ناخودآگاه و خودآگاه جمعی از دید روانشناسی تحلیلی

در بعضی مکاتب روانشناسی نوین، انسان فقط همین ذهن خودآگاه تصور می شود اما در روانشناسی های قدیمی تر مثل روانکاوی فروید و روانشناسی تحلیلی کارل گوستاو یونگ ذهن ما به سه بخش خودآگاه، نیمه آگاه و ناخودآگاه تقسیم می شود. البته روانکاوی فروید در همین نقطه باقی می ماند اما در روانشناسی تحلیلی یونگ حتا از این هم یک گام فراتر می گذاریم و به یک ناخودآگاه جمعی می رسیم که همه انسان ها را به هم مرتبط می کند.

یونگ معتقد بود که همه رویاها و نمادپردازی هایی که انسان ها با آن مواجهه می شوند از همین ناخودآگاه جمعی نشات می گیرد. همچنین اون معتقد بود که ما همانطور که یک سری خصوصیات را از طریق ژن هایمان از اجدادمان به ارث میبریم، یک سری خصوصیات روحی و اخلاقی و امیال و حتا ترس ها را از ناخودآگاه جمعی که محصول تجارب نیاکانمان در تمام اعصار است به ارث می بریم. او همچنین برای این ناخودآگاه جمعی ساکنینی تحت عنوان کهن الگوها قائل بود که در آینده بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد. در زیر می توانید نمودار شکل ذهن از دید روانشناسی تحلیلی را مشاهده کنید:

ضمیر ناخودآگاه در روانشناسی تحلیلی یونگ


آیا می توان در ناخودآگاه تغییر ایجاد کرد؟
پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز از دست ندهید:
هیپنوتیزم چیست – جامع ترین راهنمای هیپنوتیزم در اینترنت

افزایش سطح انرژی

 

هزینه این مقاله رایگان، اشتراک آن از طریق دکمه های اشتراک پایین مقاله (در فیس بوک و تلگرام) و... با دیگران است. به این صورت با نشر آگاهی انرژی و کارمای خوب به زندگی خود شما نیز جذب خواهد شد!❤️
در صورتی که نویسنده هستید و مایلید از این مقاله راستمرد با ذکر منبع و لینک دهی به سایت اصلی در وبلاگ یا وبسایت خود استفاده کنید. لطفا از طریق تماس با ما، اسم و لینک مقاله را به ما اطلاع دهید تا متن مقاله با فرمت ورد برای شما ارسال شود.

تاریخچه بهنام کاظم پور

بهنام کاظم پور بخش اعظم عمر خود را صرف مطالعه، تحقیق و تمرین مباحث خودشناسی از جمله کندالینی یوگا، کرده و حتی در این راه سفرهای مختلفی داشته است. او مهمترین هدف انسان بروی زمین را خودشناسی می داند و بیش از یک دهه است که می کوشد دانش خود را طریق وبلاگها، وبسایت ها یا جلسات حضوری با مخاطبان پارسی زبان به اشتراک گذارد. او همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی عمومی است و پایان نامه خود را در زمینه روانکاوی عمقی یونگ به پایان رسانده و معتقد است نظریات کارل گوستاو یونگ خصوصا ناخودآگاه جمعی و کهن الگوها به او در شناخت خود و کمک به مراجعانش بسیار راهگشا بوده اند. از اینجا می توانید برای صحبت با او وقت مشاوره بگیرید.

7 نظر در مورد “ناخودآگاه و خودآگاه جمعی از دید روانشناسی تحلیلی

دیدگاهتان را بنویسید