تاثیر رسانه بر آگاهی جمعی

 

آیا تا به حال به تاثیر صنعت پر سود رسانه بر روح و ناخودآگاه خود فکر کرده اید؟ آیا میدانید رسانه ها چه تاثیری بر آگاهی جمعی انسانها میگذارند؟
تصور کنید که شما احساس آرامش و شادی میکنید و در یک وضعیت مثبت هستید. سپس تلویزیون را روشن میکنید، برنامه های خبری موبایلتان را باز میکنید ، نگاهی به روزنامه ها و مجلات می اندازید و…، در همین حین شما با انبوهی از اخبار و تصاویر افسانه ای زندگی لوکس یا به بیان امروزی لاکچری، جنگ، مرگ و میر، خشونت، بیماری ها، سقوط اقتصادی، مشکلات اجتماعی، ماتریالیسم و یا ۵۰ روش نوین مُردن بمباران میشوید.

این نوع از اخبار بد فقط برای ایجاد ترس در انسانها انتخاب شده اند، وگرنه رسانه ها میتوانستند با تمرکز بر روی اخباری که حقیقتا برای نسل بشر بد هستند مانند آب شدن یخ های قطبی، گرسنگان آفریقایی، نابودی جنگل ها و یا انباشت زباله در اقیانوس، به توجه بیشتر انسانها به این خطرات حقیقی کمک کنند.

AAEAAQAAAAAAAAQuAAAAJDMyMTllNzdkLTgxMGEtNGQyOC05NTM4LWM1ZDhiZDAzY2VmOAاخبار بد ، به هر ترتیب خبر محسوب میشوند . اما در این بین اخبار روشن و امید بخش چه سهمی دارند ؟ هنر چه سهمی دارد ؟

تبلیغات همیشه دارای فرکانس های خوب و شاداب کننده هستند ، برای مثال در اشعارشان ، در موسیقیشان و یا در تصاویرشان . دلیل این فرکانسهای خوب بسیار ساده است ، آنها پول شما را میخواهند .


تکنولوژی و طبیعت انسان” را بخوانید.


خب سلبریتی ها در این فضا چگونه هستند ؟ انسان ها معمولا به صورت ناخودآگاه خودشان را با آنها مقایسه میکنند . خواه آنها سلبریتی های حقیقی مانند بازیگران و هنرمندان باشند ، خواه سلبریتی های پوشالی مجازی . وقتی خودتان را با سلبریتی ها مقایسه میکنید احساسات منفی پیدا خواهید کرد .

افزایش سطح انرژی

چطور است برای فرار از همه این موضوعات ، به صفحات و برنامه های ورزشی پناه ببریم ؟ مطالب ورزشی مانند یک حواس پرتی خوب هستند که ما خودمان را درآنها غرق کنیم . تا اینجا همه چیز خوب است اما متاسفانه رسانه ها حتی پیام های ورزشی را هم با دقت برای شما انتخاب میکنند .

تمام این جوانب رسانه ها جلوی خودِ حقیقیِ معنوی شما را میگیرند .


“دنیای اینترنت با مغز ما چه می کند” را بخوانید.


آیا به خاطر دارید که انسان ها تا پیش از این رسانه ها و تبلیغات چگونه بوده اند ؟ حالا با وجود سلطه ی رسانه های قدرتمند در دنیا و جریان های گلوبالیست ، شما چه احساسی دارید ؟ انسان های این عصر چگونه هستند ؟

تمام خروجی های رسانه های گوناگون حاصل کار نویسندگان و ویرایشگران است . افراد زیادی پشت پرده آنچه شما میبینید و میشنوید و از آن آگاه میشوید هستند که این افراد معمولا دکتری های حرفه ای ، بزرگان ، معلمان ، عقلا ، اندیشمندان و افرادی با نیت های خیر خواهانه نیستند . آنها یا به دنبال کنترل افکار و ناخودآگاه شما هستند و یا سودجویان همیشه گرسنه ای اند که به خالی کردن جیب های شما فکر میکنند .

شاید بسیاری از شما از این مسائل آگاه باشید ، اما مسئله اینجاست که همیشه باید این حقایق را به خاطر داشته باشید و اجازه ندهید رسانه ها ، آنچه که هستید را به خواست خودشان مهندسی کنند . تسلیم شدن و تن دادن به حقایقی که رسانه های کوچک و بزرگ روزانه به خورد ما میدهند بسیار آسان تر از ایستادگی در مقابل آن است چرا که حقایق آنها قابل باور و قابل قبول به نظر میرسند .


“راهنمای تشخیص شایعات دروغین” را از اینجا بخوانید.


ما ، نه به عنوان انسان های فیزیکی و زیستی ، بلکه به عنوان “آگاهی روحی” ، همگی با هم از طریق “آگاهی جمعی” متصل هستیم .

رسانه های بزرگ جمعی برای افزایش تطبیق ما با دنیایی که میخواهند ما به آن خو بگیریم ، برایمان توهم و خیال ایجاد میکنند . هرچه ما انسانها بیشتر به این موضوع تن میدهیم اتصال ما به آگاهی جمعی که ذات حقیقی ماست کمتر میشود . در این حین ما فرکانس های ضعیف و سطح پایینی برای آگاهی جمعی ارسال میکنیم . بالاترین فرکانس هایی که میشود برای آگاهی جمعی ارسال کرد عشق ، صلح و نور است که این موضوع با پاک کردن ذهنتان از پارازیت های منفی برای مثال با مراقبه کردن یا دوری از رسانه های تبلیغاتی مانند تلویزیون ممکن میشود ، به علاوه که میتوانید استرس و ناراحتی های خود را با این کار کم کنید و از عشق و نور لذت ببرید .


همین حالا گوش کنید: “پادکست: اخبار بد و تنش زا چه بلایی سر ما میاره؟ چطور میشه از اونها دوری کرد؟!


هزینه این مقاله رایگان، اشتراک آن از طریق دکمه های اشتراک پایین مقاله (در فیس بوک و تلگرام) و... با دیگران است. به این صورت با نشر آگاهی انرژی و کارمای خوب به زندگی خود شما نیز جذب خواهد شد!❤️

تاریخچه Holy Spirit

آرمین اقلیخانی به تحقیق و مطالعه در زمینه فلسفه علاقمند است و مقالات و نقد های اجتماعی خود را در مجلات دانشجویی گوناگون به چاپ رسانده است . او پس از آشنایی با جناب کاظم پور (مدیر راستمرد) در سال 1392 با خودشناسی آشنا شده و مطالعات خود را در این زمینه ادامه داده است و به مکاتب طبیعتگرا و فلسفه های شرقی علاقه مند است . او معتقد است انسان در زندگی باید در جستجوی عشق ، صلح ، صداقت و حقیقت باشد .

22 نظر در مورد “تاثیر رسانه بر آگاهی جمعی

 1. با سلام و تشکر فراوان
  هنگامیکه چامسکی فیلسوف و نظریه پرداز اجتماعی از رابطه مستقیم میان ثروت و قدرت سیاسی, اواخر قرن بیستم سخن می گفت از نقش و ارتباط ویژه عموم رسانه های اجتماعی در تغییرات اقتصادی و سیاسی, نظرات ویژه ای داشت که مخالفان سرسختی برای او فراهم اورد خلاصه پیش بینی او (که شاید تنها فیلسوفی باشد که تا حدودی ناظر بر ثبت بعضی نظریاتش بود) این بود که رسانه ها نقش مهمی در الگو سازی و همسان سازی مردم (خالی و پوچ کردن از محتوا و دور شدن انها از معنویات, دورساختن انها از هم) در همه زمینه ها بازی خواهند کرد رسانه ها امروز تبدیل به مجموعه هایی شدند که حتا قوانین ضد تراست در امریکا هم به سادگی کنار گذاشته شده اند مثلا می بینید که یک خانواده سوپر میلیاردر, دهها نشریه معتبر, دهها شرکت فیلمسازی برای تلویزیون و سینما, دهها رادیو و سرور های قدرتمند, سهام قابل توجهی در گوگل و فیس بوک و… که باز هر کدام به شرکت هایی مانند اینستا گرام و اسکایپ و تلگرام… و… و… ماشین سازی و… و میکرو سافت و شرکت های موبایل سازی و… سرم گیج رفت!
  این ها که هرکدام ماشین پولسازی هستند با این پول ها چه می کنند؟
  انها مشغول به مدل سازی هستند تا من چه بخورم چه بپوشم چه انتخابی داشته باشم تا امل و عقب مانده و قدیمی به حساب نیام وچگونه زندگی کنم و از همه مهمتر چه رویکرد اجتماعی داشته باشم که چه سیاست یا سیاستمداری به قدرت برسد که منافع انها را پیش ببرد و حفظ کند, می بینید پول حرف اول را می زند و کدام سیاستمداری در کجای دنیا وجود دارد تا در مقابل پولهای هنگفتی که برای انتجابش در سطوح پایین تا بالای یک کشور خرج شده است بی تفاوت بماند و اصلا جرات دارد حرفی مقابل خلاف های انها داشته باشد؟
  خوب اگر تا اینجایش برای ما مهم نباشد در سطح مدل سازی و دور کردن ما, از خودمان چه؟
  باگوان اشو در دهه هشتاد قرن بیستم میلادی می گوید تا کنون کره زمین شاهد این همه بی معنویتی و دوری از انسانیت در سطح خرد و کلان نبوده است. انسانها تبدیل شده اند به عروسکهای خیمه شب بازی که مجری اوامر صاحبان رسانه ها بخصوص با مجوز سکس هستند زیرا شاید قویترین غریزه بشری باشد به اطراف خود نگاه کنید از تبلیغات تلویزیونی تا فیلم های سینمایی تا سریال های خانگی تا ببینید محتوای اولیه انها چیست؟ و برچه اساسی ما را از محتوای اصلی زندگی دور نمایند؟
  ایا این اتفاقی است که چنین مسائلی در کلی جهان روی می دهد و وجود دارد؟
  در سطح فردی “انتخاب” مشکل میشود زیرا هوا پر از گرد و غبار رسانه هاست. ولی قطعا انتخاب های خوب وجود دارند…
  اسیر احساسات و انتخاب های لحظه ای نشویم و فقط جستجو کنیم تا آگاهی بیشتر…

 2. ای کاش تمام آدم ها بتوانند این موضوع را قبول کنند ولی متاسفانه با یکسری از افراد وقتی درباره این موضوعات صحبت میکنی،پوزخندی نثارت میکنند و به ویران کردن خود ادامه میدهند…
  با آرزوی آرامش برای تمامی راستمردها…

 3. سلام من تجربه خودم رو میگم :
  یادمه اخبار رو به شدت پیگیری میکردم به عش اینکه اگر کسی ازم پرسید بگم من از همه چیز مطله هستم و به روز هستم ولی مثل معتادی که روز به روز موادش بیشتر میشه میل به خوندن اخبار در من گسترش پیدا کرد تا جایی که خبرخوار شده بودم. نتیجه این شد که شبها خواب جنگ و قتل و دروغ و آشوب میدیدم. زندگی شخصیم به شدت آسیب پذیر شده بود. تصمیم گرفتم خودم رو از شنیدن و دیدن اخبار دور کنم.
  الان ۳ سالی میشه که دیگه تلوزیون و ماهواره نمیبینم. جالبه که هر چی دورتر شدم فهمیدم اخباری که به رایگان به ما داده میشه تماما دروغه! اصلا خبر اگر مهم باشه مخفیش میکنن. در جایی خوندم اخباری که رایگان به شما داده میشه در نهایت محصول شمایید…

 4. ممنون به خاطر این مقاله. امروزه رسانه نسبت به گذشته خیلی برنامه های زیاد و متنوعی داره. همیشه با خودم فکر میکردم با وجود این همه برنامه چرا اغلب آدما کسل و نا امیدن. بعد از دو سال دوری از رسانه و کلا این جعبه سیاه در تنهایی خودم و کتاب ها حقیقت رو بیشتر فهمیدم. و اینکه هر خبری رو میشنوم سعی میکنم ذهنم رو منحرف کنم و بهش فکر نکنم.

 5. با سپاس. زمانی دکتر مک لوهان, کارشناس پر اوازه رسانه ها و ارتباطات از کانادا در اواسط قرن بیستم پیش بینی کرده بود که توسعه ارتیاطات با ایفای نقش بدون رقیب خود, جهان را از فلاکت جهل, فقر, گرسنگی و بیسوادی, حکومتهای سلطه جو, دیکتاتور و جنگ طلب نجات خواهد داد و جهان به دهکده کوچکی تبدیل می شود که همه از دیگری باخبرند دیگر از جنگ و جهالت خبری نخواهد بود و عشق پیام اور صلح و دوستی میان همه ملل خواهد گردید. متاسفانه یا خوشبختانه او انقدر عمر نکرد تا عملکرد رسانه های در اختیار طمع قدرتمندان مغرور و زورمدار را شاهد باشد. وسایل ارتباط جمعی با تخصص هایی در تمام زمینه های لازم, بشدت در حال شستشوی مغزی ما هستند انها برای ما ذهنیتی جنگ طلب, بیرحم و متجاوز می سازند جنگ و در صورت لزوم اعتبار ویژه جهت جنگ طلبان بوجود می اورند سلیقه, مد و شیوه و مدل زندگی را در ذهن ما کنترل می کنند و همه این شکل رسانه ها در خدمت منافع قدرتمندان هستند تا بیشتر و بیشتر ما را از روح انسانی تهی کرده و مانند عروسک های خیمه شب بازی, از ما ابزاری فرمانبردار بسازند. من وارد یک سوپر مارکت می شوم و چیزهایی خرید می کنم که به عنوان نیازهای من, معرفی شده است. تبلیغات به شکل عجیبی به صورت تخصصی, زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده و از مسیر الهی دور می نماید…

 6. دقیقا توی خیلی از تبلیغات از موسیقی های حاوی پیام های پنهان یا همون سابلیمینال استفاده می کنن که بدون اینکه بدونیم پیام هاشون وارد ناخوداگاه میشه،بنابراین خیلی باید مواظب بود…
  همینطور که استاد رایت گفتن،بهترین کار و بهترین جایگزین مطالعه ست و ارتباط با درون.

 7. سلام ماهواره وتبلیغات میخواهن ناخودآگاه روکنترل کنن وگرنه چیزی برای ارایه کردن ندارن من اگرچیزی رابتوانم درخصوص اطلاعاتی که نیازدارم کسب کنم ازمنابع استفاده میکنم که درضمن ماهواره که پیام های پنهان هم داره.
  برای خودتون زندگی کنیدنه برای دیگران اگرلباس یاغذایی که استفاده میکنیدبه خاطردل خودتونه موردی نداره به نظرمن

دیدگاهتان را بنویسید