خودآگاهی چیست و چگونه آن را توسعه دهیم؟

خودآگاهی چیست؟

خلق شادی در قدم ها و مراحل بسیاری انجام میشود. تنها با خودآگاهی است که میتوان مشاهده کرد که این قدم ها ما را به کجا میبرند.

خودآگاهی داشتن درکی شفاف و واضح نسبت به شخصیت خودتان است که شامل نقاط ضعف و قوت، افکار، باورها، انگیزه ها و احساسات میشود. خودآگاهی به شما اجازه میدهد تا دیگران را درک کنید. اینکه آن ها چطور شما را، طرز رفتارتان را و واکنش های شما نسبت به آنان در لحظه را میبینند و درک میکنند.

ممکن است به سرعت فکر کنیم که خودآگاهیم. اما بهتر است که یک مقیاس نسبی برای آگاهی داشته باشیم. اگر تابحال در یک تصادف با اتوموبیل بوده باشید، ممکن است همه چیز را در حالت صحنه آهسته تجربه کرده باشید و متوجه جزئیات فرآیند فکر کردن و آن اتفاق شده باشید. اسم این حالت، آگاهی تشدید شده یا تقویت شده یا فراآگاهی است. با تمرین میتوانیم یاد بگیریم که با این گونه فراآگاهی ها درگیر شویم و فرصت های جدید را برای تفسیر افکار، احساسات و مکالمات ببینیم. داشتن آگاهی این فرصت را ایجاد میکند که در رفتار و باورهایمان تغییر ایجاد کنیم.


چرا باید خودآگاهی را توسعه دهیم؟

وقتی خودآگاهی را توسعه میدهید، شما قادرید که در افکار و تفاسیری که در ذهنتان میکنید تغییر ایجاد کنید. تغییر تفاسیر ذهنی تان به شما این اجازه را میدهد که احساساتتان را تغییر دهید. خودآگاهی یکی از مشخصه های هوش احساسی است و یکی از عوامل مهم در دستیابی به موفقیت.

خودآگاهی اولین قدم در ماهرشدن در زندگیتان و ایجاد چیزی است که شما می‌خواهید. جایی که توجه، احساسات، واکنش‌ها، شخصیت و رفتار خود را روی آن متمرکز میکنید مشخص می‌کند که در زندگی به کجا میرسید. داشتن آگاهی از خود به شما این امکان را می‌دهد که ببینید افکار و احساساتتان شما را دارند به کجا میبرند. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که کنترل احساسات، رفتار و شخصیت خود را به دست بگیرید تا بتوانید تغییراتی ایجاد کنید که می‌خواهید. تا زمانی که از افکار، احساسات، کلمات و رفتار خود در لحظه آگاه شوید، در تغییر مسیر زندگی خود با سختی روبرو میشوید.


خودآگاهی در روابط

روابط آسان هستند تا زمانی که آشفتگی عاطفی بوجود آید. فرقی نمیکند، چه این رابطه در محل کار باشد یا در زندگی شخصی شما. زمانی که می‌توانید تفسیر چیزی که به آن فکر میکنید را در ذهن خود تغییر دهید، شما می‌توانید احساسات خود و کیفیت احساسی روابط خود را تغییر دهید. زمانی که می‌توانید احساسات در روابط خود را تغییر دهید، راه را برای احتمالات کاملا جدیدی در زندگی خود باز میکنید.

داشتن درک روشنی از فکر و الگوهای رفتاری به شما کمک می‌کند تا دیگران را درک کنید.این توانایی همدلی، باعث تسهیل ایجاد روابط شخصی و حرفه‌ای بهتر میشود.


مقاله مرتبط: “۵ راهکار عملی برای داشتن یک رابطه عاطفی آرمانی


خودآگاهی را گسترش دهید

خودآگاهی توسط تمرین کردن گسترش می یابد. اینکه توجه تان را روی جزئیات شخصیت و رفتارتان متمرکز کنید. این مسئله از طریق خواندن یک کتاب آموخته نمیشود. زمانی که کتابی می‌خوانید، توجه خود را بر روی ایده‌های مفهومی کتاب متمرکز می‌کنید. شما می‌توانید درک فکری از ایده‌های خود آگاهی را از طریق یک کتاب گسترش دهید. اما این به همان مفهوم نیست. با توجه کردن به یک کتاب ، در واقع تمرین میکنید که به رفتار، احساسات و شخصیت خود توجه نکنید.

به یادگیری برای متفکر و خودآگاه شدن، مانند یادگیری برای رقصیدن فکر کنید. هنگام یاد گرفتن رقص باید به نحوه حرکت پاها، دست‌ها و حرکت بدن، اینکه که شریکمان دارد چه کار میکند، موسیقی، ضرب، فضای کف و دیگر رقاصان توجه کنیم. رقصیدن از طریق کتاب یاد گرفته نمی‌شود و خودآگاهی نیز همینطور است. یک رقاص به آگاهی از حرکات بدن خود نیاز دارد. آگاهی از خود چیزی است که آن را توسعه و گسترش میدهید زمانی که به ابراز و نشان دادن فکر، احساسات و رفتار خود توجه می‌کنید.

زمانی که خودآگاهی بیشتری پیدا می‌کنید، به طور غریزی شروع به دیدن جنبه‌های شخصیتی و رفتاری خود که قبلا متوجه‌ شان نشده اید میکنید.

اگر شما یک واکنش احساسی مانند عصبانیت و یا سرخوردگی داشته باشید، متوجه بسیاری از افکار و محرک‌های کوچک که باعث این احساسات شدند میشوید. شما همچنین متوجه لحظاتی میشوید که می‌توانید تفسیرها را در ذهن خود تغییر دهید و یا آنچه را که به آن فکر می‌کنید را باور نکنید. در این فراآگاهی شما به طور غریزی انتخاب‌های بهتری در فرآیند فکری خود میکنید ، خیلی پیشتر از یک واکنش عاطفی یا رفتار مخرب.

ایجاد تغییرات در رفتارتان بسیار آسان‌تر است وقتی که شما آن‌ها را در ابتدای کار و هنگامی که پویا هستند به چنگ می آورید، قبل از اینکه اندیشه و احساس شدت بگیرند. تغییرات در ذهن و رفتارتان مراحل و قدم هایی آسان و ساده میگردند وقتی که خودآگاهی را توسعه میدهید.

برای افزایش آگاهیتان ، اولین قدم این است که تمرین کنید تا مشاهده گر ‌شوید و در لحظه حضور داشته باشید.


مقاله مرتبط: “  ۴ تکنیک حضور در لحظه که باید از همین امروز به کار بگیرید


نوشته‌های مشابه