تفسیر معنای جمله “دیدن دنیا همانطور که هست”

همیشه در مکاتب باستانی و راز ورزانه از گشودن چشم ها و دیدن دنیا آن طور که هست، صحبت می شود. اما بسیاری از سالکان اغلب درک درستی از این گفته ندارند یا آن را با دیدن چیزهایی ماورایی مثل انرژی ها و… اشتباه می گیرند.
اما واقعا منظور از دیدن دنیا همان طور که هست چیست؟

همه ما در هنگام مشاهده ی دنیا یک عینک ذهنی به چشم داریم که حاصل آموزش، فرهنگ و شرطی سازی های بیشمار است. یعنی بجای اینکه رخدادها را همان طور که هستند ببینیم، آنها را از فیلتر ذهنی خود عبور می دهیم. در نتیجه، واقعیت برای ما همچون تصویری می شود که بر سطحی ناصاف بازتاب داده شده است؛ کج و معوج و پر از بزرگنمایی ها و کوچک نمایی های گمراه کننده. به همین دلیل است که از رفتار اشخاص برداشت های اشتباه می کنیم و در نتیجه واکنش های اشتباه از خود بروز می دهیم که  نهایتاً به ضررمان می شود.

دیدن دنیا بسادگی

منظور از دیدن دنیا همان طور که هست چیزی است که سهراب به زیبایی بیان کرده: “چشمها را باید شست, جور دیگر باید دید.” یعنی ذهنیات و پیش داوری ها را رها کنیم و بدون قضاوت و با حذف فیلتر ذهنی به پدیده ها بنگریم.

اما این کار دشوار است. ما از کودکی آموخته ایم که قضاوت کنیم. در خبرگزاری ها هنگامی که اتفاقی جدید رخ می دهد، معمولاً عنوان خبر این گونه است: “در فلان جا اتفاقی رخ داده، نظر شما چیست؟” و مخاطبان ناگزیر بدون اطلاعات کافی دست به قضاوت و پیش داوری می زنند.

راهکار چیست؟

برای اینکه از سطح شعار فراتر برویم و واقعاً این دیدگاه را رویه ی زندگی خود کنیم، نیاز به تمرین و تکرار و هشیاری بسیار است. اینکه به خودمان بگوییم نیازی  نیست که من در مورد همه چیز نظر بدهم؛ تنها می توانم شاهد باشم. و وقتی میل به قضاوت کردن در ما برانگیخته می شود لحظه ای، فقط لحظه ای، درنگ کنیم و ببینیم آیا واقعاً نیاز است که آن رخداد یا رفتار را از فیلتر ذهنی خود عبور دهیم یا می توانیم به سادگی آن پدیده را فقط مشاهده کنیم؟

این تمرین به ما وضوح ذهنی و درک بهتری از پدیده های جهان می دهد و به میزان قابل توجهی از آشفتگی ذهنی مان می کاهد.

این است معنای دیدن دنیا همان طور که هست.

هزینه این مقاله رایگان، اشتراک آن از طریق دکمه های اشتراک پایین مقاله (در فیس بوک و تلگرام) و... با دیگران است. به این صورت با نشر آگاهی انرژی و کارمای خوب به زندگی خود شما نیز جذب خواهد شد!❤️

تاریخچه بهنام کاظم پور

بهنام کاظم پور بخش اعظم عمر خود را صرف مطالعه، تحقیق و تمرین مباحث خودشناسی کرده و حتی در این راه سفرهای مختلفی داشته است. او مهمترین هدف انسان بروی زمین را خودشناسی می داند و بیش از یک دهه است که می کوشد دانش خود را طریق وبلاگها، وبسایت ها یا جلسات حضوری با مخاطبان پارسی زبان به اشتراک گذارد. او همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی عمومی است و پایان نامه خود را در زمینه روانکاوی عمقی یونگ به پایان رسانده و معتقد است نظریات کارل گوستاو یونگ خصوصا ناخودآگاه جمعی و کهن الگوها به او در شناخت خود و کمک به مراجعانش بسیار راهگشا بوده اند.

25 نظر در مورد “تفسیر معنای جمله “دیدن دنیا همانطور که هست”

دیدگاهتان را بنویسید