|

فیلم های پیشنهادی راستمرد که باید حتما قبل از مردن ببینید! (قسمت اول)

همان طور که می دانید، فیلم ها فقط برای سرگرمی نیستند. برخی از آنها پیام مهم و آموزنده ای را منتقل می کنند که احساسات ما را برمی انگیزند و عقاید ما و واقعیتی که در ان زندگی می کنیم را به چالش می کشند. حتا روانشناسان برای درمان و رازورزان برای انتقال مفاهیم عمیق خردمندانه از فیلم ها بهره جسته اند. اما در این دنیای انفجار اطلاعات با وجود تعداد بیشماری از فیلم ها، گاهی انتخاب فیلمی پر مفهوم برای علاقمندان دشوار می شود. در همین راستا راستمرد تصمیم گرفت تا فیلم های انتخابی خود را در چند بخش به عزیزان ارائه کند ( ترتیب فیلم ها مهم نیستند). باشد که مورد قبولتان واقع شود:

 

۱-  (A scanner darkly (2006 

شاهکار ریچارد لینکلتر، برگرفته از scannerکتابی است که به همین نام نوشته شده. این فیلم روایت سفر انسان به قلب تاریکی و در نهایت رستگاریست. فیلم با تکنیک خاصی به نام روتوسکوپ ساخته شده که فیلم های سینمایی را به چیزی شبه انیمیشن تبدیل می کند و این سفر باب آرکتور، کارگاه مخفی فیلم را مهیج تر و رویا گونه تر می کند.

در این داستان پلیس مخفی که با یک گروه تبهکار زندگی می کند به امید این است که سر نخی برای ماده مخدری جدید بیابد که تمام جامعه را آلوده کرده، غافل از اینکه راز مخوفی در پس این ماجراست و او به سادگی قادر به حل معما نخواهد بود. با طولانی تر شدن روند رسیدگی به پرونده، آرکتور با بازی کیانو ریوز، بیشتر و بیشتر در تاریکی فرو می رود. همچنین او واقعا از ماده مخدر جدید استفاده می کند که این باعث آسیب های جدی به مغزش می شود و همین او را با مشکلات زیادی مواجه می سازد. اگر این فیلم را ندید حتما توصیه می کنیم همراه با باب آرکتور در این فیلم خاص به اعماق تاریک روح انسان سفر کنید و با معانی عمیق تری برای هویت و رستگاری و غم و شادی آشنا شوید.  


۲- (What dreams may come (1998 

فیلمی درام و بسیار احساسی که از زندگی پس از مرگ سخن می گوید.What dreams

کریس نیلسن (با بازی رابین ویلیامز) دکتر خیرخواهی است که در سانحه رانندگی در اوایل فیلم کشته می شود و روح او مستقیم به بهشت می رود. صحنه های بهشت نفس گیر، رنگارنگ و بسیار شادی بخشند و کریس را در خود غرق می کنند. اما او پس از مدتی به یاد همسرش می افتد که از غم مرگ او حال و روز خوشی ندارد و در نهایت  از شدت اندوه خودکشی کرده و به جهنم می رود (بر اساس باور مسیحیان نیز کسی که خودکشی می کند به جهنم می رود). پس کریس سفری اودیسه وار را به قلب جهنم برای نجات روح همسرش آغاز می کند و در این بین حتا خطر از دست دادن رستگاری و جایگاه خود در بهشت را به جان می خرد.

دیدن این فیلم زیبا، روح بخش و پر از مفاهیم انسانی را حتما به شما توصیه می کنیم.


۳- (Donnie Darko (2001

Donnie Darkoاین فیلم کمتر شناخته‌شده و روایتگر پسر مشکل‌داری است که از طریق شهودات و خواب‌هایش می‌تواند در تونل زمان به آینده سفر کند و دوستی دارد که از بعدی دیگر با او صحبت می‌کند. هرچند همه این‌ها باید فیلمی بسازند که خیلی عجیب و غیرملموس باشد اما برخلاف تصویر فیلم بر پایه تجارب عادی انسانی بناشده و هرکسی می‌تواند با قهرمان فیلم هم ذات پنداری کند. همچنین شهودها وخواب ها نیز بسیار باورپذیر هستند و گاهی هم توضیحاتی از فیزیک مدرن ارائه می‌شود اما در این کار اصلاً افراط نمی‌شود. بازی جیک گیلنهال نیز که در عنفوان جوانی است بسیار باورپذیر است و به روایت هر چه‌ بهتر داستان بسیار کمک کرده است.

فیلم سرشار از نشانه‌ها، ردپای موجودات ماورایی و آثاری است که از عمق ناخودآگاه انسانی برمی‌آیند و اگر کسی بتواند با فیلم ارتباط برقرار کند قطعاً اثر عمیقی از آن خواهد گرفت. این فیلم نیز فیلمی است که فهم کاملش به بیش از یک‌بار دیدن نیاز دارد.


۴- (Avatar (2009

یک افسر نیروی دریایی که از دو پا فلج است به سیاره‌ای به نام پاندورا اعزام می‌شود تا مأموریت ویژه‌ای را به انجام برساند. در آنجا او با توانایی ویژه ای آشناAvatar میشود که همان فرافکنی آگاهی‌اش از جسم ناتوان خود به جسم نیرومند یک موجود بومی سیاره پاندورا با استفاده از تکنولوژی ویژه است. به‌مرورزمان او با راه و روش و معرفت بومیان این سیاره خو می‌گیرد وعلیه نظام استثمارگری که به آن تعلق دارد قیام می‌کند.

فیلمعلاوه بر وام‌گیری از فرهنگ‌های طبیعت‌گرای جادویی مثل شمن ها که به وجود روح و استفاده از گیاهان اقتدار برای ارتباط با این روح باور داشتند، ما را به تفکر عمیق در مورد دنیایی که ساخته‌ایم و آینده‌مان وا‌می‌دارد. جلوه‌های بصری و نوع فیلم‌برداری آواتار نیز در نوع خود بی نظیر هستند و به نوعی انقلابی در صنعت سینما محسوب می‌شوند. 

 


۵- (Lord of the rings (2001,2002,2003

lord 1lord 2lord 3

داستانارباب حلقه‌ها از کتابی به همین نام که شاهکار جاودان جی.آر.آر. تالکین می‌باشند برگرفته‌شده است. هرچند کسانی که کتاب را خوانده‌اند به شما توصیه خواهند کرد اول کتاب را بخوانید، سپس فیلم‌ها را ببینید اما فیلم‌ها نیز توانسته‌اند علاوه به وفاداری به کتاب، شکوه سرزمین‌های توصیف‌شده در کتاب‌ها را به‌خوبی به تماشاگر بنمایانند.

داستان در سرزمین میانه اتفاق می‌افتد، در زمان‌هایی بسیار دور که هنوز الف‌ها و کوتوله و سایر موجودات جادویی بروی زمین به‌صورت مرئی وجود داشتند. نبردی بین ارباب تاریکی سائرون و موجودات آزاد سرزمین میانه در پیش روست و سرنوشت این نبرد را یگانه حلقه‌ای تعیین می‌کند که قدرت بسیاری را در خود نهفته دارد. اگر این حلقه به دست ارباب تاریکی برسد کل زمین سقوط خواهد کرد.  فرودو که یک هابیت است وظیفه نابود کردن این حلقه را بر عهده دارد و ما در سه‌گانه ارباب حلقه‌ها با فرودو همراه می‌شویم، در نبردهای اسطوره‌ای شرکت می‌کنیم و طعم دوستی‌ها، خیانت‌ها، رشادت‌ها و رذالت‌های بسیاری را می‌چشیم.

ارباب حلقه‌ها نیز جزو تاثیرگذارترین و پرهزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما محسوب می‌شود که دیدن آن بر هر علاقمند علوم معنوی و سینما واجب است.


۶- (Alice in wonderland (2010

Aliceآلیس در سرزمین عجایب درواقع نه روایت اولین سفر آلیس به سرزمین عجایب بلکه روایت بازگشت او به این دنیاست. این بار آلیس که بزرگ‌شده خاطرات سفر گذشته خود را به این توجیه که همه آن‌ها خواب بوده‌اند از یاد برده اما کلاه ساز دیوانه، گربه نامرئی و بانوی سرخ‌پوش او را یاری می‌کنند که خاطراتش را بازیابد.

برخلاف بسیاری از فیلم‌هایی این‌چنین که برای قشر نوجوان ساخته می‌شود و اغلب سطحی هستند، در این فیلم نمادپردازی بسیار سنگینی به‌کاررفته که می‌توان در موردش چندین صفحه قلم‌فرسایی کرد. همچنین داستان سفر قهرمانی که یکتم روان‌شناختی و کهن‌الگویی است به زیبایی در این فیلم به تصویر کشیده شده و ما آلیس را می‌بینیم که از یک دختر نابالغ و بدون اعتمادبه‌نفس، کم‌کم به باور واقعی یک قهرمان می‌رسد و درنهایت با دشمن واقعی که ملتی را به بند کشیده روبرو می‌شود.


۷- (Inception (2010

Inceptionداستان فیلم در مورد یک دزد است. اما نه دزدی عادی که پول و اشیا می‌دزدد. بلکه دزدی که اطلاعات اشخاص مهم را به یغما می‌برد آن‌هم نه در وضعیت عادی بلکه از طریق ورود به رؤیاهای اشخاص. منهای ارزش بصری و فیلم‌نامه ی تودرتو و معماگونه فیلم که برای هر بیننده‌ای خوشایند است، کسانی که توانایی رؤیابینی یا همان رؤیای شفاف را دارند از این فیلم بسیار لذت می‌برند. چون چیزهایی که در این فیلم نمایش داده می‌شود هرچند از نظر بقیه صرفاً زیبا یا تخیلی است اما آن‌ها می‌دانند که بسیاری از این پدیده‌ها واقعاً هر شب در دسترس هر شخصی می‌باشند.

مشاهده فیلم همچنین به آگاهی و دقت بسیار بالایی نیاز دارد چراکه فیلم در سه لایه مختلف خواب اتفاق می‌افتد که برای درک کامل داستان شما باید از حوادثی که در هر لایه رخ می‌دهند و ارتباط و پیوستگی آن‌ها باهم آگاه باشید.


۸- (Shutter island (2010

Shutterشاتر آیلند را می‌توان جزو ژانر وحشت، معمایی و روان شناختی به‌حساب آورد. در ابتدا فیلم سر راست است. افسر آمریکایی در حال تحقیق در بیمارستان روانی است که زن قاتلی در آن ناپدید شده است.

با پیش رفتن فیلم ما بیشتر در مورد گذشته این افسر درمی‌یابیم. انگار که داستان خود او نیز با این پرونده گره می‌خورد و از جایی به بعد مرز واقعیت و خیال مبهم می‌شود که یکی از صفات مشخصه بیماری‌های حاد روانی و همین‌طور سلوک درونی است.

اگر علاقه‌مند به داستان‌های روان‌شناسانه و معماگونه هستید که تا عمق ذهن و ناخودآگاه انسانی پیش می‌روند، شاتر آیلند شما را ناامید نخواهد کرد.

 


۹- (The Shawshank redemption (1994

Shawshankرستگاری شاوشنگ روایت گر داستان مرد خوبی است که به اشتباه محاکمه و محکوم به حبسی بسیار سنگین می‌شود و ناگزیر به تحمل تمام مشقت‌های زندان می‌گردد از رئیس زورگو گرفته تا هم بندهای خلاف‌کار و… . البته او در این راه دوستانی نیز می‌یابد بااینکه با اغلب زندانیان متفاوت است. مثلاً او امیدوار و با پشتکار است و سعی می‌کند در هر محیطی که قرار دارد آنجا را به مکان بهتری برای زندگی بدل کند.

آیا می خواهید ببینید فیلم چقدر در به تصویر کشیدن چنین فضایی و منتقل کردن پیامش موفق بوده است؟ شاید دانستن همین نکته برای ترغیب شما کافی باشد که این فیلم در لیست ۲۵۰ فیلم برتر imdb ، یکی از معتبرترین سایت های نقد فیلم، مدتهاست که در رتبه اول قرار گرفته است.

 


۱۰- (Constantine (2005

شاید کمتر علاقه‌مند به علوم غریبه و ماورالطبیعه ای باشد که نام کنستانتین به گوشش نخورده باشد. علت هم ساده است، فیلم تمام چیزهایی که علاقه‌مندان به ماورالطبیعه نیاز دارند را در خود دارد:
Constantineشیطان، فرشتگان مقرب، یک جادوگر که با هر دو طرف مشکل دارد و نبرد ابدی بین نیروهای نور و تاریکی. جلوه‌های ویژه نیز در خدمت فیلم و بسیار باورپذیر هستند و مثل بعضی از فیلم‌ها از داستان بیرون نمی‌زنند. فیلم‌نامه هم بسیار خوب و پخته است و هرکسی می‌تواند با آن‌هم ذات پنداری کند. به خاطر استقبال بیش‌ازحد از فیلم، زمزمه‌های ساخته‌شدن نسخه دوم آن‌هم وجود دارد و حتا سریالی با همین عنوان نیز تولید و پخش‌ شده است

داستان روایتگر زندگی جان، کارآگاهی است که چشم باطنش باز است و هدیه دیدن موجودات ماورایی را دارد و در آغاز فیلم در حال تحقیق بروی مرگ دختری است که مشخص نیست کشته‌شده و یا خودکشی کرده است. همین داستان آغازگر سفری است که سرنوشت خود جان نیز در آن به بازی گرفته می‌شود. فیلم علاوه بر باور عامه، استفادهٔ بسیاری از متون مذهبی خصوصاً مکاشفات یوحنا دارد و شیاطین و فرشتگان، جهنم و رستگاری در این فیلم مفاهیم پررنگی می‌باشند که هر انسانی که به ماورا اعتقاد داشته باشد خواه‌ناخواه باید با آن‌ها مواجه شود

فیلم های پیشنهادی راستمرد که باید حتما قبل از مردن ببینید! (قسمت دوم)

نوشته‌های مشابه

38 دیدگاه

  1. با سلام خیلی عالی هم ابتکار خوبی است هم دلچسپی عالی دارد تشکر از تهیه کننده محترم ما مرسی رایت در ضمن یک عرض کوچولو دارم من نامی از فیلم راحب ضد گلوله ندیدم اگر هست که عالی اگر در لیست نیست خواهش می کنم اضافه کنید یک جهان سپاس مرسی رایت

  2. سلام
    فیلم ها رو به واسطه شغل دومم که فروشگاه محصولات فرهنگی یا همون ویدئو کلوپ هستش دیده بودم اگه به دیده تعمق نگاه بشن واقعا تاثیر گذار خواهند بود
    فیلم هایی ازین قبیل زیادند ولی چیزیکه الان به ذهنم میرسه فیلم ” لوسی ” با بازی اسکالت جوهانسن و مورگان فریمن هست که امیدوارم ببینید

دیدگاهتان را بنویسید