معرفی فیلم ساکن طبقه وسط

ساکن طبقه وسط ۱۳۹۳ 

resident_of_the_middle_floor_movie_poster

ساکن طبقه وسط ساخته‌ی شهاب حسینی یکی از دو فیلم ایرانی ما در حیطه معنوی – ماورائی است. با اینکه دوست داشتیم فیلم‌های ایرانی بسیار بیشتری معرفی کنیم اما متأسفانه سینمای کشورمان را در این حیطه غنی نیافتیم. هر چند که اگر شما فیلم‌های معنوی تراز اولی سراغ دارید، می‌توانید آن‌ها را به ما معرفی کنید.

به‌هرروی، ساکن طبقه وسط، داستان انسان است که در طبقه وسط بین بهشت و جهنم یا زمین و آسمان، هوا و هوس و روح پادرهواست. اگر کسی دغدغه‌ی خودشناسی و سلوک نداشته باشد فیلم به دلش نخواهد نشست اما اگر شما نیز همچون من برای شناخت به هر تخته‌پاره‌ای چنگ می‌زنید و در جستجوی حقیقتید با کاراکتر اصلی فیلم هم ذات پنداری خواهید کرد که در کنارش از کتاب‌های اکنکار گرفته تا شمنیزم یافت می‌شود و حتا برای درک حقیقت از استفاده از مواد روان‌گردان هم روی‌گردان نیست و تمام اتفاقاتی که برای او در طی این مسیر می‌افتد برای ما بسیار باورپذیر است.

هرچند که همین از این شاخه به آن شاخه پریدن شاید قدری از انسجام فیلم کاسته باشد اما برای اولین تلاش در این حیطه واقعاً فیلمی درخور توجه است و امیدواریم که شاهد ساخت فیلم‌های بیشتری ازاین‌دست باشیم که از بن جان جستجوگران برآمده باشد و بیانگر دغدغه مردان و زنان معنوی امروز ایران باشد و نه فیلم‌هایی که به سفارش فلان نهاد و ارگان ساخته می‌شود و بجای بیان معنویت واقعی سعی دارد به زور باورهای خود را به‌عنوان معنویت به خورد مخاطب دهد و سال‌هاست که دل‌زدگی ایجاد کرده است. دقیقاً به همین دلیل ما از ذکر فیلم‌هایی مثل یک تکه نان به‌عنوان فیلم معنوی ایرانی پرهیز کردیم چون معتقد بودیم فیلمی که از روی اقتضا و سیاست یا باور عامه ساخته شود هرگز نمی‌تواند جایگزین چیزی شود که از دل برمی‌آید. ساکن طبقه وسط چیزی است که ازدل‌برآمده! و فکر کنم همین دلیل برای دیدنش کافی باشد.

نوشته‌های مشابه

14 دیدگاه

  1. فیلم هایی که معرفی کردی خیلی خوبن رایت! البته فیلم بین حرفه ای نیستم و شاید نصفشونو دیدم، ولی ظاهرا چند تا از کارای مخلباف هم تو حیطه ی معنوی ماورایی (بیشتر فلسفی) هست. فریاد مورچه ها رو دیدم و خیلی خوشم اومده.

دیدگاهتان را بنویسید