یکپارچگی معنوی

یکپارچگی معنوی چیست؟ چگونه می توان به آن دست یافت؟

یکپارچگی معنوی چیست؟

یکپارچگی معنویهمگی ما میبایست درس هایی را که در زندگی میاموزیم به صورت یکپارچه دریافت کنیم. در غیر این صورت این مفاهیم به ندرت در ذهن و مغز ما باقی می مانند. برای مثال تجربه ارزشمند دریافت الهامات درونی اگر با یکپارچه سازی آنچه می آموزیم همراه نباشد به فراموشی سپرده خواهد شد و رسالت خود را از دست می دهد.

هدف از انتشار این مقاله تعریف یکپارچگی معنوی  و چگونگی دستیابی به این وضعیت است.


یکپارچگی معنوی چیست؟

در مفهوم سفر معنوی می توان یکپارچگی معنوی را بدین صورت تعریف کرد. یکپارچگی، انسجام یا وحدت معنوی، تجربه زندگی کامل در دنیا با تجارب معنوی و هدایای الهی است. به زبان ساده تر انسجام معنوی یعنی بتوانید به تمامی تجارب و دانسته های معنوی و روحی خود، نظم و ادراک کافی ببخشید به گونه ای که آنها را در زندگی بیرونی خود نیز بطور کامل بکار بسته و احساس نمایید. این وضعیت یعنی به جای آنکه فقط به مفاهیمی که در این سفرهای معنوی دریافت کرده اید، فکر کنید، بتوانید به این افکار جامه عمل بپوشانید و از آن ها در زندگی خود بهره ببرید.

بدین صورت یکپارچگی معنوی حرکتی ست که ذهن و قلب را هماهنگ می سازد و میان مفاهیم و عملکرد ها پل می زند. یکپارچگی معنوی را می توان نوعی عملگرایی نیز دانست زیرا علاوه بر خواندن، فکر کردن، و شنیدن مفاهیم، امکان تجربه کردن آن ها در زندگی روزمره فراهم می شود.


مقاله پیشنهادی مرتبط: “پنج اشتباه رایج در مسیر سفر معنوی به درون


روانشناس Robert A. Johnson یکپارچگی معنوییکپارچگی را بدین صورت تعریف کرده است:

“یکپارچگی یک وضعیت ذهنی ست که در آن، دانش، مفاهیم، تجربه ها و اندوخته ها به خوبی جذب شوند؛ یعنی بتوان براحتی به مفهوم  و تجربه بعدی پرداخت بدون اینکه نگران کارهای تمام نشده باشیم و انرژی خود را صرف این نگرانی کنیم.”

بر این اساس یکپارچگی به ما کمک می کند تا دستاورد هایمان از آموخته های معنوی را به طور کامل دریافت کنیم و این آموزش تکمیل نشده رها نشود. این فرایند علاوه بر مزایای ذکر شده باعث می شود فضا و انرژی کافی برای شروع آموزش های جدید در ذهن فراهم شود. در واقع این وضعیتی را توصیف می کند که فرد با آگاهی و ادراک کامل تجارب زندگی را می پذیرد و درس هایی که هر تجربه چه خوب چه بد برایش دارند را دریافت می کند. سپس می تواند آسوده خاطر باشد که چیزی از دست نرفته است.


مثال های یکپارچگی معنوی

برای درک بهتر یکپارچگی معنوی در مثال های زیر از مفهوم یکپارچگی (وحدت، انسجام، یگانگی) تأمل کنید:

اگر شما هم مثال هایی از یکپارچگی معنوی می دانید می توانید در بخش کامنت ها آن را به اشتراک بگذارید.


پنج تکنیک ساده برای رسیدن به یکپارچگی معنوی

مفهوم یکپارچگی معنوی ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد اما لزوما این طور نیست. اگر باور دارید که زندگی شما را به سمت درستی هدایت می کند، به طور طبیعی آموزه های خود را در طول زمان با هم منطبق و هماهنگ خواهید کرد. به یاد داشته باشید در این مسیر عجله ای در کار نیست.

اگر قصد دارید نقش فعال و تاثیرگذاری در مسیر زندگی خود داشته باشید می توانید از راهکار های زیر به عنوان تکنیک های یکپارچگی معنوی استفاده کنید.

 • پایبندی به اعمال سمبلیک

دلایل زیادی برای محبوبیت تشریفات معنوی در زمان های قدیم یکپارچگی معنوییا حال حاضر وجود دارد. این اعمال و مراسم به ما کمک میکنند که تا تمایلات عمیق درونی مان را دریابیم. برای مثال یک مانترای سمبلیک می تواند دریچه خرد را به روی انسان بگشاید. مراقبه کردن روی یک سمبل می تواند موقعیت ها و فرصت های جدید را آشکار کند. روشن کردن شمع و ریلکس کردن بدن و درحالت سجده قرار گرفتن به توسعه حس فروتنی کمک می کند. به همین ترتیب رفتار های سمبلیک بسیاری هستند که روی هدف خاصی تمرکز دارند. اعمال سمبلیک معمولا شامل حداقل یکی از این عناصر هستند:

 صدا، تصویر، جسم، حرکت، فعالیت

برای بهتر نتیجه گرفتن از عناصری که بیشترین ارتباط را با آن ها دارید در سمبل ها و اعمال سمبلیک استفاده کنید و از پیچیده کردن این تشریفات بپرهیزید زیرا سادگی بهترین راه است.

 • ژورنال نویسی و تعمق

ثبت وقایع و افکار به کمک تکنیک هایی مانند ژورنال نویسی موجب می شود آموخته ها فراموش نشوند. پس از تفکر عمیق یا انجام تمرینات درونی بهتر است نظرات، تجربیات، و احساساتمان را ثبت کنیم. با درگیر کردن هر دو بخش راست و چپ مغز یکپارچگی راحت تر بدست می آید. لذا از هیچکدام از افکار منطقی یا احساسات و نیروی خلاقیت نباید غافل شد. به زبان ساده تر ژورنال نویسی می تواند منجر به یگانگی ذهن و قلب شود.

توجه داشته باشید که ژورنال نویسی تعمقی با ژورنال نویسی احساسی متفاوت است. اگرچه هر دو روش برای اهداف مختلف موجه هستند اما هرکدام می بایست به درستی انجام شوند.

 • ذن و هنر پاکسازی

یکپارچگی معنوی معمولا با پاکسازی و رها کردن آنچه دیگر به آن نیاز نداریم همراه است. با ایجاد فضای بیشتر در ذهن عملا قادر خواهیم بود زندگی پربار تر و هدفمند تری داشته باشیم. آشفتگی هایی که نیاز به پاکسازی یا رهاسازی دارند ممکن است فیزیکی، احساسی، ذهنی یا متافیزیکی باشند. در ادامه چند مثال از اینگونه آشفتگی ها را بیان می کنیم.

 • تعهداتی که غیرضروری یا وقت گیر هستند
 • روابطی که ناسالم هستند
 • عادت هایی که مخرب و بی هدف هستند
 • فلسفه ها و اعتقاداتی که راهی به رشد و رفاه شخصی نمی یابند
 • اشیا و دارایی های فیزیکی که دیگر نیازی به آن ها نداریم

موارد ذکر شده تنها برخی از آشفتگی هایی ست که ممکن است بر سر راه یکپارچگی معنوی قرار گیرند.


مطلب پیشنهادی برای شما: “کوتاهش کن! رمز موفقیت از زبان یک استاد ذن


 • تجسم مراقبه گونه

شما می توانید هنگامی که در وضعیت مراقبه بسر میبرید شروع به تجسم یکپارچگی معنوی کنید. این تمرین باعث سرعت گرفتن فرایند یکپارچگی می شود. البته انجام این تمرین نیاز به مهارت در هر دو عمل مراقبه و تجسم دارد.

برای بهتر نتیجه گرفتن مطمئن شوید که این تمرین را در مکان و وضعیتی آرام انجام می دهید. هیچ عجله ای در انجام تمرین نداشته باشید. در ادامه برخی از مثال های تجسمی برای این تمرین را می خوانید.

 • تصور کنید قسمت های رنگارنگی از وجودتان که از هم دور بودند دوباره به یکدیگر بازمیگردند و یک دایره رنگین کمانی را تشکیل می دهند.
 • تصورکنید همراه با هر دم، نوری پاک به رنگ سفید تمام وجودتان را فرامیگیرد و با هر بازدم، نوری تیره رنگ از وجود شما خارج می شود.
 • دست خود را روی پیشانی قرار داده و تصور کنید آگاهی شما به کف دستتان انتقال پیدا کرده است. سپس همان دست را تا روی سینه تان پایین بیاورید و روی قلب قرار دهید. تصور کنید تمام این آگاهی به قلب انتقال پیدا می کند.

پیشنهاد راستمرد: “فایل های صوتی تجسم فعال


شما می توانید از تصاویر دیگری برای تجسم استفاده کنید یا حتی تمرین منحصربفرد خودتان را طراحی کنید.

 • خلق یک اثر هنری

برای ایجاد یک اثر هنری لزوما نیاز نیست هنرمند باشید. هنر تجسم روح است و خلق برای هر فردی امکان پذیر است.

برای کمک به یکپارچگی معنوی خلق آثاری که از عنصر آتش در آن ها استفاده می شود می تواند مفید باشد زیرا آتش یکی از مظاهر انتقال است که می تواند به تطابق روح با آموخته ها و تجربیات کمک کند. با به تصویر کشیدن این عنصر قدرتمند اجازه می دهید نیروی فعال آن در مسیر یکپارچگی روحی همراهی تان کند. بدین ترتیب نه تنها ذهن بلکه احساسات و قلب شما نیز در این مسیر فعال می شوند.

به یاد داشته باشید خلاقیت نیرویی ست که شامل تمامی این جنبه های وجودی است لذا از بکار گیری نیروی خلاقیت در خلق اثر هنری غافل نشوید. بهتر است قبل شروع به کار کردن تصوری از اثری که قصد خلق ان را دارید در ذهنتان بوجود بیاورید. زیرا بدون آگاهی داشتن به محصول نهایی ممکن است به عملی فرسایشی تبدیل شود.


کلیپ پیشنهادی: “شما قطره ای از اقیانوس نیستید، بلکه اقیانوسی هستید در یک قطره! ( دیدگاه JIM CARREY در مورد وحدت وجود


یکپارچگی معنوی بخشی بسیار مهم از فرایند بیداری معنوی بشمار می رود که ذات واقعی و طبیعت درون را آشکار می کند. اما به یاد داشته باشید که این تلاش باید از درون سرچشمه بگیرد و اجبار و سرسختی کمکی به پیشرفت در این وادی نخواهد کرد. یکپارچگی معنوی واقعی یک فرایند طبیعی و حرکتی خودجوش است. گاهی احساس نیازدرونی به قدم گذاشتن در این مسیر موجب شروع این ماجراجویی ست. اگر شما هم در این مسیر قدم گذاشته اید، امیدواریم این مقاله برای شما کمک کننده باشد.

نوشته‌های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید