شاد ترین مرد جهان طبق اسکن های مغزی + راز او برای داشتن زندگی شاد

شاد ترین مرد جهان طبق اسکن های مغزی
+ توصیه ها و راهکارهای او برای زندگی شاد

شاد ترین مرد جهان

راز او بسیار ساده است؛ آقای ریچارد به خوب زندگی کردن و داشتن شفقت و مهربانی، به عنوان یک دستور مذهبی که از بالا صادر شده نگاه نمی کند، بلکه آن را عامل اصلی شادی و خوشبختی می داند.

شاید لقب شادترین مرد جهان برای یک محقق علم ژنتیک عجیب باشد، ولی بر اساس تحقیقات، ماتئو ریچارد شادترین مرد جهان است. این مرد ۶۶ساله، ۴٠ سال پیش زندگی روشنفکرانه و مدرن پاریسی را رها کرد و برای آموختن بودیسم به هندوستان رفت. حالا او شادترین مرد روی کره زمین، دوست دالای لاما و یک خردمند معنوی غربی قابل احترام است.


به نظر میاید افزایش ظرفیت شادی از مزایای مراقبه مداوم است.

ریچارد دیویدسون، محقق عصب شناسی دانشگاه ویسکانسین، طی تحقیقی که بر روی ١٠٠ تمرین کننده پیشرفته مراقبه (مدیتیشن) انجام میداد، ٢۵۶ سنسور به جمجمه این راهب وصل کرد.

دیویدسون می گوید: وقتی ریچارد در حال مدیتیشن بر روی شفقت (مهربانی) بود، مغز او سطحی از امواج گاما تولید می کرد- این امواج با حس آگاهی (هوشیاری)، توجه، آموختن و حافظه مرتبط هستند- که در گذشته هرگز در گزارشات عصب شناسی ثبت نشده بود. همچنین اسکن ها نشان دادند که قشر جلویی نیمه چپ مغز در مقایسه با نیمه راست فعالیت بیش از اندازه ای دارد، که این باعث ظرفیت غیر طبیعی شادی در ریچارد و کاهش میل منفی گرایی در او می شده است.


همین حالا بخوانید: “امواج مغزی چیست؟ اسرار ذهن خود را بشناسید!


شاد ترین مرد جهانتحقیق بر روی این پدیده با عنوان neuroplasticity و در مراحل ابتدایی رشدش است و ریچارد در صدر این تجربیات و آزمایشهای نوین توسط دانشمندان برجسته از سرتاسر دنیا قرار دارد.

دیویدسون گفت ما ١٢ سال است که بر روی اثر تمرین کوتاه و بلند مدت ذهن از طریق مراقبه بر توجه، شفقت و تعادل عاطفی تحقیق می کنیم و نتایج قابل توجهی با تمرین کنندگان طولانی مدت (با انجام ۵٠٠٠٠ مرتبه مدیتیشن) و همچنین تنها با کسانی که تنها سه هفته روزی ٢٠ دقیقه مدیتیشن کرده بودند به دست آوردیم، که البته مدل کوتاه مدت با دوران مدرن ما بیشتر قابل اجراست.


آشنایی با مراقبه و مزایای علمی و عملی آن را بخوانید.


124او همچنین اضافه کرد که این تحقیقات شگفت انگیز نشان دادند که مراقبه تنها برای رسیدن به اشراق نیست بلکه مغز شما و در نتیجه آنچه شما هستید را تغییر می دهد. او معتقد است که مدیتیشن مغز را بهبود می بخشد و باعث شادی بیشتر می گردد، مثل کاری که وزنه زدن با ماهیچه ها می کند.

ماتئو ریچارد در یک ویدیو از برنامه خیریه توسط  RSA، در مورد هنر مدیتیشن صحبت می کند که در اینجا برخی ترفندها و نکاتی از آن را آوردیم:

١-  یک ذهن سالم مثل یک آینه عمل می کند.

تصاویر در آینه منعکس می شوند ولی در آینه باقی نمی مانند- از این تکنیک برای افکاراستفاده کنید، اجازه دهید افکار از ذهنتان عبور کنند ولی ساکن نشوند. زندگی شاد بدون داشتن ذهن سالم و آزاد ممکن نیست.

٢-  جلوگیری از آمدن افکار غیر ممکن است، ولی تمرکز بر روی یک صدای خاص یا دم و بازدم هنگام تنفس به وضوح ذهن را آرام می کند.

کنترل ذهن به معنی محبوس کردن آن نیست، بلکه نباید برده افکارتان شوید. به این صورت به این مساله نگاه کنید که هدایت افکارتان مثل یک قایق، بهتراز رها کردن قایق و دستخوش امواج شدن است.

٣-  آگاه باشید و در لحظه حال حضور داشته باشید.

به نفس کشیدنتان آگاه باشید، یعنی به داخل و خارج شدن هوا هنگام تنفس توجه کنید. اگر متوجه شدید ذهنتان درگیر چیز دیگری شده، دوباره آن را به سمت تنفستان برگردانید. این یعنی تمرکز حواس برای بودن در لحظه حال به جای غرق شدن در گذشته و آینده، این کار را با دیگر حس هایتان هم می توانید انجام دهید. به طور مثال می توان بر روی گرما، سرما یا صداهایی که می شنوید تمرکز کنید. شاد بودن نتیجه آگاه بودن است.

۴-  وقتی در انجام مدیتیشن کمی مهارت پیدا کردید، از آن می توانید برای پرورش ویژگیهایی نظیر مهربانی یا کنار آمدن با احساسات ناخوشایند استفاده کنید.

هرکسی در زندگی عشق بی قید و شرط و همه گیر را احساس کرده است که این حس که عامل اصلی شاد بودن است، تنها ١۵ ثانیه طول می کشد. ولی با مدیتیشن و تمرکز بر آن قادر خواهید شد که این حس زنده را نگه داشته و پرورش دهید. وقتی احساس کردید که این حس در حال کمرنگ شدن است می توانید دوباره آن را احیاء کنید.

۵-  تمرین منظم.

تمرین مراقبه مانند نواختن پیانو است، تمرین به مدت ٢٠ دقیقه اثرش به مراتب بیشتر از چند ثانیه است. همچنین مانند آب دادن یک گیاه، نیاز به تمرین منظم دارد.

۶-  با کمک مدیتیشن می توان از فضای اشغال شده توسط احساسات منفی استفاده بهینه کرد.

به گفته ریچارد برای داشتن زندگی شاد با احساسات ناخوشایند مثل یک آتش در حال سوختن برخورد کنید. اگر از خشمتان آگاه باشید، شما دیگر خشمگین نیستید بلکه آگاهید. با آگاهی از اضطراب و نگرانی، دیگر این مضطرب و نگران بودن نیست، به معنی آگاهی خواهد بود. با آگاه بودن در هنگام آمدن این قبیل احساسات، دیگر سوخت به آتش آنها اضافه نمی کنید و در نتیجه شروع به خاموش شدن می کنند.

٧-  با تغییر مغز با تمرین مداوم در یک ماه، به مزایایی از قبیل کاهش استرس، سلامت عمومی و شادی دست خواهید یافت.

به آن دسته افرادی که می گویند وقت کافی برای مدیتیشن نداریم باید گفت نگاهی به منافع آن داشته باشید. اگر با مدیتیشن تمام منابع لازم برای مقابله با هر آنچه برایتان در طول ٢٣ ساعت و ٣٠ دقیقه باقیمانده روز اتفاق می افتد را کسب می کنید، به نظر صرف این ٢٠ دقیقه ارزش دارد.

meditationاین چیزی است که بودیسم همواره تلاش کرده حل کند- مکانیزم شادی و رنج- این دانش ذهن است.


مترجم: منیژه، همکار راستمرد

منبع: Daily Mail

نوشته‌های مشابه

28 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید