tabligh-shoma
amuzeshgah

کندالینی یوگا چیست و فواید آن کدام است؟

kundalini_awakening_by_noisecraft-d5k94y9

کندالینی

هدف نهایی این یوگا بیدارکردن نیروی خفته و بالقوه ایست که در هر انسانی وجود دارد. این نیرو به ماری تشبیه شده که در چاکرای ریشه سه دور و نیم به دور خود چرخیده وچنبره زده است ؛ به آن مار کندالینی می گویند. همچنین کندالینی یوگا را یوگای آگاهی هم نامیده اند که از انواع تمرین های بدنی (آساناها)، تمرین های تنفسی (پرانایام)، مودراها و باندها (قفل ها و حالات بدنی) و تمرین های ذهنی برای بیدار کردن نیروی بالقوه درونی انسان استفاده می کند تا شخص قادر شود حقیقت را بیان دارد، ارزش های والای انسانی را حفظ کند و بر شفقت و خدمت به دیگران متمرکز شود. به کندالینی یوگا، لایا یوگا هم می گویند که به معنای محو شدن، یا جذب شدن می باشد و احتمالاً به معنای جذب شدن در نیروی الهی و محو نفس یا ایگوی شخصی است.

بیداری کندالینی

جذابیت کندالینی یوگا

the_choice_by_katiahonour-d7mq4rd

بیداری کندالینی

کندالینی یوگا ،که تا حد زیادی از تانترا و شاکتیسم تاثیر پذیرفته است، دین و فرقه نیست بلکه مجموعه تمریناتی عملی برای بیدار کردن قدرت های روحی فرد است با هر دین و مسلکی که شخص داشته باشد. در واقع تاکید کندالینی یوگا بر تجربه شخصی است و همین امرعملی و عینی بودن این سیستم را در خور توجه می کند.

قدرت های روحی (سیدهی ها)

kundalini_awakening_by_louisdyer-d8dm7zp

در صورتی که در علوم روحی بدنبال قدرت های روحی می گردید کندالینی یوگا شما را نا امید خواهد کرد. چرا که تاکید این یوگا ابتدا بر سلامتی و توازن  و سپس بر افزایش آگاهی چه در سطح جسمی و چه در سطح روحی است؛ پس قدرت جویی در این سیستم جایگاهی ندارد. اساتید و هنرجویان این سیستم هم کاملاً شبیه مردمان عادی هستند و فقط شاید قدری آگاه تر و متعادل ترباشند. البته اساتید وارسته قدرت انتقال انرژی کندالینی (شاکتی پات) را برای تحریک یا بیدار کردن کندالینی شاگرد دارا می باشند اما از شاکتی پات تنها در مواقع خاص استفاده می شود و شاگردانی هم هستند که بدون شاکتی پات به مرحله استادی نائل می شوند.

سیستم کاری کندالینی یوگا:

کندالینی یوگا سعی دارد با تحریک و اصلاح بدن فیزیکی بر بدن اثیری که جایگاه واقعی نیروی خفته یا همان مار کندالینی است اثر بگذارد. به همین خاطر، تمرینات با آساناها (یوگای بدنی) آغاز می شود تا بدن فرد نرمی خود را بدست آورد(از انجماد و گرفتگی های فیزیکی آزاد شود) و کانال های انرژی (نادی ها) رفته رفته باز شوند. سپس تمارین تنفسی (پرانایام) برای بالا بردن سلامت جسمی و همچنین جذب و کنترل نیروی حیاتی (پرانا) وارد می شوند و در نهایت راجایوگا یا تمارین ذهنی سفر یوگی را کامل می کنند. همچین کندالینی یوگا به ترتیب روی چاکراهای هفتگانه و سه کانال اصلی انرژی کار می کند تا آنها را توانمند و کاملاً تصفیه سازد و از این طریق راه را برای بیدار شدن و صعود بی دردسر کندالینی فراهم سازد.

پس از بیداری کندالینی آیا اتفاقات خارق العاده ای رخ میدهد؟

facing_eternity_by_louisdyer-d6ekk1l

این سوال دشواری است که به خاطر تبلیغات کانال های تلگرام و وب سایت هایی که هدفی جز جذب مخاطب ندارند، در بین جوانان پراکنده شده است. شاید جواب کوتاه این باشد: هم بله و هم نه! در وهله ی اول تجاربی که در بیداری کندالینی یوگا به دست می آیند واقعاً قابل توصیف نیستند و از سویی دیگر نمی توان گفت اگر کسی کندالینیش را به قصد قدرت های فرابشری بیدار کند به این قدرت ها نمی رسد. به احتمال زیاد فرد به قدرت هایی دست پیدا خواهد کرد. اما پیش از رسیدن به این هدف شخص باید به شعار اصلی کندالینی یوگا وفادار باشد یعنی از این نیرو باید در جهت بیان حقیقت، حفظ ارزش های والای انسانی، شفقت و کمک به دیگران بهره ببرد و اگر کسی این اهداف را مد نظر داشته باشد فرصت کمتری برای قدرت جویی و قدرت نمایی خواهد یافت. پس هر چند که چنین قدرت هایی از لحاظ تئوریک ممکن می باشند اما اکثر اساتید کندالینی یوگا نیروی خود را صرف نورافشانی و کمک به هم نوعان کرده اند.

پس با توصیفات بالا می توان کندالینی یوگا را به جویندگان واقعی و کسانی که به دنبال خودشناسی هستند توصیه کرد. همچنین کندالینی یوگا می تواند به توازن روحی و ذهنی، سلامت، جوانی، شادابی و انرژی هر چه بیشتر بیانجامد. همچنین هنرمندان، موسیقی دانان و در کل تمام کسانی که نیازمند خلاقیت و جوشش انرژی درونی هستند از بیداری کندالینی بسیار نفع خواهند برد. زیرا همان طور که گفتیم کندالینی مجموعه ای از تمرین هاست که  جسم و روح فرد را برای آگاهی های بالاتر آماده می کند. و صد البته این سیستم با هیچ دین و فرقه ای سر و کار ندارد و نیازی هم به باورهای خاصی ندارد بلکه همچون تانترا به شاگرد بدون توجه به باور و مذهب و نژادش یک سری تمرین می دهد و می گوید با چشم های خودت ببین و با دست های خودت لمس کن و بعد برای خودت تصمیم بگیر!

راستمرد به منظور ترویج دانش صحیح کندالینی یوگا اقدام به برگزاری دوره های منظم آنلاین در دو سطح مقدماتی و پیشرفته کرده است. می توانید برای اطلاعات بیشتر به دوره کندالینی مقدماتی در آموزشگاه راستمرد به آدرس زیرمراجعه کنید:

http://edu.rastmard.com/courses/kundalini-beginner

هزینه این مقاله رایگان، اشتراک آن از طریق دکمه های اشتراک بالای مقاله (در فیس بوک و تلگرام) و... با دیگران است. به این صورت با نشر آگاهی انرژی و کارمای خوب به زندگی خود شما نیز جذب خواهد شد!❤️

Related Post

تصویر پروفایل بهنام کاظم پور

تاریخچه بهنام کاظم پور

بهنام کاظم پور بخش اعظم عمر خود را صرف مطالعه، تحقیق و تمرین مباحث خودشناسی از جمله کندالینی یوگا، کرده و حتی در این راه سفرهای مختلفی داشته است. او مهمترین هدف انسان بروی زمین را خودشناسی می داند و بیش از یک دهه است که می کوشد دانش خود را طریق وبلاگها، وبسایت ها یا جلسات حضوری با مخاطبان پارسی زبان به اشتراک گذارد. او همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی عمومی است و پایان نامه خود را در زمینه روانکاوی عمقی یونگ به پایان رسانده و معتقد است نظریات کارل گوستاو یونگ خصوصا ناخودآگاه جمعی و کهن الگوها به او در شناخت خود و کمک به مراجعانش بسیار راهگشا بوده اند. از اینجا می توانید برای صحبت با او وقت مشاوره بگیرید.

35 نظر در مورد “کندالینی یوگا چیست و فواید آن کدام است؟

 1. با سلام و تشکر از سایت مفيدتان این فایل را مدتی است خریدم وچاکراي ریشه را امتهان کردم نتوانستم پیدا کنم فکر میکنم اشتباهي کار کردم در نتیجه دچار مشگل شدم. در بینهایت درد کشیدم در زيرشکم چند روز درد داشتم وديگر انجام ندادم راهنمايم کنید لطفا و فایل روانکاوی یونگ را هم مقداری دانلود کردم و مقداری ویدئو وجزوهرا خواندم مييخواستم در اطاق گفتمان. بروم ولی نتوانستم. باز نشد ببخشید طولانی شد

 2. سلام و عرض ادب خدمت شما و با تشکر بخاطر مطالب آموزنده و دلچسب سایتتون
  میخواستم بپرسم اگر کسی کندالینی فعال داشته باشه و خودش هم متوجه نباشه چکار باید بکنه . اصلا نشانه های کندالینی فعال چی هست ؟
  آیا امکان این هست که کسی قدرت ذهنی قوی تری نسبت به قدرت جسمش داشته باشه ؟ اگه این طور باشه چه اتفاقی میفته ؟

 3. اگر بعد از انجام چندروز متدالی مدیتیشن چاکراها (که به طور کلی وبرای تمام چاکراهاست)وقتی به چاکرای ۶رسیدیم احساس کنیم که چاکرای ریشه خیلی فعال شده نمیتوانم جلوی فعالیتش را بگیریم،اتفاق خوبیه؟؟نمیدونم چطوری با این موضوع کنار بیام علتش برام مبهمه
  لطفا راهنمایی کنین

 4. سلام روزتون بخیر…
  ممنون بابت زحماتتون…
  یه سوالی داشتم که جوابی در جایی پیدا نکردم…
  آیا کندالینی بعد از فعال شدن و بالا آمدن همیشه فعال میمونه…؟
  شما گفتید بعد از فعال شدن کندالینی ممکنه به قدرتهایی دست پیداکنیم یا نه آیا استفاده از این قدرت ها حال به هر شکلی تاثیری روی کندالینی میگذاره…؟ چطور تاثیراتی…؟
  و جای دوستی که بیداری کندالینی داشت پرسید که خداوند از هرچیز یک جفت آفریده و به دنبال جفت کندالینی میگشته آیا همچین چیزی وجود داره یا نه و اگر هست کجاست ، چطور میشه بیدارش کرد و خوبه یا بد…؟

 5. به نام جسم ، كه معبد روح است .
  توجه به انسان با تمام ظرفيت هايش ، درسيستم فكري تانترا و يوگا كنداليني به نوعي ايدآل ترين تمرين معنوي براي انسان بحران زده ي معاصر ميتواند باشد ، كه زبان فرا جهاني اش پيوند دهنده ي باطن و گوهرمشترك جهان و انسان است.

 6. خیلی از کلاسهای یوگایی که در سطح کشور برگزار میشه در کنار تمام خوبیهاشون این ضعف رو دارند که یا هدفی رو پیش رو ندارند و حتی یوگا رو به عنوان یک ورزش معرفی میکنن و یا اینکه نوید کسب قدرتهای بسیار عجیبی را به فراگیران میدن .بگذریم از اینکه مربی یوگا اصلن به درستی با یوگا آشنا هست یا نه . خوشحالم که در اینسایت به عنوان راهی بسوی آگاهی و سلامت و توازن جسم و روان میتونم کندالینی یوگاروبیاموزم .

پاسخ دهید