هنر درمانی
|

هنر درمانی و تمرینات مختص آن برای بیان احساسات درونی

 هنر درمانی مستلزم این نیست که یک هنرمند باشید. نخست باید این را بدانید.

کارگاه هنری شما می تواند از ترسیم اشکال چوب یا لکه های زشت باشد که هیچ تفاوتی نمی کند. آنچه اهمیت دارد تأثیرات عاطفی و روانی چیزی است که شما ترسیم، نقاشی یا خلق می کنید.

اگر مرتباً با عدم تمرکز، بیقراری، تحریک پذیری، اضطراب، استرس، سرخوردگی، افسردگی، عصبانیت یا هرگونه احساساتی که مواجه هستید، مبارزه می کنید، کاملا نیازمند هنر درمانی هستید. مانند من، هنر شما می تواند به سادگی داشتن یک فنجان پر از مداد و یک پد نقاشی در نزدیکی محل کار شما باشد.


در زیر می توانید نقاشی من را ببینید:

همانطور که مشاهده می کنید، چیزی که من ترسیم کرده ام، خیالی نیست. در واقع، از دید شما، این صفحه ممکن است مانند استفراغ ذهنی باشد که روی یک کاغذ کاملاً زیبا فرود آمده است. در هر صورت، مزایای آن است که به حساب می آید! و می توانم به شما بگویم که هنر درمانی تأثیرات چشمگیری در توانایی تمرکز من، اتمام اندوه، ابراز خشم و آرامش داشته است.


در این مقاله، شما شاخه ای از فعالیتهای هنر درمانی الهام گرفته شده توسط هنر درمانگر و روانشناس روسی ویکتوریا نظرویچ را خواهید یافت.

هنر درمانی چیست؟

هنر درمانی فرایندی ایمن، خلاق و روند درمانی برای بیان افکار، احساسات، خاطرات و تجربیات درونی شما از طریق هر نوع هنر است. این درمان معمولاً شامل تکنیک هایی از قبیل ترسیم، نقاشی، مجسمه سازی، هنر تکه چسبانی و سایر صنایع دستی است. که به ایجاد خودآگاهی درونی، درک و هماهنگی بیشتر کمک می کند. افرادی که تحت درمان با هنر درمانی عمومی با هنر درمانگران آموزش دیده قرار می گیرند، اغلب یاد می گیرند که احساسات و حقایق روان شناختی خود را در آن چه که خلق می کنند انعکاس دهند.


هنر درمانی برای کودکان، بزرگسالان، سالمندان و برای همگان است.

مهم نیست که چه کسی هستید، از کجا آمده اید، چند سال دارید یا چه کاری انجام می دهید. می توانید از هنر درمانی بهره مند شوید. در این مورد شکی نیست. به عنوان مثال، کودکان اغلب از هنر درمانی بهره مند می برند. زیرا به آنها کمک می کند تا احساسات خود را بیان و هنر خود آرامش بخشی را یاد بگیرند. بزرگسالان از تأثیرات مثبت سلامت روانی بهره مند می شوند و افراد سالخورده از بیان خود و جنبه های اجتماعی هنر درمانی با دیگران استفاده می کنند.


۱۱ مزایای هنر درمانی

جستجوی یک هنر درمانگر به شما کمک می کند تا استعاره های مختلف، نمادها و سرنخ های غیر کلامی را که در آثار هنری شما دفن شده است کشف و رمزگشایی کرده و زخم ها، ترس ها و خواسته های پنهان را نشان دهد. اما، همه افراد ابزاری برای جستجوی درمان حرفه ای ندارند. خوشبختانه، کتاب های زیادی وجود دارد. مانند ۲۵۰ تکنیک مختصر، خلاق، و تمرینات تکنیک های هنر درمانی که می تواند به شما در تبدیل شدن به هنر درمانگر آماتور خویش کمک کند. حتی می توانید به گروه های آنلاین رایگان بپیوندید که به هنر درمانی اختصاص داده شده اند. آثار هنری خود را ارسال کرده و دیدگاه متخصصین هنر درمانی آن ها را در مورد هنر خود دریافت کنید.


خواه هنر توسط خودتان، خواه با کمک متخصص هنر درمانگر انجام شود، می توانید از فواید شگفت انگیز هنر ها لذت ببرید و هنر درمانی را تجربه نمایید:

بهبود عزت نفس و ارزش خود

افزایش توانایی خود آرامبخشی

کاهش استرس و اضطراب

بهبود هوش هیجانی و پردازش

افزایش توانایی مقابله با بیماریهای جسمی مزمن

بهبود سلامت روان

مهارت های پیشرفته ی حل مسئله

توانایی مواجهه با آسیب های گذشته و محرک های عاطفی

بهبود مهارت های ارتباطی

افزایش تمرکز

تهذیب عاطفی و ذهنی

و همه اینها به سادگی با قرار دادن یک قلم روی کاغذ!


احتمالا این را نیز بپسندید: فایل صوتی سابلیمینال تقویت دقت و تمرکز


۱۵ ایده و فعالیت هنر درمانی برای مبتدیان:

حال بیایید به قسمت مهم و اصلی این مقاله برسیم. در زیر ایده ها و فعالیت های هنر درمانی بسیار شگفت انگیز و مؤثر را  خواهید یافت:

۱.اگر غمگینید: در چنین زمانی رنگین کمان بکشید.

اگر غمگینید: در چنین زمانی رنگین کمان بکشید.

۲.اگر نگرانید: اورگامی انجام دهید.

اگر نگرانید: اورگامی انجام دهید.

۳.اگر بی میلید: منظره بکشید.

اگر بی میلید: منظره بکشید.

۴.اگرعصبانی هستید: خط بکشید.

اگرعصبانی هستید: خط بکشید.

۵.اگر اختلال تمرکز دارید: جداول و نشان ترسیم نمایید.

اگر اختلال تمرکز دارید: جداول و نشان ترسیم نمایید.

۶.نیاز به تصمیم گیری صحیح دارید؟ موج و دایره بکشید.

نیاز به تصمیم گیری صحیح دارید؟ موج و دایره بکشید.

۷. اگر احساس خستگی می کنید: با رنگ های متنوع نقاشی کنید.

اگر احساس خستگی می کنید: با رنگ های متنوع نقاشی کنید.

۸.خشمگین هستید؟ تکه ای کاغذ پاره کنید.

خشمگین هستید؟ تکه ای کاغذ پاره کنید.

۹.دلتنگی می کنید: مارپیچ رسم کنید.

دلتنگی می کنید: مارپیچ رسم کنید.

۱۰.درک سخت آرزوها: کلاژ یا همان تکه چسبانی را انجام دهید ( هنر به هم چسباندن پارچه، چرم، تکه‌های روزنامه، کاغذهای رنگی، مقوا، پارچه، عکس، اشیای دورریختنی و جز اینها را بر روی یک سطح صاف مانند بوم، تخته یا مقوا می‌چسبانند تا یک ترکیب جدید به وجود آورند. گاهی نیز با طراحی یا نقاشی آن را تکمیل می‌کنند).

درک سخت آرزوها: کلاژ یا همان تکه چسبانی را انجام دهید

۱۱.سردرگم هستید: ماندالا بکشید.

سردرگم هستید: ماندالا بکشید.

۱۲.احساس گیر افتادن دارید: مارپیچ ترسیم نمایید.

احساس گیر افتادن دارید: مارپیچ ترسیم نمایید.

۱۳.به سختی احساسات را درک می کنید: خودتان را نقاشی کنید.

به سختی احساسات را درک می کنید: خودتان را نقاشی کنید.

۱۴.نااومید هستید: جاده ترسیم کنید.

نااومید هستید: جاده ترسیم کنید.

۱۵.نیاز به مدیریت ذهن دارید؟ خانه های جدول مانند یا مربع بکشید.

نیاز به مدیریت ذهن دارید؟ خانه های جدول مانند یا مربع بکشید.

فواید بسیار زیادی از هنر درمانی وجود دارد که ارزش آن را دارد وقت خود را برای آزمایش کردن و تجربه ی آن بگذارید. هدف این نیست که یک اثر هنری زیبا ایجاد کنیم، هدف از هنر درمانی بیان احساسات درونی، افکار و مبارزات ناخودآگاه است.

امیدواریم این ایده ها و تمرینات هنر درمانی الهام بخش شما بوده باشند.


منبع:

۱۵ Art Therapy Ideas to Banish Anxiety and Channel Your Emotions

نوشته‌های مشابه

13 دیدگاه

  1. چرا من لازم دارم همه اینارو بکشم منظره کشیدن لذت بخش بود ولی وقتی خودم رو کشیدم نتونستم نگاهش کنم خط خطیش کردم دوباره کشیدم بازم نتونستم نگاهش کنم ناراحت شدم عصبانی شدم دوباره خط خطیش کردم کسی میتونه لطفا نظر بده چرا اینجوریم ؟

    1. ممکنه از خودتون خشمگین باشید یا احساس گناه بکنید یا حتی احساس خودبیزاری و تنفر از خود داشته باشید . بنظر من بررسی کنید ببینید چه چیزی درونتون هست که این حس رو در مورد کشیدن خودتون دارید و از مواجه شدن با خودتون دچار خشم و ترس میشید .

دیدگاهتان را بنویسید