تکنیک شفابخشی
| |

۱۳ تکنیک شفابخشی باستانی و مدرن

۱۳ تکنیک شفابخشی باستانی و مدرن

تکنیک شفابخشیتمام جهان از انرژی تشکیل شده است و انسان از این امر مستثنی نیست. بدن ما دارای حوزه های گردش نیروهای حیاتی است و اگر انرژی حیاتی به خوبی در این حوزه ها جریان نداشته باشد، باعث بروز بیماری های روحی و جسمی خواهد شد.

شفابخشی انرژیک یا انرژی درمانی یک روش درمانی مبتنی بر تغییر سیستم انرژی های بدن با هدف بالا بردن سطح انرژی یا درمان مشکلات جسمی، روحی و فکری است. اثر بخشی این روش درمان تا حدی است که امروزه به‌عنوان یکی از شیوه‌های کمکی درمان در برخی از بیمارستان‌های دنیا استفاده می‌شود. شفابخشی انرژیک، تکنیک ها و روش های متنوعی دارد که برخی ریشه های بسیار کهن به قدمت تاریخ بشر دارند، برخی نیز روش های مدرنی هستند که با پیشرفت دانش و خرد بشر بدست آمده اند.


مقاله جامع درمانگری روحی به چه معناست؟ درمانگران معنوی چه کسانی هستند؟ را حتما بخوانید.


بطور کلی درمانگری معنوی یا از طریق کمک مستقیم یک درمانگر و شفادهنده روحی میسر می شود، و یا بوسیله منابع انرژی های شفابخش موجود در طبیعت. در این مقاله قصد داریم ۱۳ تکنیک شفابخشی باستانی و مدرن بر پایه انرژی را بررسی کنیم و توضیح مختصری از هرکدام ارائه کنیم.

 1. شفابخشی پرانیک

تکنیک شفابخشیشفابخشی پرانیک در واقع یکی از روش‌های انرژی ‌درمانی کهن است که از پرانا برای ارتقا سطح انرژی بدن و بهبود عملکردهای آن استفاده می‌کند. پرانا در فرهنگ یوگا به معنای انرژی حیاتی و روح زندگی است که در سایر مکاتب باستانی هم معادلی بسیار مشابه دارد. تکنیک شفابخشی پرانیک ریشه در یوگا و مکاتب سنت شرقی باستانی دارد. این روش درمانی توسط استاد چوآ کوک سویی توسعه‌ یافته و به گفته او، بدن انسان دارای ویژگی خوددرمانی است. یعنی با تکیه‌ بر توانایی‌ ها و انرژی‌ های بدن انسان می‌توان بخش وسیعی از مشکلاتش را برطرف کرد.

هدف اصلی تکنیک شفابخشی پرانیک آگاهی از چگونگی مدیریت، جذب و توزیع پرانا توسط چاکراها است. بر همین اساس سبک زندگی پرانیک تعریف می شود که شامل تمارین جسمی، ذهنی و روحی و همچنین عادات غذایی، خواب و… می باشد. باید توجه داشت که این روش درمان جایگزین روش‌های درمانی دیگر نیست و به عنوان طب مکمل شناخته می شود.


مقاله مرتبط: “چی یا پرانا ، انرژی زندگی


بیشتر بخوانید: “پرانیک هیلینگ چیست؟ چه فوایدی دارد؟ چگونه عمل میکند؟


 1. ریکی

تکنیک شفابخشیریکی را می‌توان نوعی چاکرادرمانی محسوب کرد چراکه کاملا براساس سیستم چاکراها بنا شده است. کلمه ریکی از ری به معنای کیهان، جهان یا کائنات و کی  به معنای روح، انرژی حیاتی یا نیروی زندگی تشکیل‌شده است. کی معادل همان پرانا در سیستم یوگا و معادل چی در مکاتب چینی است. ری­کی به معنای یکی شدن نیروی حیاتی انسان با کل کائنات است. این سیستم توسط اوسویی میکائو در ژاپن و در اوایل دهه ۱۹۰۰ ایجاد شد.

ما امروزه ریکی را به‌عنوان یک روش درمانی مستقل از سایر شیوه های شفابخشی می‌شناسیم. اگرچه ریکی نیز بعنوان طب مکمل معرفی می شود. این درمان شامل تمرکز بر تمامی اندام‌ها و مراکز اصلی انرژی در بدن (چاکراها) می‌شود. نکته مهم در این شیوه این است که فردی که هدایت‌ کننده انرژی ریکی است، فرد دریافت‌کننده ریکی را درمان نمی‌کند، بلکه فقط بر انتقال این انرژی هوشمند در چاکراها تمرکز دارد.


مقاله مرتبط: “ریکی _ مسح سرچشمه ی نور (انرژی باستانی شفابخشی)


 1. تکنیک شفابخشی با تصفیه کارمای اجداد و گذشتگان

تکنیک شفابخشیاین تکنیک شفابخشی بر پایه انرژی کارماست. ریشه این درمان هم در مکتب یوگاست. اساس این درمان پاکسازی و تصفیه کارماهایی ست که زندگی و سلامتی شما را تحت شعاع قرار می دهند، اما بطور مستقیم به شما مربوط نیستند. به همین دلیل است که آنرا تصفیه کارمای گذشتگان می نامند. در این روش می‌توانید به شیوه‌ای ایمن اما بسیار نتیجه‌ بخش به تحول شخصی دست‌ یابید. مزایای استفاده از این روش به شرح زیر است:

 • تجربه آگاهانه زندگی ها و کارماهای کهنه
 • عبور از مرزهای زمان و مکان و بازگشت به کارماهای فراموش شده و پاکسازی آنها
 • آگاه شدن به تاثیرات کارمیک بر زندگی انسان ها و اهمیت پاکسازی آنها
 • شناخت بهتر خود، هویت فردی، شخصیت و جایگاهمان در جهان هستی
 • التیام تروما
 • درک و شناخت واکنش هایمان در تجارب ویژه و فوق طبیعی

برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به: “مراقبه تصفیه کارما ی اجداد و گذشتگان”


 1. شفابخشی با طب سوزنی

تکنیک شفابخشیطب سوزنی یک شیوه درمانی قدیمی چینی است که از سوزن برای کنترل و هدایت انرژی در بدن بیمار استفاده می‌کند. طب سنتی چینی مانند سایر شیوه های شفابخشی انرژیک بر این باور است که بیماری به دلیل اختلال در جریان انرژی بدن به وجود می‌آید.

تحقیقات نشان داده است که طب سوزنی می‌تواند به تسکین دردهای جسمانی کمک کند. در حال حاضر این شیوه شفابخشی برای درمان مواردی مانند افسردگی، درد و اسپاسم عضلانی، دردهای گوارشی، حساسیت‌ها، زانودرد، مشکلات و درد مزمن کمر، آرتروز، گردن درد و سردرد به ‌عنوان مثال در کاهش حملات و شدت دردهای میگرنی استفاده می‌شود.


 1. چی کونگ

تکنیک شفابخشیچی کونگ را در دسته هنرهای رزمی چینی دسته بندی میکنند اما در واقع نوعی مکتب با هدف درمان و تهذیب نفس است. همانطور که گفته شد چی یا کی به معنای نیروی حیاتی ست که موجب زندگی و سلامتی می شود. سیستم شفابخشی چی کونگ مشابه یوگا و تای چی است و شامل تمرینات و حرکات ملایمی است که چندین بار تکرار می‌شوند. هدف انجام و تکرار آن ‌ها افزایش آگاهی از نحوه حرکت بدن در محیط است.

چی کونگ توانایی ما را در درک نیروی حیاتی و زیر بنایی دنیای فیزیکی را افزایش می‌دهد، ارتباط با آن را تسهیل می‌کند و به گردش صحیح انرژی در حوزه های انرژی بدن کمک میکند. علاوه بر این، انجام تمرینات چی کونگ اثر بخشی سایر شیوه های طب سنتی را افزایش می‌دهد.


مقاله مرتبط: “فایل صوتی رایگان ” مراقبه چی کونگ ” – تجسم خلاق


مقاله مرتبط: “۳۸ فایده یوگا که هیچ جای دیگر نمی خوانید!


 1. تکنیک شفابخشی لمس کوانتومی

تکنیک شفابخشیاین تکنیک شفابخشی توسط ریچارد گوردون ابداع ‌شده است و ترکیبی از روش‌های شفابخشی مانند چی کونگ و ریکی است. تکنیک‌های لمس کوانتومی یا کوانتوم لمسی به ما می‌آموزند که با ترکیب تمرین ‌های مختلف، با هدف افزایش آگاهی از بدن و تنفس، بتوانیم نیروی حیاتی چی را در بدن متمرکز کرده و تقویت کنیم. تکنیک‌های پیشرفته در این متد شامل چرخش چاکرا، تقویت هارمونیک بدن و شفابخشی از راه دور است. ریچارد گوردون در کتابش به نام Quantum-Touch مدعی می شود که این روش ریکی را ارتقا بخشیده و قدرت آن را افزایش می دهد به شکلی که درمانگر و بیمار تجربه بسیار ملموس تری از انتقال انرژی خواهند داشت.


 1. تکنیک شفابخشی روانشناسی فرا فردی

تکنیک شفابخشیروانشناسی فرا فردی زیرمجموعه‌ای از روانشناسی است که جنبه‌های معنوی و متعالی تجربه انسان را در چهارچوب روانشناسی مدرن ادغام می‌کند.  این روش رویکردی انسان مدار  در برابر سایر روش های روان درمانی دارد که توسط روان شناس آمریکایی، آبراهام ماسلو در دهه ۱۹۶۰ به دنبال رویکرد رفتاری و سایکودینامیکی پیشرفت و گسترش یافت.

تفاوت این تکنیک شفابخشی با سایر تکنیک های مشاوره در این است که این شیوه روانشناس را مانند یک درمانگر معنوی در نظر می گیرد که به شفابخشی بیمار خود با نفوذ به ابعاد روحی او می پردازد. در این تکنیک روانشناس بایستی درکی ورای فردیت و علم معمول روانشناسی داشته و به کمک روش های متداول در این درمان، تمام توجه و وجود خویش را وقف روند درمان نماید.

ماریانا کاپلاک در کتاب خود به نام چشم‌های باز: پرورش بینش در مسیر معنوی، این‌ گونه شرح می‌دهد:

«یک روانشناس فرا فردی سعی می‌کند حکمت جاودانه و کهن را در روانشناسی غربی ادغام کرده و اصول معنوی و روحی را به زبان معاصر و با مبنای علمی توضیح دهد.»


 1. تکنیک شفابخشی تتا

این تکنیک شفابخشی بر نیایش و اندیشه تمرکز دارد. تتا هیلینگ در سال ۱۹۹۵ توسط ویانا استیبال توسعه یافت. تتا هیلینگ با هر سیستم اعتقادی یا مذهبی سازگار است زیرا یک تکنیک محسوب می‌شود و نه یک دین یا اعتقاد خاص.


 1. تکنیک شفابخشی متکی بر لمس

در سال ۱۹۸۹ برای اولین بار ژانت منتجن این تکنیک شفابخشی را ابداع کرد. در این روش که مشابه سایر سیستم های شفادهی باستانی ست، شفادهنده با کمک دست و قصد و نیت خود برای ارتقای شفا و سلامتی اقدام می‌کند. این روش نیز مبتنی بر این باور است که انسان‌ها میدان‌هایی از انرژی هستند که در تعامل مدام با یک دیگر و محیط به سر می‌برند.


 1. تکنیک آزاد سازی احساسات

با کمک این تکنیک می‌توانیم دردها و بیماری‌های جسمی و به‌ خصوص روحی را التیام ببخشیم. این روش درمانی برای اولین بار در دهه ۱۹۹۰ توسط گری کریگ معرفی شد. روش او ترکیبی از طب فشار و ماساژ و داروهای خاص مربوط به روح و جسم است.

طب فشار شکلی از لمس و ایجاد فشار بر نقاط انرژی بدن است و با هدف ایجاد تعادل مجدد در وضعیت سلامتی انجام می شود. در این روش فشار بر نقاطی تقریبا مشابه طب سوزنی ایجاد می شود.


مقاله مناسب: “مراقبه کاتارسیس برای تحول انرژی درونی


 1. تکنیک شفابخشی به شیوه شمن ها

تکنیک شفابخشی شمنیک شفادهنده شمن آموخته است که چگونه در انرژی بدن دیگران تغییر ایجاد کند و یا این انرژی را حرکت دهد. علاوه بر این او می‌تواند حکمت و آگاهی را در قلمرو روح منتقل کند. توجه داشته باشید که  شمنیسم یک مکتب یکپارچه برای دعوت به سعادت در زندگی است و برای این تکنیک شفابخشی هیچ آموزشگاه و مدرسه‌ای وجود ندارد. در واقع هر درمانگر شمن، براساس قدرت های روحی فردی خویش به شفادهی میپردازد و شما هیچ دو شمنی را پیدا نمی‌کنید که کاملاً شبیه به هم درمان را انجام دهند.

مقاله مرتبط: “احضار چهار باد (درمانگری شمن های پرو)”


 1. تکنیک شفابخشی روآخ (Ruach)

این تکنیک شفابخشی ترکیبی از روش‌های هرمتیک، کبالا، ریکی و انرژی‌های باستانی است که هدفش ایجاد نوعی کدگذاری در یک سیستم درمانی منحصر به‌ فرد است. رواخ در عبری به معنای روح است. این سیستم به شفادهنده این امکان را می‌دهد که هاله فرد را بطور ذهنی اسکن کند و دلیل گرفتگی و یا کاهش انرژی را ارزیابی کند. این روش به شناسایی بخش‌هایی که نیاز به بهبودی دارند کمک می‌کند. فرد درمانگر در این شیوه به مهارت های روحی و جادویی بخصوصی تجهیز شده است.


 1. تکنیک شفابخشی شخام (Sekhem)

تکنیک شفابخشی سخامشخام یک انرژی شفابخش کهن مصری است که توسط کسی که توانایی هدایت آن را دارد به سمت سیستم عصبی مرکزی فرد هدایت می‌شود. این تکنیک شفابخشی مشابهت زیادی با ریکی دارد اما فرکانس ارتعاشی مختص خود را دارد. برخی از مزایای این شیوه شفابخشی در زیر ذکرشده‌اند:

 • تسریع روند رشد معنوی
 • افزایش خودآگاهی
 • با غوطه‌ ور شدن کامل در زمان حال احساس سرزندگی را افزایش می‌دهد
 • افزایش توانایی‌های فرد شفادهنده برای دیدن انرژی‌ها

تمامی روش هایی که در بالا ذکر شدند، بر پایه جریان انرژی ها و نیروهای نادیدنی ابداع شده اند. هر تکنیک شفابخشی  باستانی و مدرنی که عنوان شد، همگی از انواع طب مکمل به شمار می روند و جایگزین پزشکی نمی شوند، اما می توان در صورت وجود شفادهنده واقعی، روی آنها بعنوان درمان های واقعی روحی حساب کرد. علاوه بر موارد بالا، متدهای گوناگون دیگری نیز برای درمانگری روحی و شفادهی معنوی وجود دارند. شما چه شیوه های کاربردی دیگری را می شناسید و یا امتحان کرده اید؟


برگرفته از :

https://www.spiritualresearchfoundation.org

نوشته‌های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید