|

ساختن ماندالا برای آشکار کردن هدف شما- ویدئوی نحوه ساخت ماندالا

“زندگی هر شخصی در واقع شبیه یک ماندالاست. یک دایره ی بزرگ و بینهایت. ما در مرکز دایره خودمان قرار گرفته ایم و هر چیزی میبینیم، میشنویم و فکر میکنیم؛ ماندالای زندگیمان را شکل میدهند.”    Pema chordon

ماندالا از کلمه سانسکریت “دایره” می آید. ماندالا بعنوان یک ابزار در مراسم مذهبی در خیلی فرهنگ ها و مذهب ها (مثل سرخپوستان، بودایی های تبتی و تائوئیست ها) استفاده میشده است و این فرهنگها و مذاهب  باور میداشتند که ماندالا نمایشگر جهان و چرخش زندگی است.

ماندالا در مابین لایه های پیچیده اش، اثری دارد که به ما؛ حرکتهای دایره وار و چرخه های زندگی، ابدیت جهان و ارتباط ما با همه را یادآور میشود.

maxresdefault

بخاطر این درس های با ارزش، ماندالا توانایی این را دارد تا یک ابزار مراقبه ی قدرتمند باشد. کارل یونگ، معتقد بود که ماندالا ها نمایشگر “خود” هستند و آن ها را در روان درمانی های خود، بعنوان یک ابزار جهت شناسایی اختلالات عاطفی بیمارهایش استفاده میکرد.


برای دسترسی به تست شخصیت شناسی براساس ماندالاها کلیک کنید.


چطور ماندالای خود را بسازید؟

ماندالا همچنین میتواند در بردن شما به نوعی حالت مراقبه و هیپنوتیزم و یا حالات بالاتر از هوشیاری، کمک کند. با آن طرح های خوشحال کننده و بسیار زیبایی که دارد، هیچ فکری نمیتواند مزاحم شما شود. چون هوشیاری شخص تنها بر زیبایی هیپنوتیزم کننده طرح های ماندالا متمرکز شده. بوسیله این حالت از هیپنوتیزم، شخص قادر است تا به هوشیاری بالاتری دست یافته و به درک بهتری از خود برسد.


آشنایی با مراقبه و مزایای علمی و عملی آن را بخوانید.


برای مراقبه بر ماندالا، ماندالایی که میتوانید با آن ارتباط برقرار کنید را انتخاب کرده و بعد بر هدفی که دوست دارید تمرکز کنید. نیت و هدف شما میتواند هر چیزی باشد که در زندگیتان اتفاق می افتد و شما بدنبال این هستید تا  به وضوح بیشتری از آن دست یابید.

هر وقت که هدفتان را مشخص کردید، میتوانید تمرکزتان را بر ماندالا برگردانید. به طرح ها و ساختار بینهایت و دایره ای آن متمرکز شوید. اگر ذهن شما شروع به منحرف شدن به چیزهای دنیوی کرد، خیلی آرام حواستان را به طرح های زیبا برگردانید. کاملا جذب شده و در آن طرح ها گم شوید. همانطور که عمیق تر میشوید، آرامشتان بیشتر شده و یک حس سبکی را در سر خود احساس میکنید.

راه دیگر برای مراقبه بر ماندالا این است که ماندالایتان را با کشیدن طرح، رنگ آمیزی و یا نقاشی کردن بوجود آورید. هر چیزی در طراحی ماندالا بخصوص است و نمادین. بنابراین با بوجود آوردن ماندالای خود، توانایی اینرا دارید تا همانطوری که مشغول طرح و خلاقیت در ماندالا هستید، مراقبه کنید.

کشیدن طرح های مراقبه گرایانه، شما را در هر حالتی آرام میسازد و به شما فضایی میدهد که فقط باشید و نفس بکشید.. گویی در مراقبه ای عمیق فرو رفته اید. این کار کمک میکند تا در لحظه حال حضور داشته باشید.

گام های تهیه ماندالا

گام اول: همانطور که قبلا اشاره شد، اولین گام این است تا نیت و هدف خود را مشخص کنید. دوست دارید که در این تجربه/مراقبه، چه چیزی بدست آورید؟ یک هدف انتخاب کنید: مثل شفافیت در مورد یک موضوع یا موقعیتی که در آن قرار گرفته اید، روشنیدگی، برداشتن موانع از روحتان، و یا تنها یک تجربه مراقبه گونه ی آرام.

گام دوم: رنگی که با نیت و هدفتان و احساساتی که میخواهید تجربه کنید و یا در طول مراقبه ماندالا بدست آورید؛ هماهنگی دارد را انتخاب کنید. شما همچنین میتوانید که رنگ ها را بر اساس چاکراهایی که میخواهید بر آن تمرکر کنید و یا درمانشان کنید نیز انتخاب کنید.

قرمز: قدرت و شور و اشتیاق. (چاکرای اول)

نارنجی: شهود، خلاقیت و دگرگونی شخصی. (چاکرای دوم)

زرد: خوشحالی، یادگیری، هوش و تحرک. (چاکرای سوم)

سبز: ذات و طبیعت، درمان شفا و توانایی معنوی. (چاکرای چهارم)

آبی: آرامش و شفای عاطفی. (چاکرای پنجم)

بنفش: ارتباطات معنوی و جهانی. (چاکرای ششم)

سفید: خلوص و تمرکز (چاکرای هفتم)

صورتی: شهود، عشق و جنبه های زنانه از خود.

سیاه: افکار عمیق و فردیت.

همچنین شما میتوانید رنگ ها را همانطور که پیش میروید انتخاب کنید و اجازه دهید که ماندالا و این تجربه به شما نشان دهد تا کدام رنگ را بردارید.

گام سوم: یک موسیقی آرامش بخش بگذارید، ابزار خلاقاته تان را بردارید(مدادشمعی، ماژیک،مداد و…) و شروع به کشیدن کنید. البته اگر میخواهید از همان ابتدا طرح ماندالای تان را خودتان بکشید. بعضی ها ممکن است که از شابلون ماندالا از یک کتاب طراحی استفاده کنند و یا از طرح های در اینترنت پرینت بگیرند.

بیاد داشته باشید تا موقع شروع کردن ماندالای خود، تمام قضاوت ها را کنار بگذارید. چون ماندالا مربوط به استعدادهای هنری و یا نتیجه کارتان نمیشود. حس نکنید که ماندالایتان باید حتما مثل خیلی ماندالاهای حرفه ای که دیده اید باشد. فقط بکشید یا رنگ کنید. خودتان را در یک تجربه ی بی همتا غرق کنید و هر نتیجه ای را با افتخار به آغوش بکشید.


مقاله مرتبط: “ماندالا خود را انتخاب کنید و ببینید پیام درونی آن برایتان چیست!


شما باید فرو رفتن (غرقگی) خود در این کشیدن را حس کنید و اجازه دهید که این تجربه شما را به سفر بی نظیر خود ببرد. همانظوری که ماندالایتان بزرگتر میشود، میتوانید انرژی قابل لمس و واضحی که دارید بوجود می آورید را حس کنید. شما بعنوان خالق اثر خود، قادرید تا کارتان را با نیت و هدف هماهنگ با انرژی های خود، در هم آمیزید.

هر وقت کارتان تمام شد، ماندالایتان را در جایی بگذارید که در طول روز در دیدتان باشد. میتوانید آنرا بر روی دیوار بزنید و یا اسکرین سیور کامپیوترتان، و یا روی یخچال. ماندالای شما هدف شما را  به همراه خود دارد و هر وقت به آن نگاه میکنید تمرکز شما را برمی گرداند.

این یک تجربه ی عالی است که رنگ ها را بردارید و مثلا فکر کنید که “این رنگ برای صلح و آرامش است، این برای شور و قدرت، و… “

همانطوری که پیش میروید، هر لایه در اطراف مرکز ماندالا، به شما قدرت و آرامش بیشتری میدهد. تا آنجا که به دایره ای میرسید که حس میکنید که به یک رضایت نهایی از کارتان رسیده اید و رسم ماندالایتان تمام میشود.

منبع: fractalenlightenment.com

 

نوشته‌های مشابه

26 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید