باورهای هسته ای / ۹ قدم برای تغییر باورهای هسته ای قدیمی شما

باورهای هسته ای ما درست در محوریت آنکه هستیم قرار دارند. یعنی آنچه که ما درباره خود باور داریم، آنچه درباره دیگران فکر میکنیم، و حسی که بطور کلی نسبت به زندگی داریم. این باورها مشخص میکنند که ما چقدر از خودمان رضایت داریم و حتی اینکه چقدر در به تحقق رساندن اهداف و رویاهایمان موفق هستیم.  

 

چگونه باورهای هسته ای که فکر و احساس شما را کنترل میکنند را تغییر دهید؟

باورهای هسته ای، اعتقادات راسخی است که ما درباره خودمان داریم. آنها حقایق محضی(به عقیده خود ما) هستند که در کل دوران زندگی  با ما همراه بوده و اغلب از زمان کودکی آن را بنا نهاده ایم.

برای مثال، فرض کنید پدری داشتید که از لحاظ عاطفی بی ثبات بوده. درکودکی مدام تنبیه تان میکرده و شما را احمق صدا میزده. در این صورت به احتمال زیاد این باور هسته ای در شما بوجود خواهد آمد که «احمق» یا «بی ارزش» هستید. و یا فرض کنید که مادری عصبی داشتید که مدام به شما هشدار میداد که «حواست به خود باشد و احتیاط کن». در این صورت احتمال پدید آمدن این باور هسته ای در شما وجود دارد که «در خطرید»و احساس نا امنی داشته باشید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

کلیپ تصویری مرتبط: چگونه کاستی های والدین خود در کودکی را جبران کنیم؟

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

از جمله مثال های دیگر باورهای هسته ای میتوان به اینها اشاره کرد:«من زشتم»، «من شایسته تنبیه شدنم»، «من دوست داشتنی نیستم»، «من همیشه شکست میخورم»، «من یک بازندم چون هیچوقت نمیتوانم خوشحال باشم»، «من روانی ام»، «من به درد هیچ کاری نمیخورم» و… .

در این مقاله به۹ قدم برای تغییر باورهای هسته ای و چگونه جایگزین کردن آنها میپردازیم.

۱- در هر بار تنها بریک باور هسته ای کار کنید.

اگر بخواهید که تمام باورهای هسته ای خود را پیدا کرده و یک جا تغییر دهید، فایده ای نخواهد داشت. در این راه عجله ای نکنید. ابتدا با سخت ترین و مزمن ترین باور هسته ای خود شروع کنید. اغلب باور هسته ای را می یابید که بیشتر احساسات، تفکرات و اعمالتان را فرا گرفته است. بعداً به سراغ باورهای کوچکتر و کمتر مزمن بپردازید.(باورهای مدام در حال تغییر شما میتوانند بعداً مورد بررسی قرار گیرند).

۲- چه تاثیری بر زندگی تان میگذارد؟

برای اینکه بتوانید باورهای هسته ای خود را واقعاً تغییر دهید، باید از تاثیرات کلی که بر زندگی روزانه تان میگذارد آگاه شوید. جواب سوال زیر را بر تکه کاغذی بنویسید:«این باور هسته ای چگونه بر زندگی من تاثیر میگذارد؟». برای مثال شما ممکن است پاسخ دهید که: «این باور اعتماد به نفس من را گرفته است. باعث میشود وقتی در جمع یا مکان عمومی هستم اضطراب بگیرم. باعث شده که به خودم شک کنم و از خودم متنفر باشم. بخاطر این باور دوستانم را از دست داده ام.»و… .

۳- از یک تا ده، چه امتیازی به باور خود بر این باور میدهید؟

باورهای هسته ای ما اغلب خیلی مسخره بنظر میرسند. برای ضمیر خودآگاه خندیدن و نادیده گرفتن این باورها کار بسیار راحتی است. ولی این باورهای ویرانگر در سطح ناخودآگاه با ما میمانند.

به همین دلیل لازم است تا بنشینید و اندیشه کنید که واقعاً چه میزان به باورهای هسته ای خود، اعتقاد دارید. فراموش نکنید که با خود صادق باشید. ممکن است سخت باشد. اگر امتیاز باور شما بالای ۵ است، از خود بپرسید:« چرا فکر میکنم که این باور درمورد من درست است؟» میتوانید بر خاطرات گذشته یا تجاربی که با این باور ارتباط دارند؛ تفکر کرده یا آنها را یادداشت کنید.

۴- چه چیز مانع شما برای تغییر این باور میشود؟

دلایل خیلی زیادی وجود دارد که ما خودآگاه و یا ناخودآگاهانه نمیخواهیم باورهای هسته ای قدیمی خود را تغییر دهیم.معمولاً دلایل دربردارنده ی ترس از شکست، ترس از تغییر و ترس از عدم اطمینان میباشند. اگر حسابی به یک نوع رفتار و طرز فکری در کل زندگیمان عادت کرده باشیم… اگر دیگر آن رفتار را انجام ندهیم، چه اتفاقی ممکن است بیفتد؟ از آن گذشته، اگر در این راه شکست  بخوریم چه؟

بنابراین قبل از اینکه بخواهید قدمی برای تغییر باورهای هسته ای خود بردارید، باید عمیقاً خود را برای این مسیر آماده کنید. با آگاهی بر اینکه چه چیز مانع شما در تغییر این باورها میشود، میتوانید از کارشکنی خود جلوگیری کنید.

۵- بدنبال راه هایی باشید تا خلاف باورهای هسته ای خود را ثابت کنید.
با پیدا کردن راه هایی که بتواند خلاف باورهایتان را ثابت کند، به ذهن ناخودآگاه خود ثابت میکنید که دیگرمثل قبل نمیتواند شما را با این باور راسخ کنترل کند. برای مثال اگر باور هسته ای شما این است که «من دوست داشتنی نیستم»، باید خاطرات و تجربیاتی را به یاد آورید که در آن خواستنی و دوست داشتنی بودید. میتوانید این خاطرات را یادداشت کنید. مثال:«وقتی ده ساله بودم، معلم از من خواست که مبصر کلاس باشم. وقتی شانزده ساله بودم، یکنفر بود که از من خوشش می آمد. وقتی نوزده ساله بودم، دوستم از اینکه نتوانسته بودم با او به مهمانی بروم؛ ناراحت بود. هروقت به تفریح میرویم، افراد فامیل از من هم میخواهند که حضور داشته باشم.. وغیره .
۶- باور هسته ای جایگزین پیدا کنید.

بعد از اینکه از جدیت این باورها بر خود کاستید و به خود ثابت کردید که غلط و غیرواقعی هستند؛ زمان آن است که آنها را جایگزین کنید.

یک باور هسته ای که با باور قبلی تان متناقض است؛ پیدا کنید. مثلاً باور«من زشتم» را با «من از خیلی جهات زیبا هستم» جایگزین کنید.

مهم است که باور هسته ای را انتخاب کنید که واقعاً به آن باور دارید. از باورهای غیرواقعی و یا خودشیفته مانند مثل(من خیلی پولدار و مشهورم) بپرهیزید. در عوض سعی کنید که واقع بین و فروتن باشید.

۷- به این فکر کنید که زندگی تان با این باور جدید، چه تغییراتی خواهد کرد.

باور جدیدی که انتخاب کرده اید چه تحولی در زندگیتان بوجود خواهد آورد؟ آیا به شادی، اعتماد بنفس، خلاقیت و خوشبختی بیشتر شما کمک میکند؟ به اینها تعمق کنید و یا افکارتان را بنویسید.

۸- اگر باورهای هسته ای خود را تغییر ندهید، چه نتایجی در پی خواهد داشت؟

فکر کردن به عواقب ویرانگر این باورها، خود میتواند انگیزه شما را در این مسیربیشتر کند.

۹- برنامه عملی در نظر بگیرید.

بعد از شناسایی، به چالش کشیدن و جایگزین کردن باورهای هسته ای خود، لازم است تا یک برنامه عملی داشته باشید.

از خود بپرسید: تصمیم دارم در ماه آینده چه کارهایی برای باطل کردن الگوهای فکری که مرتبط با باورهای هسته ای ام بودند؛ انجام دهم؟

برای مثال ممکن است این برنامه را در نظر داشته باشید که هروقت باورهسته ای«من خواستنی نیستم» به سراغتان آمد، از سه راه مشخص به خود دوست داشتنی بودنتان را یادآوری کنید. همچنین میتوانید که برای تعمق روزانه بر باورهایتان، ژورنالی تهیه کنید.

حتی میتوانید در آینه با خود حرفهای مثبت بزنید. یا اینکه از طریق فایل های خود هیپنوتیزم، ناخودآگاه خود را برای تغییر آماده سازید. به یاد داشته باشید که لغزشها نرمال و اجتناب ناپذیرند. برنامه ها و راه های سازنده ی زیادی وجود دارند. شما چه راه هایی را در مسیر تغییر باورهای هسته ای خود، رفته اید؟

منبع:

lonerwolf.com/how-to-change-your-core-beliefs/

نوشته‌های مشابه

22 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید