مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آیین کهن ایرانی با راستمرد

4shanbe-soori

برخی به اشتباه تصور می کنند که زرتشتیان آتش پرست بودند اما آنها در واقع بخاطر خاصیت سوزانندگی و پاک کنندگی آتش، این عنصر را پاک و یکی از بهترین جلوه های خداوند می دانستند و بدان احترام می گذاشتند.

مراسم چهارشنبه سوری مراسم تقدیس و تکریم این عنصر پاک است که در آن به آتش اجازه می دهیم همه بدی ها و کارماهای منفی انباشته شده در یکسال گذشته را بسوزاند تا بتوانیم با انرژی مثبت و احساس سبکی به پیشواز سالی نو برویم.

در ایران باستان، چند روز پیش از نوروز، مردمانی به نام آتش‌افروزان که پیام‌آور این جشن اهورایی بودند به شهرها و روستاها می‌رفتند تا مردم را برای این آیین آماده کنند. آتش‌افروزان، زنان و مردانی هنرمند بودند که با برگزاری نمایشهای خیابانی، دست‌افشانی‌ها، سرودها و آوازهای شورانگیز به سرگرم کردن و خشنود ساختن مردم می‌پرداختند. آنها از هفت روز پیش از نوروز تا دو هفته پس از نوروز با پدید آمدن تاریکی شامگاه، در تمامی نقاط شهر و ده آتش می‌افروختند و آن را تا برآمدن خورشید روشن نگاه می‌داشتند. این آتش، نماد و نشانهٔ نیروی مهر و نور و پاکی بود و هدف آتش‌افروزان، برگرداندن نیروی فزاینده و نیک به مردم برای چیره شدن بر ناراحتی های گذشته وغم و افسردگی بود.

Jashn-Soori

برای هرچه بهتر برگزار شدن این آیین باستانی لازم است به یک سری شرایط و قوانین کلی توجه کنیم. در زیر سعی کرده ایم که به نکات مهم انجام این مراسم از دیدگاه علوم درونی بپردازیم:

۱- از استفاده از مواد محترقه خطرناک و پر سروصدا که در تناقض با روح این شب باستانی ست، اکیدا پرهیز کنید.

۲- فردی که آتش را روشن می کند باید بصورت درونی این دیدگاه را داشته باشد که مشغول انجام کاری مقدس است و همچنین از آتشی که افروخته می شود به شکل درونی درخواست کند که انرژی های منفی همگان را پاک گرداند و از انرژی های خیر و مثبت خود سرشار سازد.

۳- پس از افروخته شدن آتش، از روی آن بپرید و این جمله معروف باستانی را تکرار کنید: “زردی من از تو، سرخی تو از من”

و در حالیکه این جمله را می گویید تجسم کنید که جوهره آتش درونی شما فروزان می شود.

۴- پس از اتمام این کار، همگی دور آتش حلقه بزنید و دستان خود را بالای شعله ها بگیرید و تجسم کنید که با هر بازدَم، انرژی های منفی انباشته شده به سمت آتش می روند و در آن سوخته و نابود می شوند. و در عوض، انرژی های خیر و حیات بخش آتش را با دَم از طریق کف دست ها به درون بکشید و این کار را تا زمانی ادامه دهید که احساس سبکی کنید. این مرحله، کامل کننده مرحله قبل است.

۵- حالا که احساس آرامش می کنید و از انرژی های خوب سرشارید، وقت این است که برای شروع سال جدید چند آرزوی خوب کنید. حتی استفاده از بالون آرزوها، هرچند که در سنت باستانی ما وجود نداشته، می تواند به تجسم قویتر و احساس بهتر شما کمک کند. ما را نیز از آرزوهای خوب خود محروم نکنید.

                                                        با آرزوی سالی سرشار از برکت و شادمانی برای شما و خانواده تان

4323

نوشته‌های مشابه

7 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید