۳ تکنیک عملی برای به خاطر آوردن خواب ها و رویاها

چگونه رویاهایمان را به خاطر بیاوریم؟

آیا شما رویاهای خود را به یاد می آورید؟

برای تمرین رویابینی شفاف، توصیه می کنم تا هر شب حداقل یکی از خواب ها یتان را به یاد بیاورید. شاید برای برخی این امر نشدنی بنظر برسد؛ اما چنین کاری خودآگاهی شما در رویاها را افزایش داده (یعنی رویابینی شفاف را بیشتر محتمل می کند) و حافظه ی شما را برای به خاطر آوردن خواب ها می بخشد که چیزی بسیار عالی است.


می توانید از این لینک، فایل خود هیپنوتیزم رویابینی شفاف – فایل سابلیمینال (تلقینات پنهان) را دریافت نمایید.


همچنین می توانید راهنمای جامع رویابینی شفاف را از این لینک دریافت نمایید:

راستمرد چطور؟- راهنمای جامع رویابینی شفاف- فیلم و جزوه – ۸۰ امتیاز


با ۳ تکنیک زیر می توانید اطمینان داشته باشید که خواب ها و رویاهای خودتان را به یاد بیاورید. حتی اگر فکر می کنید که خواب نمی بینید، باز هم باید این سه تکنیک را امتحان کرده و در نهایت نتایج آن را مشاهده کنید.


ابتدا بخوانید: “۷ دلیل برای توجه کردن به رویاها!


۱_خوب بخوابید!

این جمله ممکن است یک چیز بدیهی به نظر برسد اما باید بدانید که از اهمیت زیادی برخوردار است. در طول ۴ تا ۶ ساعت اول خواب هر شب، وقتی که دارید خواب می بینید، ذهن تان در حال برقراری مرحله ی NREM (خواب عمیق) می باشد و اینطوری بدنتان به صورت فیزیکی در استراحت بوده و خودش را آماده می کند.

بعد از این قسمت به مرحله ی طولانی تری از REM (خواب و رویا)   وارد می شوید. این همان زمانی است که ذهن شما می توانند احساسات را خالی کرده و التیام بخشی روانی را انجام دهد. این فاز در بردارنده ی بیشترین پتانسیل برای رویای شفاف است.


مقاله مرتبط: “برونفکنی و رویای شفاف _ جدیدترین بررسی های علمی درباره آنها


بنابراین، اگر شما به طور معمول از خواب محروم هستید، به طور کلی، رویا های کمتری را تجربه خواهید کرد. این برای سلامت روان شما و توانایی تان برای رویابینی شفاف ویژگی بدی تلقی می شود.

هنگامی که پس از یک مدت زمان محرومیت از خواب؛ به خواب فرو می روید، به مرحله ای وارد می شوید که REM-rebound نام دارد. شما به حالت جنون آمیزی از خواب REM وارد می شوید که اساس اهمیت عملکرد یک مغز سالم است و باید به دست آورده شود.

در تصویر بالا، در طی هشت ساعت خوابیدن، چهار چرخه خواب نشان داده شده است.

هر چرخه در مرحله ۱ خواب شروع می شود، به عمق مراحل ۲، ۳ و ۴ خواب عمیق فرو می رود و سپس به خواب REM بازمی گردد. وقتی خواب REM به پایان می رسد، چرخه کامل شده است. همه ی این ۹۰ تا ۱۱۰ دقیقه در بزرگسالان طول می کشد.

آگرچه ما در طول شب به مراحلی از خواب REM وارد می شویم، به ندرت می توانیم رویاهایی را که از اولین مراحل REM  دیده ایم را به خاطر بیاوریم.  به علاوه آن قدر خسته هستیم که ترجیح می دهیم به جای بیدار شدن به چرخه ی بعدی خواب مان وارد شویم.

تنها زمانی که بیدار می شویم قادر هستیم تا رویاهای اخیر خود را به یاد بیاوریم.

همانطور که صبح می شود، شما نیاز به خواب کمتری و عمیق تر دارید و زمان بیشتری را در خواب REM صرف کرده اید. اگر به طور معمول ۶-۸ ساعت در شب بخوابید، می دانید که طعم لذت بخش یک خواب ۱۲ ساعته در روز تعطیل چگونه است. این یعنی کلی REM  به وجود آمده است.

بسیاری از رویاهای شفاف من از ساعت ۶ صبح به بعد رخ می دهند و بسیاری از طولانی ترین و بهترین رویاهای شفاف من در روزهای تعطیل و از ساعت ۸ صبح به بعد آغاز می شوند.

بنابراین باید آن اندازه ای که بدن و ذهن تان نیاز دارد بخوابید.


مقاله مرتبط: “۹ رویای نمادین رایج که باید به آنها توجه کنید + تعبیر خواب های رایج

مقاله مرتبط:”تداعی آزاد _ چگونه میتوانید بطور درست و معتبر، رویاهایتان را تعبیر کنید؟


۲_دفترچه رویا برای خودتان درست کنید.

به محض بیدار شدن خواب ها تان را یادداشت کنید. بدون اینکه حتی از رختخواب خارج شوید. دفترچه رویا (Dream Journal) یک وسیله محبوب و اساسی میان انسان های معنوی است. برای کسب نتیجه ی بهتر است دفترچه رویاتان را کنار رختخواب خودتان داشته باشید و به محض بیدار شدن خواب ها را یادداشت کنید. تا جایی که می توانید جزئیات همه ی احساسات، نمادهایی که به خاطرتان می آید، صحنه ها و شخصیت ها را در دفترچه نگارش کنید.

اگر هیچ چیز به خاطر تان نیامد احتمالا اصلا خواب ندیده اید. بهترین کار این است که در چنین مواقعی دراز بکشید و به این فکر کنید که می خواهید در رابطه با چه چیزی در دفعه ی بعدی که به خواب فرو رفتید، رویا ببینید. این کار به خودی خود باعث برانگیزش رویاهای شفاف می شود.


۳_از یک مکمل استفاده کنید.

مکمل های رویابینی مانند آن چیزهایی نیستند که در قفسه ی داروهای بدن سازی با آن ها مواجه می شوید.

برای مثال، Huperzine-A” _هوپرزین ای” یک مکمل فوق العاده برای تقویت رویابینی است.

این دارو باعث می شود تا میزان رویاهای شفاف و چشم اندازهای رویایی رنگارنگی در خواب به وجود بیایند. البته:

“یادتان باشد که مصرف دارو حتما باید با تجویز و معاینه ی پزشک صورت گیرد و به هیچ عنوان خودسرانه مصرف نگردد”.

اگر تمایلی به مصرف قرص و دارو ندارید، می توانید چیزهایی نظر تخم مرغ، آرد، شیر، برنج سفید، گوشت بره، ماهی سالمون و یا مرغ را در وعده ی غذایی خود جای دهید. این خوراکی ها حاوی مقادیر زیادی “تریپتوفان” هستند که کمبود آن با عدم توانایی در به یادآوری خواب ها پیوند دارد.

همچنین اگر انسان معنوی هستید یا به گیاهان اقتدار باور دارید، می توانید کمی از گیاه سالویا یا مریم گلی را هنگام خواب، زیر بالش یا کنار سرتان قرار دهید. مصرف دمکرده همین گیاه و گیاهان دیگری نظیر اسطوخودوس، پرتقال و زیره سبز نیز می تواند در فرآیند رویابینی به شما کمک کند.


منبع: http://www.world-of-lucid-dreaming.com/how-to-remember-your-dreams.html

 

نوشته‌های مشابه

16 دیدگاه

  1. من همه خواب‌هامو نمی‌نویسم فقط اونها که به نظرم جالب و مهم هستن… بعضی وقتا هم که خواب‌هامو با جزئیات یادم نمیاد که بخوام بنویسم، مثلا مکان و شخصیت رو کاملا به یاد دارم اما اینکه چه اتفاقی افتاد نه:/

  2. سلام من بعضی مواقع خاب هام رو به یاد نمیارم یعنی صبح میدونم خاب دیدم ولی اصلا جزعیاتشون رو یاد نمیارم واینکه من از بچگی تا الان که ۳۵ سالمه هر هفته دو سه بار تو خاب پرواز میکنم مثل پرنده حتی به کشورها و شهر های دیگه میرم و یک بار طوری شد که از کره زمین خارج شدم و توی آسمون از بالا به زمین نگاه میکردم البته همیشه تو خاب میدونم خابم و یک حس شادی وصف نشدنی پیدا میکنم ولی هر چه مطالعه کردم نفهمیدم مفهوم خابم چیه

  3. من هرشب رویای شفاف میبینم واقعی هستند حتی گاهی خوابهام تغییر هم میدم ولی تا حالا ننوشتمشون سعی کردم ولی شبیه چیزی دیدم نشده نوشته هام .ولی اینکه از قبل فکر کنم رویای شفاف ببینم نیست حتی شده یکماه یک خواب دنباله دار دیدیم حتی خوابی چندبار وهربار تغییرش دادم .

  4. من که خیلی خوب میخوابیدم.مثل خرس روزی ۱۲ ساعت میخوابیدم ولی الان ساعت خوابم خیلی اومده پایین.نزدیک ۴یا۵ ساعت.ولی با این حرفتون که میگید رویاهای شفاف از ساعت ۶صبح به بعد شروع میشه کاملا موافقم.من حتی توی این ساعت ها برون فکنی های ناخودآگاه انجام دادم

دیدگاهتان را بنویسید