تمامیت
|

تمامیت راهی به سوی مرکز وجود

تمامیت : راهی برای یافتن مرکز وجود

تمامیت

تمامیت به چه معناست؟ شاید بارها با این کلمه در متون معنوی و در مسیر رشد شخصی و روحی روبرو شده باشید.

تمامیت در واقع هسته و مرکز مسیر رسیدن به خود واقعی و روح است و مفهمومی ست که لازم است با آن آشنا شوید. اگر به دنبال مفاهیم عمیق درونی هستید که شما را از دنیای مادی و مصرف گرا به سمت دنیای معنوی و معنی گرا سوق می دهد، این مقاله را دنبال کنید.


تمامیت چیست؟

تمامیتساده ترین تعریف برای تمامیت بر این تمرکز دارد که تمامیت یک تجربه است؛ تجربه ای که در فرایند و مسیر حرکت به سمت مرکز وجود یا روح بدست می آید. ما در دنیایی زندگی می کنیم که پر از مفاهیم متضاد و پارادوکس هاست. برای مثال شخصیت انسانی در عین حال که ممکن است ناکامل و ناقص باشد، جوهره وجودی او که فراتر از نفس و ایگو است دارای تمامیت است. تمامی یکی ویژگی های ذاتی جوهره وجودی ماست. همچنین می توان گفت تمامیت یک تجربه است که ممکن است بار ها به هنگام سکوت و به سر بردن در لحظه حال تجربه کرده باشید.

دو راه برای درک مفهوم تمامیت

تمامیتروانشناسی معنوی که ترکیبی از علم شناخت و مطالعه روان و روش های معنوی است، ابزاری مطمئن برای درک مفهوم تمامیت است.

در عصر مدرن روش های بسیاری برای تمرین و تمرکز روی احساسات مثبت، عشق و روشنایی معرفی می شود. درواقع نگاه عصر مدرن به تمامیت به زمینه یک اقیانوس و کلیت آن شبیه است. دیپاک چوپرا می نویسد: “ بدن، ذهن، روح، محیط زیست، روابط انسانی و برخورد های اجتماعی همگی یک کلیت هستند و شما قسمتی از این کل هستید.”


مطلب رهنمون: “راهنمای عملی اصول یافتن حقیقت در زندگی – تشخیص دروغ از راست


نگاه روانشناسی معنوی تمامیتبه تمامیت کمی متفاوت است و روی ایجاد این تمامیت در مرکز وجود تاکید دارد. برای انجام این کار می بایست بخش های در تضاد وجودمان را با هم وفق دهیم وهماهنگ کنیم. این دیدگاه دیدگاهی عملگرا است. کارل یونگ می نویسد: ” تمامیت با جدا کردن قسمتی از وجود یک فرد بدست نمی آید، بلکه با تطبیق بخش های متضاد حاصل می شود.”

هر دو دیدگاه صحیح هستند و در عین حال تفاوت هایی با هم دارند. عصر جدید روی جنبه های مثبت تمامیت تمرکز دارد و تا حدودی از بررسی بخش های متضاد یا تجربیات ناخوشایند و دشوار کناره گیری می کند. درحالیکه کار بر روی ذهن و دنیای درون امری ضروری ست. کارل یونگ این تلاش و کار بروی درونیات را فرایند تشخص نام گذاری می کند.

تشخص، دریچه ای طلسم شده به سوی تمامیت

کارل یونگتمامیت فرایند تشخص را راهی به سوی دستیابی به تمامیت درون معرفی می کند. او می نویسد: ” تلاش میکنم که مفهوم تشخص را به ساده ترین شکل توضیح دهم. منظور من این است که تشخص یک فرایند روانشناسی است که باعث می شود یک انسان به یک شخص ( دارای شخصیت منحصر بفرد و انسانی کامل) تبدیل شود.”

همانطور که پیداست، تشخص یک سفر و فرایند به سوی تمامیت است. در این فرایند انسان رابطه ای متعادل میان دنیای درون و دنیای بیرون را ایجاد می کند.


مطلب رهنمون: “ادغام نیمه تاریک و روشن وجود


چگونه تمامیت وجود را تجربه کنیم؟

رسیدن به تمامیت یک فرایند خطی نیست. در واقع لیستی از عملیات وجود ندارد که با پشت سر گذاشتن آن به این هدف دست پیدا کنیم.تمامیت فرایند رسیدن به تمامیت بیشتر شبیه به یک مسیر دایره وار است. دوایر و لایه هایی که یک به یک به کشف آن ها می پردازیم و گاهی ممکن است برای بررسی و مرور به لایه های قبلی بازگردیم. این مسیر تا جایی ادامه پیدا می کند که به نور خیره کننده تمامیت برسیم. تمامیت را می توان هسته فرایند بیداری معنوی دانست.

برای قدم گذاشتن در این مسیر سه روش از تمرین های روانشناسی معنوی را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد.

  • پذیرفتن تمام بخش های وجود

در ابتدا بهتر است با قلب خود ارتباط برقرار کنید. دکتر Rosenberg، روانشناس بالینی می نویسد: ” هنگامی که تمام بخش های وجودمان را بپذیریم و دوست بداریم و نیاز ها و ارزش هایمان را بشناسیم، نسبت به خودمان احساس شفقت می کنیم.”

تمرین هایی همچون عشق ورزیدن به خود به همراه جستجو برای شناخت قسمت های مختلف خودآگاه و ناخودآگاه می تواند به شما در این مسیر کمک کند. زمانی که به درستی قسمت هایی از وجود که نادیده گرفته شده اند یا احساسات سرکوب شده ای مانند خشم، حسادت یا دیگر احساسات منفی را شناخته باشید می توانید با آگاهی به رفع و رجوع کردن این گره های درونی بپردازید. همچنین برای اثرگذاری بیشتر می توانید از عبارت های مثبت تاکیدی متناسب با درونیات خودتان استفاده کنید.

ماندالا کلمه معادل دایره در زبان سانسکریت است. Jan Fries می نویسد: ” ماندالا نقشه یا مدلی از یک جهان است. جهان ذهن. ماندالا ابزاری قدرتمند برای ابرانگیختن وضعیت آگاهی است. درست مانند سیگنال ها و نماد ها، ماندالا ها نیز می توانند لایه های عمیق ذهن را لمس کنند.”

این حقیقت که ماندالا ها می توانند به لایه های عمیق ذهن دسترسی پیدا کنند توسط کارل یونگ نیز تاکید شده است. بر اساس نوشته Michael Smith در کتاب یونگ و شمنیزم، یونگ از ماندالا ها به عنوان دریچه ای به سوی ذهن و روان بهره می برده است. او می نویسد: “ صبح ها یونگ یک ماندالا درون دفترچه اش می کشید… و درون این ماندالا وضعیتی از ذهن را که تمایل داشت تجربه کند به تصویر می کشید. به مرور یونگ متوجه شد که می تواند در طرح های ماندالا ها تغییرات روان خود را در طی این روز ها مشاهده کند. به تدریج به یونگ ثابت شد که ماندالا ها می توانند آینه ای باشند برای نمایش کلیت ذهن.”


تست مرتبط: “تست شخصیت شناسی بر اساس ماندالاها


یونگ در درمان برخی از بیماران خود نیز از ماندالا ها بهره برده است. به طور کلی می توان نتیجه گرفت که همه ما با تفکر درباره ماندالا ها م یتوانیم نوعی از کلیت و تمامیت را در این طرح ها درک کنیم. زیرا ماندالا در عین حال که یک کل دایره شکل را ارائه می کند از بخش های متنوع و بسیار کوچکی تشکیل شده که همگی درون این دایره کلی جاگرفته اند.

شما هم می توانید ماندالای مخصوص خودتان را طراحی کنید. طراحی ماندالا بسیار ساده است و هر کسی می تواند با رنگ های دلخواه خود و به سادگی طرح مورد علاقه اش را روی کاغذ بیاورد. می توانید طراحی ماندالا را بخشی از تمرین روزانه ژورنال نویسی خود محسوب کنید.

  • آشتی با پلیدی های درون

همه انسان ها بخش هایی تاریک در وجود خود دارند. این قسمت های تاریک در روانشناسی به نام سایه شناخته می شوند. زیرا معمولا از دید ما پنهان هستند و تشخیص و روبرو شدن با این بخش ها کار ساده ای نیست.

در زندگی مدرن امروزی تمایل زیادی به نادیده گرفتن این بخش های تاریک وجود مشاهده و حتی ترویج می شود.

اما نادیده گرفتن یا سرکوب نیمه تاریک وجودی تنها باعث قوی تر شدن این تاریکی و رشد آن می شود. روانشناسی معنوی رویکرد مناسب تری برای رویارویی با قسمت های تاریک وجود ارائه می دهد. به منظور تجربه حس تمامیت لازم است که از رویکرد های روانشناسی معنوی بهره ببریم.


مطلب پیشنهادی: “نیمه ی تاریک وجود یا سایه ، آنچه همیشه از دید ما پنهان است


تمامیتبه منظور حرکت به سمت تمامیت لازم است قسمت های تاریک وجود را به کمک تمرین های روانشناسی کشف کنیم. تلاش برای کشف این بخش ها معمولا سه بخش مهم دارند: عشق ورزیدن به خود، پرورش کودک درون، و تمرین سایه. شما می توانید اطلاعات بیشتری درباره هر کدام از این بخش ها را در سایت راستمرد زیر مطالعه کنید.

بدون عشق ورزیدن به خود نخواهید توانست در مقابله با سایه ها و نیمه تاریک وجودتان پیروز شوید. بدون این مرحله شناخت و رویارویی با نیمه تاریک ممکن است منجر به ایجاد حس تنفر از خود و افسردگی و اضطراب شود. تمرین کودک درون به شما کمک می کند زخم های درونی و صدمات ایجاد شده توسط بخش های تاریک را درمان کرده و شفا ببخشید.

بهتر است بعد انجام تمرینات بالا به سراغ رویارویی با نیمه تاریک و سایه بروید تا انرژی و قدرت کافی برای پذیرش و ایجاد صلح درونی را داشته باشید.


تمامیت و تقدس

آیا می دانستید تمامیت و تقدس مفاهیمی مرتبط هستند؟ کلمه تقدس در زبان انگلیسی از ریشه hālig به معنای کامل، سالم، جامع، و کلیت است. بنا براین داشتن تمامیت را می توان سالم بودن و کامل بودن نیز دانست. احتمالا احساس مثبت و سالم بودنی که به هنگام تجربه حس تمامیت به انسان دست می دهد با معانی و مفاهیم ذکر شده در ارتباط باشد.


عشق جوهره تمامیت است

تمامیتهمانطور که مکان فیزیکی قلب در مرکز بدن انسان قرار گرفته است، مفهوم عشق در تمام مسیر های معنوی و درونی مفهومی اساسی به شمار می رود.

تمامیت نیز نوعی از توجه عمیق و تکیه به نیروی عشق را می طلبد.

تنها با نیروی عشق است که تطبیق و آشتی با قسمت های تاریک وجود امکان پذیر می شود.


امیدواریم این مقاله به شما در درک بهتر مفهوم تمامیت کمک کرده باشد. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما  در بخش کامنت ها درمیان بگذارید.

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید