رشد شخصی
|

رشد شخصی و ارتباط آن با روح و معنویت

معنویت و رشد شخصی چه رابطه‌ای باهم دارند؟

 رشد شخصی

بُعد فیزیکی و مادی وجودمان که شامل بخش‌های مختلف زندگی روزمره ماست با بُعد معنوی، دو بخش کاملاً متمایز و درعین‌ حال مکمل در حیات ما هستند که رشد هر بخش می‌تواند منجر به رشد و شکوفایی نهایی و کلی فرد در زندگی شود.

هرکسی که در جستجوی رشد شخصی و شکوفایی خود باشد علاوه بر پیشرفت مادی و ابعاد مختلف شخصی و فردی ناگزیر از تلاش و رشد در بعد معنوی نیز هست، زیرا به کمک معنویت است که یاد می‌گیریم در هماهنگی با خود و دیگران زندگی کنیم.

در این مقاله سعی داریم رابطه بین معنویت و رشد شخصی در زندگی را بیشتر موردبررسی قرار دهیم.


مقاله پیشنهادی: “۴ نشانه رایج رشد معنوی


برای درک بهتر این موضع لازم است که در ابتدا تعریف مناسبی از هرکدام از این مفاهیم داشته باشیم.

۱. رشد شخصی

رشد شخصی به معنی تلاش برای بهبودرشد شخصی و ارتقاء سطح زندگی روزمرهٔ یک فرد بر روی کره خاکی است. این روند به فرد اجازه می‌دهد که دانش و مهارت‌های خود را توسعه داده و از آن‌ها برای شکوفایی زندگی مادی خود بهره ببرد.

رشد شخصی شامل تمام تغییرات فیزیکی، روانی و ذهنی است که در نهایت به رشد فرد کمک می‌کند. این تغییرات باعث می‌شوند تا کیفیت تمام‌ کارهایی که در طی روز انجام می‌دهیم بهبود یابد. رشد شخصی می‌تواند بخش‌های مختلفی داشته باشد مانند روابط حرفه‌ای، دوستانه، عاشقانه، اهداف کاری و تحصیلی و… .


مقاله پیشنهادی: “آیا روابط شما در جهت رشد روحی و آگاهی شما هستند؟


۲. رشد معنوی

معنویت بخش غیرمادی زندگی ما را در برمی‌گیرد.رشد شخصی با تلاش برای رشد در این حیطه، ما قادر به حذف مواردی مانندِ ایده‌ها و عادات آسیب‌زا، برداشت‌های غیرحقیقی از زندگی و مفاهیم اشتباه خواهیم بود. با پیمودن این مسیر شما می‌توانید افق آگاهی خود را وسعت داده و برخی از حقایق درونی را کشف کنید.

رشد معنوی شامل تغییرات بنیادین در افکار و ذهنیت های ما نیز می شود و به این دلیل است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.


مقاله پیشنهادی: “موانع رشد روحی – هشدارهای مسیر درونی


تفاوت بین رشد معنوی و رشد شخصی چیست؟

 ما به‌ عنوان یک موجود آگاه، مدام در حال تلاش برای پیشرفت و بهبود وضع خود هستیم. این تلاش مداوم برآمده از نیازی درونی است که گاهی برآورده کردنش دشوار به نظر می‌رسد. گام برداشتن در مسیر رشد معنوی و شخصی می‌توانند دررشد شخصی ارضا کردن این نیاز کمک کنند. با این‌ حال باید بدانید که این دو رویکرد کاملاً متمایز هستند و نباید آن‌ ها را یکی دانست.

رشد شخصی را می‌توان به‌عنوان مجموعه‌ای از اعمال و تکنیک‌ها به‌حساب آورد که به شخص امکان کشف و شکوفایی استعدادهای فردی‌اش را می‌دهند. در مسیر این توسعه ما توانایی بهبود روابط با دیگران، افزایش اعتماد به‌ نفس و یافتن مسیرهای مناسب برای دستیابی به موفقیت مادی را خواهیم داشت.

مسیر معنوی یک‌ راه کاملاً درونی است که در آن تلاش ما یافتن معنای زندگی و جایگاهمان در جهان هستی است. این راه به ما امکان یافتن راهی برای خوب زندگی کردن و خوب عمل کردن را می‌دهد.

درواقع تمایز اصلی مسیر رشد شخصی و معنوی در اهدافی است که دنبال می‌کنند. تفاوت میان این اهداف است که باعث ایجاد تفاوت در ماهیت آن‌ها شده است.


مقاله مرتبط: “چگونه همیشه درحال پیشرفت باشید؟


هدف رشد شخصی در مقایسه با رشد معنوی

رشد شخصی در بیشتر اوقات تحت تأثیر عوامل خارجی است مانند محیط، باورهایی که به ما تحمیل‌شده‌اند و تأثیر آشنایان و دوستان. اهداف کلی این مسیر را می‌توان مواردی مانند بهبود رشد شخصیسلامت جسمانی، افزایش سرمایه مادی، ارتقا مهارت‌ها، تغییر موقعیت اجتماعی، یافتن خوشبختی و…دانست.

 اما وقتی صحبت از رشد معنوی باشد، هدف‌ها آن‌چنان ملموس نیستند اما بسیار عمیق و بنیادی هستند. معمولاً هدف این مسیر گسترش آگاهی است. به یاد داشته باشید که رشد معنوی به معنی جمع‌آوری دانش زیاد نیست. بلکه این دانش کسب‌شده باید به شما کمک کند تا به‌اندازه کافی عاقل و آگاه شوید که بتوانید آنچه حقیقی است را از غیر آن تشخیص دهید. درواقع باید به شما کمک کند که مجهز به قدرت تشخیص شوید و درنهایت بتوانید در هماهنگی با روند زندگی قرار بگیرید.


مقاله مرتبط: “موفقیت حتمی با راهکار جدید روانشناسی انگیزشی


تفاوت ماهیت رشد معنوی و رشد شخصی

رشد شخصی با توسعه دانش و مهارت‌هایمان زندگی را روی زمین بهبود می‌بخشد. این بخش به ما کمک می‌کند که بتوانیم بر چالش‌های زندگی مادی غلبه کنیم و به‌خوبی احساسات برآمده از این چالش‌ها مدیریت کنیم. فراموش نکنید که این مفهوم بخش گسترده‌ای از زندگی ما را در برمی‌گیرد زیرا بخش‌های زیادی از زندگی‌مان را می‌توانیم وسعت ببخشیم.

اما در مورد معنویت، ماهیت جوهری آن بسیار عمیق‌تر و انتزاعی‌تر است. رشد معنوی شما اغلب در ارتباط با روح شما تعریف می‌شود. رشد معنوی را می‌توان به‌عنوان مسیر رسیدن به روشنیدگی در نظر گرفت. در این مسیر شما سعی بر درک ماهیت وجودی خودتان به‌عنوان یک موجود معنوی دارید و به دنبال یافتن رسالت حقیقی خود بر زمین هستید.


پیشنهاد ویژه راستمرد: “افسانه شخصی چیست و چطور آن را شناسایی کنیم؟


چرا زندگی و پیشرفت معنوی شما برای رشد شخصی شما مهم است؟

بنا به دلایل بسیاری زندگی معنوی شما بر زندگی شخصی شما تأثیرگذار است. اگر شما در مسیر رشد معنوی قرار بگیرید ناخودآگاه بخش‌هایی از زندگی شخصی شما هم تحت تأثیر این موضوع قرار خواهد گرفت. به‌عنوان‌مثال روش‌هایی که برای حل مشکلات ارائه خواهید کرد مثبت و صحیح خواهند بود، مدت‌زمان طولانی‌تری در هماهنگی بازندگی و جریان آن قرار خواهید گرفت و به‌این‌ترتیب کمتر درگیر انرژی‌های منفی و تأثیر محیط بر خودتان خواهید بود، ازآنچه دارید بیشتر سپاس‌گزار خواهید بود، با وضوح و دید بهتری موضوعات را موردبررسی قرار خواهید داد و حس دلسوزی و همدلی قوی‌تری خواهید داشت.


پیشنهاد ما: “۱۰ نشانه اثبات اینکه در مسیر تحقق افسانه شخصی و هدف برتر خود قرار دارید!


برگرفته از

Spiritualité et développement personnel : quels rapports ?

نوشته‌های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید