13 شگرد روانشناسی که در مدرسه به شما یاد نمی دهند!

psychologist

13 ترفند کارآمد روانشناسی که به آن ها نیاز پیدا می کنید

هر انسان یک جهان منحصر به فرد است، اما روانشناسانی که چشم انداز دقیق تری بر روی جزئیات آدمی دارند، می توانند به کشف الگوی های جدید رفتاری بپردازند که اعتقاد بر این است ریشه در دوران کودکی ما داشته و می توانند برای همه اعمال گردند.

ما تصمیم گرفتیم تا این ترفندهای مفید روانشناسی را با شما به اشتراک بگذاریم؛ شاید آنها به طور مثبت بر روی مهارت های ارتباطی شما تاثیر بگذارند و به نوعی زندگی شما را ساده تر کنند.

 1. برای فهمیدن اینکه آیا فردی شما را دوست دارد، یک کلمه را انتخاب کنید و هربار که شخص مقابل از این کلمه یا عبارات مترادف آن استفاده می کند، سرتان را تکان دهید و لبخند بزنید. اگر او شما را دوست داشته باشد، متوجه می شوید که استفاده از آن کلمه یا عبارت در میان سخنانش بیشتر می شود. این یک تکنیک مهم روانشناسی روابط است.

 2. آیا می خواهید مردم حرف های شما را جدی بگیرند؟ هر بار که چیزی را به آن ها می گویید، تاکید کنید که این آموزه ی پدرتان به شما بوده است. از لحاظ روانشناسی مردم به طور ذاتی تمایل دارند تا توصیه های والدین را باور کنند.

 3. آیا می خواهید در بازی سنگ، کاغذ، قیچی به برنده ی نهایی تبدیل شوید؟ برای برنده شدن، درست قبل از شروع بازی، از طرف مقابل تان یک سوال تصادفی بپرسید، چون اغلب اوقات دوست سردرگم شما “قیچی” را می آورد.

 4. اگر می خواهید مردم با شما موافق باشند، تنها باید به موقع سخنرانی سر خود را تکان دهید، تکان سر به معنای این است که “همه ی حرف های من، درست است”. علاوه بر این طبق آموزه های روانشناسی ، مردم تمایل دارند به دنبال الگوهای رفتاری اجتماعی، دوباره سر خودشان را تکان دهند.

 5. آیا تا به حال آرزو کرده اید که مترو، هنگام صبح شلوغ نباشد؟ در مکان های شلوغ، نگاه تان درست به سمت مقابل و در مسیری که در حال طی کردن آن هستید، باشد. اینگونه، از اینکه جمعیت به معنای واقعی کلمه در حال راه دادن به شما هستند، تحت تاثیر قرار می گیرید. توضیح این ترفند بسیار آسان است: در مکان های شلوغ ما تمایل داریم به دیگران نگاه کنیم، بدین طریق ما از مسیر دیگران مطلع می شویم. ما راه مخالف را می رویم تا به یک دیگر برخورد نکنیم.

 6. اگر یک آهنگ مدام در ذهنتان تکرار می شود و دوست دارید تا آن را فراموش کنید، باید سعی کنید، انتهای آهنگ را به خاطر بیاورید. با توجه به ” انرژی‌ گارنیک” مغز ما تمایل دارد تا چیزهایی را که ناتمام رهایشان کرده ایم را به یاد بیاورد. پس اگر بتوانید پایان آهنگ را بیاد بیاورید، می توانید از شر آن راحت شوید.

 7. آیا می خواهید فرزندانتان کلم بروکلی بخورند؟ به جای اینکه از آن ها بپرسید کلم بروکلی می خواهند یا نه، به نزدشان بروید و از آن ها سوال کنید که مایل به خوردن چند ساقه کلم هستند؟ بنابراین، در واقعیت، انتخاب کلم برای ناهار خواست شما بوده اما فرزندانتان احساس می کنند که این واقعا تصمیم خودشان است. شما می توانید از این ترفند قدیمی در شرایط مختلف و متفاوت از هم استفاده کنید.

 8. اگر احساس می کنید که فردی شما را زیر نظر گرفته است. فقط یک خمیازه بکشید و به اطراف تان نگاه کنید. پس، اگر کسی نگاهش را بر روی شما دوخته باشد، او هم خمیازه می کشد زیرا این کار بسیار مسری است.

 9. آیا می خواهید که دوستتان در حمل وسایل، مثلا چند عدد جعبه، به شما کمک کند؟ پس باید او را به حرف بگیرید. اکثر مردم حتی متوجه نمی شوند که چیزی را تحویل می گیرند و این کار را انجام خواهند داد. البته، افرادی که هوش بیشتری دارند و کمتر به شما نزدیک هستند، ممکن است به خاطر این کار شما سردرگم شوند.

 10. اگر می خواهید با کسی دست دهید، اطمینان حاصل کنید که دست تان به اندازه ی کافی گرم است. دستان گرم باعث ایجاد یک فضای دوستانه می شوند در حالی که دستان سرد اثری متضاد را ایجاد می کنند.

 11. برای اینکه به یک شنونده ی خوب تبدیل شوید، هرآنچه که دوست تان گفته را نقل قول کرده و دوباره تکرار کنید. اینگونه، فردی که با شما صحبت می کند ناخودآگاه احساس می کند که شما یک شنونده ی عالی هستید. اما حواستان باشد که از تفسیر و نقل قول سخن او فراتر نروید.

 12. اگر به دنبال کمک هستید، باید از جمله ی “به کمک تان نیاز دارم” استفاده کنید. مردم از احساس گناه نفرت دارند و به همین دلیل دست رد به سینه ی شما نخواهند زد.

 13. اگر احساس می کنید که فردی شما را دوست ندارد، از او بخواهید که آیا می توانید مداد و یا خودکارش را قرض بگیرید؟ از یک طرف، مردم تمایل دارند تا به کسی که از او خوششان نمی آید کمک نکنند و از طرف دیگر، این مثل لطف ناچیز فردی است که از شما نفرت دارد ولی قادر به “نه گفتن” نیست. در نهایت طرف مقابل به این نتیجه می رسد که شما آدم بد داستان نیستید.

  از اینجا می توانید برای دریافت وقت مشاوره با روان شناس و مشاور راستمرد، اقدام کنید:

  دریافت راهنمایی

منبع: http://www.spiritualunite.com/articles/13-useful-psychology-tricks-that-you-need-to-know/

 

نوشته‌های مشابه

27 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید