خوردن آگاهانه یا مراقبه غذا چیست؟

 مراقبه غذا برای برخورداری از سلامتی و وزن مناسب

سبک زندگی مدرن

غذا خوردن علاوه بر رفع نیازهای بدن، بالاترین لذت همیشگی انسان است ولی اغلب اوقات ما چنان آنرا با عجله و ناآگاهانه انجام می دهیم که چیزی از آن متوجه نمی شویم. مثلا بیشتر آدم ها عادت دارند هنگام خوردن تلویزیون تماشا کنند، با کامپیوتر یا موبایل خود کار کنند، با دیگران صحبت کنند یا حتی کتاب بخوانند.

بعلاوه سبک زندگی مدرن، موجب شده تا هرچه بیشتر از غذاهای سالم و طبیعی فاصله گرفته و هدف از خوردن چیزی جز پرکردن شکم نباشد. غافل از اینکه خوردن، این اساسی ترین نیاز بشر، می تواند بسیار متفاوت تر از آن چیزی باشد که می پنداریم.


آشنایی با مراقبه و مزایای علمی و عملی آن را بخوانید.


“هرگاه چیزی می خوریم یا می نوشیم، می توانیم تمامی حواس خود را در این تجربه بکار گیریم. این گونه نه تنها نیازهای بدن فیزیکی خود را برآورده می کنیم بلکه ذهن، احساسات و آگاهی مان را نیز تغذیه می کنیم.”   تیک نات هان


مقاله مرجع: مراقبه چیست و فواید آن کدامند 


برای تمرین مراقبه غذا در جایی آرام بنشینید و چند نفس عمیق بکشید. بهتر است برای شروع از غذای مورد علاقه خود استفاده کنید. آنرا پیش روی خود گذاشته و حس بینایی و بویایی خود را بکار گیرید. لحظاتی از رنگ و ظاهر غذا لذت ببرید… آنرا ببویید و عطر آنرا آگاهانه فرو دهید… سپس یک لقمه از آنرا داخل دهان گذاشته و به آرامی هرچه تمام تر آنرا بجوید و مزه مزه کنید…

در حین جویدن سعی کنید با آگاهی از حس چشایی خود، طعم تک تک مواد تشکیل دهنده غذا را شناسایی کرده و همراه با دَم مزه آنرا به درون بکشید… طعم گوشت، سبزیجات، ادویه ها وسس های بکار رفته را به خوبی احساس کنید… در مورد لقمه های دیگر نیز به همین شکل رفتار کنید و پس از لذت بردن از طعم، عطر و ظاهر غذا، با دَم آگاهانه آنرا فرو دهید و بخاطر این لذت، از زمین و تمامی افرادی که تا رسیدن این غذا به شما کمک کرده اند شکرگزار باشید.

خوردن آگاهانه 2

هنگامی که شروع به تمرین مراقبه غذا می کنید، تازه متوجه می شوید که چه تجربه لذت بخشی را بدون توجه از دست می دادید. چرا همیشه به دنبال لذت از آنچه ندارید می گشتید و در دسترس ترین لذت دنیا را تباه می کردید. چطور می توانستید از عطر هلو غافل شده باشید یا زیبایی توت فرنگی یا طعم فوق العاده آلبالو.

افزایش سطح انرژی

به این روش، خوردن برای شما تبدیل به مراسمی می شود که نوعی مراقبه و شکرگزاری ست و درعین حال مزایای بسیاری نیز برای سلامتی شما دارد. از جمله سیری زودرس و کاهش وزن، غلبه بر پرخوری، جلوگیری از بیماریهای گوارشی، کنترل بیماری های متابولیکی و مزمن بویژه دیابت نوع ۲، دریافت بهتر مواد مغذی و انرژی حیاتی موجود در غذا، و تقویت ارتباط و پیوند با بدن فیزیکی خود.

همچنین هنگامی که عصبانی و پرتنش هستیم، غذا خوردن حکم سوخت رسانی به احساسات و عواطف منفی ما را خواهد داشت، اما زمانی که مراقبه گونه و آرام غذا می خوریم، آرامش، صبوری و هماهنگی با وجودمان افزایش می یابد.

خوردن آگاهانه

یک عارف هندی می گوید: “هنگامیکه آگاهانه غذا می خوری، می توانی نیازهای بدنت را حتی با چند لقمه کوچک برطرف کنی.”

به راستی زمانی که مراقبه غذا را انجام می دهیم، از تمامی حواس مان آگاه شده و ارتباط نزدیکی با غذایی که می خوریم برقرار می سازیم، گویی طعم و لذت غذا خوردن چند برابر می شود و این گونه بدن ما نیز فرصت تجزیه و هضم و جذب مواد مغذی را بهتر می یابد.

بطور کلی آنچه برای خوردن آگاهانه نیاز داریم عبارتند از:

۱- آرامش و اختصاص زمان کافی

۲- بکار انداختن تمام حواس به شکلی آگاهانه بویژه بینایی، بویایی و چشایی

۳- ابراز لذت و شادی و قدر دانی

شکرگزاری

“آنچه می خوریم مهم است ولی چگونگی خوردن مهم تر است.” 

برای آشنایی با روش های صحیح مراقبه و دریافت نتیجه کاربردی از آن می توانید به دوره مراقبه راستمرد وارد شوید. با این دوره درک متفاوتی از مراقبه خواهید داشت و روش های مراقبه صحیح و اصولی را که در کمتر جایی یافت می شود، خواهید آموخت. کافی ست روی عکس زیر کلیک کنید تا به دوره راهنمایی شوید:

دوره مراقبه

هزینه این مقاله رایگان، اشتراک آن از طریق دکمه های اشتراک پایین مقاله (در فیس بوک و تلگرام) و... با دیگران است. به این صورت با نشر آگاهی انرژی و کارمای خوب به زندگی خود شما نیز جذب خواهد شد!❤️

تاریخچه Roni.Shiny

روناک سالها علوم معنوی مختلف را مطالعه و تجربه کرده و در زمینه گسترش آگاهی و مهارت های زندگی سالم به فعالیت و آموزش پرداخته است. او معتقد است که سعادت حقیقی انسان مدرن در بازگشت به طبیعت و ارزش های اصیل انسانی و نیز درون نگری و خودشناسی است. همچنین دارای مدرک انرژی درمانی است و با یوگا و سنت های طبیعتگرا آشناست. روناک متخصص تهیه فایل های صوتی خودهیپنوتیزم است و مشاور راستمرد در موارد گفته شده میباشد .

30 نظر در مورد “خوردن آگاهانه یا مراقبه غذا چیست؟

 1. سلام خیلی جالب بود، هیچ فکرش رو هم نمیکردم که بشه با غذا خوردن هم مراقبه انجام داد هر چند برای من دانسجو که تو خوابگاه میمونم و از خونه ی روز کامل فاصله دارم نه آرامش دارم ک تو سلف تو اون شلوغی نه غذای خوش رنگ و خوش طعم و نه وقت کافی غذای دانشجویی هم که بیشتر املته ولی باز با همون املت استارت میزنم :)))

 2. موافقم
  واقعا تاثیر گذاره
  من اینو با مشاهده نحوه غذا خوردن ادمهای مختلف و مقایسه سبک زن گی و حالاتشون و هنیتطو توجه رو خودم فهمیدم
  انا خوتدن مقاله هم اگاهیم رو بیشار ور و هم ارادمو برای عمل کردن با مراقبه غذا خوردن تو زندگیم

 3. من اینو بارها تجربه کردم
  بدونه اینکه از جایی یا از کسی بشنوم
  یه حسه درونی بهم میگفتم شب هنگام خواب فکر کار میکردم
  وروزه بعد هنگامه کار کردن به غذا فک میکردم
  وظهر هنگامه خوردن غذا به مساعله کاری وتایمی بعداز ظهرم فک میکردم
  ودر هنگام خوردنه شام به خواب
  وهنگام خواب فک میکردم به مساعل روزمرمم که ۱۰= ۲+۲ چغد اشتباه کردم تو این فکر بودم کی صبح بشه بتونم جبران کنم
  نتیجه گرفتم که من هیچ کاری مفیدی انجام ندادم
  وهیچ غذایی لذت بخش نخوردم
  وهیچ خواب ارام بخشی نداشتم
  ولی با این مراقبه واقعا جالب تونستم خیلی از مراحله زندگیمو شیرینترو جذابتر کنم
  تایمه کار فقط کار تمرکز وکار
  تایمه خواب فقط ارامش و خواب
  تایمه تغذیه فقط ارامش و تغذیه
  باورکنین خیلی شیرینه
  متشکرم خانومه روناک با خوندنه این فایلتون یه گزینه دیگه به موفقیتم اضافه شد
  امیدوارم همیشه درکناره عزیزانتون در سلامتی وتندرستی کامل باشید

  بینهایت سپاس گذارم

 4. سلام وقتتون بخیر باشه.
  ممنون از این مطلب مفیدی که به اشتراک گذاشتید.
  پیشنهاد میکنم در صورت امکان، کلمه ی “خورن گوشت” رو برای دفاع از حقوق حیوانات و حق زندگی شون حذف‌ بفرمایید.
  درسته که هر کسی‌در مورد غذایی که میخوره حق‌انتخاب داره ولی وقتی مقاله به این قشنگی منو یاد خودخواهی ما آدمها در مورد ظلمی که به حیوانات میکنیم انداخت، دلم نیومد باهاتون درمیون نذارم.
  و در آخر ممنون میشم مقاله هایی در مورد تاثیرات گیاهخواری و گوشتخواری بر روی روح و روان انسان در دسترس قرار بدید تا آگاهی در این زمینه هم بالاتر بره.

  خالصانه از شما استادان معنوی گرانقدر کمال تشکر دارم.

 5. تمامی چیزهایی که ما به بدن وارد میکنیم دارای انرژی خاصی هستند که ما از ان ها بی خبر هستیم و تنها با مراقبه و اگاهی از ان ها در هنگام ورود یا استفاده می تونیم اون ها رو جذب کنیم
  وقتی که روی تنفس تمرکز می کنیم انرژی پرانا رو دریافت می کنیم که همون انرژی حیات است
  با مراقبه روی غذا خوردن و چیزی که به بدن وارد می کنیم، با خوردن اب و انجام حرکات ورزشی و مراقبه روی اثر این حرکات روی بدن انرژی های خاصی رو حس می کنیم که فوق العاده هستن

 6. عالی بود. روایات زیادی در مورد اداب غذا خوردن داریم که یکی ش اینه که موقعی که غذا میخوری، جزو عمرت حساب نمیشه یعنی با ارامش غذا بخورید. هر لقمه غذا رو حداقل ۴۰ مرتبه، بجوید. چیزای ساده ای به نظر میرسه، ولی رعایتش برای سلامتی، حیاتیه.
  چون معده، سراغاز دردهاست. همه ی بیماری های سخت، از معده شروع میشه!
  توصیه میکنم کتاب های طب اسلامی ایت الله تبریزیان رو بخونید

 7. عالی بود. قلبا سپاسگزارم. از موقعی که این نکات را در مورد غذا خوردن در نظر می گیرم، در کنار اینکه واقعا لذت میبرم، جسما نیز احساس راحتی و سبکی می کنم. حالا بهتر متوجه می شوم که پیش از این، غذا خوردن برای من، فقط پر کردن شکم بوده است و بس.

  با عشق♥

 8. خیلی جالب بود. تا حالا اینطوری به قضیه نگاه نکرده بودم. سعی میکنم از این به بعد همین کار رو موقع خوردن انجام بدم. بله حق با شماست خانم روناک؛ ما خیلی وقتا از لذت هایی که در دسترسمون هستن غافلیم و به دنبال لذت هایی میریم که در دسترسمون نیستن. ممنونم بابت مطالب بسیار زیبایی که میذارین.

دیدگاهتان را بنویسید