چگونه در فصل پاییز سلامت جسم، روح و روان خود را تضمین کنیم؟

پاییز” پاییز و عناصر پنچ گانه “

فصل ها به علت مایل بودن محور گردش سیاره مان زمین، بدور خورشید پدید می‌آیند. آیا می دانستید که فصل های چهارگانه تحت حکمرانی عناصر پنج گانه، دنیای اطراف و دنیای درون ما را دگرگون می کنند؟ هم اکنون که در آغازین روزهای فصل زیبای پاییز هستیم، سعی داریم در این مقاله بخشی از قدرت های فوق العاده این فصل را به کمک معرفی عناصر آن، آشکار کنیم و راهکارهایی برای بهره جویی هر چه بهتر از پاییز ارائه دهیم.


همچنانکه وارد فصل پاییز می شویم، جسم و روح ما از تابستان آتش-غالب به پاییز باد-غالب دگرگون می شود. این ها عناصر غالب بر فصل های پاییز و تابستان هستند. تمام طبیعت در واقع رقصی پرشور و هنرمندانه است میان پنج عنصر تشکیل دهنده کائنات. این پنج عنصر در طب مقدس آیورودا یا دانش زندگی (آیور به معنای دانش و ودا به معنای زندگی)، خاک، آب، آتش، هوا و اتر هستند. تعادلی که میان این عناصر برقرار است، به عالم هستی نظم می بخشد. همچنین این عناصر بر جسم، ذهن و احساسات ما حاکمند و هماهنگی موزون در رقص میان آنهاست که راز سلامت تن و روان ماست.


عنصر غالب بر پاییز(هوا):

پاییز با وزش اولین باد سرد از مشرق طلوع می کند و به روزهای داغ و پرشور تابستان پایان می دهد. باد سمبل حضور پاییز است و عنصر غالب در این فصل هواست. هوا از دو انرژی قدرتمند سازنده هستی به نام های “ساتوا” و “راجاس” تشکیل شده که به ترتیب نماد های خلوص و حرکت هستند. این انرژی ها، بتدریج محیط بیرون و درون ما را دگرگون می سازند. هوا مسئول کارکردهای متعددی درون بدن انسان است. بخشی از این کارکردها شامل حرکت مواد غذایی درون سیستم گوارش و حرکت آب ها در تمام بدن و سطح پوست می باشند. عنصر هوا خشک، سیال، خنک، سخت، کم چگال و روشن است. با آمدن پاییز متوجه می شویم پوستمان خشک تر، گوارش و هضممان کندتر و عضلاتمان اندکی گرفته و نامنعطف می شوند.

تسلیم خشکی هوا نشوید!

افزایش هوا و باد اثر خشک کننده ای بر محیط و همچنین بدن ما دارد. ممکن است پوست و سیستم گوارش مان در این فصل دچار خشکی شوند. اغلب مردم در فصل پاییز پس از وعده های غذایی دچار احساس سنگینی و یا نفخ می شوند که برای حفظ سلامت و جلوگیری از انباشت سموم در بدن، بایستی مصرف مایعات بدن را با نوشیدن آب و میل غذاهای آب پز و سوپ افزایش دهیم. غذاهایی را مصرف کنید که کره بیشتری دارند یا غذاهایی که شیرین، ترش و نمکی اند تا سطح مایعات بدنتان را افزایش دهید.

سرما نخورید!

اثرات خنک کننده عنصر هوا در پاییز باعث افت ناگهانی دما میشود و این می تواند منجر به دردهای بدن، سرفه، سرماخوردگی، آلرژی، گرفتگی سینه، خستگی یا افسردگی شود. بایستی با تامین گرمای بدن از این مشکلات جلوگیری نمایید. لباس های گرم بپوشید و از عنصر آتش کمک بگیرید.

مراقب احساسات خود باشید!

پاییز، در حالیکه همه ما فعال و سرزنده، مشغول لذت بردن از گرمای روزهای داغ تابستان مان هستیم، با وزش باد از راه می رسد و افکار و روحیات ما را همچون برگ های رنگارنگ درختان به حرکت در می آورد. این باد احساسات ما را بی قرار و ناآرام میکند. هوای غالب بر پاییز، افکار را ما پراکنده می کند و در هم می پیچید. بسیاری از ما خود را تسلیم این باد سرد می کنیم و به التهاب درونمان دامن می زنیم. اجازه می دهیم پاییز روحیات ما را بخشکاند و حتی افسرده می شویم. اما این تسلیم شدن راه روبه رو شدن با حقیقت پاییز نیست. در نگاهی دیگر باید بدانید خلاقیت های ما در این فصل شکوفا می شوند.

پاییز بهترین زمان برای بروز احساسات زیباست. پاییز فصل هنر است. فصلی برای نویسندگی، شاعری، نقاشی، موسیقی و… . از خلاقیت ها و استعدادهای تان در پاییز بهره ببرید. پاییز از بهترین روزهای سال برای پرورش خود است. می توانید با مراقبه های آرام و لذت بخش در این فصل به خودتان بازگردید و روحیاتتان را از نو شکل دهید. به روانشناسی، خودشناسی و کشف استعداد هایتان بپردازید. اگر احساس می کنید تغییری نیاز دارید، دست به کار شوید.  شروع یک فصل بهترین زمان برای دگرگونی ها و جابه جایی هاست. زمانی را صرف تعمق در طبیعت نمایید. مراقبه بر طبیعت و مراقبه بر زیبایی های این فصل وجودتان را جلا خواهد بخشید.


مقالات مرتبط: مراقبه بر طبیعت و  مراقبه بر زیبایی ها


پاییز

 پاکسازی تن+ماساژ روغن

در پاییز خوب است که گاها جسم خود را پاکسازی نماییم. این کار به حفظ سلامت و انرژی و همچنین جلوگیری از سرماخوردگی و گلودرد کمک می کند. پاکسازی جسم روش های متعددی دارد. می توانید از یک درمانگر قابل کمک بخواهید. انواع گیاهان و بخور ها می توانند در این کار به شما کمک کنند. یک راه برای پاکسازی ماساژ روغن است.  روغن زیتون برای همه افراد و روغن هسته کنجد برای افرادی که پوست خشک دارند مناسب ترین روغن های فصل پاییز هستند. ماساژ اندام ها بوسیله این روغن ها، از انباشت سموم در بدن و گرفتگی مفاصل  جلوگیری می کند.

دم نوش ها و چای

یک راه مطبوع و لذت بخش پاکسازی تن و روان در پاییز نوشیدن چای و دم نوش هاست. سالیان دراز و طولانی ست که پیشینیان ما در شرق و غرب گیاهانی را شناسایی کرده و در آب جوش یا بخار آب دم می کردند. این نوشیدنی ها که امروز تحت عنوان دم نوش ها شناخته می شوند، درمانی فوق العاده برای جسم و روح انسان به شمار می روند. سرمای پاییز را با گرمای یک چای معطر فروکش کنید.

چای در انواع مختلف آن می تواند آتش گوارش را فعال نگاه دارد. نوشیدن یک دم کرده ساده که اغلب به سادگی در تمام خانه ها در دسترس است می تواند اندام های شما را پاک سازی، روغن کاری و سم زدایی کند. می توانید گیاه و دم نوش مناسب مزاج خودتان را شناسایی کنید. نوشیدنی های مناسب پاییز چای دارچین، رازیانه، زنجبیل، ریحان، نعنا و هل هستند. همچنین با ترکیب این نوشیدنی ها با عسل می توانید گرما و آرامش درونی تان را تا حد چشمگیری افزایش دهید. در شناخت گیاهان کوتاهی نکنید. روح بلند و ارزشمند این مخلوقات حیرت آور می تواند بهترین حامی و کمک برای شما در سفر زندگی باشد.

رنگ ها و کریستال های پاییز

پاییز فصل شکوفایی خلاقیت هاست. خلاقیت خود را با تزیین خانه تان ابراز کنید و عنصر هوا را متوازن کنید. رنگ های زمین در پاییز تناژ گرمی از زرد، نارنجی، قرمز و قهوه ای هستند. با اصول فنگ شویی، انرژی پاییز را در منزل تان فعال کنید.

از دیرباز پیشینیان ما به انرژی موجود در سنگ ها و کریستال ها واقف بوده اند. در منزلتان از کریستال ها استفاده کنید تا محیطی سرشار از انرژی و خلاقیت بسازید. هر سنگ و کریستال کاربرد منحصر به فرد خود را دارد. از عقیق قرمز برای خلاقیت استفاده کنید. سنگ لاجورد را برای بهبود ارتباطات و سنگ  خون (حجر الدم) را برای خودشناسی و بستر سازی مسائل درونی و معنوی به کار ببرید.

برای مطالعه کاربردهای سنگ ها و کریستال ها، می توانید از راهنمای جامع کار با کریستال ها استفاده کنید.

موهبت های پاییزی

پاییز فصلی برای تغییرو دگردیسی ست. در واقع پاییز به منزله پلی است میان روزهای داغ و پرجنب و جوش تابستان و روز های آرام و عمیق زمستان. از این فاصله و تغییر لذت ببرید. انقلابی را که پاییز در بدن و ذهنتان ایجاد می کند بپذیرید و در آغوش بکشید. به پیاده روی های آرام و آهسته در طبیعت رنگارنگ پاییز بروید. با عنصر خاک ارتباط برقرار کنید و به انرژی زمین متصل شوید. به کودک درونتان اجازه حضور دهید و در جنگل های رنگارنگ در میان برگ های پاییزی دراز بکشید و پابرهنه بدوید. تا می توانید شادی کنید.

از موهبت های فصل برداشت و درو بهره مند شوید. سوپ سبزیجات ریشه دار و اب پز بپزید و مواد غذایی غنی از حبوبات و هویج و سیب زمینی میل کنید. پاییز فصلی ست برای بازگشت به خود و صرف زمان برای مراقبه و تنهایی. در میان تنهایی هایتان، از دوستان و خانواده تان غافل نشوید. با صرف وعده ای غذای گرم خانگی، روزهای زیبایی را در کنار دوستان و خانواده تان رقم بزنید.

“به یاد داشته باشید تمام فصل ها موهبت های فراوانی برای ما به ارمغان می آورند. کافیست توجه و تمرکزتان را معطوف این موهبت ها کنید و لحظه ها را از دست ندهید. هر روز یک هدیه مقدس است.” 

برگرفته از مقالات Christine Machiraju

نوشته‌های مشابه

18 دیدگاه

  1. بسیار خوب و جالب
    البته از بچگی به ما یاد دادن پاییز فصل شروع مدرسه و غم و .. هست.کل بچگیمون با این ذهنیت گذشت که پاییز زمان غم و اندوهه.حالا که این چیزا رو یاد میگیریم ، دلمون میخواد برگردیم به ۳۰ سال پیش و این باور رو اصلاح کنیم…

  2. عالی. خیلی کامل توضیح داده شده٬واقعأ بارعایت این نکات٬دیگه پاییز فصل غم و افسردگی نیست . من به شخصه با خوردن میوه های نارنجی رنگ که خاص این فصله برای تعادل با پاییز رنگارنگ نتیجه خوبی نصیبم شد . لباس گرم بخصوص پاپوش ٬سرمارو تبدیل به تجربه ای خوشایند میکنه و سایر موارد .بنظرم باید برای هرفصل که هدیه خداست مثل هرتغییر تو زندگیمون ٬باشرایط هماهنگ باشیم تا سخت ترین ها ٬هم راحت تر بگذره .ممنونم تیم پرتلاش راستمرد

  3. با تشکر. مطلب مفیدی بود گرچه ما در کشوری با تنوع فراوان محیطی و چغرافیای متفاوت زیستی و حتا فصلی هستیم که تعدای از فرزندان میهن فقط تصوری از جنگل را در ذهن دارند وبا توجه به دگرگونی وضعیت اب و هوایی و الودگی هوای تنفسی و گستره وسیعی از نا مطلوبی تولیدات غذایی و بلاهای دست ساز بشر طماع, بخشی از این زیباییها, قابل دیدن و لمس است. جمله اخر میان گیومه را بسیار دوست میدارم و به ان معتقد هستم که هر روز هدیه ای بی بازگشت از سوی خداست که علیرغم هر مشکلی می توانیم مفهوم زیبایی از زندگی, حتا ویژه همانروز, بسازیم…

دیدگاهتان را بنویسید