تائو ( حقیقت کائنات )

Taoismادیان و فلسفه های گوناگونی در جای جای کره زمین وجود دارند. ما با استفاده از این ادیان و فلسفه های گوناگون زندگی میکنیم و از روشی که آنها برای زندگی ارائه می دهند برای هدایت خودمان، رفتارمان و افکارمان در زندگی بهره برده و به ما در انتخاب هدف برای زندگیمان کمک میکنند. این مسیر های گوناگون زندگی که به واسطه ادیان و فلسفه ها ایجاد میشوند، ما را هدایت میکنند و به انجام بعضی کارها تشویق و از انجام برخی کارها نهی میکنند.

اما یک ایده وجود دارد که تا حد زیادی نسبت به تعاریف بالا متفاوت است. یک ایده که خود مدعیست که هیچ راه و هدایتی ندارد، اما در اصل راه یگانه و حقیقی زندگی و کائنات است!

نام این ایده تائوئیسم (Taoism) است. این ایده را با تلفظ دیگر به شکل Daoism هم بیان میکنند. این ایده در واقع یک فلسفه باستانی و مذهب چینی ست، البته تنها دلیلی که این فلسفه را معادل یک دین قرار میدهند (در حالی که واقعا اینطور نیست!) تعداد زیاد پیروان آن است. به طور رسمی ۳۱ میلیون پیرو آیین تائویسم در دنیا وجود دارد.

میشود گفت هسته مرکزی فلسفه تائویسم حقیقت است. حقیقت مطلق.

افزایش سطح انرژی

تائویسم ۲۵۰۰ سال پیش در چین باستان، توسط فردی به نام لائو زو (Lao Tzu یا Laozi) ایجاد شده است. لائو زو یک فیلسوف باستانی بوده و کتاب Tao Te Ching از آثار اوست. این کتاب باستانی حکیمانه بر ستون اصلی تائویسم یعنی مفهوم تائو تمرکز دارد.

تائو همان مسیر نهاییست، تائو همان عصاره وجود هر وجودیت است چرا که تائو همان حقیقت کائنات است، تائو به معنای وجودیت بی حد و مرز و بینهایت است، تائو قابل توضیح نیست، تائو انرژی وجودی درون هر چیز چه جاندار و چه بی جان است . تائو جدای از زمان و مکان ، هستی و نیستی ، مرگ و زندگی و جدای از تعاریف ماست. ما نمیتوانیم مفهومی به این وسعت و با این شدت وجودیت را محدود به زمان کنیم و یا با کمک یک زبان آنرا محدود به جملات و کلمات کنیم. این به این معناست که تائویسم به بیان ساده، درک حقیقت کائنات و پذیرش آن است. تائویسم را یک راه زیستن، که بر زندگی هماهنگ با تائو تمرکز دارد تعریف میکنند.

میشود گفت این ایده ما را دعوت به زندگی همراه با درکِ اساسِ انرژیِ حاضر در تمام چیز ها، کائنات، فضا و زمان میکند، همچون قسمتی از یک رودخانه بی پایان در طی وجودیت و زندگی ما که هیچ شروع و هیچ پایانی ندارد. در این مورد لائو زو در کتاب Tao Te Ching مینویسد: تائویی که بشود آنرا بیان یا اظهار کرد، تائو جاودان نیست. در واقع اگر فکر میکنید که میتوانید تائو را توضیح دهید، شما تائو را به درستی درک نکرده اید چرا که ساختار تائو به این شکل نیست که بشود آنرا در قالب ساده ای مانند جملات بیان کرد.

به همین دلیل است که من تائویسم را دوست دارم. تائویسم با دیگر ادیان و فلسفه ها تناقض و درگیری ندارد. تائویسم به معنای پذیرش و درک اصولیست که در جهت طبیعی جریان زندگی رخ میدهند و بسیار قابل تامل است که ما با پذیرش خودمان به عنوان وجودیت ای جدا از جریان طبیعی زندگی، نمیتوانیم به تائویسم عمل کنیم و به تائو دست یابیم.

همانطور که اشاره کردم تائو مانند یک رودخانه بی آغاز و بی پایان است. ما انسان ها تمایل داریم که خودمان را موجودات مجزایی درون این رودخانه متصور شویم، همچون انسان هایی که درون جریان این رودخانه در حال حرکت هستند. به بیان دیگر خودمان را درون این رودخانه متصور میشویم. اما حکمت تائو این نیست. در حقیقت، ما خودمان همان رودخانه هستیم. هیچ راهی برای دیدن این رودخانه وجود ندارد و هیچ چیز نمیتواند ما را از این رودخانه مجزا کند. وجودیت تمام موجودات من جمله ما انسانهاست که این رودخانه، یا مسیر زندگی یا جریان کائنات یا تائو را میسازد.

هر زمان که ما میخواهیم با جریان این رودخانه مبارزه کنیم و خودمان را از این جریان جدا کنیم، برای مثال بگوییم: نه، من در جریان این رودخانه “آرمین” هستم، هیچ نتیجه ای بجز آشفتگی جریان رودخانه و آشفتگی فیزیکی یا روحی ما در جریانی که زندگی نام دارد، ایجاد نخواهد شد.

هنگامی که ما در برابر جریان زندگی مقاومت میکنیم، این مقاومت، منجر به عقب گرد در ما و احساس بد نسبت به چیزهایی که در گذشته ما وجود داشته مانند مشکلات، مسائل عاطفی و… میشود، به جای آنکه به آسانی همراه با جریان رودخانه به جلو حرکت کنیم و تائو را همانطور که هست بپذیریم! و تنها راه غلبه بر این مشکل (مقاومت)، درک شرایط چگونگی جریان زندگی است.

فلسفه تائو و اصل هیچ کار نکردن (وو وی) و آبگونه بودن در این فلسفه (کلیپ تصویری)

در تائویسم شما از زندگی به طریق بودیسم، هندوییسم، دین اسلام، اعتقاد به خدا یا حتی آتئیسم و… منع نمیشوید. تائویسم تنها شما را دعوت به درک و پذیرش حقیقتِ چگونگیِ کارکرد کائنات، موجودات حاضر در آن و انرژی حاضر در تمام این موجودات میکند. اگر شما در جریان رودخانه زندگی خود مقاومت نکنید و تائویسم را درک کنید، زندگی آسان تر، بهتر و شادتری خواهید داشت، چرا که میتوانید آزادانه و آگاهانه رشد کنید، در مورد این مسائل کنجکاوی کنید، تحقیق کنید و با چیزهای جدید مانند موضوع مورد بحث در این مقاله آشنا شوید.

توضیحی که من از تائو ارائه دادم، چیزی ۱۰۰% بر اساس تعریف، برداشت و درک من است و برداشت و استفاده شما از برداشت من غلط است! چرا که تعریف تائو بر اساس برداشت و درک شما متفاوت خواهد بود. حتی برداشت و درک لائو زو، هنگامی که تائویسم را پایه گذاری کرد با برداشت و درک من ، شما و هرکس دیگر که تائو را بپذیرد و درک کند متفاوت است. هر کدام از ما تائویسم منحصر به فرد خود را ایجاد میکنیم که نمیتوانیم آنرا به دیگران در قالب جملات منتقل کنیم. چیزی که شما از چگونگی زندگیتان درک میکنید و به آن آگاه میشوید، تائو شما یا به بیان بهتر تائویسم شماست که خودش را به شما نشان میدهد.

برای پیروی از مکتب تائویسم، چند کار و دستور ساده وجود دارد که باید در زندگی روزانه خود انجام دهیم:

۱- با همه چیز و همه کس، در همه زمان، مهربانانه رفتار کنیم، جدای از اینکه چه اتفاقی افتاده و خواهد افتاد. مهربانی کلید درک و پذیرش تائو است.

۲- با خودتان مهربان باشید، به خودتان سخت نگیرید و به خودتان آسیب نرسانید. وقایعی که در گذشته اتفاق افتاده اند، جزئی از مسیر زندگی بوده اند، پس از آن شما باید با خودتان مهربان باشید، چرا که وقایع قدیمی، اتفاق افتاده اند و شما در آنها رشد کرده اید، از آنها آموخته اید و نسبت به قبلتان تغییر و تکامل یافته اید.

۳- دائما به یاد تائو باشید. دائما به یاد داشته باشید که شما آن کسی که فکر میکنید درون رودخانه نیستید، شما خودتان تماما همان رودخانه هستید.

تائویسم فلسفه ای است که ایده بسیار ساده ای در مورد چگونگی زندگی دارد. شما میتوانید پس از خواندن این مقاله، با مطالعه بیشتر ، طی ۲ تا ۳ روز به طور کامل متوجه این فلسفه شوید و شروع به درک تائویسم منحصر به فرد خودتان کنید. شما با درک تائو خود، به درک کائنات دست خواهید یافت و برای شما لذت و آرامش بی پایانی را به دنبال خواهد داشت.


هم اکنون می توانید بسته آموزشی جامع تای چی یانگ  را از راستمرد تهیه کنید:

yang-tai-chi

هزینه این مقاله رایگان، اشتراک آن از طریق دکمه های اشتراک پایین مقاله (در فیس بوک و تلگرام) و... با دیگران است. به این صورت با نشر آگاهی انرژی و کارمای خوب به زندگی خود شما نیز جذب خواهد شد!❤️
در صورتی که نویسنده هستید و مایلید از این مقاله راستمرد با ذکر منبع و لینک دهی به سایت اصلی در وبلاگ یا وبسایت خود استفاده کنید. لطفا از طریق تماس با ما، اسم و لینک مقاله را به ما اطلاع دهید تا متن مقاله با فرمت ورد برای شما ارسال شود.

تاریخچه Holy Spirit

آرمین اقلیخانی به تحقیق و مطالعه در زمینه فلسفه علاقمند است و مقالات و نقد های اجتماعی خود را در مجلات دانشجویی گوناگون به چاپ رسانده است . او پس از آشنایی با جناب کاظم پور (مدیر راستمرد) در سال 1392 با خودشناسی آشنا شده و مطالعات خود را در این زمینه ادامه داده است و به مکاتب طبیعتگرا و فلسفه های شرقی علاقه مند است . او معتقد است انسان در زندگی باید در جستجوی عشق ، صلح ، صداقت و حقیقت باشد .

6 نظر در مورد “تائو ( حقیقت کائنات )

  1. خیلی خوبه که این مفاهیم و دیگر مفاهیم رو کاملا درک کنه ولی ازون خوبتر اینه که تمرین کرد و اصول اخلاقی رو رعایت کرد نباید نگران این باشیم که وای خدا من نه خودم میفهمم و نه استادی دارم که منو در درک این مفاهیم یاری کنه من همیشه به خودم یادآوری میکنم که با تمرین بیشتر کم کم این مفاهیم از درون خواهد جوشید و به درک شهودی خواهم رسید سوای همه مفاهیمی که در کتابها موجوده سه عامل باعث پیشرفت سالک مبارز میشد و بس :
    ۱- تمرین
    ۲- تمرین
    ۳- تمرین

دیدگاهتان را بنویسید