اکوتراپی یا طبیعت درمانی
|

طبیعت درمانی یا اکوتراپی با 14 روش محبوب

اکوتراپی یا طبیعت درمانی یکی از روش های مورد توجه انسان امروزی برای رهایی از فشارها، استرس، تنش و اضطراب و یکی از تکنیک های درمان مکمل برای بسیاری بیماریهاست. ما هم مانند سایر موجودات از جنس طبیعت هستیم و بهترین عملکرد خود را زمانی نشان میدهیم که به آن نزدیک و مرتبط باشیم. مادر زمین و طبیعت نیروهای شفابخش خود را به رایگان در اختیار ما قرار میدهند تا خود را شفا دهیم.

اکوتراپی یا طبیعت درمانی

از میان گونه های بیشمار گیاهی و جانوری روی کره زمین، گونه انسان مخرب ترین گونه است. بیگانگی انسان با طبیعت، هوشمندی، کنجکاوی و خرد انسانی بدون هیچ گونه آینده نگری تنها منجر به سوء استفاده از منابع طبیعی شده است تا جایی که حتی خود گونه بشر را نیز در معرض خطر قرار داده است.

تصویر ایده آلی که بشر از زندگی روی کره زمین در ذهنش پرورانده، ما را به موجوداتی ناراحت و غمگین بدل کرده است. انسان با مال اندوزی و تلاش برای کسب قدرت به امید ثروتمند شدن و معروف شدن به تن پروری می پردازد و مغزها را با خشونت تغذیه کرده درحالیکه انرژی آن برای رهایی از احساسات ناخوشایند و خلاء وجودی روز به روز تحلیل می رود. به اسم عشق ورزیدن، حیوانات را به اسارت در می آوریم و کودکانمان را تنبیه می کنیم و بدون تفکر به تخریب جهان پیرامون مان دامن می زنیم. زندگی های امروزی نمادی از نا امیدی هستند که با رنگ آمیزی های شاد و درخشان تبلیغ می شوند.

اما این ها پایان راه نیستند، هنوز هم می توان به سادگی فرایند درمان نفس را شروع کرد و قدم در راه اصلاح گذاشت. روش های بسیاری برای این هدف وجود دارد. بسیاری از روش های خودسازی که امروزه توصیه می شوند با زندگی مدرن هماهنگ شده اند، برای مثال نشستن در یک اتاق تمیز و استریلیزه با نور و دمای کنترل شده و دقیق. البته که بکارگیری این روش ها هیچ اشکالی ندارد اما باید بدانید روش های دیگری مانند طبیعت درمانی برای این مقصود وجود دارند. اگر مایل هستید روش های درمان طبیعی را بشناسید این مقاله را مطالعه کنید.

اکوتراپی یا طبیعت درمانی


با دوره های خودسازی آموزشگاه راستمرد آشنا شوید.


 طبیعت درمانی با روشهای ساده و ارزان برای تقویت روح

بسیاری از ما از همان دوران کودکی احساس علاقه عمیقی به طبیعت پیدا می کنیم. مخصوصا با بیشتر شدن فعالیت هایی مثل باغبانی، جمع آوری میوه و محصولات گیاهی و بازی در طبیعت این حس وابستگی بیشتر هم می شود و تا زمان بزرگسالی با ما می ماند. یکی دیگر از دلایل کارآمدی روش های طبیعت درمانی کمک به برقراری ارتباط با خود برترمان است. اگرچه این روش ها نیازمند تلاش کمی هستند اما می توانند تاثیر قابل توجهی بر کیفیت تمرینات معنوی بگذارند. به یاد داشته باشید که:

 • همه ما از لحاظ معنوی به یکدیگر وابسته هستیم و نوعی وحدت وجودی داریم
 • مشکلات و مسائل زندگی مان در حقیقت بسیار کوچک هستند
 • زندگی صحنه بخشش و دریافت کردن است. هرچه بیشتر ببخشیم بیشتر بدست می آوریم هرچه بیشتر بدست آوریم باید بیشتر برای بخشیدن تلاش کنیم.

اکوتراپی همچنین به پاکسازی ذهن، شادابی حواس، تقویت جسم و سلامت قلب کمک می کند. شواهد علمی متعددی برای تاثیر مثبت ارتباط با طبیعت شناخته شده اند. از جمله کاهش اضطراب و افسردگی، کاهش فشار خون، تقویت نیروی اراده، افزایش شادابی جسمی، تقویت قدرت مبارزه با بیماری ها و برانگیختن احساسات درونی مثبت از جمله ی این اثرات مثبت هستند.


مقاله مرتبط: ۷ راه برای رسیدن به آرامش و تندرستی با اتصال بدن به طبیعت


اکوتراپی یا طبیعت درمانی

چگونه می توانیم عمل اکوتراپی یا طبیعت درمانی را انجام دهیم؟

 • پیاده روی: از حیاط خانه گرفته تا یک پارک بزرگ می تواند برای پیاده روی مناسب باشد.
 • تمرین تنفس در فضای آزاد: هنگام تمرینات تنفسی عمیق و آرام به بوی طبیعت و رایحه گیاهان اطرافتان دقت کنید. بدین ترتیب از مزایای رایحه درمانی نیز بهره مند می شوید.
 • با پای برهنه روی چمن قدم بزنید: مکان تمیز و مناسبی که خالی از آلودگی یا فضله حیوانات باشد را انتخاب کرده و اجازه دهید پاهایتان زمین را لمس کنید. بدین ترتیب شما با زمین که منبعی از انرژی مثبت است تبادل انرژی کرده و احساس شادابی و طراوت خواهید کرد. مقاله فواید پابرهنه راه رفتن و هارمونی با ضربان قلب زمین + مراقبه رزونانس شومان را حتما مطالعه کتید.
 • زیر درختی بنشینید یا آن را در آغوش بگیرید: ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسد اما ارزش امتحان کردن را دارد. حتی می توان تنها با تکیه دادن به درخت به افزایش سرزندگی و شادی در خود کمک کرد. مقاله راهنمای دریافت انرژی از درختان +روش اساتید تائو (راهنمای تصویری) به درک این موضوع کمک میکند.
 • دنبال پرنده ها بگردید: به انواع پرنده ها دقت کنید و ببینید چه انواعی را می توانید تشخیص دهید.
 • جمع کردن صدف و گوش ماهی: اگر نزدیک دریا زندگی می کنید حتما برای جمع کردن گوش ماهی از سواحل استفاده کنید. در مکان غیر ساحلی هم می توانید به جمع آوری برگ های زیبا، پر پرندگان و یا سنگ ها بپردازید.
 • تماشای آسمان و دریا: دریا و آسمان از اصلی ترین سمبل های طبیعت هستند. نگاه کردن به آسمان شب و محو ستارگان شدن به یادمان می اندازد که جهان تا چه اندازه وسیع و پهناور است. وسعت دریا و آسمان به تقویت وسعت دید انسان کمک می کند.
 • باغبانی: امروزه باغبانی کردن و پرورش گیاهان تزیینی یا خوراکی چه در منزل و باغچه های خصوصی و چه به صورت دست جمعی به فعالیتی پرطرفدار تبدیل شده که فواید زیادی برای جسم و روح انسان دارد.
 • عکسبرداری: برای اینکه با یک تیر دو نشان بزنید، زمانی که به طبیعت می روید، دوربین خود را همراه داشته باشید تا از هنر وجودی خود بهره برده و عکس های به یادمانی را ثبت کنید.
 • تماشای گل ها: نگاه کردن با دقت به گلها و درک زیبایی آنها روح ما را تلطیف و درمان میکند.
 • یک آشیانه برای پرنده ها روی درختی جاگذاری کنید و به حیوانات غذا دهید. کمک کردن به حیوانات نیز مانند کمک به انسانها میتواند موجب رضایت درونی و احساس ارزشمندی و تقویت روحیه شود.
 • استفاده از خوراکی های طبیعی: می توانید برای جمع کردن برخی گیاهان یا میوه های بومی به طبیعت بروید. اما دقت کنید که از قبل درباره آن ها به خوبی تحقیق کنید تا به خودتان آسیب نرسانید.
 • قدم زدن در باران: در باران ملایم قدم بزنید و اجازه دهید بدنتان با آب باران خیس شود. درست است که معمولا به ما آموخته شده از باران فرار کنیم اما اگر بلافاصله بعد از برگشتن به خانه لباس های خیس خود را عوض کنیم دیگر نباید نگران سرماخوردن باشیم.
 • در سکوت بنشینید و هیچ کاری نکنید: هنگام حضور در طبیعت لزوما نیاز نیست کاری انجام دهید تا از فواید طبیعت بر جسم و روان خود بهره ببرید. کافیست به مکانی طبیعی بروید و انجا بنشینید و حضور در لحظه را تمرین کنید. مقاله ۵ تکنیک مراقبه از تیک نات هان برای عادت دادن مغز به حضور در لحظه نیز به شما کمک میرساند.

می توانید روزانه مدت زمان کوتاهی را به یک یا چند فعالیت بالا اختصاص دهید و برای مدتی آن را دنبال کنید تا نتیجه بهتری ببینید. اگر راه های دیگری برای طبیعت درمانی می شناسید با ما در کامنت ها به اشتراک بگذارید.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید