مقاومت در برابر تغییر به چه معناست و راهکارهای رهایی از آن کدامند؟

مقاومت در برابر تغییر

مقاومت در برابر تغییر

یکی از مسائلی که همواره انسان مدرن را آزار می دهد، مقاومت ما در برابر تغییراتی است که در حال وقوع می باشد. در روزگاری که هر روز تکنولوژی، شیوه جدیدی برای زندگی در اختیارمان قرار میگیرد، ما تقریبا در همه موارد منفعلانه مجبور به پذیرش و بروز شدن با تغییرات اطرافمان هستیم، از این رو لازم دانستیم در رابطه با مبحث مقاومت در برابر تغییر مطالبی را برای شما گردآوری نماییم. اطلاع از این که مقاومت در برابر تغییر اصولا چیست، چگونه اتفاق می افتد، چرا اتفاق می افتد، پیامد های مقاومت دربرابر تغییرات در زندگی ما چه می باشند و سوالاتی از این دست، بسیار پر اهمیت می باشد.

در این مقاله ضمن تشریح موارد یاد شده، راه حل هایی برای رفع مقاومت در برابر تغییر به شما عزیزان ارائه خواهد شد.


مقاله مرتبز: “هفت تغییری که یک تاثیر ماندنی و بادوام در زندگی به جای می گذارد


مقاومت در برابر تغییر و گستره آن

در لغت نامه ها برای توضیح کلمه مقاومت، کلمه پافشاری را استفاده می کنند و در ادبیات در مقابل کلمه تغییر، کلمه تثبیت را استفاده می کنند. حال با توجه به کلمات گفته شده مقاومت در برابر تغییر را می توانیم یک جور پافشاری بر روی تثبیت نیز بخوانیم. هر گاه شما بخواهید مقاومت در برابر تغییروضعیت ثابتی را همان گونه که هست، حفظ کنید و ذهنتان را با واقعیت های بیرونی هماهنگ نکنید و به عبارت ساده تر، نسبت به وقایع بیرونی پذیرش نداشته باشید، مقاومت شکل گرفته است.

مقاومت در برابر تغییر ، تاثیرات منفی روی شما میگذارد که در ادامه به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت. آنچه مهم است، گستره عمیق مقاومت در برابر تغییرات در زندگی تک تک ماست. شاید با گفتن تغییر، شما اتفاق ویژه ای مثل جابجایی محل سکونت، ازدواج، تغییر شغل یا غیره به نظرتان برسد اما واقعیت این است که شما در طول روزمره هم تغییرات زیادی را پشت سر می گذارید که تا حد زیادی ناملموس و آهسته اتفاق می افتند.

یک مثال خوب در این مورد، تغییراتی است که فرزندانتان در نحوه رشد دارند. آن ها بزرگ و بزرگ تر می شوند اما شما به این روند آگاه نیستید. همه ما شنیدیم که بچه هایی به سن جوانی و نوجوانی رسیده اند و والدین فکر می کنند دوستان ناسالم روی خلق و خوی فرزندشان تاثیر نامطلوب داشته اند. اگر خوب دقت کنیم، ماجرای واقعی از این قرار است که والدین در برابر این حقیقت که فرزندشان در حال رشد است، مقاومت می کرده اند یا به آن آگاه نبوده اند؛ در نتیجه مکانیزم تربیتی را تغییر نداده اند و امروز نتیجه مقاومت در برابر تغییرشان را می بینند.


مقاله مرتبط: “تغییر زندگی/ چگونه میتوانیم که یک زندگی واقعی داشته باشیم؟؟!!


نتایج عدم سازگاری با تغییرات

از نتایج عدم سازگاری با تغییرات، سردرگمی می باشد که در نهایت، همین سردرگمی موجب استرس، تنش ذهنی و کم شدن آستانه تحمل می گردد. وقتی شما یک حقیقت را که در خارج از شما در حال وقوع است، انکار می کنید و پذیرش ندارید به عبارت شفاف تر پافشاری بر روی تثبیت وضعیتی دارید که دیگر اصلا وجود ندارد، در اولین قدم به خودتان آسیب می زنید. در نتیجه، دانستن روند ذهنیمان برای مقاومت در برابر تغییرات، یکی از مهم ترین موضوعاتی است که آگاهی از آن شما را برای تصمیمات عاقلانه تر آماده می کند.

درک الگوی مکانیزم کلی ذهن

جوین والتر در سال ۱۹۵۴ در تحقیقی تحت عنوان نظریه کانون کنترل، توضیح داد که افراد معتقدند کنترل رویدادهای زندگی یا در دست خودشان است (عامل درونی) یا در دست پدیده های خارج از آن ها (عوامل بیرونی). برای درک بهتر مفهومی که آقای والتر قصد بیان آن را داشت، به نظریه جبر مقاومت در برابر تغییرو اختیار که بارها در مذهب، ادبیات و فلسفه به آن پرداخته شده توجه کنید. انسان ها همیشه دوست دارند ثبات، اطمینان و کنترل روی پدیده های اطراف خود را داشته باشند، بر اساس همین اصل، اغلب مردم دوست دارند پول خود را بر روی بازار های کم تغییر و مطمئن تر سرمایه گذاری کنند و دقیقا مشکل از زمانی شروع می شود که طبق نظریه والتر شما حس کنید کلاف از دستتان خارج شده و هیچ چیز تحت کنترل شخص شما نیست.

در مثال قبلی، والدین حس می کنند عاملی بیرونی یا جبر، کنترل آن ها بر فرزندشان را سست کرده یا کاملا گرفته است بنابراین، سردرگم هستند و دیگر نمی توانند مثل روزهای دیگر شاد زندگی کنند. چیزی که واضح است، ما انسان ها امنیت را دوست داریم و میزان امنیتی که داریم، حس شادی به ما میدهد. بدیهی است هنگامی که شما نسبت به پدیده های اطرافتان حس کنترل درونی یا اختیار ندارید و به عبارت دیگر، احساس می کنید شما رویداد هارا تحت کنترل ندارید بلکه برعکس آن ها شما را تحت کنترل خود دارند، سیر احساسی مشهودی از ناامیدی، عصبانیت و سردرگمی خواهید داشت و دست به مقاومت در برابر تغییر می زنید. علت آن است که تلاش خود را برای کنار آمدن با تغییراتی که به زندگیتان سرازیر می شوند، بیهوده می دانید و بجای انعطاف، مقاومت را انتخاب می کنید.


مقاله مرتبط: “۳ نشانه ای که مشخص می کند اکنون زمان تغییر زندگی شماست! + راهکارها


برای درک بهتر مقاومت هایی که ما در برابر تغییرهای زندگیمان داریم، برایتان یک مثال میزنم؛ در انیمشین درون و بیرون (Inside Out) که یکی ازمقاومت در برابر تغییر شاهکارهای پیت داکتر بود، روایت زندگی رایلی را پیش گرفتیم. رایلی با شروع کار پدرش درسن فرانسیسکو از زندگی قبلی خودش، به محیط تازه ای منتقل شده. او که هنوز نوجوان است، نمیتواند خودش را با این تغییر سازگار کند. تمام احساساتش که در ذهنش هستند، ناگهان از هم گسیخته میشوند. اوضاع آنقدر وخیم میشود که در بخش هایی از داستان، شخصیت خیالی موسوم به شادی (که از احساسات اصلی هریک از ماست) تا مرز ناخودآگاه تنزل پیدا میکند‌.

دلیل شکل گیری همه مشکلات رایلی آن بود که وی نمیتوانست در برابر تغییر انعطاف و پذیرش نشان دهد. مقاومت در برابر تغییر میتواند احساسات ما را بسیار تحت تاثیر قرار بدهد. در طول این انیمیشن، قطعا با خودتان میگفتید: خب رایلی، تمامش کن، با این تغییر جدید هم، می توانی خوشبخت باشی! دلیل این که شما به این موضوع واقف هستید و برایتان قابل درک است، میزان آگاهی شما نسبت به موقعیت رایلی می باشد. به عبارت دیگر شما به عنوان یک بزرگسال میدانید که پایان دنیا نرسیده ولی رایلی که آگاهی کمتری نسبت به شما دارد، و بدلیل مقاومت در برابر تغییر است که فکر می کند دیگر خوشبختی به او پشت کرده.


مقاله مرتبط: “چطور زندگی خود را تغییر دهیم تا آزاد شویم؟!


بودا گفت: تغییر هرگز رنج آور نبوده است، تنها مقاومت در برابر تغییر، رنج آور است.

مهم نیست که فکر می کنید مشکل شما چقدر بزرگ است. در مقابل آن آگاهی برتر (یعنی خداوند) مشکل شما بسیار کوچک تر از مشکل رایلی است. در برابر تغییرات، جمله “با این تغییر جدید هم، می توانی خوشبخت باشی! “ را تکرار کنید. این جمله تمام متنی که اکنون خوانده اید به همراه مثال را برای شما تداعی می کند و انعطاف شما را در برابر تغییرات افزایش می دهد.


تمرین هایی برای پذیرش تغییرات

حال که کاملا با روند ذهنی خود در برابر پدیده های تازه آشنا شدید، حتما سوال اصلی شما این است که چگونه بر احساس مقاومت در برابر تغییرات و کنترل بی مورد ذهنمان، غلبه کنیم؟ در خصوص پاسخ به این سوال، چند تمرین را برای شما عنوان می کنم که برای خود من به شخصه بسیار مفید بوده اند.

مراقبه

هر چقدر از فایده این مورد گفته شود بازهم کم است. مراقبه به صورت مستقیم و غیر مستقیم میتواند روی مقاومت در برابر تغییر تاثیر بگذارد. مقاومت غیر مسقتقیم به این ترتیب است که غیر مستقیم ذهن و روان شما را قدرتمند می کند و صبر شما را بالا میبرد؛ همچنین شما به شکل مستقیم، میتوانید با انجام مراقبه ذهن خود را متمرکز کرده و به کمک تمرکز، حواستان را آهسته از مسئله ای که شما را آزار می دهد، آزاد سازید و معجزه رهایی از غم و سردرگمی را این گونه تجربه کنید.


مقاله پیشنهادی: مراقبه چیست و فواید آن کدام اند؟

مقاومت در برابر تغییر

پیگیری برنامه های کوچک

برنامه ها و اهداف کوچکی را انتخاب کنید و خودتان را در چالش عمدی تغییر، قرار دهید. خودتان را محدود کنید و با اعمال این محدودیت ها بر زندگی، سعی کنید توانایی خودتان را در برابر حل این مشکلات ببینید و توجه کنید که چقدر توانایی دارید که اوضاع را مدیریت کنید. این تمرین به شما کمک می کند که در مواقع خاص که تغییرات و محدودیت های اجباری به شما چیره می گردد به خودتان ایمان داشته باشید و مقاومت در برابر تغییر را کنار گذاشته، سر خم ننمایید بلکه دست به راه حل بزنید و مشکلات را آهسته اما پیوسته حل کنید.

الهام گرفتن از طبیعت

اگر همیشه عنصر آب در طبیعت را به یاد داشته باشید، مقاومت بیهوده در برابر تغییر را درک میکنید. آب را در هر ظرفی که بریزید، با انعطاف درون آن جای می گیرد و در برابر تغییرات سرما و گرما هرگز نابود نمی شود بلکه تغییر شکل می دهد، با درک این عنصر در طبیعت و یا پدیده های مشابه طبیعی، میتوانید روز به روز خودتان را به عملکردهایی شبیه به آن ها، نزدیک تر نمایید.


مقاله مرتبط: “باورهای هسته ای / ۹ قدم برای تغییر باورهای هسته ای قدیمی شما


سخن آخر

امیدوارم همگی با رفتار درست در برابر تغییرات زندگی خود را ارتقا دهیم و به این ترتیب از مقاومت در برابر تغییر رها شویم و به خود و اطرافیانمان، کمک کنیم. به یاد داشته باشید آموختن هنر پذیرش، زمان زیادی را از شما میگیرد اما اگر صبر و حوصله لازم را داشته باشید، می توانید به سطح بالایی از آرامش دست پیدا کنید

هزینه این مقاله رایگان، اشتراک آن از طریق دکمه های اشتراک پایین مقاله (در فیس بوک و تلگرام) و... با دیگران است. به این صورت با نشر آگاهی انرژی و کارمای خوب به زندگی خود شما نیز جذب خواهد شد!❤️

1 نظر در مورد “مقاومت در برابر تغییر به چه معناست و راهکارهای رهایی از آن کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید