۱۰ آموزه کنفسیوس که اولویت های زندگی تان را زیر و رو میکند!

در طول زمان افراد بسیار با استعدادهای مختلفی داشته ایم که بسیاری از آموزه های خود را به نسل های جوان منتقل کرده اند. فیلسوف های باستان آموزه های قابل توجهی دارند که امروزه این آموزه ها در جامعه مدرن کاربرد دارند.

یکی از معروف ترین فیلسوفان باستان، معلم چینی و  نظریه پرداز سیاسی معروف به کنفسیوس است. کنفسیوس همچنین به کنگ کو معروف بود. کنفسیوس در ۵۵۱ قبل از میلاد در ایالت لو کشور چین دیده به جهان گشود. آموزه های کنفسیوس بر ایجاد الگوهای اخلاقی تعامل خانوادگی و عمومی متمرکز شدند. وی همچنین بسیاری از معیارهای آموزشی را تنظیم نمود. کنفوسیوس گرایی یا کنفوسیانیسم بعدها به فلسفه رسمی امپراتوری چین تبدیل شد. در حالی که در سال ۴۷۹ قبل از میلاد درگذشت، با این وجود بسیاری از آموزه های وی برای جامعه مدرن بسیار کاربردیست.

یکی از معروف ترین آموزه های کنفسیوس که همه ی ما در مهدکودک ها و پیش دبستانی ها می آموزیم با عنوان قانون طلایی شناخته می شود. و آن این است:”کاری را که نمی خواهید با شما انجام شود، با دیگران انجام ندهید.” از خرد او می توان برای دستیابی به یک زندگی شاد و کامل استفاده کرد. اگر بتوانید این ۱۰ آموزه کنفوسیوس را به کار بگیرید به هنر خوشبختی و رضایت بخش دست پیدا کنید.


مقاله مرتبط: “۱۸ نقل قول جاودانه از حکیم کنفوسیوس که حتما باید بخوانید!


۱_ ادامه دهید…

کنفسیوس

۲_ مورد ستم و بی عدالتی قرار گرفتن چیزی نیست مگر این که دایما به آن فکر کنید.

۳_ هر چیز خوبی بهایی دارد: بسیار آسان است که متنفر باشید و بسیار سخت است عاشق شوید. این چیزی است که کل طرح زندگی بر اساس آن کار می کند. تمامی چیزهای خوب سخت به دست می آیند و چیزهای بد بسیار راحت به دست می آیند.

۴_ به عواقب بیندیش: زمانی که عصبانی می شوی به عواقب آن بیندیش

۵_ تغییرات را اعمال نمایید: اگر برایتان واضح است که به اهدافتان نمی رسید، اهدافتان را تغییر ندهید اعمالتان را تغییر دهید.

۶_ از هر انسانی بیاموزید: اگر من با دو نفر راه بروم، هر کدام از آن ها را به عنوان معلم خود در نظر می گیرم. از یکی نکات خوب را یاد می گیرم و از دیگری نکات بد را و این نکات را در درون خود اصلاح می کنم.

۷_ با تمامیت یا اصلا هیچ: هر جایی که می روید بروید ولی با تمام قلب خود بروید.

۸_ ابزار خود را تیز کنید: انتظارات زندگی بستگی به پشت کار دارد. مکانیکی که در کار خود حرفه ای عمل می کند در ابتدا ابزار خود را تیز کرده است.

۹_ انتقام به شما نیز لطمه خواهد زد: قبل آن که در مسیر انتقام قرار بگیرید دو قبر بکنید.

۱۰_دوستان شما اهمیت دارند.

سخنان کنفسیوس


منبع:

Once You Learn These 10 Lessons From Confucius Your Priorities Will be Changed

نوشته‌های مشابه

12 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید