوتیزم بهبود و زیبایی موها – فایل صوتی سابلیمینال (تلقینات پنهان)

فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “خود هیپنوتیزم جلوگیری از ریزش مو- فایل سابلیمینال (تلقینات پنهان)

 


 گوش ها :

نمايانگر گنجايش شنيدن هستند. اگر درد گوش و يا بيماري هاي مرتبط با گوش را تجربه می کنيد علامت اين است که در جریانی قرار داريد که نمیخواهید بشنوید! گوش درد نشانه خشم از شنیدن است. شاید علت اینکه کودکان معمولاً درد گوش را بیشتر تجربه می کنند اين باشد که کودکان امکان و يا توانايي نشان دادن خشم خود از قوانين موجود را ندارند، لذا ضعف کودک براي عوض کردن امور در گوش او درد را می آفريند.

ناشنوایی از دردهای جسمانی نشان دهنده این است که فرد براي مدت هاي طولاني گوش دادن به کسی را نپذيرفته است. تحقيقات نشان می دهد برخی از افرادي که نقص شنوايي دارند در کنار همسراني با مشغله فراوان و يا با کلامي آزار دهنده مدت مديدي زندگي مشترک را تجربه کرده اند!


فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “خود هیپنوتیزم بهبود روابط با فرزندان – فایل سابلیمینال (تلقینات پنهان)
فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “خود هیپنوتیزم عشق به همسر – فایل سابلیمینال (تلقینات پنهان)


 چشم ها :

نمايانگر گنجايش ديدن هستند. درد و تاري در چشم ها يعني فرد نمي خواهد چيزي را درباره خود يا زندگي يا گذشته و حال و آينده اش ببيند. كودكان خردسالي كه بي دليل و به یکباره دچار ضعف چشم مي شوند، در محیط خانه شاهد و ناظر چیزهايي هستند که تمایلی به دیدن آنها ندارند و به جهت اینکه قدرت عوض کردن این شرایط را ندارند، با ضعیف کردن بینایی خود دیگر مجبور نیستند تا این شرایط ناخواسته را به روشنی ببینند!

لوئيز هي، از افرادی که از عينک استفاده می کنند می پرسد: “آيا شما مي ترسيد گذشته و يا آينده را ببينيد؟”
او معتقد است اشخاصی که مشتاقانه تمايل به پاک کردن گذشته خود دارند زماني که واقع بينانه به مواردي که مدتی قبل از عينکی شدن (که مايل به ديدن اين موارد نبودند) نگاه کردند و به وسیله تمرينات اين موارد را از تجربه خود زدودند، شفايي حيرت انگيز پيدا کردند!


مقاله مناسب شما: “بینایی و چشم خود را تنها از طریق چند تکنیک ساده ی یوگا در خانه بهبود بخشید.
مقاله مناسب شما: “… و اینگونه است که میلیون ها باکتری را به چشم هایتان منتقل می کنید!


مشكلات سينوس :

هر یک از دردهای جسمانی مربوط به سینوس ها و هر گونه مشکلی در سینوس ها در صورتی که در سمت راست صورت و نزديك بيني باشد، نشان دهنده آن است که شما احساس میکنید یکی از نزديکان، شما را به نابودی می کشاند و از پا می اندازد! به عبارت دیگر شما اقتدار و توانمندی خود را فراموش کرده اید و ديگران را مسئول و مسبب ناکامی خود می دانيد.


فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “خود هیپنوتیزم بخشش خود و دیگران – فایل سابلیمینال (تلقینات پنهان)


گردن :

عضو بسیار مهمی است، به جهت اینکه کار حائز اهمیتی را انجام می دهد (سر را بر روی تنه استوار نگه مي دارد). گردن نشان دهنده انعطاف پذيري تفكر فرد، قابليت ديدنِ روي ديگر مسائل، همچنين ديدن نقطه نظر اشخاص ديگر را نشان مي دهد. هر گونه دردهای جسمانی در ناحيه گردن، معمولاً نشان دهنده این است که فرد در مورد نقطه نظرهای خود در هر وضعيتي سرسختی، یکدندگی و لجاجت به خرج می دهد!


مقاله مناسب شما: “آرامش بی قید و شرط چیست و چطور آن را تجربه کنیم؟


گلو :

گلو هم مانند گردن از اهمیت ويژه ای برخوردار است و نمايانگر قابليت فرد براي اين است تا بتواند “حرف خود را بزند” يا “آنچه مي خواهد، بخواهد” يا “بگويد” و يا اعلام دارد “من اين هستم” و… .
اشخاصی که در ناحیه گلو دردهای جسمانی و یا ناراحتی و بیماری دارند، احساس می کنند توان آن را ندارند که حق خود را بگیرند. گلو درد نشانه خشم است و اگر با سرماخوردگی همراه باشد در این صورت آشفتگی ذهنی را نیز به نمايش می گذارد. لارنژیت نشان دهنده آن است که فرد آنقدر خشمگین است که نمی تواند حرف بزند!

گلو نشانه جريان خلاقيت در بدن نیز هست و زماني که اين جريان خلاقيت سرکوب گردد يا ناکام بماند، اغلب با دردهای جسمانی و يا بيماري هاي گلو خود را نشان خواهد داد. اشخاصی که سراسر عمر خود را برای ديگران زندگي مي کنند و همواره عمر خود را در جهت جلب رضايت همسر، خانواده، فرزند، رئيس و… مي گذرانند مبتلاء به ورم لوزه ها و يا بيماري هاي تيروئيد و مشکلاتي از این قبيل می گردند؛ چرا که خلاقيت آنها ناکام مانده و داراي اين حس هستند که هرگز امکان پرداختن به علايق و خواسته هاي خود را نخواهند داشت!


فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “خود هیپنوتیزم تقویت قدرت بیان و نفوذ کلام – فایل صوتی سابلیمینال (تلقینات پنهان)


دست ها :

نمايانگر توانايي و گنجايش در آغوش كشيدن تجربه زندگي است. بازوان با گنجايش و ساعدها با توانايي ما ارتباط مي يابند. ما انسان ها هيجانات و عواطف كهنه را در مفاصل خود جمع و ذخیره مي كنيم. آرنج ها نشانه انعطاف پذيري ما در تغيير جهت هستند. آيا شما در عوض كردن مسيرهاي زندگي خود انعطاف پذير هستيد يا اينكه هيجانات كهنه شما را در نقطه اي معين ثابت نگه داشته است؟ آیا از دردهای جسمانی دست ها رنج می برید؟

برآمدگي هاي گره مانند در دست ها ناشي از تفكر مفرط است. آرتروز در دست ها از انتقاد به وجود مي آيد. دست هاي مشت كرده نشانه ترس است، ترس از دست دادن، ترس از كمبود، ترس از اينكه اگر دست ها باز باشند، دار و ندار از دست برود!


فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “خود هیپنوتیزم فراموش کردن رابطه عاطفی گذشته – فایل سابلیمینال (تلقینات پنهان)


انگشتان دست :

هر يك از انگشتان معنايي دارند. دردهای جسمانی هر انگشت نشان مي دهد كه در كدام زمينه بايد بياسائيد يا رها كنيد.

انگشت اشاره نمايانگر “من” و ترس است. دردهای جسمانی انگشت اشاره نشانه خشم و ترس  می باشد و گوياي اينکه “من” شما اخيرا از وضعيتي آزار ديده است.
انگشت شست نشانه مسائل ذهني و نگراني است.
انگشت وسط نشانه جنسيت و خشم است. (هر گاه خشمگين هستيد انگشت وسط خود را بفشاريد. با اين عمل از خشم خود خواهید کاست. در صورتی که از يك مرد خشمگين هستيد انگشت وسط دست راست و اگر از يک زن خشمگين هستيد، انگشت وسط دست چپ را با دست نگه داريد و كمي بفشاريد)
انگشت انگشتری نمايانگر اتحاد و همچنين نمايانگر اندوه است.
انگشت كوچك با خانواده و همين طور تظاهر ارتباط پيدا مي كند.


فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “خود هیپنوتیزم کنترل خشم – فایل سابلیمینال (تلقینات پنهان)


پشت :

نظام پشتيباني ما را نشان مي دهد. دردهای جسمانی مربوط به پشت معمولا نمايانگر آن است كه فرد احساس مي كند مورد پشتيباني نيست. اکثر اشخاص متأسفانه بر این پندار هستند که تنها پشتیبان آنها خانواده يا همسر و اطرافیان نزدیک است، در حالی که خداوند و خود زندگي و قوانين طبيعت ما را کاملاً پشتیبانی می کنند.

وجود درد و يا بيماري در بخش فوقانی پشت، نمايانگر احساس عدم پشتیبانی عاطفي است. اين تجارب ناشي از افکار و اعتقاداتی چون عدم علاقه همسر، دوست، رئيس و… و عدم پشتیبانی از جانب فرد مورد نظر می باشد!

دردهای جسمانی در وسط پشت مربوط به احساس گناه و تمام مواردي است که پشت سر گذاشته اید. آيا از ديدن آنچه كه پشت سر گذاشته اید مي ترسيد؟ آيا چيزي را در گذشته پنهان كرده ايد؟ آيا فكر مي كنيد از پشت به شما خنجر زده شده است؟

 كساني كه نگراني مالي دارند (چه بي پول باشند، چه پولدار اما همواره در نگرانی مالی بسر می برند) معمولا در ناحيه تحتاني پشت احساس درد دارند.


فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “خود هیپنوتیزم جذب ثروت و فراوانی – فایل صوتی سابلیمینال (تلقینات پنهان)


ريه ها :

نمايانگر گنجايش ما براي گرفتن و بيرون دادن زندگي است. دردهای جسمانی ريه ها معمولا به اين معناست كه فرد مي ترسد زندگي را فرو بدهد، يا شايد احساس مي كند كه حق كامل زيستن و زندگی را ندارد. بيماري بزرگ شدن ريه ها و همين طور سيگار كشيدن، راه هايي براي نفي زندگي است. اينگونه افراد در اعماق وجود، خود را مستحق زيستن نمي دانند! سرزنش خود، علت سيگار كشيدن بسیاری افراد است.


فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “خود هیپنوتیزم ترک سیگار – فایل سابلیمینال (تلقینات پنهان)


سينه ها :

نمايانگر اصل مادر شدن است. دردهای جسمانی در سينه يعني براي شخصي يا جايي يا چيزي يا تجربه اي “زيادي مادري” کرده ايد. اگر ناراحتي سينه سرطان باشد، علامت نفرت و انزجاري ژرف از خود، يا ديگري يا خصوصا “شرايط موجود” است.


مقاله مناسب شما: “مردم نوازی/ خطرات پنهانی که “همیشه خیلی خوب بودن” خواهد داشت.


قلب :

نمايانگر محبت است و خون نمايانگر شادي. قلب ما با محبت، شادي را به سراسر بدن پمپاژ می کند. هر گاه خود را از شادي و محبت محروم كنید، قلب چروك و سرد شده، در نتيجه جريان خون كند و آهسته می شود و فرد را به سوي كم خوني، آنژين صدری و يا حمله قلبي مي كشاند.

در اصطلاح پزشکی ما برای دردهای جسمانی مربوط به قلب، كلمه حمله قلبي را به كار مي بريم، در حالي كه به واقع این قلب نیست که به ما حمله مي كند، بلکه ما در مصيبت و فاجعه اي كه خود مي آفرينيم، فرو مي رويم و فراموش مي كنيم شادي هاي كوچك پيرامون خود را دريابيم. ساليان سال چنان قلب خود را مي فشاريم و آن را از شادي تهی ميكنيم كه سرانجام از كار مي ايستد!

آنهايي كه حمله قلبي را تجربه می کنند، هرگز افراد شادی نبوده و در صورتی که فرصت شاد بودن را به خود ندهند، بدون شک دوباره دچار حمله قلبي خواهند شد. خوش قلب، خوشدل، دلسرد، دلگرم، سياهدل، دلباز، دل نازک و… با خود رو راست باشید! قلب شما چه طور قلبي است؟!


فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “بسته جامع جذب عشق و نگهداری آن در زندگی


اندامهاي تناسلي :

نمايانگر زنانگي و مردانگي است. هر گاه از زن بودن يا مرد بودن خود احساس آسودگي نكنيد، جنسيت خود را طرد كنيد و تن خود را ناپاك و مأمن گناه بدانيد، معمولا در اين ناحيه دچار مشكل خواهید شد. دردهای جسمانی مربوط به اندام های تناسلی در زنان و مردان متفاوت است و هر دو باید جدی گرفته شوند.


فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “خود هیپنوتیزم رفع مشکلات جنسی خانم ها – فایل سابلیمینال (تلقینات پنهان)
فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “خود هیپنوتیزم رفع مشکلات جنسی آقایان – فایل سابلیمینال (تلقینات پنهان)


پاها :

ما را در زندگي به پيش مي رانند. ناراحتي هاي پا معمولاً نشان دهنده آن است كه از پيشروي در مسيري خاص مي ترسيم. ران هاي بزرگ و چاق علامت آكنده بودن از نفرت هاي دوران كودكي است. وقتي تمايل نداريم و نمي خواهيم كاري را انجام دهيم، ناراحتي هاي جزئي تر پا را مي آفرينيم.

واريس و دردهای جسمانی مربوط به رگ ها در پاها، نمايانگر ماندن در شغل يا مكاني است كه از آن نفرت داريم. رگ ها توانايي حمل شادماني را از دست مي دهند. آيا شما به مسيري مي رويد كه مي خواهيد؟


راهنمای مناسب شما: “راهنمای پیدا کردن افسانه شخصی(مسیر زندگی)


زانوان :

درد زانوان با انعطاف پذيري ارتباط دارد. زانوان نمايانگر خم شدن، زانو زدن، غرور، خودپسندي، سرسختي و لجاجت هستند. گاهی یک فرد به هنگام پيش رفتن مي ترسد كه مبادا زانوانش خم شوند و لذا انعطاف ناپذير مي گردد. اين ترس، مفاصل را سفت و سخت کرده و انعطاف و نرمي را از آنها می گيرد. او تمايل به پيش روي دارد اما نمي خواهد راه خود را عوض کند.

علت اينکه اغلب شفاي دردهای جسمانی مربوط به زانو ها به درازا می کشد این است که این امر به خودپسندي فرد که ريشه دار و عميق است برمی گردد. از اين پس هر زمانی که زانو درد داشتيد از خود بپرسید چه زمان هايي خود را محق پنداشته ايد و كجا نپذيرفته ايد كه به چيزي بر خلاف ميل خود تن در دهيد؟ سرسختي را بايد به دور افکند و رهايي را تجربه نمود. براي رهايي از درد زانو می بايست انعطاف پذير باشيم.


فایل صوتی سابلیمینال مناسب شما: “خود هیپنوتیزم درمان پوکی استخوان – فایل سابلیمینال (تلقینات پنهان)


كف پا :

به فهم و شعور ارتباط مي يابد و ادراكي كه از خود، زندگي، گذشته، حال و آينده داريم. درد کف پا یکی از دردهای جسمانی ست که در صورت قطع اتصال فرد با ریشه و خاک نیز رخ می دهد.


مقاله مناسب شما: “فواید پابرهنه راه رفتن و هارمونی با ضربان قلب زمین + مراقبه رزونانس شومان


 همیشه شاد و سلامت باشید

نوشته‌های مشابه

30 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید