آفرینش و نابودی _ چهار دوره مهم تاریخ براساس اسطوره شناسی مکاتب شرقی

براساس کتاب مقدس و اساطیر هندوستان، مقدر است که جهان کنونی از چهار دوره ی بزرگ تاریخی عبور کند. هر کدام از این دوره ها، شامل چرخه ی بزرگی از خلقت کیهانی و انهدام و نابودی هستند. شاید درباره این دوره ها و مدت زمان آنها شنیده باشید. در این رابطه باید گفت اسطوره شناسی هند، به طور گسترده ای با اعداد و ارقام سر و کار دارد که خارج از حد تصور است. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.


چرخه های آفرینش

هندوها بر این باورند که فرایند بی پایان خلقت، در چرخه هایی رخ می دهد و هر چرخه دارای چهار دوره ی زمانی عظیم به نام یوگا (Yuga) می باشد (دقت کنید که این یوگا به معنای عصر یا دوره ی تاریخی، با واژه Yoga متفاوت است). از آن جا که فرایند خلقت، چرخه ای و بی پایان است، هر چرخه آغاز می شود تا پایان یابد و پایان می پذیرد تا چرخه بعدی را آغاز کند.

یک کالپا (Kalpa) (یا اصطلاحا قرن بی انتها)، یک زمان بسیار بسیار طولانی است که از یک چرخه با چهار یوگا (دوره) تشکیل می شود. تخمین زده شده که یک کالپا با چهار دوره، از ۴.۳۲ میلیون سال زمینی تشکیل شده است. مدت زمان هر یوگا یا دوره نیز نزدیک به یک میلیون سال است.

این چهار دوره ی طولانی، به ترتیب ساتیا یوگا، تراتا یوگا، دوآپار و کالی یوگا، نامیده می شوند. هر کدام از این یوگاها، ویژگی های مخصوص به خود را دارند. در ادامه به بررسی دقیق تر هر دوره خواهیم پرداخت.

افزایش سطح انرژی

مقاله مرتبط: “۱۵ نشانه برای شناخت زندگی های گذشته


ساتیا یوگا

ساتیا یوگا (Satya Yuga) که با نام کریتا یوگا (Krita Yuga) یا عصر طلایی نیز شناخته می شود، اولین و بهترین دوره در هر کالپاست و به مدت چهار سال الهی به طول می انجامد (یک سال الهی معادل ۴۳۲,۰۰۰ سال زمینی ست. بنابراین ساتیا یوگا ۱,۷۲۸,۰۰۰ سال زمینی طول می کشد).

ساتیا یوگا عصر حقیقت و تکامل بود. درصد جرم و جنایت در این دوره صفر و راستی و عشق و محبت صد درصد بود. گفته می شود که در دوران طلایی، هیچ دین و مذهبی وجود نداشت و تمام انسان ها به طور ذاتی مقدس و الهی بودند. انسان آن دوره، موجودی غول پیکر، بسیار قدرتمند، راستگو، همواره جوان، خوش سیما، دانشمند، پرهیزکار و نجیب بود. عمر متوسط هر انسان ۱۰۰ هزار سال طول می کشید. هیچ ترس، بیماری و جنگی وجود نداشت.  آب و هوا همیشه دلپذیر و آرام بود و انسان ها همیشه شاد بودند. کشاورزی و معدن کاوی وجود نداشت. زمین تمام موهبت هایش را به همگان عرضه می کرد و هیچ فقیر و ثروتمندی وجود نداشت.


ترتا یوگا

اگرچه ترتا به معنای سوم است، اما ترتا یوگا (Treta Yuga) بعنوان عصر دوم شناخته می شود. ترتا یوگا سه سال الهی معادل ۱,۲۹۶,۰۰۰ سال زمینی طول می کشد. در این عصر به آرامی از شدت خیر و خوبی مطلق در دنیا کاسته می شود.

در آغاز این عصر، پادشاهان بسیاری برای حکمرانی بر دنیا برمی خیزند. جنگ ها آغاز می شوند و آب و هوا تغییر می کند. اقیانوس ها و بیابان ها شکل می گیرند. کشاورزی، معدن کاوی و کارگری شکل می گیرند. بتدریج انسان ها براساس جایگاه و مقام پیشینیان شان ارزش گذاری می شوند. گفته می شود که متوسط عمر انسان این عصر ۱۰ هزار سال بوده. 


دواپارا یوگا

دواپارا یوگا (Dvapara Yuga) عصر سوم تاریخ است. دواپارا به معنای “جفت دو” یا “بعد از دو” است. دواپارا دو سال الهی معادل ۸۶۴,۰۰۰ سال انسانی طول می کشد.

انسان های این عصر آلوده به نفس خود هستند و دیگر مانند اجدادشان قدرتمند نیستند. انسان ها ناراضی و غمگین اند و با یکدیگر می جنگند. بیماری ها در سراسر دنیا شیوع پیدا میکند. انسان ها به شخصیت های جوان و پیر تقسیم می شوند و کهولت معنا می گیرد. متوسط عمر انسان این عصر به چند صد سال کاهش می یابد.


کالی یوگا

کالی یوگا (Kali Yuga) یا عصر نهایی. این عصر، دوره تاریکی و فراموشی است. انسان ها گناهکار و ناپاک شده اند. آنها بردگان شهوت و امیال شان هستند. دیگر اثری از قدرت اجداد مان در ساتیا یوگا نیست. جامعه دیگر کمکی به انسان نمی کند و همگان دروغگو و ریاکار شده اند. دانش حقیقی از بین رفته است و کتب مقدس دیگر در دسترس نیستند. انسان ها خوراک ممنوعه و آلوده می خورند. محیط زیست آلوده شده است. آب و غذا نایاب شده است. ثروت و برکت از بین رفته است و بیشتر انسان ها بشدت فقیر شده اند. خانواده ها از هم می پاشند و بتدریج دیگر خانواده ای وجود ندارد. 

این عصر بیشتر از یک سال الهی (۴۳۲,۰۰۰ سال زمینی) طول نخواهد کشید و عمر انسان در آن بسیار کوتاه خواهد بود. بطوری که در اواخر کالی یوگا، انسان ها بیشتر از ۷۰ سال عمر نخواهند کرد.


معناشناسی چهار یوگا

سنت هندو معتقد است که سه عصر از این دوران بزرگ کیهانی پیشتر پشت سر گذاشته شده اند و ما در چهارمین عصر یعنی کالی یوگا به سر می بریم. بسیار دشوار است که بتوان معنای کمیت و مقادیر وسیع زمان گفته شده با طرح زمانی هندو را توضیح داد. زیرا ارقام بسیار بالا است. نظریه های مختلفی در رابطه با معنای نمادین این اندازه گیری های زمانی وجود دارند:

  • بر طبق یک نظریه، احتمالا چهار چرخه ی یوگا به طور استعاری، چهار فاز دگرگونی را نشان می دهد که انسان به تدریج طی آن، آگاهی  ناب خود را از درون و از بدن لطیف و کالبد معنوی خود از دست می دهد (هندوئیسم بر این باور است که بشر دارای پنج کالبد به نام های آنامایاکوزا، پارانامایاکوزا، مانومایاکوزا، ویگنامایاکوزا، و آناندامایاکوزا است که به ترتیب به معنای کالبد ناخالص، کالبد تنفس، کالبد معنوی، کالبد هوش و کالبد سعادت است).

این مقاله نیز ممکن است برایتان جالب باشد: “چهار مرحله زندگی از دیدگاه کارل یونگ، روانشناس مشهور


  • تئوری دیگری این چرخه های زمانی را برای نشان دادن درجه ی فقدان عدالت در جهان تفسیر می کند. بنابر این تئوری در زمان ساتایوگا تنها حقیقت حاکم بود. در سانسکریت ساتیا یعنی حقیقت. در زمان ترتا یوگا جهان یک چهارم حقیقت را از دست داد. در زمان دواپارا یک دوم از دست رفت. و اکنون در چرخه ی کالی یوگ با یک چهارم حقیقت روبرو هستیم. دروغ، شر و بدی به تدریج در طول سه دوره ی اخیر جایگزین حقیقت شده اند.

بیانات کتب مقدس پیرامون کالی یوگا

هر دو حماسه ی بزرگ رامایانا و ماهابهاراتا در مورد کالی یوگا سخن می گویند. در تولاسی رامایانا کاکبوشوندی حکیم این چنین می گوید:

“در کالی یوگا _عصر منشإ گناه_ زن و مرد هر دو در معرض بی عدالتی قرار دارند. آن ها بر خلاف کتاب آسمانی رفتار می کنند. هر فضیلتی، به گناه و زشتی این عصر آلوده شده است. تمامی کتاب های خوب ناپدید گشته اند. فتنه گران اعتقادات قبیح خود را علنا اعلام می کنند. اعتقادات بی ارزشی که از خودشان بوجود آورده اند. مردم برای فریبکاران دعا می کنند و آنها را می پرستند. تمامی اعمال خیرخواهانه به واسطه ی حرص و طمع، نابود شده اند”.

در مهابهاراتا (سانتی پاروا) آمده است:

“بخشی از احکام و وظایف آمده در کتاب مقدس، به تدریج در هر دوره ی تاریخ ناپدید می شود. این وظایف برای هر عصر مطابق با قدرت های وجودی بشر در آن دوره تعیین می شود. وظایف بشر در دوره ی کالی، کاملا با وظایف دوره های پیشین متفاوت است”.

سپس ویساجای حکیم توضیح می دهد:

“در کالی یوگا، احکام کتب مقدس ناپدید می گردد و بشر در گمراهی غرق می شود”.


زندگی در کالی یوگا

براساس اعتقاد هندوها، اکنون در کالی یوگا زندگی می کنیم. در دنیایی که به ناخالصی ها و ناهنجاری ها آلوده است. شمار افراد دارای فضایل شریف روز به روز رو به کاهش است. سیل و قحطی، جنگ و جنایت، فریب و دوگانگی از مشخصه های این دوره ست. اما، کتاب مقدس می گوید:

تنها در این دوره و در اوج مشکلات و بحران است که رهایی نهایی امکان پذیر است”.

در واقع عبور از کالی یوگا درست مانند عبور از شب تاریک روح است. چالشی بسیار بزرگ و دشوار؛ اما در عین حال ارزشمند. برای درک بهتر این موضوع به مراحل کالی یوگا که در ادامه آمده، توجه کنید:

کالی یوگا دو مرحله دارد. در مرحله ی اول؛ بشر در حالیکه آگاهی برتر، از کالبد هوشمند و کالبد معنوی خود را از دست داده است، هنوز مالک آگاهی کالبد تنفسی خود می باشد. یعنی هنوز خود را دارای آگاهی والا و جدا از جسم فیزیکی اش می داند. در حالی که آگاهی دو بدن بالاتر خود را قبلا از دست داده است، اما هنوز نور آگاهی درون انسان روشن است و می تواند با خود برترش ارتباط بگیرد. هنوز می داند که بسیار بیشتر از جسم است.

اما اکنون در مرحله دوم کالی یوگا، حتی این آگاهی نیز بشریت را رها کرده است و تنها آگاهی از بدن فیزیکی برای انسان امروزی بر جای مانده است. این است دلیل مشغولیت بشر با خود فیزیکی اش نسبت به هر جنبه ی دیگر. دغدغه امروزی انسان، جسم و کالبد فیزیکی است و این پست ترین سطح از درک است. تاکید و توجه انسان این عصر از حقیقت برتر و ارزش های والا برگرفته شده و معطوف بر مادی گرایی شده است. بهمین علت، بر این عصر، عصر تاریکی نام نهاده شده است. دوره ای که ما تماس با خود درونی مان را از دست داده ایم و این دوره ی جهل عمیق می باشد.


اکنون چه کنیم؟ در آینده چه اتفاقی در انتظار است؟

بنابر نظر کیهان شناسی هندو، پیش بینی می شود در انتهای دوره ی کالی لرد شیوا جهان را نابود خواهد کرد و بدن فیزیکی تحول بزرگی خواهد داشت. پس از انحلال، لرد براهما جهان را از نو می آفریند. و انسان بار دیگر به حقیقت تبدیل خواهد شد.

این افسانه های هندی، درس مهمی برای انتقال بهمراه دارند. همانطور که پیش تر گفته شد، زندگی در این عصر کار دشواری ست. پرداختن به معنویت و عالم درون، در میان هیاهو و شلوغی های پوشالی دنیای امروزی بسیار سخت شده است. ما توانایی ها و قدرت های ماورایی مان را از دست داده ایم و دیگر مانند اجداد انسان، عمر طولانی و قدرت های الهی برای فائق آمدن بر مشکلات نداریم. عشق، دوستی و محبت بسیار کمیاب شده است و هر یک از ما در این عصر، تنهای تنها هستیم. تابیدن در میان این تاریکی عمیق و اندیشیدن در بستری این جهل بی انتها، امری دشوار و عبارتی شاهکار است. رزم آور نور بودن در این عصر، اراده پولادین می طلبد.

به یاد داشته باشید که شما برای این زندگی سراسر رنج و تاریکی خلق نشده اید. حقیقت بزرگتری در پس پرده اسرار پنهان است و انسان مخلوقی بسیار ارزشمندتر از آن چیزی ست که امروز بدان تبدیل شده. زندگی مجازی و سراسر مادی گرای امروز، تله رعب انگیز این عصر و دوره است. با آگاهی و تمرکز، ذهنتان را از اطلاعات بی ارزشی که به خوردتان می دهند پاکسازی کنید و اجازه دهید تا بارقه های هرچند کم سو اما حقیقی از عشق و معرفت به وجودتان بتابد.


منبع:

https://www.thoughtco.com/the-four-yugas-or-epochs-1770051


همراه راستمرد باشید با سری مقالات “هدف راستین آفرینش”:

می توانید قسمت اول این سری مقالات را از اینجا بخوانید: هدف راستین آفرینش انسان و جهان هستی چیست؟_ قسمت اول :پرسش های بنیادین

می توانید قسمت دوم این سری مقالات را از اینجا بخوانید: هدف راستین آفرینش انسان و جهان هستی چیست؟_ قسمت دوم :بیداری

می توانید قسمت آخر این سری مقالات را از اینجا بخوانید: هدف راستین آفرینش انسان و جهان هستی چیست؟_ قسمت دوم : چرا ما از بیداری خودداری می کنیم؟

هزینه این مقاله رایگان، اشتراک آن از طریق دکمه های اشتراک پایین مقاله (در فیس بوک و تلگرام) و... با دیگران است. به این صورت با نشر آگاهی انرژی و کارمای خوب به زندگی خود شما نیز جذب خواهد شد!❤️

تاریخچه sahar yahyavi

سحر مترجم و محقق علوم فراروانشناسی ست وعلاقه مندست تجربیاش را با سایرین به اشتراک بگذارد. او مشغول به آموزش یوگاست و علاقمند به خودشناسی و انرژی درمانی نیز هست چرا که باور دارد اگر هر انسانی خودش را بشناسد و به درونش سفر کند و اگر با کائنات همسو شود، زندگی درهای زیادی را برایش باز میکند.

14 نظر در مورد “آفرینش و نابودی _ چهار دوره مهم تاریخ براساس اسطوره شناسی مکاتب شرقی

  1. واقعا عالی بود. این دقیقا همون چیزیه که من همیشه حسش میکردم ولی نمی دونستم که چطوری و طبق استناد به چه چیزی می تونم در موردش صحبت کنم. واقعا خوشحال شدم که زندگی در این دوران تاریک بالاخره تمام میشه. حتی اگه اون روز دیگه “من” وجود نداشته باشم.
    به قول شاملو : روزی ما دوباره کبوترهایمان را پیدا خواهیم کرد/و مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت/ روزی که کمترین سرود بوسه است و هر انسان برای هر انسان برادریست/…. و من آنروز را انتظار میکشم / حتی روزی که دیگر نباشم.

  2. خیلی ممنونم از مقاله پربارتون و در عین حال ترسناک، بابت شرایط سخت و خاصی که درش قرار داریم و خیلی سخته حرکت بسمت نور
    فقط به لطف خدا و وسیله هاش، مثل شما، میشه قدم برداشت
    امید که درست قدم برداریم در کنار هم

دیدگاهتان را بنویسید