سِیرهای قهقرایی و تاثیرات آنها بر زندگی

سیرهای قهقرایی از دیرباز یکی از مهم ترین مباحث ستاره شناسی بوده‌اند. وقتی سیاره‌ای وارد سیر قهقرایی می‌شود تغییراتی در زندگی ایجاد می‌شود که کاملا قابل مشاهده و در خور توجهند. در این مقاله به تاثیرات سیر قهقرایی سه سیاره مهم، بر روی زندگی انسان ها می پردازیم.

ابتدا ببینیم سیر قهقرایی به چه معناست.

اجرام آسمانی در مکاتب باستانی نمادی از نیروهای برتری بودند که بر دنیای ما موثر هستند. این موضوع به قدری حائز اهمیت بود که نام لاتین این سیارات را بر اساس نام خدایان یونانی انتخاب کرده اند ( ساترن، مارس، ژوپیتر و …).

از بین اجرام آسمانی، ماه‌، عطارد، زهره، ، خورشید، مریخ، مشتری و زحل اهمیت خاصی داشتند و به هفت سیاره معروف بودند (البته می‌دانیم که طبق دسته بندی های اصولی امروز خورشید و ماه سیاره نیستند).

حال سیر قهقرایی یک سیاره وقتی‌ست که حرکت این سیاره در آسمان به صورت معکوس دیده می‌شود. علت فیزیکی این پدیده هم به زاویه ها و مولفه ی افقی سرعت ما و آن سیارات بر میگردد که بررسی آن هدف این نوشته نیست.

وقتی حرکت سیاره به صورت معکوس دیده می‌شود خصوصیات مضر سیاره فعال‌تر شده و اصطلاحا وارد سیر قهقرایی می‌شود.


اکنون به اثرات سِیر قهقرایی سه سیاره سه سیاره‌ی عطارد، مریخ و زحل در زیر می پردازیم:

۱- عطارد (مرکوری) :

عطارد سیاره‌ی علم و دانش و شفابخشی‌ست. در اسطوره‌ها مرکوری خدایی بود که پیام های دیگر خدایان را رد و بدل می‌کرد. عطارد سیاره‌ی ارتباطات و وسایل ارتباطی هم هست. همچنین این سیاره به نویسندگی، تجارت و هرکاری که با هوش سر و کار دارد مرتبط است.

وقتی این سیاره به سیر قهقرایی می‌رود یکی از مهم ترین اثراتش خراب شدن ارتباطات مهم و کاری و مشکلات وسایل ارتباطی‌ست. اگر نویسنده هستید شاید نوشته هایتان را گم کرده باشید.


۲- مریخ (مارس) :

مارس سیاره‌ی خشونت است. این سیاره‌ی سرخ از قدیم سیاره‌ی جنگ و مبارزه بوده و اما سیاره‌ی زناشویی نیز هست.

در این سیر قهقرایی ممکن است خشم و شهوت بی موقع به سراغ شما بیاید یا باعث شود مرتکب اشتباه شوید. در این دوره حدالمقدور از درگیری و نزاع در دوره سیر قهقرایی مارس دوری کنید.


۴- زحل

زحل سیاره‌ای متعالی‌ و دور از ماست برای همین اثرات مستقیم آن روی زندگی به اندازه‌ی سیارات دیگر درک نمی‌شود. اما به طور خلاصه به شانس و مرگ ربط دارد.

در سیر قهقرایی زحل باید کارهای روزانه و دارایی هایتان را بررسی کنید و ببینید کدام ها واقعا مفید هستند. آنچه بی فایده است را کنار بگذارید. خیلی از آن‌ها زمانی مفید بوده اند و حال مضرند.


آنچه در بالا خواندید خلاصه ای بود از شناخت سه سیاره و سیر قهقراییشان و مسلما کل مطلب را پوشش نمی‌دهد اما سعی بر آن بوده که آنچه برای عموم مفید است بیان شود.

نوشته‌های مشابه

14 دیدگاه

 1. باسلام
  در نجوم قدیم ۱-عطارد معروف به دیوان محاسبات فلک مطلق به روز۴شنبه(طلوع آفتاب)
  ۲-مریخ معروف به سپه سالار فلک ۳شنبه
  ۳-زحل معروف به سر کارگر فلک شنبه
  میباشد ،به عبارتی در زمان رجعت یا سیر قهقرانی کلیه خواص کواکب به صورت معکوس عمل میکنند،البته شرایط رجعت نیز در هر یک از بروج خالی از لطف نیست،چرا که منزل،شرف،هبوط و غیره تاثیر گذارند،و هر کوکب نسبت به درجه دوستی و دشمنی حکایات فراوانی دارند،…….

 2. بسیار ممنون دوست من.
  این سیرقهقهرایی درواقع همان دوره ی رجعت سیاره ها به نقطه ی ابتدایی هست،که در کتاب علایم ستاره ای هر دوره ی سیرقهقرایی رو دو هزار و پونصد و خوردی نوشته؟سوالم از شما اینه که درین صورت مگه همه سیاره ها در یک واحد زمانی در حال رجعت نیستن و همه با هم به نقطه ی ابتدایی نمی رسن؟

دیدگاهتان را بنویسید