|

مزایای شکرگزاری و چند تمرین ساده

دراین مقاله قصد داریم به مزایای شکر گزاری و تمرین های مربوط به آن بپردازیم. هدف من از نگارش این مقاله اشتراک گذاری آنچه تجربه کرده ام با شماست.
همانطوری که واقف هستید، طرح موضوعاتی مانند شکرگزاری نیاز به مقدمه چینی های مفصلی دارد که درباره آن بیشتر از کل کلمات این مقاله، کتاب های فلسفی، علمی، ادبی و… نوشته شده است ولی بیان عین مطالب هیچ کدام از آن ها مورد نظر حال حاضر ما نیستند.
دراین مقاله تنها قصد دارم خلاصه و فشرده تجربه شخصی خودم را درباره شکرگزاری با شما درمیان بگذارم و آنچه در انتهای این مطلب از شما میخواهم این نیست که مو به مو مسیری که من رفته ام را تکرار کنید بلکه میخواهم مسیری که باید بروید را کشف کرده و خودتان را از این بستر انرژی محروم نکنید.

مزایای شکرگزاری

شکرگزاری چیست؟

شکرگزاری در ساده ترین تعریف لغوی (در فرهنگ دهخدا) به معنای سپاس نعمت حق یا کسی را گفتن آمده است که در این مقاله منظور ما از شکرگزاری سپاس خدا را بجا آوردن است.

انواع شکرگزاری

شکرگزاری به دو دسته شکرگزاری با کردار (با رفتار) و شکرگزاری با گفتار (با زبان) دسته بندی میشود. ساده ترین نمود شکرگزاری زبانی در زندگی تک تک ما، گفتن عبارت “خدایا شکرت” است و به سادگی با زبانمان از خداوند بابت نعمت هایش تشکر میکنیم‌. شکرگزاری عملی یا شکر گزاری با کردار، یعنی اینکه ما از تک تک نعمت هایی که در اختیار داریم به درستی استفاده کنیم و به این شکل سپاسگزاری را بجا آوریم‌.

مزایای شکرگزاری

شکرگزاری مزایای بسیاری دارد که از میان آن ها به گفتن سه فایده آن در این مطلب اکتفا میکنیم.

۳. شادی

حتما برای شما هم پیش آمده که دوستتان یا یکی از افرادی که میشناسید از نعمت های بسیارزیادی برخوردار است که حتی در مواردی اطرافیانشان به داشتن نیمی از آن نعمت هم قانع هستند. اما با این وجود آن ها مدام در غم و اندوه زندگی میکنند و تمام تمرکزشان بر آن چیز هایی ست که دوستشان ندارند.

بودا گفت: خوشبختی هرگز نصیب کسانی نمیشود که شکرگزار چیزهایی که دارند، نیستند.

دقیقا منظور من هم از گفتن این مثال بیان رابطه مستقیم شادی و شکرگزاری بود. هنگامی که شما میخواهید شکرکنید هرگز نمیتوانید درباره چیزهایی که بخاطر آنها افسوس دارید، شکرگزار باشید بلکه همواره به چیزهای مثبت فکر میکنید و آن ها را در زبان و رفتار جاری میسازید و این ارتباط مستقیم شکرگزاری را با شادی توضیح میدهد.

۲. معناگرایی

مطمئنم برای خودتان یا دیگرانی که با آن ها تعامل دارید پیش آمده که مثلا فرد یا چیزی را دوست داشته اند اما به خواسته خود نرسیده اند و بعد از مدتی که از آن پدیده دور شدند کم کم به معایبش پی بردند و گفته اند “خداراشکر که فلان کار را انجام ندادم”.
مقصود از بیان عبارت بالا این است که جهان را دارای یک خداوند دانا و حکیم میبینیم که مصلحت ما را میخواهد و نگذاشته که در دردسر بیفتیم. اگر دقت کنید، این دیدگاه علاوه بر امید به آینده، رفته رفته باعث میشود که شما به معنای نهفته پدیده ها دقت کنید و درباره هر پدیده ای واکنش آنی نشان ندهید و با صبر منتظر علت نهفته در دل پدیده ها بمانید.

جالب است بدانید در مکتب روانشناسی لوگوتراپی که ویکتور فرانکل پدید آورد، از همین واجد معنا بودن زندگی یاد میشود و این مکتب بیماران را قانع میکند که زندگی در هرحالتی حتی مصیبت بارترین حال معنا دارد و به این ترتیب به درمان بیماران اقدام میکنند.

به عبارت بسیار فشرده همین مفهوم بیت زیر از حافظ را به بیماران انتقال میدهند:
هان مشو نومید چون واقف نه‌ای از سر غیب
باشد اندر پرده بازیهای پنهان غم مخور

به همین سادگی ارتباط شکرگزاری با زندگی پرمعنا و دوری از بسیاری از بیماری های روانی و ناامیدی و تصمیم گیری های شتاب زده را توضیح دادیم.

۱. افزایش ظرفیت

شکرگزاری قوی ترین ارتعاش به جهان هستی است. اگر اهل مطالعه باشید حتما میدانید که یکی از راه های جذب خواسته هایتان این است که شکرگزار چیزهایی که دارید، باشید و خودتان را در حالتی که نعمت های مورد نظرتان را دارید، تجسم کنید و شکرگزار آن ها هم باشید.
شاید درک این قانون که مدام درهرجا میروید تکرار میشود برایتان دشوار بنظر برسد. برای توضیح مسئله یاد شده توجه به این نکته لازم است که ما گاهی بعضی چیزها را برعکس متوجه میشویم. مثلا اگر خوب دقت کنید خواهید دید که ما فکر هایمان را نمیسازیم، بلکه فکرهایمان ما را میسازند!
(مثال: اگر فکر میکنید و عمیقا اعتقاد دارید که رنگ سبز به شما خیلی می آید و یاسی شما را زشت نشان میدهد حتما رفتارتان هم بر همین اساس خواهد بود. و به این شکل سطحی ترین بعد شما از افکار تاثیر می پذیرد. درباره الگوی مصرف و نظرتان درباره پس انداز هم همین طور است پس همانطور که میببنید افکارتان شما را میسازند.)

برگردیم به شکرگزاری. اگر شما میخواهید خوش اخلاق باشید، پیشاپیش به استقبال آن بروید و خدا را بابت اخلاق خوبتان شکرکنید. کم کم کارهایتان را براساس درک همین موضوع انجام دهید که من خوش اخلاقم (و با خودتان میگویید یک خوش اخلاق فلان کار را میکند و فلان کار را نمیکند) و آنقدر خودتان را تحت این تمرین قرار دهید که به آنچه میخواهید مبدل شوید.

در واقع شما با شکرگزاری آنچه که دارید، به ظرفیت های پیشین آگاه شدید و با شکرگزاری آنچه میخواهید، به خلق ظرفیت اقدام کرده اید.

شکرگزاری

تمرین های شکرگزاری

پس از گفتن سه فایده شکرگزاری آن هم به طور کاملا خلاصه به تمرین های پیشنهادی برای سه روش گفته شده می پردازیم.

۳. تمرین شادی

برای این تمرین لازم است کاملا به نیمه پر لیوان دقت کنید. هر اتفاقی که افتاد سعی کنید جنبه مثبت آن را ببنید و آنها را بیان کنید و بگویید چه خوش آیند است واز خداوند بابت نعمتش شکر کنید. اگر همین نعمت ها را با دیگران تقسیم کنید شکر رفتاری هم بجا آورده اید.


فایل صوتی رایگان افزایش شادی و انرژی مثبت را همین حالا دانلود کنید.


۲. تمرین معنا گرایی

کنار گذاشتن طرز تفکر سطحی درباره هر مسئله ای رمز دستیابی به معنای نهفته و رهایی از قضاوت است.
نمیدانم تا کنون به واژه استعاره در ادبیات بر خورده اید یا نه (در این صنعت ادبی شاعر در شعرش مثلا عبارت ” مه خورشید کلاه” را می آورد ولی منظورش ” یار” است.) شما برای درک منظور اصلی شاعر و معنای درست باید خوب به ساختار شعر و ابیات قبل و بعد آن دقت کنید.
برای درک معنای اصلی هر پدیده ای مانند کشف استعاره عمل کنید. صبور باشید و به وقایع پیشین فکر کنید و با تامل سعی کنید به معنای نهفته در آنچه که اکنون در حال وقوع است پی ببرید و شکرگزار روزهای عادی باشید (که به ظاهر عادی اند ولی در واقع روزهایی هستند که شما از هزارو یک گرفتاری دور بوده اید).

۱. تمرین افزایش ظرفیت

کاری که من کردم به طور خلاصه ازاین قرار بود که ترس هایم (مانند ترس از شکست یا دوست داشته نداشدن) را نوشتم و به لیستی از عبارت های مثبت (مثلا من همواره موفق هستم،من همیشه مورد علاقه عزیزانم هستم) تبدیل کردم و آن لیست را خواندم و شکرگزاری کردم. هر وقت که بتوانم آن لیست را دوباره مرور میکنم و در انتها شکر بجا می آورم.


مقاله مرتبط: آیا استفاده از جملات و عبارات تاکیدی و مثبت واقعا در زندگی ما موثرند؟


شکرگزاری

سخن آخر

در حقیقت شکرگزاری یکی از مسیر هایی است که بوسیله آن میتوان از طرز فکر وسیع تر و مثبت تر و سرشار تری بهره مند بود و زندگی سالم و شادتری پیشه کرد.
من در این مقاله به توضیح سه روش که خودم پسندیدم پرداختم و امیدوارم تک تک این توضیحات برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

نوشته‌های مشابه

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید